پنجشنبه 27 تير 1398 - Thursday, July 18, 2019
رهبر معظم انقلاب حتی شعرهای نشریات را هم رصد می‌کنند +عکس‌نوشتههیچ نوع مذاکره‌ای با آمریکایی‌ها نداریم/ با یاغی بین‌المللی نمی‌توان مذاکره کردبرجام باید حفظ شود / اروپا فعلا مکانیسم ماشه را فعال نمی‌کندآسمانی شدن پدر توپخانه ایراندلیل توقیف نشان تجاری باشگاه پرسپولیسماجرای پیغام محرمانه رهبری معظم به سیدحسن‌ نصراللهپاسخ ایرانی‌ها به خبرنگار بی‌بی‌سی درباره ترامپ و تحریم‌های آمریکاخط و نشان رئیس قوه قضاییه برای شرکت‌های خودروساز/ برخورد جدی با خودروسازانی که قیمت و زمان تحویل را به میل خود تغییر می‌دهندانتصاب سه عضو فقهای شورای نگهبان برای یک دوره جدیدماجرای دیدار پوتین با سردار سلیمانی/ حاج قاسم به رئیس جمهور روسیه چه گفت؟طبری زیر تبر قانون +تصاویرماجرای نامادری‌ در فوتبال بانواندرماندگی آمریکا در مقابل ایرانمالیات‌ستانی از سکه؛ ترمزی برای رانتتصویر روزنامه‌های ورزشیقاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانیصفحه نخست روزنامه‌های امروزساز ناکوک تنظیم بازار محصولات کشاورزیپایان نمایشگاه «رواق رضوی» در ایام دهه کرامت در ساریکاروان زیر سایه خورشید در کانون پرورش فکری شماره ۳ ساری
تاریخ :1398/04/16 8:55 AM
ضرورت اصلاح ۱۹ درصد سازه‌های گلخانه‌ای
کیفیت گلخانه های جدید کشور همتراز با کشورهای اروپایی است/ ضرورت اصلاح ۱۹ درصد سازه های گلخانه ایدر شرایطی که کشور با بحران آب دست و پنجه نرم می کند، توسعه گلخانه‌ها راه حل مناسبی برای سازگاری با کم آبی و حوادث غیر مترقبه است.

به گزارش بصیرآنلاین، خشکسالی‌های اخیر و افت آب‌های زیرزمینی همگان را بر آن داشت تا با هوشیاری نسبت به آینده زمین بدون آب و رفع عطش زمین‌های کشاورزی، توسعه گلخانه‌ها را در دستور کار خود قرار دهند.

 در شرایطی که کشور با چالش بحران آب دست و پنجه نرم می کند، برخی کارشناسان معتقدند توسعه گلخانه‌ها به سبب سیستم بازچرخانی آب به منظور جلوگیری از هدر رفت منابع پایه می تواند راه حل مناسبی برای سازگاری با کم آبی و حوادث غیر مترقبه در کشور باشد،  به همین دلیل از مسئولان انتظار می‌رود همه ساله منابع قابل توجهی به توسعه گلخانه‌ها که نقش به سزایی در کاهش مصرف آب و افزایش بهره وری دارد، اختصاص دهند.

حال  به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین وضعیت گلخانه های کشور در مقایسه با کشورهای توسعه یافته با خبر شویم.

هزار و ۸۰۰ هکتار به سطح گلخانه‌های کشور افزوده می شود/توسعه گلخانه ها نسخه شفابخش حوادث غیر مترقبه

غلامرضا تقوی مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها و گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی، درباره آخرین وضعیت گلخانه‌های کشور اظهار کرد: با توجه به حوادث غیرمترقبه نظیر خشکسالی، سرمازدگی، سیل و...، توسعه گلخانه‌ها نسخه شفابخشی برای رفع این بحران است.

وی افزود: با تأکید وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر انتقال محصولات آب بر به داخل گلخانه، امسال ۵ هزار و ۸۰۰ هکتار به سطح گلخانه‌های کشور افزوده می‌شود که با توجه به تسهیل صدور پروانه‌ها به نظر می‌رسد رشد و شتاب خوبی در این حوزه تا پایان سال داشته باشیم.

تقوی از رشد ۲ برابری صادرات گیاهان زینتی نسبت به سال‌های گذشته خبر داد و گفت: با توجه به افزایش کیفیت محصولات گلخانه‌ای در حوزه صادرات گیاهان زینتی در مقایسه با سال‌های گذشته رشد چشمگیری داشته ایم که این امر حاکی از اقتصادی بودن تولید محصولات گلخانه‌ای، افزایش اشتغال و مثبت شدن تراز تجاری بخش کشاورزی است.

مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها و گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه بیش از ۱۵ هزار هکتار گلخانه در کشور احداث شده است، بیان کرد: هم اکنون ۱۲ هزار هکتار از گلخانه‌های کشور به طور کامل زیر کشت و مابقی در حال احداث هستند.

وی درباره مقایسه سازه گلخانه‌های کشور با کشور‌های اروپایی گفت: کشور ما از لحاظ استاندارد و ساخت سازه هم تراز با کشور‌های اروپایی است و علاوه بر آن دانش بومی در این حوزه با نوآوری در کشور ما ترکیب شده است.


بیشتر بخوانید: توسعه گلخانه ها راهی برای پایان عطش زمین های کشاورزی/ خبری از ریسک کشاورزی در گلخانه نیست


تقوی با بیان اینکه شرکت‌های سازنده رشد خوبی در زمینه ساخت سازه‌های گلخانه‌ای داشته‌اند، اظهار کرد: در حال حاضر برخی قطعات برای اولین بار باید وارد کشور شود و سپس مشابه سازی آن در داخل صورت می‌گیرد که این امر بیانگر حداقل وابستگی در حوزه سازه‌های گلخانه‌ای به دیگر کشورهاست.

