سه شنبه 8 مهر 1399 - Tuesday, September 29, 2020
پیشتازی ۱۰ درصدی بایدن از ترامپتشدید جدال‌های انتخاباتی در آمریکاروزه مستحبی بدون اذن شوهر چه حکمی دارد؟/ فتوای استفاده از رانت اطلاعاتی در بورسپرسپولیس یک - السد صفرماجرای عکس شهید ۱۳ ساله‌ای که بر دیوار اتاق مقام معظم رهبری نصب استچگونه وام مسکن ۴۰۰ میلیونی بگیریم؟خواص جالب برگ بوگرانترین مدارس جهان با امکانات عجیباز دفاع مقدس تا دفاع مجازی، جنگ هنوز تمام نشده!/ فضای مجازی دفاع جانانه سربازان جنگ نرم را می‎طلبد۲۱ جمله مخوف از قاتلان سریالیتصویر روزنامه های ورزشیصفحه اول روزنامه های امروزآمریکا اتاق مذاکره را منفجر کرد/ تحریم‌های واشنگتن علیه ایران در شیوع کرونا تروریسم پزشکی استوزارت صمت در خط مقدم جبهه مبارزه اقتصادی استموافقان و مخالفان نرخ خرید گندم چه می گویند؟سرلشکر باقری: هیچ‌گاه آغازگر جنگ نبوده‌ایم/ دفاع مقدس یک بازدارندگی بی‌نظیر ایجاد کرده است/ برخی به دنبال تحریف فرهنگ دفاع مقدس هستنداستقبال فعالان صنایع چوب کشور برای سرمایه گذاری در حوزه زراعت چوبمعترضان صهیونیست: نتانیاهو یک آشغال است«Q»‌هایی که برای پیروزی ترامپ سنگ تمام می‌گذارند/ «علی صوفان» چگونه لشکر سایبری ترامپ را مدیریت می‌کند؟تصویر روزنامه های ورزشی
تاریخ :1398/09/20 8:18 AM
جای خالی رایزنان بازرگانی در قوت گرفتن صادرات ایران
نارضایتی تجار ایرانی از وجود موانع بسیار در راه صادرات کالای ایرانی و فقدان رایزنان بازرگانی در کشور‌های مقصد صادراتی معضلی بزرگ است....
نارضایتی تجار ایرانی از وجود موانع بسیار در راه صادرات کالای ایرانی و فقدان رایزنان بازرگانی در کشور‌های مقصد صادراتی معضلی بزرگ است.

گیرو دار‌های وزارت صمت برای تشکیل ستاد نتسهیل صادرات به گزارش بصیرآنلاین، تجارت یکی از مهم‌ترین ارکان عرصه اقتصاد محسوب می‌شود به طوری که حتی تصمیم بر راه‌اندازی وزارتخانه جدیدی با نام وزارت بازرگانی در کشور، گرفته می شود. صادرات مبنا و راهکار اصلی برای گسترش تولید است اما محدود شدن واحد‌های تولیدی در تعداد تیراژ امریست که علاوه بر ایجاد دست انداز برای تولید بوده، صادرات را نیز به چالش کشیده است.

مشکلات و سنگ‌های بسیاری بر سر راه فعالان حوزه تجارت قرار دارد؛ از مشکلات و تحریم‌های بانکی گرفته تا موانع قانونی، بخشنامه‌ها و آیین‌نامه‌های عجیب و غریب؛ تاریخ انقضا، تاریخ قرارداد، هزینه‌های نگه‌داری و حمل و نقل، بازار رقابتی و موارد از این قبیل موضوعات مهمی هستند که اهمیت زمان در این حوزه را نشان می‌دهد.

با طرح این موضوع توسط بسیاری از تولیدکنندگان از وزیر صمت و معاونان وی جویای امر موانع و سنگ های پیش روی تولیدکنندگان صادرات محور شده ایم.

ادعای وزیر صمت مبنی بر پیگیری مستمر مشکلات تولیدات صادرات محور

رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت، درباره تشکیل ستاد تسهیل صادرات اظهار کرد: تمام مسائل حوزه‌های تولید و صادرات در زمینه تامین نیاز داخلی، خارجی و مواد اولیه های مورد نیازکارگاه ها شدیم به طوری که اقدام به تشکیل ستادی مبنی بر پیگیری امر تولیدات صادرات محور کردیم.


