دوشنبه 29 دي 1399 - Monday, January 18, 2021
ظریف: دروغ‌های پمپئو علیه ایران نشانگر بی‌اعتنایی به صلح استراهکاری برای بهتر شدن رابطه با همکارانتصاویری از رهبری معظم در ایام فاطمیهتحریم‌های جدید آمریکا علیه ایرانپیام رزمایش سپاه دفاع از ارزش‌های حیاتی استظهور علائم غیر عادی کروناکرونا با چاپخانه‌ها چه کرد؟بهترین اعمال از نگاه «ائمه معصومین (ع)»پشتوانه موضع وزیر آموزش و پرورش درباره بازگشایی مدارس چیست؟مسکن را آگهی گران کرد یا مدیریت ضعیف؟!ماجرای حقوق‌های نجومیتصویر روزنامه های ورزشیصفحه اول روزنامه های امروزوقتی موشک‌ها و پهپادهای انتحاری سپاه حریف می‌طلبنددومین شب مراسم عزاداری ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) با حضور رهبری معظمجولان اینفلوئنسر‌ها در فضای مجازی؛ کسب شهرت و ثروت به چه قیمتی؟بازار داغ همیاران تقلب با مجازی شدن امتحانات دانشگاه‌هاخبری خوش برای جاماندگان سهام عدالتدلایل قطعی برق در برخی مناطقگروگان‌گیری با وعده کار دولتی/ شرکت‌های هرمی هنوز قربانی می‌گیرند
تاریخ :1399/10/15 8:55 AM
۷ رازِ همسرانِ موفق
برخی از زوجین گله می‌کنند که بعد از گذشت چند سال از زندگی شان همه چیز عادی شده و حتی دیگر آن عشقی که ابتدا نسبت به همسران احساس می‌کردند را ندارند.

به گزارش بصیرآنلاین، دین مبین اسلام و کتاب آسمانی آن قرآن کریم راه‌ها و زمینه‌های زیادی را برای موفقیت در ازدواج مطرح کرده است که دانستن آن‌ها در گام نخست باعث انتخاب صحیح همسر و سپس نگاهداشت زندگی موفق و پایدار می‌شود. در قرآن کریم آمده است که «یا أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْناکُمْ مِنْ ذَکَرٍ وَ أُنْثی وَ جَعَلْناکُمْ شُعُوباً وَ قَبائِلَ لِتَعارَفُوا إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاکُمْ؛‌ای مردم! ما شما را از مرد و زن آفریدیم و شما را ملّت ملّت و قبیله قبیله گردانیدیم تا با یکدیگر شناسایی متقابل حاصل کنید، هر آینه گرامی‌ترین شما نزد خدا پرهیزگارترین شماست.»

برخی از زوجین گله می‌کنند که بعد از گذشت چند سال از زندگی شان همه چیز عادی شده و حتی دیگر آن عشقی که ابتدا نسبت به همسران احساس می‌کردند را ندارند یا اینکه علاقه شان کمرنگ شده است و مواردی از این دست که شاید زیاد از اطرافمان شنیده باشیم. یا اینکه از خیلی از همسران شنیده ایم که می‌گویند همسرم دیگر نسبت به گذشته به من توجه نمی‌کند یا نیاز‌های من را برآورده نمی‌کند و ...

مواردی از این دست نشان می‌دهد که برای تداوم و تحکیم رابطه زناشویی نیاز به تلاش هست و قرآن کریم نیز موارد زیادی را برای تقویت رابطه زوجین مطرح کرده است که از این میان به هفت کلید مهم برای تحکیم رابطه زناشویی زوجین اشاره می‌کنیم:

۱- همسرتان را علیرغم تفاوت‌ها، همانطور که هست بپذیرید و از تلاش برای تغییر او دست بردارید

بسیاری از زوجین با این هدف پا به زندگی مشترک می‌گذارند که طرف مقابلشان را تغییر دهند غافل از اینکه این خود ما هستیم که می‌بایست اگر تغیری لازم است، تغییر کنیم؛ بنابراین تا پیش ازدواج می‌بایست ملاک‌ها و معیار‌های مدنظرمان را بررسی کرده و زمانی که طرف مقابلمان انتخاب شد، بهتر است در زندگی به فکر بهبود شرایط باشیم تا تغییر طرف مقابلمان.

در ازدواج سخن از این است که ۲ انسان، یکدیگر را درک کنند. به طور قطع هیچ انسانی بدون نقطه ضعف روحی، عاطفی و اخلاقی نیست. اگر بنا است دو انسان به درک یکدیگر برسند، درست این است که همه نقطه‌های مثبت و منفی و جنبه‌های قوت و ضعف یک شخصیت، به ظهور و بروز برسد تا برای دیگری معلوم شود این انسان، چند درصد قابل اعتماد و دوست داشتنی و جذب شدنی است.

