تاریخ :1400/06/24 8:04 AM
قانون جامع آبخیزداری در کشور نداریم/ ضرورت حمایت مجلس از لایحه آبخیزداری
ساداتی نژاد گفت: با توجه به نبود قانون جامع آبخیزداری در کشور، لایحه آبخیزداری به حمایت از مجلس در کمیسیون نیاز دارد.

به گزارش بصیرآنلاین، سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی در مراسم پنجمین گرامیداشت ملی مقام جنگلبان و جان نثاران منابع طبیعی با اشاره به اینکه در هر اجتماعی در دنیا منابع طبیعی جزو میراث ماندگار و بین‌نسلی است، اظهار کرد: آب و خاک‌ چیزی نیست که به راحتی بدست بیاید چرا که صدها سال زمان می برد تا یک سانتی متر خاک‌تشکیل شود یا سال ها طول می کشد تا یک درخت به بار بنشیند و متاسفانه با یک بی احتیاطی ساده از دسترس خارج می شود‌.

وی افزود: امروز تخریب های بسیار زیادی در عرصه های منابع طبیعی وجود دارد که تمامی این‌عوامل نشان‌می دهد که تغییر اقلیم قصد دارد خسارت سنگینی وارد کند که از این‌حیث باید مراقب این‌میراث باشیم.

ساداتی نژاد با اشاره به اینکه در ۱۳۵ میلیون هکتار کار ما بسیار زیاد است، بیان کرد: تمامی تلاش وزارت جهاد کشاورزی حفاظت از منابع طبیعی است تا بتوانیم در سازمان جنگل ها با تمهیدات بهتر، هوشمندسازی در عرصه حریق و جلوگیری از زمین خواری داشته باشیم.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه عملیات آبخیزداری ردیف بودجه و لایحه قانونی ندارد، گفت: براین اساس لایحه آبخیزداری به حمایت از مجلس در کمیسیون نیاز دارد که امیدواریم در این دوره اتفاقات خوبی در این حوزه رخ دهد.

وی ادامه داد: در طول چندسال گذشته مقام معظم رهبری توجه ویژه ای به حوزه آبخیزداری داشتند که بدین منظور در بحث حفظ آب و خاک بعد از سال ها فعالیت و رونق خوبی انجام شد که امیدوارم در دوره جدید همه اهتمام خود را در این بخش بکار بگیریم تا منابع طبیعی بتواند با مشارکت مردم در حوزه های آبخیز حفاظت و صیانت شود.

ساداتی نژاد افزود: تلاش خواهیم کرد مسائل و مشکلات خدمات جنگلبانان از جمله بحث استخدامی به درستی انجام شود. همچنین در قالب قوانین مورد نیاز چه در دولت و چه در مجلس تلاش خود را بکار خواهیم بست که امیدواریم قانون آبخیزداری در این دوره بتواند به سر منزل موثری برسد و از نابسامانی هایی که در این حوزه وجود دارد کاسته شود.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اهمیت کاداستر وسنددارشدن اراضی بیان کرد: کاداستر و سنددار شدن اراضی منابع طبیعی و رفع اختلافات بین منابع طبیعی، مردم و کشاورزان از جمله مسائل مهمی است که ضرورت دارد هرچه سریع تر انجام شود.

به گفته وی، اکثر روستاییان و کشاورزان ما نگرانی هایی در این خصوص دارند که امیدواریم در این دوره بتوانیم مشکلات را با برنامه ریزی رفع کنیم.

وی با تاکید بر جایگاه ویژه حفاظت از جنگل ها در برنامه هفتم توسعه بیان کرد: با توجه به آنکه برنامه هفتم توسعه را در پیش داریم بحث حفاظت از جنگل ها و مراتع در این برنامه جایگاه ویژه ای داشته باشیم.

در این مراسم با حضور وزیر جهاد کشاورزی و نیکزاد نائب رئیس مجلس شورای اسلامی شبکه رادیویی منابع طبیعی و آبخیزداری در چهار استان کشور افتتاح و همچنین از کارت ویژه ضابطان قضایی برای جنگلبانان رونمایی شد.

در این مراسم از ۱۷ جنگلبانان و جانثاران نمونه و همچنین از خبرنگاران ریحانه یاسینی و مهشاد کرمی تقدیر به عمل آمد.

انتهای پیام/