سه شنبه 11 آذر 1399 - Tuesday, December 1, 2020
چندنرخی شدن ارز در لایحه بودجهرئیس دوره‌ای اوپک مشخص شدمافیای واردات خودرو فعال شددورهمی و مهمانی خانوادگی برگزار نکنیدمیراث حسن روحانی برای اصلاح‌طلبانظریف: نام فخری‌زاده را آمریکا و اسرائیل به آژانس دادندتغییر و تحول ۴۰ ساله در روش‌های ترور/ از ترور «تن به تن» تا آدم کشی از راه دوروکالت؛ بازوی عدالت یا بستر کسب و کار؟! / آیا وکلا به چشم کاسبان دیده خواهند شد؟!میلیون‌ها خانوار آمریکایی در آستانه دریافت دستور تخلیه خانه‌های خودفعالیت یواشکی این‌ روز‌های اصنافتصویر روزنامه های ورزشیترور دانشمند ایرانی اقدام هوشمندانه‌ای نبود و برنامه هسته‌ای ایران را عقب نمی‌اندازدنحوه دریافت بسته معیشتی کروناصفحه اول روزنامه های امروزتاکتیک جنگی "زمین‌های مسلح"جهش تولید سیمان در کشور با همت متخصصان ایرانیدستور تشکیل کارگروه ویژه جهت تعقیب عاملان ترور شهید فخری‌زادهآرامش به قیمت کالاهای اساسی باز می گردد؟/بازار مرغ کنترل شدکمیسیون ماده صد منبع درآمد نامتعارفمحکومیت ترور شهید فخری زاده از سوی سخنگوی سازمان ملل
تاریخ :1399/08/12 8:20 AM
جولان کرونا در جشن‌های خانگی مازندران
به دنبال تعطیلی تالار‌های پذیرایی به واسطه شیوع ویروس کرونا، به نظر می‌رسد برگزاری جشن‌های خانگی به خصوص مراسم عروسی، فضایی خطرناک برای گسترش هر چه بیشتر این ویروس رقم زده است.

به گزارش بصیرآنلاین، مازندران از اواخر سال گذشته میزبان مهمانی ناخوانده است که نه تنها در این استان بلکه در تمام کشور و جهان مختصات زندگی اجتماعی را متحول کرد و تمامی حوزه‌ها از جمله بخش اقتصادی و آموزشی، فرهنگی و اجتماعی را تحت تاثیر قرار داد.

از آنجا که ویروس کشنده کرونا از راه تنفس و تجمع قابلیت سرایت و انتقال دارد، تقریبا هرگونه تجمع و دورهمی را خطرناک کرد و در این میان برگزاری مراسم شادی، عزا و همچنین دورهمی‌های خانوادگی از سوی جامعه پزشکی ممنوع شد. البته این ممنوعیت از همان ابتدا نیز جنبه هشداری و نصیحت داشت تا اینکه ضمانت اجرایی و جریمه‌ای برای آن باشد.

ستاد مقابله با ویروس کرونا در نخستین اقدام برگزاری هرگونه تجمع صنفی را ممنوع کرد و سپس فعالیت تمامی تالار‌های پذیرایی تعطیل شد. علاوه بر این در ماه‌های ابتدایی همه‌گیری ویروس کرونا برگزاری مراسم عروسی، عقد و همچنین عزاداری لغو شد تا شاهد خانه نشینی عمومی مردم در استان مازندران باشیم.

اما با طولانی شدن شیوع ویروس کرونا و با وجود پشت سر گذاشتن ۲ پیک، رفته رفته شاهد از سرگیری برخی جشن‌ها به خصوص مراسم عروسی در شهر‌ها و روستا‌های مازندران هستیم. این در حالی است که آمار‌ها نشان می‌دهد مازندران هفته گذشته عملاً وارد موج سوم همه‌گیری کرونا شد و به استنباط همین آمار پیش‌بینی می‌شود موج سوم بسیار خطرناک‌تر و بحرانی‌تر از گذشته باشد.

جشن‌های زیر پارکینگی

در گذشته نه چندان دور اغلب جشن‌ها به خصوص مراسم عروسی در منازل شخصی برگزار می‌شد که در مازندران به «عروسی‌های زیر پارکینگ» معروف است. اما در یک دهه اخیر با وجود پدیده‌ای جدید به نام تالار‌های پذیرایی شاهد کوچ اینگونه جشن‌ها به تالار‌های مجلل بودیم که البته با توجه به کم کردن هزینه و برطرف کردن مشکلات جشن‌های خانگی استقبال خوبی از تالار‌های پذیرایی شد.

حال با تعطیلی کرونایی حدود ۸۰ تالار پذیرایی رسمی استان و طولانی شدن این تعطیلی شاهد بازگشت عروسی‌ها به همان سبک قدیمی معروف به زیر پارکینگی هستیم که در منازل شخصی برگزار می‌شود.

