شنبه 26 مرداد 1398 - Saturday, August 17, 2019
علت به تعویق افتادن تشکیل بازار متشکل ارزیحقوق‌های نجومی به نام بازنشستگان به کام مدیرانکُشنده‌ترین بیماری‌ها را بشناسیدفرار مالیاتی ترامپ با بزچرانی!صفحه نخست روزنامه‌های امروزخرید زمین با پول دارو در دانشگاه‌های علوم پزشکی را نمی‌توانم رد کنم/ باید بودجه دارویی به حسابی جدا ریخته شودماجرای حساب اجاره‌ای برای باربران بازار‌هاخط‌‌ و‌ نشان «FBI» برای مدعوین کنفرانس «افق نو»هشت تیم لیگ برتر با البسه خارجیمقابله با فساد باید جهادگونه باشد/ در بخش‌های مختلف دفاعی حرکت جهشی به سمت قله داریمصحبت‌های مقام عراقی از نقش سردار سلیمانی در مقابله با داعشافزایش سطح کیفیت در حوزه دریانوردیفرار کشتی گیر ایرانی از قرعه نحستحقق قانون فارغ از مطبوعات آزاد ناممکن استهمکاری‌های نفتی و بانکی اصلی‌ترین حقوق اقتصادی ایران در برجام استوزیر خارجه نماینده کل ملت ایران است، نه جناح‌ها و گروه‌هامجوز واردات برنج صادر شدپنجمین مزه موجود در دنیاگاف جدید ترامپگاف بزرگ بی‌بی‌سی
تاریخ :1398/02/17 9:12 AM
تیغ زدن شهروندان تهرانی توسط تاکسیرانی
اگرچه مطابق مصوبه شورای شهر تهران و اعلام تاکسیرانی کرایه تاکسی باید نسبت به سال قبل متوسط ۲۰ درصد افزایش داشته باشد، اما خود تاکسیرانی این رقم را تا ۳۴ درصد افزایش داده است.

به گزارش بصیرآنلاین، شورای شهر تهران در اواخر سال ۹۷ مصوب کرد تا میزان کرایه تاکسی‌های درون شهری در سال ۹۸ به میزان نرخ تورمی که از سوی مرکز آمار اعلام می‌شود، حداکثر بین ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش یابد، که در نهایت این مصوبه با ارسال به هیئت دولت تعدیل شد و دولت مصوب کرد که متوسط افزایش کرایه در همه خطوط تاکسیرانی حداکثر ۲۰ درصد باشد.

با آغاز افزایش قیمت‌ها در سال ۹۸ گزارش‌های مردمی به باشگاه خبرنگاران جوان هم آغاز شد. این گزارش‌ها حاکی از این بود که کلیه خطوط تاکسیرانی قیمت‌های خود را بیش از ۲۰ درصد و حتی بیش از ۳۰ درصد افزایش داده اند.

خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان به منظور بررسی موضوع با مراجعه به ترمینال تاکسیرانی میدان ونک، میزان افزایش قیمت فعلی تعدادی از خطوط تاکسیرانی این ترمینال را با قیمت قبل از عید مقایسه کرد که در نهایت بررسی‌ها نشان داد، همه این خطوط افزایشی بیش از ۲۰ درصد و حتی بیش از ۳۰ درصد داشته اند و هیچ کدام از خطوط با افزایش ۲۰ درصدی یا کمتر از آن فعالیت نمی‌کنند.

تیغ زدن شهروندان تهرانی توسط تاکسیرانی/ قانون شکنی آشکار زیر سبیل اعضای شورای شهر

از آن جایی که این مصوبه منتظر تائید فرمانداری تهران بود، از ابتدای سال ۹۸ اجرایی نشد و تاکسیرانی هم اعلام کرد که هرگونه افزایش قیمت تا اعلام رسمی و نصب برچسب ممنوع است.

بسیاری از رانندگان در آن زمان به صورت سرخود اقدام به افزایش کرایه کردند و بعد از آن هم به کرایه‌های مصوب پابند نبودند و ترجیح دادند که بر مدار بی قانونی حرکت کنند؛ اما آنچه بیش از این جای تعجب دارد، قانون شکنی مدیران ارشد تاکسیرانی در میزان افزایش کرایه‌ها است.

