پنجشنبه 10 مهر 1399 - Thursday, October 1, 2020
تاریخ :1398/11/05 8:04 AM
سردار سلیمانی دغدغه صبر جمعی را داشت
خطیب نماز جمعه تهران گفت: هنر سردار سلیمانی در سه دهه گذشته تلاش برای خلق صبر جمعی بود....
خطیب نماز جمعه تهران گفت: هنر سردار سلیمانی در سه دهه گذشته تلاش برای خلق صبر جمعی بود.

حجت‌الاسلام سید محمدحسن ابوترابی‌فردبه گزارش بصیرآنلاین، حجت‌الاسلام سید محمدحسن ابوترابی‌فرد در آغاز خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران گفت: میعادگاه نماز جمعه، نماد وحدت، شور،شعور و صبر همچنین ایستادگی و عزت و اقتدار ملت ایران شد.

او ادامه داد: ملت بزرگ ایران بار دیگر با حضور به یادماندنی در این میعادگاه پیوند استوار و مستحکمش را با رهبیر معظم انقلاب آرمان‌های بلند امام و شهدا را فریاد کرد. این ملت با دل‌هایی لبریز از شوق و نشاط و قدرت با خلق دو یوم الله اقتدار آفرین و دیدگانی اشکبار در سوگ شهدا و جان باختگان سانحه هوایی و برادران و خواهرانی که در حضور مردم شریف کرمان ملا اعلی پرواز کردند.

او ادامه داد:رهبر انقلاب در آن جمعه ملت ایران و ملل مقاوم دنیای اسلام را با دو خصیصه صبار وشکور یاد کردند. همچنین این دستاورد ایمان و معرفت و صبر با شکوه و عزت آفرین در کنار این ارزش‌ها همچنین دستاورد فهم نعم و شکر و سپاس آن نعمت‌هاست.

خطیب موقت نماز جمعه تهران خاطرنشان کرد:شما امت اسلام اهل ایمان برای حضور در سه ساحت کلیدی و اقتدار آفرین دعوت شده اید.گواه روشنی بر شناخت راه است، اما با شناخت راه و گام برداشتن در مسیر هیچ ملتی مگر با صبر و استقامت در راه خدا به پیروزی نمی‌رسد.

حجت الاسلام ابوترابی‌فرد گفت: بدون استقامت و صبر و پایداری، انسان نمی‌تواند به قله‌های موفقیت برسد. استقامت و پایداری یعنی باید همه ما اهل صبر بوده و استقامت کنیم. در برابر سختی‌ها بایستیم. تجربه ایرانیان پیروزی در پرتو ایمان و صبر است. خانواده‌های معزز شهدا و جانبازان بر این مصائب صبر و ایستادگی کردند و توفیق داشتم خدمت بعضی از خانواده‌های محترمی که بستگان و فرزندانشان در سانحه هوایی شهید شدند برسم و در این دیدار ها دنیایی از صبر را دیدم.

او ادامه داد:  صبر آنها دستاورد ارزشمندی را در دنیا و آخرت دارد. اما با صبر فردی پیروزی برای جامعه به دست نمی‌آید. پیروزی جامعه اسلامی مرهون صبر جمعی است. خانواده‌ای از سعادت بهره‌مند است که اعضایش صبار و شکور باشند. آنگاه حتما به موفقیت می‌رسد. جامعه قدرتمند، آن است که صبار و شکور باشد. واژه صابروا در قرآن بر صبر جمعی تأکید دارد.

خطیب موقت نماز جمعه این هفته تهران افزود: مطلع شدیم که بسیاری از خواهران کم حجاب به احترام شهید سلیمانی با چادر مشکی در تشییع او حضور یافتند. به این خواهران عرض می کنم که شما قدر شناسی کردید و حجاب ضامن سعادت دنیا و آخرت شماست. اما قدر شناسی بالاتر آن است که با آراستگی به حجاب چهره تهران را تغییر دهید. ملت ایران باید با هم صابر باشند. ایران و همه ملت مسلمان منطقه باید در کنار هم در راه حق صبار و شکور باشند چرا که ما به صبر جمعی نیاز داریم. هنر سردار سلیمانی هم این بود که سه دهه در تلاش برای خلق صبر جمعی بود و دغدغه داشت که ایرانیان در کنار ملت عراق و کشورهای منطقه ایستاده و صابر باشند.