این مقام مسئول درباره مزایای توسعه کشت گلخانه نسبت به فضای باز افزود: با توجه به بحران منابع آبی واقعیت آن است که با یک واحد آب مصرفی، امکان تولید ۱۰ برابری محصولات در مقایسه با فضای باز وجود دارد، ضمن آنکه محصولات گلخانه‌ای به سبب افزایش کیفیت خواهان زیادی در بازار‌های هدف دارد.

مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: در شرایط فعلی تنها تولید محصولات گلخانه‌ای می‌تواند جوابگوی تأمین نیاز داخل و بازار‌های صادراتی باشد.

وی با اشاره به دیگر مزایای توسعه گلخانه در کشور گفت: افزایش بهره وری در گلخانه‌ها نسبت به فضای باز، بهینه سازی مصرف آب، توسعه صادرات و افزایش ارزآوری از دیگر مزایای توسعه گلخانه در کشور به شمار می‌رود.

گلخانه های جدید داخلی قابل رقابت با گلخانه های کشورهای اروپایی هستند/تولیدکنندگان توان سرمایه گذاری گلخانه های مدرن را ندارند

مسعود اسدی عضو شورای مرکزی خانه کشاورز، وضعیت گلخانه‌های کشور را از لحاظ کمی  مطلوب ارزیابی کرد و گفت: این در حالی است که وضعیت گلخانه‌های کشور از لحاظ کیفی تعریف چندانی ندارد.

وی درباره کیفیت گلخانه‌های کشور در مقایسه با کشور‌های اروپایی افزود: گلخانه‌هایی که در یک الی ۲ سال اخیر در کشور احداث شدند، از لحاظ کیفی با گلخانه‌های کشور‌های اروپایی قابل رقابت است.

اسدی ادامه داد: اگرچه طی چند سال اخیر گلخانه‌های صنعتی به اصطلاح مدرن با سرمایه دولتی در کشور ایجاد شد، اما به هیچ عنوان این گلخانه‌ها قابل قیاس با گلخانه‌های مدرن جهان نیست و تنها زمانی می‌توان این ادعا را داشت که  از آن ۶۰۰ تن محصول در هکتار برداشت کرد.

عضو شورای مرکزی خانه کشاورزی ادامه داد: در حال حاضر برخی از گلخانه‌های کشور با تکنولوژی روز اروپا برابری می کنند، اما این موضوع به هیچ عنوان عام نیست.

وی افزایش تولید محصولات کشاورزی را یکی از مزایای توسعه گلخانه‌های کشور برشمرد و گفت: البته تولید گلخانه‌هایی که تا چند سال اخیر در کشور احداث شدند، چندان چشمگیر نبوده است، اما عملکرد گلخانه‌های جدید حداقل ۲ برابر فضای آزاد است، ضمن آنکه کیفیت محصولات گلخانه‌ای با فضای باز قابل قیاس نیست.

اسدی با بیان اینکه تولیدکنندگان توان سرمایه گذاری گلخانه‌های مدرن با تکنولوژی روز اروپا را ندارند، اظهار کرد: براین اساس دولت با اعطای تسهیلات ارزان قیمت، اعزام کشاورزان برای گذراندن دوره‌های آموزشی به خارج از کشور، ایجاد زیرساخت و بازار مناسب برای محصولات گلخانه‌ای باید بهره برداران را حمایت کند.

 ضرورت اصلاح ۱۹ درصد سازه های گلخانه ای در کشور

علی اشرف منصوری مدیر عامل شرکت شهرک‌های کشاورزی، با اشاره به مزیت‌ کشت‌های گلخانه‌ای نسبت به فضای باز اظهار کرد: کنترل عوامل محیطی، افزایش بهره وری نهاده‌های پایه تولید، افزایش عملکرد کمی و کیفی محصول، کنترل عوامل خسارت زا، آفات و بیماری ها، تولید محصول در تمامی فصول با هر شرایط جغرافیایی و اشتغال پایدار از جمله مزایای کشت‌های گلخانه‌ای در کشور به شمار می‌رود.

وی افزود: از مجموع ۱۱۸۹۵ هکتار از گلخانه‌های کشور، ۱۰۳۴۵ هکتار به صورت کشت خاکی و ۱۵۵۰ هکتار کشت هیدروپونیک، است که این امر بدان معناست که ۸۷ درصد گلخانه کشور به صورت کشت خاکی و ۱۳ درصد هیدروپونیک هستند.

منصوری با اشاره به اینکه حدود ۷۶ درصد از گلخانه‌های کشور دارای سازه فلزی و پوشش پلاستیک هستند، بیان کرد: حدود ۵ درصد گلخانه‌های کشور با سازه فلزی و پوشش شیشه و ۱۹ درصد سازه سنتی است که نیاز به اصلاح ساختار دارد.

این مقام مسئول ادامه داد: امسال با اجرای توسعه کشت‌های گلخانه‌ای پیش بینی می‌شود که ۱۷۴۱ شاخه گل و ۱.۵ میلیون تن سبزی و صیفی در کشور تولید شود.

مدیر عامل شرکت شهرک‌های کشاورزی در پایان یکی از برنامه‌های مهم و اولویت دار وزارت جهاد کشاورزی را انتقال کشت از فضای باز به داخل گلخانه برشمرد و گفت: توسعه کشت‌های نشایی، دست یابی یا انتقال تکنولوژی تولید بذور هیبرید به داخل کشور از دیگر برنامه‌های مهم وزارتخانه است.

انتهای پیام/

نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2019 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.