بررسی ها از چند شهر مرکزی استان از جمله آمل، بابل، نور، چمستان و محمودآباد نشان می‌دهد که در هفته‌های اخیر شاهد برگزاری جشن‌های عروسی خانگی در سطح وسیع و پر تعداد بوده ایم.

فقط در یک نمونه پنجشنبه گذشته (۸ آبان) در یک مراسم عروسی در شهر چمستان ۶۵۰ نفر مهمان دعوت شدند که همگی در فضای یک خانه باغ در مراسم حضور یافتند.

جمعه گذشته نیز در شهر آمل حدود ۵۰۰ نفر مهمان برای برپایی جشن عروسی دعوت شدند که به گفته میزبان این عروسی بیش از ۶۰۰ نفر حضور داشتند.

مجید که پنجشنبه هفته گذشته مراسم عروسی خود را برگزار کرد گفت: زمان اصلی برگزاری مراسم عروسی ما اسفند ماه سال گذشته بود و از تالار وقت گرفته بودیم که به دلیل ویروس کرونا و تعطیلی تالار زمان بندی عروسی کاملا به هم ریخت.

این تازه داماد چمستانی افزود: دیگر نمی‌توانستیم بیش از این منتظر بمانیم و پیشنهاد خانواده هایمان این بود که مراسم عروسی را در خانه برگزار کنیم.

او که به گفته خودش ۴۲۰ مهمان برای مراسم عروسی خود دعوت کرده بود، گفت: من اصلا به کرونا اعتقادی ندارم و هیچ کدام از خانواده ما نیز به این ویروس مبتلا نشدند.

مجید در پاسخ به این سوال که آیا واقعا در شرایط فعلی برگزاری مراسم عروسی ضروری بود، افزود: بله، برای ما و خانواده برگزار نکردن عروسی یک نوع بی حرمتی به اقوام و دوستان و آشنایان است. در ضمن ما در عروسی مردم شرکت کردیم و باید قرض آن‌ها را پس بدهیم.

مژگان از تازه عروس‌هایی است که چند روز پیش مراسم عروسی خود را در آمل برگزار کرد، گفت: اصلا امکان نداشت بدون برگزاری عروسی، من و شوهرم زندگی مشترک را آغاز کنیم، زیرا این مسئله باعث آبروریزی خانواده می‌شود.

این عروس گفت: البته باید اعتراف کنم که خودم و شوهرم هم دلمان می‌خواست با برگزاری عروسی زندگی مشترکمان را آغاز کنیم، چون مگر چند بار آدم در زندگی عروس یا داماد می‌شود.

او گفت:  سعی کردیم در مراسم عروسی خود کمتر به همدیگر نزدیک شویم و فاصله را رعایت کنیم.

البته او نیز گفته بود عروسی خود را در زیر پارکینگ خانه پدری گرفته است و بیش از ۴۰۰ مهمان از هر دو طرف خانواده دختر و پسر برای این مراسم دعوت داشتند.

ناباوری زوج‌های جوان و والدین مازندرانی نسبت به واقعیت خطرناک ویروس کرونا در حالی است که طبق گزارش ۲ دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل هم اکنون بیش از ۸۰۰ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان بستری هستند که حال حدود ۱۸۰ نفر از آن‌ها وخیم است.

علاوه بر این در شرایطی شاهد کوچ جشن‌های خانگی همچون عروسی به حیاط‌های تنگ و بسته منازل مسکونی هستیم که سرعت شیوع ویروس کرونا طبق آخرین آمار مراکز درمانی استان نسبت به موج نخست و دوم به دو برابر رسیده است و به طور میانگین در هفته گذشته روزانه ۱۵۰ بیمار مشکوک مبتلا به بیماری کووید-۱۹ در بیمارستان‌های استان بستری شدند.

جولان کرونا در جشن‌های خانگی مازندران

جای خالی نظارت دقیق و محدودیت‌های کرونایی

با نگاهی به آیین نامه‌های بهداشتی و محدودیت‌های عمومی خواهید دید که یا اغلب این آیین نامه ها ضمانت اجرایی ندارند و یا اینکه مربوط به حوزه‌های عمومی و قابل دسترس هستند که البته بیشتر ناشی از دسترسی آسان و نظارت راحت‌تر بر این موارد است. علاوه بر این اغلب دستورالعمل‌های بهداشتی شامل حوزه اصناف می‌شود که عینی بوده و به آسانی امکان جریمه و مجازات دارند.

اما در حوزه‌های اجتماعی حداقل در استان مازندران اثری از محدودیت‌های کرونایی هدفمند، سختگیرانه و همچنین نظارت دقیق شاهد نیستیم که در مورد برگزاری جشن‌های خانگی کاملاً این مسئله قابل لمس است.

