چهارشنبه 7 خرداد 1399 - Wednesday, May 27, 2020
تولید یک میلیارد دوز واکسن کروناضوابط فروش ۲۵ هزار دستگاه خودرو در ایام عید فطر /عرضه مستقیم محصولات به مصرف‌کنندگان واقعیفواید و عوارض تمام داروهافرآیند ارسال پیامک به مشاغل بی ثباتبغض رهبر معظم انقلاب در سخنرانی روز قدس برای حاج قاسممحبت مقام معظم رهبری به کادر پزشکی در تاریخ کشور فراموش نشدنی استآخرین وضعیت ترافیکی راه‌هادعای وداع ماه رمضانجزییات حمایت‌های کرونایی از دانش بنیان‌هاآخرین آمار کرونا در ایرانبازتاب بیانات مقام معظم رهبری درباره روز قدس در رسانه‌های خارجیآغاز فروش فوق‌العاده خودرو با قیمتی نامعلوم!صفحه نخست روزنامه ای امروزسید حسن نصراالله: مخالفت گسترده با معامله قرن ترامپ را غافلگیر کردمردم همچنان چشم انتظار کاهش قیمت/ ضرورت مدیریت بازار اقلام اساسیرهبری معظم: عرصه جهاد در همه سرزمین‌های فلسطینی گسترش یابدتنها فرمانده جنگ‌های چریکیچگونه سهام خرید و فروش کنیم؟جزئیات بازگشایی دانشگاه‌هادستورالعمل تمرینات تیم‌های فوتبال
تاریخ :1398/07/07 9:24 AM
آمار پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز

روز جهانی اهداکنندگان سلول‌های بنیادی به این عنوان نامگذاری شده است تا بتوان از با فرهنگسازی شمار اهداکنندگان را افزایش داد چرا که تنهابا چند قطره خون می توان جان بیماران سرطانی و صعب العلاج بسیاری را نجات داد.

به گزارش بصیرآنلاین؛ تنها با چند قطره از خونتان نجات بخش جان بیماران صعب العلاج و سرطانی باشید، فکرش را بکنید چند قطره خون شما می تواند در درمان ۶۰ نوع بیماری مورد استفاده قرار گیرد، کودک سرطانی که جلوی چشم پدر و مادرش هر لحظه جسم کوچکش درد می کشد و آب می شود با سلول های بنیادی خون ساز می تواند جان دوباره بگیرد و در کنار همسالان خود بازی کند و در آینده به مدرسه و دانشگاه برود و فردی مفید برای جامعه باشد.

نخستین علت ناگذاری روز جهانی اهداکنندگان سلول‌های بنیادی قدردانی از تمام اهداکنندگان است، افرادی که سلول‌های خون خود را اهدا با عشقق اهدا می کنند و نامشان در بانک سلول های بنیادی ثبت می شود، این افراد گویی عشق و محبت را در این بانک ذخیره می کنند و حال خوبی دارند که می توانند نجات بخش جان یک بیمار باشند.

همچنین روز جهانی اهداکنندگان سلول های بنیادی به این منظور نامگذاری شده است تا  آگاهی‌ها مردم و سیاست‌گذاران در مورد  اهدا سلول‌های بنیادی و تاثیری این پیوند بر زندگی بیماران افزایش پیدا کند.

سلول‌های بنیادی خونی این توانایی را دارند تا به یکی از سه سلول‌های خونی اصلی شامل گلبول‌های سفید، گلبول های قرمز و پلاکت ها تبدیل شوند و می توان با سلول های بنیادی خون ساز سالیانه جان هزاران بیمار مبتلا به سرطان خون و بیماری‌های خونی را نجات داد.

تنها با چند سی سی خون نجات بخش جان بیماران سرطانی باشید/ ایران اولین کشور شرق مدیترانه دارنده بانک اهدای سلول‌های بنیادی

ماجرای تاسیس نخستین بانک اهدای سلول های بنیادی در ایران

امیرعلی حمیدیه موسس اولین بانک اهداء سلول‌های بنیادی شرق مدیترانه و شمال آفریقا در ایران و رئیس ستاد سلول‌های بنیادی معاونت علمی ریاست جمهوری در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان با اشاره به تاریخچه راه‌اندازی بانک اهداکنندگان سلول‌های بنیادی، اظهار کرد: سال ۱۳۸۷ به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران طرح اهداءکنندگان سلول‌های بنیادی را ارائه کردیم.

این فوق‌تخصص خون، سرطان و پیوند سلول‌های بنیادی کودکان ادامه داد: در سال ۱۳۸۷ طرح اهداءکنندگان سلول‌های بنیادی به عنوان طرح برگزیده در جشنواره ابن‌سینا وزارت بهداشت برگزیده و در تمام نشریات شرق مدیترانه و شمال آفریقا موضوع راه‌اندازی اولین بانک اهداء سلول‌های بنیادی مطرح شد.