خطیب موقت نماز جمعه این هفته تهران عنوان کرد:همچنین همه ملت‌ها در کنار هم صف واحد را تشکیل دهند. جامعه صبار و شکور صبر جمعی در دستور کارش است. رهبر انقلاب به دو یوم الله اشاره کردند. یوم الله سوم یوم اللهی است که ملت عراق خلق کرده است. آنها در راهپیمایی عظیم در کنار ملل مسلمان منطقه فریاد مرگ بر آمریکا سر دادند.

او ادامه داد: این معنای روشن صبر جمعی است. تردیدی ندارم که اگر کارشناسان سیاسی و نظامی آمریکا می‌توانستند حوادث پس از شهادت سپهبد سلیمانی را  تحلیل کنند، هرگز چنین کاری نمی‌کردند.

حجت الاسلام ابوترابی فرد گفت: این اقدام آنها آغازی بر پایان حضور آمریکا در منطقه است. ستون اصلی سیاست آمریکا در منطقه از دیر باز فرو ریخته بود و امروز هم هم پیمانان آمریکا خود را در معرض فرو پاشی می‌بینند.

او ادامه داد: ساختار قدرت در دست ملت مسلمان قرار گرفته است. ملت‌های مسلمان منطقه در کنار هم جبهه متحدی را در برابر زیاده خواهی ایالات متحده تشکیل داده اند و مشروعیت دست نشاندگان غرب کامل فرو ریخته است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت:  با عملیاتی که انجام شد قدرت نظامی آمریکا در منطقه فرو ریخت. صبر جمعی این قدرت را آفریده است. برای آن دو حوزه وجود دارد، ملل مسلمان در کنار هم باشید. جبهه متحد شما اقتدار می‌آفریند. شعار نه غزه نه لبنان یعنی با اقتدار ایران اسلامی سر نزاع داریم.

او گفت:عراق منهای ایران به معنای کاهش قدرت این کشور بوده و لبنان بدون عراق هم کاهش قدرت بیروت را به همراه داشت. در نتیجه امروز اسلام رمز وحدت ملل منطقه است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران عنوان کرد:دومین حوزه صبر جمعی ایستادگی در برابر دشمن است.تاکید می کنم که مبادا صبرتان از آمریکا و تروریست‌‍ های دست نشانده غرب کمتر باشد.

حجت الاسلام ابوترابی فرد گفت: دانش هسته‌ای سلو‌ل‌های بنیادی، نانو و ... دستاورد نظام اسلامی در تبدیل دانش به فناوری و تجاری سازی علم است. این راه عزت و نگاه رهبری نظام است. خلق ملتی مقتدر به نور اسلام و دانش و جبهه مقاومت همیشه پیروز است.

او در ادامه اظهار کرد: در آستانه شکل گیری مجلس یازدهم قرار داریم، نخست ملت عزیز را به حضور یکپارچه در این انتخابات اقتدار آمیز دعوت توصیه می‌کنم، در ادامه هم با مروری در حوصله وقت به سیاست‌های کلی قانون گذاری ابلاغی رهبر معظم انقلاب اسلامی که در ٦ مهرماه سال جاری در ١٧ بند به قوای ٣ گانه ابلاغ کردند، می‌پردازم.

خطیب موقت نماز جمعه تهران افزود: با تجربه‌ای که در نهاد‌های قانون گذاری دارم، عرض می‌کنم که قانون عدالت محور، شفاف، معطوف به نیاز‌های واقعی و اصلی، الهام گرفته از مشارکت ذی نفعان نهاد‌های قانونی و همچنین قابل اجرا و سنجش، پایه‌های اصلی و رکن اساسی پیشرفت کشور است.

حجت الاسلام ابوترابی فرد تصریح کرد: هرگاه نهاد قانون گزاری در اندازه‌ای قرار گرفت که توانست با پرهیز از تصویب انبوهی از قوانین که فاقد عقبه لازم است در مسیر تحقق سیاست‌های کلی ابلاغی قدم بردارد، مطمئن باشید توسعه و پیشرفت کشور کلید خورده است و این راه، راه دشواری است. این مسیر نیازمند وجود جمع قابل توجه از نمایندگانی است که در کنار تعهد، شجاعت، انگیزه، حرکت و اقدام از فهم لازم برای مسائل اصلی کشور و ارائه نقشه راه برای برون رفت از تنگنا بهره‌مند باشند.