بیشتر بخوانید: پیگیری افزایش تیراژ تولید، اصلاح ساختار و داخلی سازی صنعت خودرو/روند افزایشی تولیدات صنعتی


او ادامه داد: از جمله این کارگروه‌ها می‌توان به ستاد تسهیل و رفع موانع تولید اشاره کرد که در دو سطح ملی و استانی فعالیت کرده و مشکلات تولیدکنندگان در سراسر کشور را پیگیری می‌کند. این مشکلات از طریق ستاد‌های استانی به کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید کشور گزارش شده و با مشارکت نمایندگان سازمان‌ها مختلف از جمله سازمان برنامه و بودجه کشور، اتاق بازرگانی و سایر بخش‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

او با تاکید بر طبقه بندی مشکلات و پیگیری و حل آن‌ها بر مبنای درجه اهمیت، تصریح کرد: پیش از این هم شورای عالی صادرات تشکیل شده بود و امور و مسائل مربوط به حوزه صادرات را پیگیری می‌کرد؛ حالا صحبت‌هایی درباره ستاد تسهیل صادرات و توجه ویژه مشکلات آن‌ها وجود دارد.

 تصمیم گیری برای رفع موانع صادرات بسیار کُند است 

حمید زادبوم رئیس سازمان توسعه و تجارت ایران، درباره جزئیات تشکیل ستاد تسهیل صادرات، اظهار کرد: طولانی شدن روند تصمیم گیری و اهمیت عملکرد سریع در حوزه صادرات از جمله یکی از مشکلاتی است که همواره در پشتیبانی از تجار و برخورد با اتفاقات وجود داشت. در همین راستا مدتی قبل طرحی به نام تشکیل ستاد تسهیل صادرات از طرف سازمان توسعه تجارت به دبیرخانه هیئت دولت مستقر در وزارت صمت ارسال شد.

او بیان کرد: هدف از اجرای این طرح تصمیم گیری و ابلاغ فوری در مسائل و مشکلات تجار است؛ این ستاد در نظر دارد تا مشکلاتی را که نیاز به بررسی و پیگیری فوری دارد تحت پوشش قرار دهد و به معنای جامع‌تر این طرح عاملی برای تسهیل صادرات خواهد بود.

زادبوم بیان کرد: تفاوت این ستاد با ساختار فعلی شورای عالی صادرات، پیگیری و تصمیم‌گیری سریع درباره دغدغه‌ها و مشکلات صادرکنندگان و ابلاغ فوری آن به بخش‌های مختلف کشور است؛ در روال اداری معمول ممکن است بررسی یک مشکل به مدت‌ زمانی طولانی نیاز داشته باشد اما ماهیت این ستاد  تسریع تصمیم‌گیری و حل فوری مشکلات صادرکنندگان است.

او گفت: ممکن است طرح ستاد تسهیل صادرات توسط دبیرخانه دولت تایید نشود بنا بر این از ظرفیت‌های کمیته کارشناسی شورای عالی صادرات برای دستیابی به هدف تسریع تصمیم‌گیری استفاده خواهیم کرد؛ به عبارتی دیگر اختیارات این کمیته افزایش پیدا خواهد کرد و مشکلات فوری و مشکلات صادرکنندگان را تحت پوشش قرار دهد.

ضعف استقرار رایزنان بازرگانی برای افزایش روند صادرات اقلام تولید ایران

آنطور که به نظر می‌رسد مسئولان وزارت صمت مدتهاست که خبر از رفع موانع صادراتی و ایجاد تشکیل ستادی با عنوان "تسهیل موانع صادراتی" می‌دهند. اما هنوز بسیاری از کارگاه‌ها و کارخانجات که با تنها ۳۰ درصد ظرفیت خود اقدام به تولید محصولات مورد پسند کشور‌های همسایه می‌کنند شکایت از موانع پیش روی صادرات می‌کنند. بیش‌تر این شکایات مبنی بر بروکراسی‌های اداری و گمرکی و همچنین فقدان رایزنان بازرگانی در کشور‌های مقصد تجارت است. گفته می‌شود که در چندین سال گذشته تعداد ۲۶ رایزن بازرگانی تقلیل یافته و تنها ۶ رایزن بازرگانی فعال برای همکاری با تجار باقی مانده اند. انتظار می‌رود وزارت صمت برای بهبود روند صادرات غیرنفتی به جای تشکیل ستاد‌های پیاپی و جلسات مشترک، ابتدا فکری به حال افزایش تعداد رایزنان بازرگانی کند تا فرایند صادرات با سیاست تعامل محور انجام شود.

انتهای پیام/

نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2020 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.