ایران بیست و ششمین کشور عضو بانک اهداکنندگان سلول های بنیادی

موسس اولین بانک اهداکنندگان سلول‌های بنیادی اظهار کرد: ما در منطقه اولین بانک اهداکنندگان سلول‌های بنیادی را در سال ۸۷ راه‌اندازی کردیم و در آن زمان فقط ۲۵ کشور عضو بانک جهانی اهداء سلول‌های بنیادی بودند که با پیوستن ایران به این بانک جهانی در سال ۲۰۱۰، ایران بیست و ششمین کشوری شناخته شد که دارای مرکز اهداء سلول‌های بنیادی بود.


بیشتر بخوانید: شرایط اهدای سلول های بنیادی خونساز برای اهداکنندگان


تنها با چند سی سی خون نجات بخش جان بیماران سرطانی باشید/ ایران اولین کشور شرق مدیترانه دارنده بانک اهدای سلول‌های بنیادی

چرا باید بانک اهدای سلول های بنیادی راه اندازی می‌شد؟

هیچ‌گاه پروتئین HLA (نوعی فاکتور ژنتیکی)  فرزند با پدر و مادرش یکسان نیست، چرا که در روند تولد، هر فرزند نیمی از خصوصیات ژنتیکی را مادر و نیمی از ویژگی های ژنتیکی پدر را می‌گیرد. بیشترین سازگاری HLA  بین خواهر و برادرهای تنی است، برای انجام پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز باید یک دهنده با  HLA یکسان پیدا کرد و در غیر این صورت پیوند ممکن نیست.

این فوق‌تخصص خون، سرطان و پیوند سلول‌های بنیادی کودکان با اشاره به لزوم راه‌اندازی بانک اهداءکنندگان سلول‌های بنیادی خون، اظهار کرد: در ایران مراکز پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز تشکیل شده بود و پزشکان این توانمندی علمی را داشتند که این سلول‌ها را به بیماران پیوند بزنند، اما ما اهداء‌کننده و بانکی برای جمع‌آوری سلول‌های بنیادی نداشتیم.

او درباره پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز، اظهار کرد: در پیوند باید HLA اهداءکننده و دریافت‌کننده با یکدیگر سازگار باشند؛ بهترین سازگاری‌ها مربوط به خواهر و برادر فرد دریافت‌کننده است، اما باتوجه به اینکه تعداد فرزندان خانوار کم شده و شاهد تک‌فرزندی هستیم، نیاز به بانک اهداء سلول‌های بنیادی وجود دارد، از طرفی گاهی HLA خواهر و برادر بیمار با او سازگار نیست و در این شرایط با استعلام از بانک جهانی HLA سازگار را پیدا می‌کنیم.

تنها با چند سی سی خون نجات بخش جان بیماران سرطانی باشید/ ایران اولین کشور شرق مدیترانه دارنده بانک اهدای سلول‌های بنیادی

  ۶۰ هزار داوطلب اهداء سلول‌های بنیادی خون‌ساز در کشور

او بیان کرد: بانک اهداء سلول‌های بنیادی در مراکز پذیره‌نویسی داوطلبانه در سازمان انتقال خون و سایر دانشگاه‌های علوم پزشکی به تدریج ایجاد شد و آئین‌نامه شبکه ملی اهداءکنندگان سلول‌های بنیادی را با ستاد سلول‌های بنیادی معاونت علمی ریاست جمهوری و وزارت بهداشت تدوین کردند و شبکه ملی اهداءکنندگان سلول‌های بنیادی خون‌ساز زیر نظر معاونت درمان وزارت بهداشت ایجاد شد.

موسس اولین بانک اهداکنندگان سلول‌های بنیادی با اشاره به آمار اهداءکنندگان سلول‌های بنیادی در ایران، اظهار کرد: بیش از ۶۰ هزار داوطلب اهداء سلول‌های بنیادی خون‌ساز در کشور داریم.

تنها با چند سی سی خون نجات بخش جان بیماران سرطانی باشید/ ایران اولین کشور شرق مدیترانه دارنده بانک اهدای سلول‌های بنیادی

درمان ۶۰ نوع بیماری صعب‌العلاج و کشنده  با سلول های بنیادی

حمیدیه با بیان اینکه پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز در درمان ۶۰ نوع بیماری صعب‌العلاج و کشنده موثر هستند، گفت: این ۶۰ نوع بیماری به ۵ دسته بیماری‌های خونی بدخیم مثل سرطان مغز و استخوان، بیماری‌های نقص ایمنی ارثی، بیماری‌های متابولیک و برخی تومور‌های توپر تقسیم‌بندی می‌شوند.

موسس اولین بانک اهداکنندگان سلول‌های بنیادی اظهار کرد: باید توجه داشت که نمی‌توان تمام نیاز سلول‌های بنیادی خون‌ساز را در داخل کشور تأمین کرد چراکه بنابر خلقت بشر ممکن است HLA سازگار با فرد در کشوری دیگری مانند ژاپن، پرتغال یا چین باشد.