امام جمعه موقت تهران گفت: ما باید دست به انتخابی آگاهانه بزنیم همچنین نمایندگان راهی دشوار در پیش رو دارند زیرا این اهداف بلند نیازمند به عقلانیت، علم و عزم و اراده است. در همین راستا نگاهی کوتاه و گذرا به عملکرد ادوار گذشته مجلس، ضرورت این تحول را قطعی می‌کند.

او بیان کرد: حدود ٨٠ درصد از قوانینی که در مجلس تصویب می‌شود یا اصلاحیه است  یا استفساریه، یعنی قانون تصویب شده از استحکام علمی برخوردار نبوده و باید مجددا اصلاح شود ، البته قطعا از شفافیت و روشنی لازم هم برخوردار نبوده و به تفسیر نیاز داشته است.

او گفت: محور سیاست‌های کلی در حوزه قانون گزاری معطوف به ٢ حوزه است، حوزه محتوایی و شکلی که هر دو از اهمیت بالایی برخوردار است؛ برای مثال قانون شفاف قانونی است که از نظر محتوا اتقان و استحکام دارد و از نظر شکل و ادبیات نگارش نیازمند به تفسیر نیست.

خطیب موقت نماز جمعه تهران خاطرنشان کرد: مجلس باید مسیر این حرکت را با اصلاح آیین نامه داخلی با توجه جدی به اسناد بالا دستی نظام و با توجه به نیاز‌های کلیدی کشور هموار کند.

ابوترابی فرد تصریح کرد: در بند یک تا چهار به قانون گذاری در کشور اشاره شده است؛ این نظام، جمهوری اسلامی است، هویتش، اقتدارش، منزلتش ثمره اسلامیت نظام است و اسلامیت نظام در قوانین حاکم بر کشور تجلی پیدا می‌کند لذا باید نهاد قانون گذاری دولت و دستگاه قضایی از تمام ظرفیت خویش برای انطباق با آموزه‌های وحیانی استفاده کنند.


او با تاکید بر اهمیت سیاست‌های ابلاغی، اظهار کرد: منبع دوم برای تقنین، قانون اساسی است. طرح‌ها، لوایح و قوانین کشور باید ناظر به قانون اساسی سامان بگیرد.

امام جمعه موقت تهران بیان کرد: منبع دیگر سیاست‌های کلی نظام است که با عقبه علمی بررسی و تدوین می‌گردد و رهبر معظم انقلاب اسلامی ابلاغ می‌فرمایند؛ این سیاست‌ها باید اساس و محور تقنین در کشور باشد.

حجت الاسلام ابوترابی فرد یادآور شد: برخورد با سیاست‌های کلی گاهی انفعالی است و گاهی فعال؛ برخورد انفعال آن است که قانون را در مجلس بدون نگاه به اسناد بالادستی تدوین می‌کنیم، اما نهایتا شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام رصد می‌کنند که در تعارض با اسناد بالا دستی نباشند، آنچه گره گشا است آن است که قانون با نگاه دقیق به سیاست‌های ابلاغی تصویب شود. اگر در این جهت حرکت کنیم با انقلاب عظیم در همه عرصه‌های کشور روبرو می‌شویم.

او گفت: همچنین قوانین باید از نگاه ملی و بلند مدت برخوردار باشد؛ در این راستا باید مرکز پژوهش‌های مجلس از جایگاه و منزلت مشاوره‌ای ارتقا پیدا کند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران خاطرنشان کرد: از مباحث بسیار مهم و کلیدی در حوزه تقنین، جلب مشارکت حداکثری مردم در فرایند قانون گذاری است؛ مردم اگر می‌خواهند با قانون افزایش برخی حامل‌های انرژی روبه‌رو شوند باید در جریانش قرار بگیرند.
حجت الاسلام ابوترابی فرد عنوان کرد: لازم است که نظر و استدلال مردم را دریافت کرد؛ باید با مباحثه و گفتگو و با استفاده از فضای مجازی نظر ذی نفعان را برای قانون گذاری مورد توجه قرار داد.

او در پایان اظهار کرد: بعضی از کشور‌هایی که در حوزه قانون‌گذاری وزنی دارند از ۱۰۰ سال قبل برنامه ریزی کردند، می‌گویند قانون باید از پایین به بالا باشد. مردم اهل بصیرت هستند. منافعشان تامین شود از منافع ملی دفاع می‌کنند. نمی‌شود ملت در دفاع مقدس مشارکت داشته باشند در قانون مشارکت نداشته باشند.
انتهای پیام/

نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2020 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.