چهارشنبه 22 آبان 1398 - Wednesday, November 13, 2019
تاریخ :1398/07/23 7:42 AM
سوریه پیروز میدان شد
رای الیوم در گزارشی به شکست سیاست‌های دشمنان سوریه در قبال این کشور و پیروزی سوری‌ها در تمامی عرصه‌ها پرداخت.

سوریه پیروز میدان شد و روسیاهی ماند به دشمنانشبه گزارش بصیرآنلاین، رای الیوم نوشت سوریه با در پیش گرفتن سیاست صبر و بردباری از روز‌های سخت عبور کرد و به زودی به طور کامل پیروز خواهد شد، اما همه بدخواهان این کشور هنوز بهای دخالت‌های خود را می‌پردازند.

عبدالباری عطوان، سردبیر روزنامه اینترنتی رای الیوم نوشت: ناگهان و بدون مقدمات زیاد، کشور سوریه از میان آوار‌های فروپاشی عربی و منطقه‌ای قوی‌تر از هر زمان دیگر سر بر می‌آورد. همسایه ترک که دخالت‌هایش سوریه را به زحمت انداخت اکنون با یک رشته بحران‌های داخلی و خارجی بی‌پایان رو به روست و اتحادیه عرب که عضویت دمشق را تعلیق کرد به دنبال راهی برای بازگرداندن آن است و در جلساتش قطعنامه‌ای در محکومیت دخالت نظامی ترکیه در شمال این کشور صادر می‌کند و آن را تجاوزگری و تعدی می‌نامد و بر وحدت اراضی سوریه تاکید می‌کند. اما جدایی‌طلبان کُرد که علیه دولت دمشق شوریدند و از آمریکایی‌ها کمک گرفتند امروز بدترین روز‌های خود را سپری می‌کنند زیرا کفیل آمریکایی شان در چشم به هم زدنی آن‌ها را فروخت و دودستی تقدیم دشمن کرد.

اهمیت بیانیه اتحادیه عرب به محکوم کردن حمله و تجاوز ترکیه محدود نمی‌شود بلکه بازگشت عرب‌ها به سوریه و نه برعکس و نیز به رسمیت شناختن آن به عنوان کشوری مستقل و دارای حاکمیت را شامل می‌شود. اتحادیه عرب خودش به ویژه اعضایش در حوزه خلیج فارس صفت عربی را از سوریه گرفتند و تا همین دیروز آن را متهم می‌کردند که به کشوری وابسته به فارس‌ها تبدیل شده است. آن‌ها تاکید کردند حمله ترکیه به سوریه باعث تهدید امنیت ملی عربی می‌شود.

بیشتر بخوانید: شکست در سوریه نیز به فهرست ناکامی‌های ترامپ اضافه شد

احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب غافلگیرانه گفت: ”باید از رویداد‌ها با نام واقعی آن‌ها یاد کنیم. عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه فقط یک اسم دارد و آن هم تجاوز و تعدی است“. البته او و کسانی که متن سخنرانی اش را تنظیم کردند و از او خواستند این عبارات را تکرار کند، خودشان نام واقعی رویداد‌ها را به کار نمی‌برند و نمی‌گویند که عرب‌ها و به ویژه کشور‌های خلیج فارس با فرستادن ده‌ها هزار جنگجو توان ارتش و اقتصاد سوریه را تحلیل بردند و صد‌ها میلیارد دلار برای ویرانی این کشور و سرنگونی نظامش و آواره کردن میلیون‌ها نفر از ساکنانش هزینه کردند، آن هم با مشارکت ترکیه که آن زمان متحد عزیزشان بود.

این‌ها قبل از آن که برای سوریه و وحدت اراضی آن اشک تمساح بریزند باید توبه خود را اعلام کنند و از کشور و ملت و نظام سوریه عذرخواهی کنند و طرحی مطالعه شده را با پشتوانه چندین میلیاردی برای بازسازی منابع مادی و انسانی که خود ویران کردند ارائه کنند. بهترین اشتباه کنندگان کسانی هستند که توبه می‌کنند و شاید ملت سوریه توبه و عذرخواهی آنان را بپذیرد.

جالب توجه بود که سوریه به نشست اتحادیه عرب هیچ توجهی نکرد و هیچ یک از مسئولان این کشور کلمه‌ای به زبان نیاوردند که نشانگر تمایل آن‌ها برای بازگشت به این اتحادیه رنجور و ضعیف باشد. آن‌ها قبلا هنگامی که در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل ابوالغیط سرزده وارد جمع اعضای هیئت سوری به ریاست ولید المعلم شد با سردی و خویشتنداری و عزت نفس برخورد کردند و به سوی او یا سایرین ندویدند حال آن که همه آن‌ها (مقامات عربی) به دنبال دیداری تصادفی یا سلام و احوالپرسی گذرا (با مسئولان سوری) بودند.

دولت سوریه چنان که از بررسی واکنش هایش در قبال تحولات اخیر برمی‌آید سیاست صبر و خویشتنداری و خودداری از ریسک‌پذیری و دور ماندن از شتاب‌زدگی و انتقام‌جویی دستکم در شرایط کنونی را در پیش گرفته است. همین سیاست‌ها سوریه را از بخش بزرگی از بحران‌ها نجات داد، اما دیگران اعم از کُرد و عرب و ترک هنوز بهای دخالت‌های خونین خود را با غرق شدن در بحران‌های خطرناک‌تر می‌پردازند.

انتهای پیام/

نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2019 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.