پنجشنبه 27 تير 1398 - Thursday, July 18, 2019
رهبر معظم انقلاب حتی شعرهای نشریات را هم رصد می‌کنند +عکس‌نوشتههیچ نوع مذاکره‌ای با آمریکایی‌ها نداریم/ با یاغی بین‌المللی نمی‌توان مذاکره کردبرجام باید حفظ شود / اروپا فعلا مکانیسم ماشه را فعال نمی‌کندآسمانی شدن پدر توپخانه ایراندلیل توقیف نشان تجاری باشگاه پرسپولیسماجرای پیغام محرمانه رهبری معظم به سیدحسن‌ نصراللهپاسخ ایرانی‌ها به خبرنگار بی‌بی‌سی درباره ترامپ و تحریم‌های آمریکاخط و نشان رئیس قوه قضاییه برای شرکت‌های خودروساز/ برخورد جدی با خودروسازانی که قیمت و زمان تحویل را به میل خود تغییر می‌دهندانتصاب سه عضو فقهای شورای نگهبان برای یک دوره جدیدماجرای دیدار پوتین با سردار سلیمانی/ حاج قاسم به رئیس جمهور روسیه چه گفت؟طبری زیر تبر قانون +تصاویرماجرای نامادری‌ در فوتبال بانواندرماندگی آمریکا در مقابل ایرانمالیات‌ستانی از سکه؛ ترمزی برای رانتتصویر روزنامه‌های ورزشیقاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانیصفحه نخست روزنامه‌های امروزساز ناکوک تنظیم بازار محصولات کشاورزیپایان نمایشگاه «رواق رضوی» در ایام دهه کرامت در ساریکاروان زیر سایه خورشید در کانون پرورش فکری شماره ۳ ساری
تاریخ :1398/04/19 8:10 AM
رادار عصر؛ چشمان تیزبین ایران در زمین و هوا
رادار‌ها دستگاه‌های رادیویی هستند که برای مشاهده، تشخیص یا آشکارسازی اجسام و نیز اندازه‌گیری برخی ویژگی‌های آن‌ها به کمک موج‌های رادیویی به کار می‌روند....
رادار‌ها دستگاه‌های رادیویی هستند که برای مشاهده، تشخیص یا آشکارسازی اجسام و نیز اندازه‌گیری برخی ویژگی‌های آن‌ها به کمک موج‌های رادیویی به کار می‌روند.

به گزارش بصیرآنلاین، رادار‌ها دستگاه‌های رادیویی هستند که برای مشاهده، تشخیص یا آشکارسازی اجسام و نیز اندازه‌گیری برخی ویژگی‌های آن‌ها به کمک موج‌های رادیویی به کار می‌روند. کاربرد اولیهٔ رادار و محل پیدایش و رشد آن در صنایع نظامی و هوانوردی بوده‌است. رادار‌های نظامی برای کاربرد‌های نظارت، ردیابی هدف، هدایت و ناوبری، و دیدن از پشت موانع ساخته می‌شوند. کاربرد‌های غیرنظامی رادار در سیستم‌های تصویربرداری ماهواره‌ای، هدایت کشتی و هواپیما، هواشناسی، کنترل ترافیک و اتومبیل‌های هوشمند است.
 
رادارهای به کار رفته در صنایع نظامی، جزئی از سیستم های پد‌افند هوایی نیرو‌های نظامی کشور‌های دنیا هستند که وظیفه رصد و شناسایی دشمن را دارند و به محض شناسایی، موقعیت دشمن را به سامانه‌های دفاعی و پدافندی مخابره می‌کنند؛ هر کدام از این رادار‌ها نیز مربوط به شناسایی ادواتی است که از سوی دشمن برای حمله استفاده می‌شود.

 
1
رادار عصر
 
کشورمان ۴۰ رادار پدافندی دارد که هر کدام کارآیی‌های خاص خودشان را در اعلام خبر حمله دشمن به سامانه‌های دفاعی دارند. گروه دفاعی باشگاه خبرنگاران جوان قصد دارد برای آشنایی هر چه بیشتر با این رادارها، طی گزارش هایی به معرفی این رادارهای بپردازد.
 
باشگاه خبرنگاران جوان در مجموعه گزارش‌های بررسی سامانه‌های راداری پدافندی به بررسی توانمندی کشورمان در این زمینه می‌پردازد.
 
در نخستین گزارش از این مجموعه به بررسی رادار مطلع الفجر پرداختیم که در رده رادارهای سه بعدی متوسط به بالا قرار می‌گیرد که در باند VHF در سال ۹۰ در رژه نیرو‌های مسلح رونمایی شد. از این رادار ۲ نوع توسط متخصصان داخلی ساخته شده، نوع ۱ آن جزو اولین رادار‌های کشور محسوب می‌شود که توانایی آن در شناسایی یا کشف اهداف پنهان‌کار است.
 
 
این رادار در رده رادارهای سه بعدی متوسط به بالا قرار می‌گیرد که در باند VHF در سال ۹۰ در رژه نیرو‌های مسلح رونمایی شد. از این رادار ۲ نوع توسط متخصصان داخلی ساخته شده، نوع ۱ آن جزو اولین رادار‌های کشور محسوب می‌شود که توانایی آن در شناسایی یا کشف اهداف پنهان‌کار است.
 
