دوشنبه 12 خرداد 1399 - Monday, June 1, 2020
تاریخ :1399/02/28 9:52 AM
دلایل فراز و نشیب‌های بازار سرمایه
کارشناس بازار سرمایه گفت: طبیعی است که بعد از مدتی رشد شاخص بورس اصلاح هم صورت گیرد که موقتی است.

به گزارش بصیرآنلاین، شمس کارشناس بازار سرمایه در برنامه گفت و گوی ۱۸:۳۰ در خصوص فراز و نشیب های بازار بورس تصریح کرد:طی ۲۰ سال گذشته، میزان متوسط سود سالانه در بازار بورس ۳۰ درصد بوده که سکه در همین مدت سالانه ۲۲ درصد سود داشته است.

او افزود: رشد سکه به واسطه رشد جهانی قیمت طلا و نرخ ارز است اما رشد بازار سرمایه حاکی از تولید و واقعی است و در بلندمدت از سایر بازارها همچون طلا و سکه بهتر خواهد بود.

شمس در پاسخ به اینکه سرمایه گذاران بورسی چه دانشی باید داشته باشند بیان کرد: اکنون ۷۰۰ شرکت پذیرفته شده در بورس داریم. افراد برای سرمایه گذاری در این بازار  باید به اقتصاد خرد این شرکت ها مسلط بوده و روش های ارزش گذاری قیمتی و اقتصاد کلان را بلد باشند، در این صورت سود خواهند کرد.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: اگر کسی دانش این بازار را ندارد بهتر است از روش های غیرمستقیم و از طریق صندوق های سرمایه گذاری ،  در بورس سرمایه گذاری کند.

او در پاسخ به این سوال که آیا بورس حباب دارد توضیح داد: ممکن است بازار سرمایه گران باشد اما احتمال دارد این گرانی باقی بماند ،  هرچند بعضی سهم ها گران هستند و سرمایه گذار باید دانش تشخیص شرکت های گران را داشته باشد.

شمس درباره این سوال که کدام سهام را بخریم؟ افزود: سهام شرکتی مناسب خرید است که بتواند سودآوری منظم و مداوم داشته باشد. اگر افراد مسلط نیستند باید از طریق صندوق های سرمایه گذاری اقدام کنند.

او در خصوص سهام عرضه شده دولتی گفت: افراد در پذیره نویسی شرکت های دولتی به طور قطع سود می کنند چراکه این سهام این شرکت ها ارزان عرضه شده و در آینده سودآور است.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: همچنین سهام عدالت ترکیبی از بهترین شرکت های کشور است و نگه داشتن آن و ورود به بورس می تواند برای افراد سودآور باشد.

در ادامه شاهین چراغی کارشناس بورس در ارتباط تلفنی تصریح کرد: اکنون نقدینگی بالایی در جامعه وجود دارد. حدود ۱۳۰۰ تا ۱۵۰۰ میلیارد تومان نقدینگی در روز داریم که این حجم نقدینگی باید به یکی از بازارها برود. چون مبالغ خرد هستند بیشتر نقدینگی به سمت بازار بورس رفته و رشد شاخص را به وجود آورد .

او افزود:طبیعی است که بعد از مدتی رشد شاخص بورس، اصلاح هم صورت گیرد که موقتی است و نگرانی وجود ندارد چون هنوز نقدینگی بالایی وجود دارد.

چراغی بیان کرد: در چند سال گذشته بحث تحریم ها باعث شد اقتصاد کشور درون زا شود. در آمد ارزی کاهش پیدا کرد و واردات هم کم شد . در این شرایط اگر کرونا هم نبود افزایش شاخص را داشتیم این روند باز هم ادامه می یابد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: ورود شرکت های دولتی و شرکت های زیرمجموعه بنیاد مستضعفان به بازار بورس از اتفاقات خوب اقتصاد کشور بود. واقعیت این است که بانک ها منابع مالی کمی دارند و شرکت ها برای تامین مالی باید به بازار سرمایه رجوع کنند.

او ادامه داد: اقتصاد ایران در حال چرخش از پول محوری به بازار سرمایه محوری است که مزیتی است که بخش خصوصی می تواند از این فرصت استفاده کند.

انتهای پیام/

نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2020 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.