شنبه 18 مرداد 1399 - Saturday, August 8, 2020
تاریخ :1398/11/23 7:32 AM
اصل نظارت باید انجام شود / تاکید بر نقش موثر احزاب شناسنامه دار در انتخابات
سخنگوی شورای نگهبان گفت: همه نظام‌های سیاسی ناچارند یک روش و سازوکاری را برای نظارت‌ها داشته باشند....
سخنگوی شورای نگهبان گفت: همه نظام‌های سیاسی ناچارند یک روش و سازوکاری را برای نظارت‌ها داشته باشند.

به گزارش بصیرآنلاین، عباسعلی کدخدایی قائم مقام دبیر و سخنگوی شورای نگهبان امشب ۲۲ بهمن ماه با حضور در برنامه چهل‌ستون ستون شبکه پنج سیما به بررسی موضوع انتخابات پرداخت.

کدخدایی قائم مقام دبیر شورای نگهبان در ابتدا در پاسخ به این سوال که چرا حقوق خوانده اید گفت: ایام خجسته دهه فجر را تبریک می‌گویم، ایامی که پیروزی انقلاب اسلامی با ایثارگری و جان فشانی‌های شهدای عزیز و هدایت حضرت امام رضوان الله تعالی علیه رقم خورد.

او با اشاره به اینکه یاد همه شهدا را گرامی می‌دارم و باید در راه آن‌ها حرکت کنیم افزود: سایه حقوق بر سر ما بود به دلیل این که با انتخاب خودم رشته علوم انسانی را تحصیل کردم و طبیعتاً حقوق یکی از رشته‌ها و گرایشاتی بود که در آن زمان از جایگاه ویژه برخوردار بود، اما در میانه راه به دلایلی نزدیک بود پشیمان شوم، چون قبل از انقلاب بود و دوستانی که ما را راهنمایی می‌کردند می‌گفتند که زمان طاغوت است و اگر حقوق بخوانیم یا وکیل و یا قاضی می‌شوم و لذا ممکن است احکام یک طور دیگری را صادر کنیم، خوشبختانه ورود بنده به دانشگاه مصادف با پیروزی انقلاب اسلامی شد.

کدخدایی با اشاره به اینکه وقتی انقلاب شد بر من تکلیف شد تا حقوق بخوانم افزود: بنده درس خوان بودم البته به این مفهوم که فقط درس خوان باشم خیر، بنده نمرات خوبی را می گرفتم و همیشه مجبور بودم به دستور معلم‌ها برای سایر دانش آموزان کلاس برگزار کنم.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه بنده شعر را خیلی دوست دارم و زمانی که بچه هایم در مقطع دبیرستان بودند می گفتم که کتاب فارسی، ادبیات و کتاب شعر را بیاورید تا مرور کنم گفت: بنده یکی دو ماه پیش بود که به سینما رفتم.

او در پاسخ به این سوال که اگر شورای نگهبان حذف شود چه اتفاقی می‌افتد ادامه داد: به صورت شکلی اتفاقی نمی‌افتد، اما اگر ماهیتی باشد خیلی اتفاقات می‌تواند صورت بگیرد به این دلیل که همه نظام‌های سیاسی ناچارند یک روش و سازوکاری را برای نظارت‌ها داشته باشند لذا این نظارت باید انجام شود، در کشور‌هایی ممکن است دیوان عالی دادگستری این نظارت را داشته باشد گاهی اوقات ممکن است نهاد غیرقضایی مانند کشور فرانسه باشد، اصل بر نظارت است که باید انجام شود، اگر نظارت نسبت به مصوبات و سایر جهات مانند انتخابات انجام نشود طبیعتاً ممکن است انحرافی ایجاد شود، اگر اصل نظارت صورت گیرد شکل آن می‌تواند متفاوت باشد.

کدخدایی با اشاره به این که وظیفه نظارت بر مصوبات مجلس را داریم گفت: مجلس در طول سال مصوباتی دارد و لذا جریان کار ما به صورت هفتگی است، ما بر مصوبات مجلس نظارت داریم، چهارشنبه‌ها تعداد زیادی از مصوبات مجلس را بررسی می‌کنیم به طوری که ۱۲ مصوبه را در روز چهارشنبه باید بررسی کنیم.