1
 
رادار عصر بر روی ناوشکن جمهوری اسلامی ایران جماران
 
در دومین گزارش از این مجموعه به بررسی رادار ایرانی عصر می پردازیم که در ادامه می خوانید.
 
رادار ایرانی عصر
 
رادار عصر اولین رادار سه‌بُعدی آرایه فازی بردبلند ایران است که به دست متخصصان داخلی کشورمان در نیروی دریایی ارتش و وزارت دفاع طراحی و تولید شده است.  روز چهارشنبه ۶ آذر ۹۲  رونمایی شده و هم اکنون نیز در یگان‌های مختلفی مورد استفاده قرار گرفته و در حال انجام ماموریت است.
 
1
 
رادار عصر
 
جدیدترین نسخه رادار عصر بر روی ناوشکن‌های جماران ( کلاس موج ۱ ) و دماوند ( کلاس موج ۲) نصب شده است تا این ناوشکن‌ها قدرت بیشتری در شناسایی پرنده‌های مختلف داشته باشند.
 
ویژگی های فنی

رادار عصر قادر است اهداف را تا شعاع ۲۰۰ کیلومتری شناسایی و کشف کند. قابلیت کشف و رهگیری اهداف هوایی و سطحی، توانایی رهگیری ۱۰۰ هدف به‌صورت همزمان و مقابله با جنگ الکترونیک از جمله مهمترین ویژگی‌های این رادار به شمار می‌رود.

این رادار نخستین رادار سه بعدی آرایه فازیساخت صنایع دفاعی کشورمان است که اهداف مورد نظر را تا شعاع ۲۰۰ کیلومتر کشف می کند. از ویژگی‌های این رادار، قابلیت کشف و رهگیری اهداف هوایی و سطحی، توانایی رهگیری ۱۰۰ هدف به‌طور همزمان، مقابله با جنگ الکترونیک و کاهش توان مصرفی است. رادار عصر قابلیت تفکیک اهداف را ارتقا داده است.
 
1
 
سیستم مانیتورینگ رادار عصر
 
به گفته مقامات نظامی کشورمان رادار عصر برای منطقه مدار ۱۰ درجه ساخته شده‌است. این رادار دید نیروی دریایی ارتش را افزایش داده و توانایی شناسایی انواع موشک‌های کروز را دارد. این رادار می‌تواند دوست و دشمن را تشخیص دهد. این رادار هم در سواحل قابل استفاده است و هم بر روی شناور‌ها نصب می‌شود.
 
رونمایی از رادار عصر
 
رادار بومی عصر روز چهارشنبه ششم آذرماه ۹۲ به عنوان جدیدترین سامانه راداری آرایه فازی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با حضور امیر سرتیپ موسوی جانشین فرمانده کل ارتش و امیر دریادار سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش رونمایی شد.
 
1
 
امیر دریادار سیاری در مراسم رونمایی از رادار ایرانی عصر
 
تست و عملیاتی شدن
 
امیر دریادار غلام‌زاده رئیس جهاد خودکفایی نیروی دریایی ارتش دوازدهمین روز شهریورماه ۹۲ در حاشیه اولین همایش فناوری‌های نوین دریایی که در نوشهر در حال برگزاری است، با حضور در جمع خبرنگاران از تست جدیدترین رادار دریایی برد بلند آرایه فازی با نام «عصر» خبر داد و گفت که این رادار که به دست متخصصان صنعت دفاعی و نیروی دریایی ساخته شده هم‌اکنون تحت آزمایش است و بر روی برخی ناو‌های نیروی دریایی نصب خواهد شد.
 
1

این سخنان نشان از آزمایش این رادار دوماه پیش از روز رونمایی آن دارد که در همان سال ها با وجود تشدید تحریم ها نشان از اقتدار و خودکفایی نیروهای مسلح دارد. 
 
رادار عصر در رسانه های خارجی
 
پایگاه خبری ترندنیوز متعلق به جمهوری آذربایجان روز سوم سپتامبر ۲۰۱۳ در مطلبی به بررسی این موشک پرداخته و خبر رونمایی از آن را با عنوان ازمایش نخستین رادار برد بلند دریایی ایران به نقل از امیر دریادار غلام زاده اعلام کرده است.
 
کلام آخر 
 
تولید داخل بودن انواع رادار‌های میانبرد و دوربرد برای ایجاد یک پوشش کامل در نواحی مختلف بسیار راه گشا بوده و تمامی مسیر‌های ورودی به کشور و شیار‌هایی که برای نفوذ مهاجمین خطرناکی، چون موشک‌های کروز و تسلیحات هواپرتاب دورایستا استفاده می‌شود به طور دائم زیر نظر خواهد بود.
 
جمهوری اسلامی ایران همانند دیگر کشور‌های دنیا حافظ منافع ملی خود است و برای تحقق این امر از هیچ تلاشی فروگذار نیست؛ همانطور که پس از پیروزی انقلاب اسلامی با وجود تهدیدات و دسیسه‌های دشمن قد خم نکرده و در صنعت نظامی با ساخت تجهیزات بومی جزء ارتش‌های قدرتمند دنیا محسوب می‌شود. نظام جمهوری اسلامی ایران این روند را ادامه می دهد تا پیشرفت‌های وسیع‌تری در ساخت رادار‌ها و تجهیزات نظامی در مقابل تهدید‌ها داشته باشد.
 
انتهای پیام/
 
نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2019 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.