يکشنبه 22 فروردين 1400 - Sunday, April 11, 2021
رد پای خام فروشی در صنعت گلابعراق اولین عامل ورود ویروس انگلیسی به کشور بوداعمال محدودیت‌های تردد در جاده‌هافهرست تحریم‌های آمریکا، نحوه لغو و چگونگی راستی‌آزمایی آن‌ها نهایی نشده است/ خوشبین هستمفولاد ایران - العین اماراتنامه رژیم صهیونیستی به شورای امنیت علیه برنامه موشکی ایرانرایزنی وزرای خارجه آمریکا و قطر درباره ایرانساروی به مدال طلا رسیدشکایت فدراسیون فوتبال ایران از AFCآمریکا به‌سرعت تحریم‌های ایران را لغو کندبیانیه اتحادیه اروپا درباره جلسه کمیسیون مشترک برجامآخرین آمار کرونا در ایرانتصویر روزنامه های ورزشیاز ۱۳۰ دستاورد جدید هسته‌ای رونمایی می‌کنیم / تعیین ۱۹۰ هزار سو برای غنی سازی ایران طی ۱۵ سالعلائم بیماری را در گوگل جستجو نکنیم؟نکاتی جالب درباره وسایل نقلیهصفحه اول روزنامه های امروزاولیانوف: نتایج جلسات کارگروه کارشناسی برجام رضایت‌بخش بودگزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره نقض برجام از سوی ایراننرخ مصوب اقلام اساسی در ماه رمضان
تاریخ :1400/01/14 8:43 AM
نرخ تورم چگونه محاسبه می‌شود؟
معاون مرکز آمار ایران درباره نحوه محاسبه نرخ تورم توضیحاتی ارائه داد

به گزارش بصیرآنلاین، ایوب فرامرزی معاون مرکز آمار ایران با اشاره به نحوه محاسبه نرخ تورم گفت: برای انجام محاسبات نرخ تورم یک مسیر طولانی طی می‌شود.

او ادامه داد: طرحی در مرکز آمار اجرا می‌شود که به چهل هزار خانوار در سال مراجعه می‌کنیم و از این افراپ سوالاتی در ارتباط با میزان و تنوع هزینه هایشان در خانوار پرسیده می‌شود و از هر کدام اقلام کالایی به چه میزان و چه هزینه‌ای در طی یک سال پرداخت می‌کنند.

فرامرزی گفت: بعد از جمع آوری، اطلاعات خانواده‌ها را طبقه بندی و براساس داده‌های به دست آمده، طبقات را مشخص می‌کنیم که کدام کالا‌ها در درجه اول باید در سبد تورمی قرار بگیرند و اثرگذاری وزن هر کدام باید در محاسبات چقدر باشد.

فرامرزی گفت: سرشماری‌های کل کشور هر پنج سال یکبار انجام می‌شد که با روندی که امسال داریم سرشماری به باز ه‌های زمانی یکساله تقلیل پیدا می‌کند.

او ادامه داد:سرشماری بدون مراجعه به درب منازل و به شکل استفاده از داده‌های ثبتی و داد‌هایی که در وزارت خانه‌های مختلف وجود دارد جمع آوری می‌شود.

فرامرزی درباره تورم وزنی گفت: تورم وزنی دوازده ماهه تعیین  می شود یعنی درطی این مدت به شهر‌ها و روستا ها‌ی کشور مراجعه می‌کنیم و در این مراجعه اطلاعات را جمع‌آوری می‌کنیم.

معاون مرکز آمار گفت: برای جمع آوری اطلاعات به خانواده های ٢٣٢شهر و بیش از ۶٠٠آبادی کشور مراجعه می‌کنیم و اقلامی که در طرح هزینه درآمد که مشخص شده است اطلاعاتشان را بدست می‌آوریم.اقلام کالایی شامل ٧۵قلم کالاست و استانداری وجود دارد که براساس آن عدد تورم محاسبه و استخراج می‌شود.

او بیان کرد: یک طبقه بندی دوازده گانه‌ای وجود دارد از کالا‌های خدماتی و مصرف خانوار که در قالب آن تعیین می‌شود. کل کشور‌های جهان همین طبقه بندی را برای محاسبه نرخ تورم استفاده می‌کنند.

در ادامه زهرا کاویانی کارشناس اقتصادی با اشاره به نحوه محاسبه تورم‌های مختلف گفت: وقتی درباره تورم سالانه صحبت می‌شود این تورم براساس میانگین شاخص قیمت  ١٢ماه گذشته و مقایسه با میانگین شاخص در ١٢ماهه قبلی و رشد آن را محاسبه می‌شود.

انتهای پیام/

نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2021 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.