قائم مقام دبیر شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا شورای نگهبان تا به حال اشتباهی را انجام داده است اظهار کرد: شورای نگهبان از جمعی از انسان‌ها تشکیل شده لذا انسان جایز الخطا است و شورای نگهبان هم می‌تواند اشتباه کند، آیا می‌توان به جز معصومین انسانی را پیدا کرد که جایزالخطا نباشد، هر مرجع دیگری که انسان‌ها در آن حضور دارد می‌تواند اشتباه کنند شورای نگهبان هم ممکن است اشتباه کند.

او با بیان اینکه ممکن است نسبت به یک مصوبه با لحاظ همه جوانب نظر داده نشود گفت: ممکن است نسبت به انتخابات فردی که صلاحیت داشته از چشم ما پنهان مانده باشد و تایید صلاحیت نشده باشد و یا از طرف دیگر کسی که صلاحیت نداشته صلاحیتش تایید شده باشد البته بستگی به مدارک و مستندات دارد، شورای نگهبان نهایتاً از طریق نظام رای گیری مشترک تصمیم خود را اعلام می‌کند ما مدارک را می‌بینیم و مستندات قانونی را لحاظ و در نهایت رای گیری می‌کنیم، اگر ۷ رای مخالف داشت می‌توانیم بگوییم که مصوبه مغایر است یا نه.

کدخدایی با اشاره به اینکه هیچکس در شورای نگهبان نگاه مصلحتی نداشته است افزود: شورای نگهبان باید مصالح عالی نظام را در نظر بگیرد.

او در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه اگر دزدی بخواهد وارد منزل شما بشود اگر شما مصلحت بدانید اجازه ورود می‌دهید یا خیر عنوان کرد: قطعا اینطور نیست، اما اگر کسی که شما نمی‌شناسید و از شما بخواهد کمک بگیرد و شما ببینید که می‌توانید به یک جهتی کمک کنید تا آن فرد اصلاح شود و یا از خطری ایمن بماند قطعاً این کار را خواهید کرد.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: یکی از مراجع چهارگانه گزارش محکومیت فردی را اعلام کرده بود، این محکومیت به گونه‌ای بود که موجب عدم تایید صلاحیت آن فرد می‌شد، آن فرد وقتی متوجه شد اعلام کرد که منع تعقیب خورده و در واقع آن‌ها حکم رفع اثر شده است و از دادگستری برای ما منع تعقیب آورد و لذا نظر ما برگشت.

کدخدایی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا ممکن است شما تحت فشار قرار بگیرید افزود: انتخابات کنش عظیم سیاسی و اجتماعی است و همه در آن درگیر هستند، وقتی تعداد داوطلبان بالا می‌رود تعداد بسیار بیشتری در این مسئله درگیر می‌شوند، افراد مختلفی تلاش می‌کنند تا به نوعی از این مرحله به سلامت عبور کنند، در این خصوص ما ناچاریم قانون را رعایت کنیم.

او با اشاره به اینکه ما صلاحیت افراد را در هر دوره مورد بررسی قرار می‌دهیم لذا این طور نیست که علل ابد صلاحیت فرد تایید شده باشد گفت: صلاحیت افراد را در هر دوره بررسی می‌کنیم لذا صلاحیت‌ها چه در انتخابات مجلس، چه در انتخابات خبرگان و چه در انتخابات ریاست جمهوری برای همان دوره‌ای است که فرد انتخاب شده است لذا ما ملزم هستیم تا صلاحیت افراد را در هر دوره مورد بررسی قرار دهیم.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینکه فرآیند‌ها مشخص و شفاف است گفت: هیئت‌های اجرایی بر اساس گزارش مراجع چهارگانه رسیدگی‌های لازم را انجام می‌دهند و همین طور هیئت‌های نظارت استانی و مرکزی طبق قانون انجام وظیفه می‌کنند لذا بخشی که معمولاً مسئله‌ساز است مربوط به این موضوع می‌شود که دلایل رد صلاحیت را طبق قانون نمی‌توانیم در رسانه‌ها اعلام کنیم که فرد به چه دلیلی رد صلاحیت شده است در اینجا کار دچار مشکل می‌شود لذا قانون حکم کرده باید موضوع محرمانه باشد اصول و قواعد اخلاقی و اسلامی ایجاب می‌کند مسائل شخصی افراد را در بیرون مطرح نکنیم تا حفظ حرمت و آبروی افراد صورت گیرد لذا برخی از افرادی که دلایل را از سوی ما می‌شنوند در بیرون اعلام می‌کنند که آن‌ها مسئله‌ای نداشتند و بی جهت رد صلاحیت شده اند لذا این قسمت نیازمند اصلاح نظام انتخاباتی است که باید حتما انجام شود یا اینکه قانون باید اصلاح شود.

