يکشنبه 6 مهر 1399 - Sunday, September 27, 2020
سرلشکر باقری: هیچ‌گاه آغازگر جنگ نبوده‌ایم/ دفاع مقدس یک بازدارندگی بی‌نظیر ایجاد کرده است/ برخی به دنبال تحریف فرهنگ دفاع مقدس هستنداستقبال فعالان صنایع چوب کشور برای سرمایه گذاری در حوزه زراعت چوبمعترضان صهیونیست: نتانیاهو یک آشغال است«Q»‌هایی که برای پیروزی ترامپ سنگ تمام می‌گذارند/ «علی صوفان» چگونه لشکر سایبری ترامپ را مدیریت می‌کند؟تصویر روزنامه های ورزشیسیب زمینی و این همه خاصیت؟محرومانی که کودکانشان معنای آرزو را نمی‌دانند/ نه آب، نه برق، نه معلم؛ اینجا فقط محبت یافت می‌شودصفحه اول روزنامه های امروزکشف دلیل مرگبار بودن کرونا در برخی افرادپرسپولیس - السدمقصد بعدی رئیس جمهور پس از پایان دولت کجاست؟پراید همچنان تولید می‌شود؟جدیدترین آمار مبتلایان، جان‌باختگان و بهبودیافتگان کروناهدف آمریکا از جریان سازی علیه ایران چیست؟اجرای طرح همسان‌سازی حقوق‌هاهشداری قرمز برای قاره سبزفوتسال در رده ششم جهانپیام تکان‌ دهنده‌ای که یک رزمندهرشد ۹ درصدی خرید تضمینی گندمآخرین آمار کرونا در ایران
تاریخ :1399/05/20 8:52 AM
سناریو‌های نجات خلیج گرگان
استاندار گلستان گفت: در حال حاضر با همکاری پژوهشگاه اقیانوس شناسی، ۳ سناریو برای نجات خلیج گرگان در دست بررسی است.

به گزارش بصیرآنلاین، هادی حق‌شناس استاندار گلستان با اشاره به روند خشک شدن آب خلیج گرگان، اظهار کرد: سرنوشتی همانند دریاچه ارومیه در انتظار خلیج گرگان است. در اسکله بندر ترکمن، محلی که  شاید تا ۲۰ سال قبل در آن کشتی پهلو می‌گرفت، امروز کاملاً خشک شده است.

او با بیان اینکه از سال ۱۳۰۰ تا ۱۳۵۶ تراز آب دریای خزر ۴ متر کاهش و از سال ۵۶ تا سال ۷۴، دو و نیم متر افزایش یافته است؛افزود: از حدود سال ۷۶ مجدداً تراز آب در حال کاهش است. این امر نشان می‌دهد که سیکل کاهش و افزایش تراز آب دریای خزر منظم نیست.

استاندار گلستان ادامه داد: کارشناسان دلایلی مختلفی از جمله کوه‌زایی، شیرین‌تر شدن آب دریا، دبی ورودی از رودخانه ولگا و خشک شدن دریاچه آرال را برای این موضوع عنوان می‌کنند. تاکنون دلیل متقنی اعلام نشده است و به این خاطر باید به فکر آب خلیج گرگان بود.

حق‌شناس با اشاره به اهمیت خلیج گرگان، گفت: خلیج گرگان طبیعی‌ترین حوضچه ماهیان خاویاری در دریای خزر است و زیستگاه مناسبی برای تخم‌گذاری این ماهیان است. علاوه بر این اگر خلیج گرگان خشک شود، تمامی شهر‌های اطراف این خلیج حتی گرگان درگیر ریزگرد می‌شوند.

او تأکید کرد: ما نباید منظر بمانیم تا خلیج گرگان خشک شود و بعد به فکر راهکار باشیم. باید از همین الان اقدامات را انجام دهیم. در همین راستا در سطح ملی دو جلسه به ریاست دکتر جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد. در این جلسات طرحی مصوب شد تا بر اساس آن دستگاه‌های متولی از جمله استانداری، آب منطقه‌ای، محیط زیست و جهاد کشاورزی طی مدت ۵ سال با برآورد اولیه ۹۰۰ میلیارد تومان اقدام به احیای خلیج گرگان کنند.

استاندار گلستان با اشاره به بررسی چند سناریو برای نجات خلیج گرگان، خاطرنشان کرد: طرح اولیه، لایروبی کانال خزینی و چاپاقلی به‌منظور برقراری چرخش آب در خلیج است.

حق‌شناس ادامه داد: طرح دیگر استقرار بالشتک در دهانه خلیج گرگان و انتقال آب به