همچنین سخنان مسئولان ستاد استانی مقابله با ویروس کرونا نیز همواره جنبه پیشنهادی و توصیه‌ای دارد و البته آنطور که به نظر میرسد این هشدار‌ها اثربخش نبوده، زیرا گذشته از موضوع این گزارش طبق آمار رسمی در یک مورد استفاده از ماسک توسط مردم استان از ۸۰ درصد در تیرماه اکنون به کمتر از ۵۰ درصد رسیده که ناشی از عادی انگاری شرایط است.

گویا همین عادی انگاری زمینه بی‌تفاوتی زوج‌های جوان و خانواده‌های مازندرانی را در برگزاری مراسم عروسی در پی داشته است و شاید تبعات این مسئله بسیار گسترده‌تر از مهمانان این مراسم باشد.

جشن‌های مدیریت شده یا مدیریت نشده

با توجه به خلاء محدودیت‌های کرونایی برای مراسم و مهمانی‌های خانگی و تعطیلی تالار‌های پذیرایی گویا برگزاری جشن‌ها از حالتی که می‌توان آن را مدیریت کرد به فضای مدیریت نشده یا غیر ممکن برای مدیریت کوچ کرده است.

در صورتی که ستاد استانی نمی‌تواند برای اینگونه از جشن‌ها در فضای خصوصی محدودیتی ایجاد کند، بهتر بود با بازگشایی تالار‌های پذیرایی و استقرار قوانین سفت و سخت‌تر زمینه را برای برگزاری مدیریت شده این مراسم فراهم می‌ساخت که البته بخش قابل توجهی از بیکاری ناشی از تعطیلی تالار‌های پذیرایی را نیز حل می‌کرد که به طور مستقیم با حدود ۲۵ شغل دیگر در ارتباط است.

ابزار برخورد با مخلین سلامت را داریم

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران در این باره گفت: مسئله برگزاری مراسم و جشن‌ها در منازل شخصی کاملا صحت دارد و کاملا توسط ستاد استانی رصد می‌شود.

حسین حسن نژاد این تصور و فرافکنی که ستاد، امکان نظارت بر جشن‌های خانگی را ندارد اشتباه توصیف کرد و گفت: کاملا ابزار برخورد با مخلین سلامت جامعه در هر مکانی در اختیار ما قرار دارد.

او سیاست دولت برای مدیریت کرونا را در گرو همراهی همه مردم و درک جمعی دانست و افزود: ما به دنبال اجتماعی شدن مدیریت ویروس کرونا هستیم.

قائم مقام ستاد مقابله با ویروس کرونا مازندران اظهار داشت: خستگی مردم از طولانی شدن شیوع ویروس کرونا قابل درک و واقعیتی انکارناپذیر است، اما راهی جز رعایت فاصله گذاری اجتماعی و دست نگهداشتن از تجمعات نیست.

مرگ برای همسایه نیست

حسن نژاد همچنین نسبت به فرافکنی و شایعات برخی برای عادی‌انگاری ابتلا به ویروس کرونا هشدار داد و تاکید کرد: ویروس کرونا کاملا مرگبار است و باید همه نسبت به این مسئله هوشیار باشند.

او با بیان اینکه نباید با این ویروس شوخی کرد و آن را دست کم گرفت، افزود: برای مدیریت کرونا همه باید نکات بهداشتی را رعایت کنند و نباید ابتلا به ویروس کرونا را برای دیگران دانسته و خود را در امان بدانند.

امکان بازگشایی تالار‌ها وجود ندارد

معاون استاندار مازندران درباره بازگشایی تالار‌ها هم گفت: مازندران در حال حاضر شرایط فوق قرمز را طی می‌کند و امکان بازگشایی تالار‌های پذیرایی وجود ندارد.

حسن نژاد افزود: تجربه بازگشایی تالار‌ها پس از پایان موج نخست نشان داد که مدیریت بر رعایت آیین نامه‌های بهداشتی در این واحد‌های صنفی دشوار و غیرممکن است که متاسفانه یکی از دلایل ورود مازندران به موج دوم همه گیری کرونا همین بازگشایی تالار‌های پذیرایی بود.

او برای جلوگیری از برگزاری جشن‌های خانگی ورود رسانه‌ها را ضروری دانست و تاکید کرد: باید دائما مردم را نسبت به خطر ویروس کرونا در حالت هشدار نگه داشت و آن‌ها را از زوایای پنهانی کرونا آگاه کرد.

او همچنین گفت: ما بیش از هر زمان دیگری خواستار همراهی مردم برای مدیریت ویروس کرونا هستیم تا نیازی به محدودیت‌های جدید و به خطر افتادن معیشت مردم نباشد.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/ح

نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2020 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.