۲-کاری کنید که وقتی همسرتان در کنار شماست؛ احساس خوبی نسبت به خودش داشته باشد

برخی از مردان در جلسات مشاوره از همسرانشان گله می‌کنند که همسرم یک بند نق و غر میزند و یک بار هم کنار او می‌نشینم تا خستگی از روزم در کنم مدام بهانه گیری از مسائل مختلف می‌کند و من هم از او فراری هستم! بهتر این است که اگر خواسته‌ای هم بانوان از همسرانشان دارند در زمان مناسبت و موقعیت خوب با حال و روحیه مناسب گفته شود نه در هر شرایطی!

نکته دیگر هم بهانه گیری‌های زیاد و کم کردن عزت و اعتماد به نفس همسران باعث می‌شود که مردان یا زنان احساس خوبی از فیزیک یا روحیه خود پیدا نکرده و کم کم این امر تبدیل به افسردگی و دیگر مشکلات بشود. بهتر است نقاط ضعف هم را برطرف کرده و در کنار هم حس و حال خوب را تجربه کنیم.

۳- در برخورد و ارتباط با همسرتان دقت به خرج دهید

خیلی از روان شناسان معتقدند که یک بار تعریف و تمجید روزانه از همسر و به طرز مهربان با هم صحبت کردن از بروز طلاق جلوگیری می‌کند بنابراین روزانه به همسرتان محبت کنید، مثبت بیاندیشید و به دنبال کار‌هایی باشید که او را خوشحال می‌کند وقتی شرایط زندگی سخت می‌شود روی نکات منفی تمرکز نکنید هر چند که کار سختی باشد، اما سعی کنید با همفکری هم مشکلات را رفع کنید.


بیشتر بخوانید

۴- برای داشتن زندگی عاشقانه و رمانتیک وقت و انرژی صرف کنید

شاید شده باشید که بعد از سال‌ها زندگی مشترک این سوال در ذهنتان بیاید که چطور شد اینطور شد؟ ایا من از اول دنبال این زندگی بودم؟ چرا شرایط مثل روز‌های اول ازدواج نیست؟ خب در واقع باید انگشت اتهام را به سمت خودمان بگیریم و بپرسیم آیا ما مثل روز‌های اول ازدوجمان برای خوشحال کردن همسرمان و مسائل دیگر وقت می‌گذاریم؟ آیا ما هم همان آدم اولیه هستیم؟

بنابراین اگر همان روز‌های اول به قول امروزی‌ها رمانتیک و شاد و عاشق بودیم، الان هم باید باشیم هر چقدر هم که زندگی سخت بگیرد باز هم می‌توانیم در کنار هم حس خوب را تجربه کنیم بنابراین با وقت گذاشتن‌های گاه و بیگاه حتی کوتاه در حتی یک چایی و صحبت محبت آمیز یا قدم زدن ساده، روابط مان را به روز‌های اول برگردانیم. شاید الان پیش خودمان بگوییم که دیگر با وجود بچه‌ها چنین چیزی نمی‌شود، اتفاقا در حضور بچه‌ها هم می‌توانیم تفریح کنیم و با هم محبت را به بچه هایمان بیاموزیم.

۵- به نیاز‌های جسمی و جنسی همسرتان توجه کنید

بر اساس آیات قرآن، هدف اصلی ازدواج، آرامش زوجین است. مرد و زن به عنوان اعضای اصلی خانواده می‌توانند این آرامش را به تمام اعضای خانواده بدهند. خداوند در قرآن می‌فرماید: «هُوَ الَّذِى خَلَقَکُم مِّن نَّفْسٍ وَاحِدَةٍ وَ جَعَلَ مِنهْا زَوْجَهَا لِیَسْکُنَ إِلَیهْا ...: او کسی است که برایتان از جنس خودتان همسری آفرید تا به وسیله آن‌ها آرامش بگیرید...» (سوره اعراف / آیه۱۸۹) بخشی از این آرامش به بحث آرامش جسمی و جنسی مربوط می‌شود که همسران باید بدانند که در قبال یکدیگر در این زمینه مسئول هستند.

۶- همسری شاد و آرام باشید و مسئولیت شادی خود را به عهده بگیرید

«سَکَنَ» به معنای آرامش و محل آرامش است. کلمه «سکینه» که در قرآن شش بار آمده به معنای آرامش قلب و اطمینان خاطر است. در آیه‌ای خداوند آن را هدیه خدا به مؤمنین بیان کرده که موجب افزایش ایمان آن‌ها می‌شود؛ بنابراین خانم‌ها می‌توانند بیشتر در این زمینه محل آرامش و شادی خانواده باشند، بنابراین بهتر است با تقویت روحیه خود همسران و بچه‌ها را بیشتر شاد و آرام در خانه نگه دارند و خانه را محل آرامش همسرشان کنند، همینطور مردان نیز در این زمینه حقی به گردن همسرشان دارند.

۷- احساسات خود را بشناسید، به آن‌ها بها دهید و با همسرتان پیرامون آن صحبت کنید

گفتگو در خانواده یکی از کلید‌های مهم دوام ازدواج است که همسران می‌بایست گه گاه برای یکدیگر وقت گذاشته و درباره مسائل مختلف برای رفع سوتفاهم‌ها و اطلاع از امورات مختلف زندگی با هم اتفاق نظر کنند.

انتهای پیام/

نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2021 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.