تنها با چند سی سی خون نجات بخش جان بیماران سرطانی باشید/ ایران اولین کشور شرق مدیترانه دارنده بانک اهدای سلول‌های بنیادی

هزینه انتقال ۲۰ هزار یورویی سلول های بنیادی از سایر کشورها به ایران

حمیدیه بیان کرد: اهداء سلول‌های بنیادی خون‌ساز در ایران و خارج کشور رایگان است و خرید و فروش سلول‌های بنیادی خون‌ساز نداریم، اما در مواردی که سلول بنیادی خون‌ساز از کشوری به ایران منتقل شود، کشور مبدأ هزینه‌های فرآوری سلول و انتقال آن به ایران را دریافت می‌کند.

او با اشاره به هزینه بالای انتقال سلول‌های بنیادی خون‌ساز از سایر کشور‌ها به ایران، اظهار کرد: هزینه انتقال گاهی تا ۲۰ هزار یورو می‌رسد و چاره‌ای جز پرداخت این هزینه وجود ندارد.

تنها با چند سی سی خون نجات بخش جان بیماران سرطانی باشید/ ایران اولین کشور شرق مدیترانه دارنده بانک اهدای سلول‌های بنیادی

فرآیند اهدای سلول های بنیادی چگونه است؟

موسس اولین بانک اهداکنندگان سلول‌های بنیادی با بیان اینکه باید  برای افزایش اهداء سلول‌های بنیادی فرهنگ‌سازی کنیم، اظهار کرد: اهداء سلول‌های بنیادی خون‌ساز برخلاف اهداء عضو هیچ نقصی در فرد به وجود نمی‌آورد و سلامت او را به خطر نمی‌اندازد.

حمیدیه ادامه داد: فرد داوطلب اهداء به یکی از مراکز پذیره‌نویسی مراجعه می‌کند و با چند سی‌سی خون HLA او در بانک سلول‌های بنیادی ثبت می‌شود تا در صورت سازگاری با یک بیمار سرطانی یا صعب‌العلاج بتوان تنها با چند سی‌سی خون بیمار را از مرگ نجات داد.

او با اشاره به روش استفاده از سلول‌های بنیادی خون‌ساز برای درمان بیماران سرطانی و صعب‌العلاج، اظهار کرد: در صورتی که HLA بیمار با فرد داوطلب اهداء سازگار باشد، فرد داوطلب فرا خوانده می‌شود و در صورت رضایت او بدون درد و خون‌ریزی ظرف چند ساعت به روش آفرزیس سلول‌های بنیادی خون‌ساز به بدن بیمار پیوند زده می‌شود.

تنها با چند سی سی خون نجات بخش جان بیماران سرطانی باشید/ ایران اولین کشور شرق مدیترانه دارنده بانک اهدای سلول‌های بنیادی

۱۱ هزار پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز در ایران

موسس اولین بانک اهداکنندگان سلول‌های بنیادی با اشاره به آمار پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز در ایران، اظهار کرد: تاکنون ۱۱ هزار پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز در ایران صورت گرفته است و این پیوند‌ها در کودکان بیش از ۷۰ درصد موفقیت‌آمیز است.

حمیدیه با بیان اینکه در موضوع اهداء سلول‌های بنیادی خون‌ساز نیاز به مشارکت بیشتر مردم و خیرین حس می‌شود، گفت: راه‌اندازی مراکز اهداء سلول‌های بنیادی خون‌ساز نیاز به مشارکت خیرین دارد چراکه هزینه راه‌اندازی آزمایشگاه و کیت‌های HLA بسیار بالاست چراکه کیت‌های مورداستفاده وارداتی هستند.

تنها با چند سی سی خون نجات بخش جان بیماران سرطانی باشید/ ایران اولین کشور شرق مدیترانه دارنده بانک اهدای سلول‌های بنیادی

خیر شرکت های دانش بنیان برای تولید کیت های تولید سلول های بنیادی

او با اشاره به فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان برای تولید کیت‌های تشخیص سازگاری HLA، بیان کرد: چند شرکت دانش‌بنیان در حال طی مراحل تولید این کیت‌ها هستند و در ماه‌های آتی خبر‌های خوشی در این حوزه خواهیم داشت.

موسس اولین بانک اهداکنندگان سلول‌های بنیادی گفت: معاونت علمی ریاست جمهوری و ستاد سلول‌های بنیادی با حمایت از این شرکت‌های دانش‌بنیان افزون‌بر رونق تولید به صرفه‌جویی ارزی و حل مشکل بیماران صعب‌العلاج و سرطانی کمک می‌کند.

امید است که با افزایش شمار اهداکنندگان سلول های بنیادی و مراکز پذیره نویسی بتوان جان بیماران بیشتری را در ایران و جهان نجات داد.

انتهای پیام/


نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2020 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.