کد خدایی در پاسخ به سوال دیگر مجری برنامه در خصوص عدم التزام به اسلام گفت: عدم التزام به اسلام به این مفهوم نیست که فرد مسلمان نباشد، عدم التزام به اسلام می‌تواند مربوط به این موضوع باشد که فرد یکی از واجبات را رعایت نکرده باشد افراد مسلمان ممکن است دچار تخلف شده باشند، به فردی که سارق است غیرمسلمان گفته نمی‌شود، اما دچار عدم التزام به یکی از احکام اسلامی را شده است، وقتی التزام عملی به اسلام گفته می‌شود یعنی فرد باید واجبات را رعایت کند.

او با اشاره به اینکه ما طبق قانون کار را انجام می‌دهیم اضافه کرد: قانون‌حق مصلحت اندیشی را به ما نداده است، در قانون نیامده که مقرره‌ای را نادیده بگیریم لذا ما بر اساس قانون عمل می‌کنیم.

کدخدایی تصریح کرد: در جایی که قانونی وضع شده و اقتضائات جامعه متفاوت است قانون باید خود را اصلاح کند، ما به جای اینکه از این طرف وارد شویم و بگوییم شورای نگهبان به دلیل اقتضاعات جامعه باید قانون را کنار بگذارد، باید از طرف دیگر بگوییم که باید قانون بر اساس شرایط روز اصلاح شود تا شورای نگهبان بر اساس آن عمل کند، بار‌ها بنده پیشنهاد داده ام که چرا قانون اصلاح نمی‌شود، باید قانون بر اساس شرایط روز اصلاح شود چرا ما باید بیش از ۱۶ هزار نفر ثبت‌نام کننده داشته باشیم، حدود ۷ هزار نفر صلاحیتشان تایید شده است یعنی برای هر کرسی حدوداً ۲۴ نفر آیا از جهت تعداد کافی نیست؟ فرهنگ انتخابات را پا به پای اقتضائات جامعه بالا نیامده ایم باید از احزاب استفاده کنیم، در موضوع انتخابات چرا شورای نگهبان مرتب مورد هجمه قرار می‌گیرد.

او با اشاره به اینکه احزاب باید در ماجرای انتخابات مسئولیت بپذیرند ادامه داد: در رابطه با احزاب قانون اساسی داریم به طوری که قانون اساسی نسبت به احزاب نگاه خوبی دارد، احزاب ثبت شده داریم، اما همیشه احزابی که غیر ثبت شده اند فعال هستند به طوری که این مسئله خطر بزرگی برای کشور محسوب می‌شود.

او بیان کرد: گروه‌های بدون شناسنامه هیچگونه مسئولیتی را نمی‌پذیرد و هزینه‌ای را به مردم و جامعه تحمیل می‌کنند، احزاب شناسنامه دار نقش موثری در انتخابات می‌توانند داشته باشند، لازم نیست شورای نگهبان این قدر ورود جزعی داشته باشد، احزاب می‌توانند نمایندگان خود را معرفی کنند و شورای نگهبان هم اگر اختلافی باشد و یا مسئله دیگری باشد می‌تواند به موضوع ورود پیدا کند، قوانین موجود مربوط به احزاب باید اصلاح و نقش احزاب شناسنامه دار باید به رسمیت شناخته شود تا بتوانیم از آن‌ها مطالبه داشته باشیم.

انتهای پیام/

نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2020 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.