اگرچه طبق قانون کلیه خطوط مجاز بودند تنها تا ۲۰ درصد نرخ کرایه‌های خود را افزایش دهند، اما در تابلو‌های جدید تاکسیرانی که در ترمینال‌های تاکسیرانی به منظور اعلام نرخ‌های سال ۹۸ نصب شده، شاهد تفاوت ۳۰ درصدی نرخ‌های جدید نسبت به سال ۹۷ هستیم.

یکی از ترمینال‌های پر مسافر تاکسیرانی میدان ونک است که نگاهی به نرخ‌های نوشته شده در تابلو‌های نصب شده توسط تاکسیرانی در این محل و یک حساب سرانگشتی ثابت می‌کند که کرایه‌های این خط بیش از سقف قانونی ۲۰ درصد افزایش یافته است.

مثلا نرخ کرایه ونک – کرج در سال ۹۷ معادل ۷۲۰۰ تومان بوده است که با افزایش ۲۰ درصدی باید ۸۶۴۰ تومان بشود، اما در تابلویی که تاکسیرانی در این محل نصب کرده، مسافران باید ۹۵۰۰ تومان بپردازند، که این مبلغ حاکی از افزایش بیش از ۳۱ درصدی است.

محمد علیخانی رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر تهران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص علت افزایش غیر قانونی کرایه‌های تاکسی در تهران گفت: ما افزایش ۳۰ درصدی نداریم.

کاظمی / کرایه تاکسی /

رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که چرا بر خلاف مصوبه افزایش نرخ کرایه تاکسی‌ها بیش از ۲۰ درصد اعمال شده است، افزود: این ۲۰ درصد به طور متوسط است، زیرا در مسیر‌های کوتاه میزان افزایش کمتر از ۲۰ درصد بوده و در مسیر‌های بلند هم تا حد اندکی بیشتر بوده است.

وی با اشاره به توافق دولت و شهرداری گفت: بر این اساس متوسط افزایش کرایه ۲۰ درصد است و الان هم طبق همین مصوبه در حال اجرا شدن است، اگرچه در مسیر‌های کوتاه تعرفه‌ها کمتر و در مسیر‌های بلند بیشتر است.

علیخانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شهروندان از کجا باید بدانند که در کدام مسیر باید کمتر از ۲۰ درصد و در کدام مسیر بیشتر از ۲۰ درصد پرداخت کنند، بیان کرد: در حال حاضر ما افزایش ۳۰ درصدی نداریم، چون این عدد، رقمی بود که شورا در ابتدا تصویب کرده بود و نهایی هم نشد و در حال حاضر نرخ متوسط ۲۰ درصد است و ما بیش از ۲۰ درصد هم افزایش نداریم و اگر شهروندان با مواردی بر خلاف این مواجه می‌شوند می‌توانند به ما اطلاع دهند تا رسیدگی کنیم.

جدول زیر نتیجه بررسی‌های میدانی خبرنگار ما در خصوص میزان افزایش قیمت تاکسی‌ها در سال جدید و اختلاف قیمت آن‌ها با سال قبل و مصوبه افزایش ۲۰ درصدی است.

کاظمی / کرایه تاکسی /

جالب اینجاست که هیچکدام از این خطوط افزایش ۲۰ درصدی و یا کمتر از آن را اعمال نمی‌کنند و مشخص نیست که وقتی علیخانی می‌گوید، این ۲۰ درصد متوسط است و در برخی خطوط چند درصدی افزایش دارد و در برخی خطوط هم زیر ۲۰ درصد است، این زیر ۲۰ درصدی‌ها در کجای تهران به مردم سرویس دهی می‌کنند.

در این خصوص تلاش خبرنگاران جهت تماس با مسئولان تاکسیرانی طی چند روز گذشته ناکام ماند و قنادان مدیرعامل تاکسیرانی نیز تمایلی به پاسخگویی نداشت.

گزارش از علی کاظمی

انتهای پیام/

نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2019 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.