سه شنبه 28 ارديبهشت 1400 - Tuesday, May 18, 2021
تاریخ :1400/01/21 9:33 AM
فهرست تحریم‌های آمریکا، نحوه لغو و چگونگی راستی‌آزمایی آن‌ها نهایی نشده است/ خوشبین هستم
معاون وزارت خارجه کشورمان به شبکه پرس تی‌وی گفت فهرست تحریم‌های آمریکا، نحوه لغو و چگونگی راستی‌آزمایی لغو آن‌ها هنوز نهایی نشده است....
معاون وزارت خارجه کشورمان به شبکه پرس تی‌وی گفت فهرست تحریم‌های آمریکا، نحوه لغو و چگونگی راستی‌آزمایی لغو آن‌ها هنوز نهایی نشده است.

به گزارش بصیرآنلاین، عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت خارجه، جمعه شب در باره نتایج مذاکرات سه روزه وین به خبرنگار پرس تی‌وی گفت فهرست تحریم‌های آمریکا، نحوه لغو و چگونگی راستی‌آزمایی لغو آن‌ها هنوز نهایی نشده است.

او گفت: «نتیجه‌ای که تاکنون به آن رسیده‌ایم این است که در مسیر درستی هستیم. تلاش‌های هر دو گروه کاری تحریم‌ها و اقدامات ایران خوب بود. همچنان نیاز است بحث‌ها ادامه یابد. به ویژه در موضوع رفع تحریم‌ها که موضوع پیچیده‌ای است. امروز گزارش‌های ها دو گروه کاری را شنیدیم. تصمیم گرفتیم فرصتی داده شود که اعضا به پایتخت‌های خود بروند و مشورت‌های لازم را انجام بدهند و چهارشنبه هفته آینده برای از سر گیری گفتگو‌ها برگردند.»

معاون وزیر خارجه درباره تحریم‌های آمریکا و نحوه لغو آن‌ها گفت: «در موضوع برداشته شدن تحریم‌ها، ایران موضعی منطقی و مستدل دارد. آمریکایی‌ها میز برجام را ترک کرده‌اند و لذا باید ابتدا آن‌ها برگردند. آن‌ها باید تحریم‌ها را بردارند و دوباره عضوی از برجام شوند و سپس ایران به اجرای کامل برجام باز خواهد گشت. این موضوعی است که تقریبا همه با آن موافق هستند. ما باید ببینیم این روند چگونه اتفاق خواهد افتاد. قبل از آن دو طرف در باره این موضوع در حال بحث هستند که هر طرف چه اقدامی باید انجام دهد. پس از اینکه مشخص شد که دقیقا ایران و آمریکا چه کاری باید انجام دهند، آنگاه باید روی موضوع ترتیب اقدامات و راستی‌آزمایی کار کنیم.»

عراقچی در پاسخ به سوالی درباره چگونگی رفع تحریم‌ها و اینکه آیا تحریم‌ها بصورت غیر قابل بازگشت لغو خواهد شد یا اینکه صرفا برداشته می‌شود و امکان بازگشت آن‌ها وجود خواهد داشت، گفت: «ما باید دقیقا به مدل برجام برگردیم. تحریم‌هایی وجود دارند که باید پایان یابند و رئیس‌جمهور آمریکا صلاحیت و قدرت پایان دادن به آن‌ها را با فرمان اجرایی دارد. تحریم‌های دیگری هستند که ناشی از قانون‌گذاری کنگره است. در مورد این تحریم‌ها رئیس‌جمهور آمریکا فقط می‌تواند آن‌ها را تعلیق (wave) کند. موضع ما این است که همه تحریم‌ها چه آن‌ها که در دوره ترامپ تحمیل شده و چه آن‌ها که در دوره ترامپ با برچسب‌های دیگری تحمیل شده‌اند و چه تحریم‌هایی که در برجام ذکر شده همه باید برداشته شود و آمریکایی‌ها خودشان بهتر می‌دانند باید چه کنند.»


بیشتر بخوانید

مقام آمریکایی: موضع ایران برای رفع تحریم‌ها، مذاکرات را بی‌نتیجه می‌گذارد


او همچنین در پاسخ به پرسشی در باره اینکه آیا آمریکایی‌ها آمادگی دارند تحریم‌هایی را که با برچسب‌های غیرهسته‌ای در دوره ترامپ تحمیل شده لغو کنند گفت: «در این مورد بحث ادامه دارد. ما الان در موقعیتی هستیم که درک بهتری از موضع یکدیگر داریم. ما راه درازی در پیش داریم و هنوز در موقعیتی نیستیم که کدام تحریم‌ها (باید برداشته شود) و اقدامات دو طرف دقیقا باید چه چیزی باشد. اما در آن جهت در حال حرکت هستیم؛ و درخواست ما کاملا روشن است و ما روی آن اصرار داریم. باید ببینیم در دور بعد گفتگو‌ها چه اتفاقی خواهد افتاد.»

معاون سیاسی وزارت خارجه در پاسخ به پرسشی درباره نحوه راستی‌آزمایی و زمان مورد نیاز برای آن گفت: «مقصود ما از راستی‌آزمایی این است است که در عمل آثار برداشته شدن تحریم‌ها را ببینیم. کافی نیست که آمریکا صرفا رفع تحریم‌ها را امضا کند. آنچه برای ما مهم است این است که آثار برداشته شدن تحریم‌ها را روی زمین ببینیم. ما اصرار داریم تحریم‌هایی را که برداشته شده است راستی‌آزمایی کنیم. این نیازمند روش‌های خاص خود است که (با اعضای برجام) در حال بحث کردن روی آن هستیم. نمی‌دانیم این موضوع چقدر طول خواهد کشید. اما آمادگی داریم در مورد یک روند سریع و راحت راستی آزمایی با دیگر اعضای برجام گفتگو کنیم.»

خبرنگار پرس تی‌وی از عراقچی درباره زمان مدت زمان مورد نیاز برای توافق و ارتباط آن با انتخابات ریاست‌جمهوری ایران سوال کرد و پرسید: با توجه به پیچیدگی‌هایی که گفتید آیا این واقع‌بینانه است که روند راستی‌آزمایی و احیای برجام تا قبل از انتخابات ایران تمام شود؟

عراقچی در پاسخ به این سوال گفت: «برای ما بیش از آنکه انتخابات اهمیت داشته باشد، این مهم است که ما با آژانس انرژی اتمی توافقی سه ماهه انجام داده‌ایم که یک ماه و نیم از آن گذشته و یک ماه و نیم دیگر از آن باقی مانده است. اگر این توافق منقضی شود وضع پروتکل الحاقی خود تبدیل به یک موضوع جدی می‌شود و چون آژانس ثبات و استمرار دانش (و نظارت) خود را از دست خواهد داد، ما در موقعیت متفاوتی قرار خواهیم گرفت.»

او افزود: «فکر می‌کنم این درک همه اعضای برجام است که باید قبل از قرار گرفتن در آن وضع سخت به نتیجه برسیم. البته انتخابات در ایران به این سختی اضافه خواهد کرد، اما مهمتر از آن این است که ما باید زودتر به نتیجه برسیم تا آژانس دچار مشکل در زمینه موضوع پروتکل الحاقی نشود. فکر می‌کنم این امکان وجود دارد در این بازه زمانی به نتیجه برسیم، البته شرط آن این است که سایر اطراف هم حسن نیت و جدیت داشته باشند.»

معاون وزارت خارجه کشورمان در پایان افزود: «من به عنوان دیپلمات خوش‌بین هستم.»

انتهای پیام/

نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2021 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.