شنبه 26 مرداد 1398 - Saturday, August 17, 2019
علت به تعویق افتادن تشکیل بازار متشکل ارزیحقوق‌های نجومی به نام بازنشستگان به کام مدیرانکُشنده‌ترین بیماری‌ها را بشناسیدفرار مالیاتی ترامپ با بزچرانی!صفحه نخست روزنامه‌های امروزخرید زمین با پول دارو در دانشگاه‌های علوم پزشکی را نمی‌توانم رد کنم/ باید بودجه دارویی به حسابی جدا ریخته شودماجرای حساب اجاره‌ای برای باربران بازار‌هاخط‌‌ و‌ نشان «FBI» برای مدعوین کنفرانس «افق نو»هشت تیم لیگ برتر با البسه خارجیمقابله با فساد باید جهادگونه باشد/ در بخش‌های مختلف دفاعی حرکت جهشی به سمت قله داریمصحبت‌های مقام عراقی از نقش سردار سلیمانی در مقابله با داعشافزایش سطح کیفیت در حوزه دریانوردیفرار کشتی گیر ایرانی از قرعه نحستحقق قانون فارغ از مطبوعات آزاد ناممکن استهمکاری‌های نفتی و بانکی اصلی‌ترین حقوق اقتصادی ایران در برجام استوزیر خارجه نماینده کل ملت ایران است، نه جناح‌ها و گروه‌هامجوز واردات برنج صادر شدپنجمین مزه موجود در دنیاگاف جدید ترامپگاف بزرگ بی‌بی‌سی
تاریخ :1398/02/04 7:59 AM
وعد‌ه‌ای که روی میز خاک می‌خورد
علیرغم اشاره رئیس‌جمهور بر ضرورت بکارگیری ۳۰درصد بانوان در مدیریت مناصب دولتی، سهم آنها بسیار ناچیز است.

به گزارش بصیرآنلاین، حضور بانوان در منصب‌های مدیریتی اهمیت بسزایی دارد و همانطور که مقام معظم رهبری بار‌ها اشاره داشته‌اند بانوان می‌توانند در بخش‌های مدیریتی حضور داشته باشند و نقش فعالی را از خود نشان دهند؛ نقش و عملکری که بانوان از خود نشان داده‌اند بسیار چشمگیر بوده است و بارها در میادین مختلف و در تمام حوزه‌ها خود را نشان دادند.

به تازگی رئیس جمهور طی لایحه‌ای مقرر کرد که بانوان باید در ۳۰ درصد منصب‌های مدیریتی حضور داشته باشند و عملکرد درخشانی را از خود نشان دهند.

به طور قطع همه ما می‌دانیم که نقش بانوان و حضور آنان در جامعه تا چه اندازه می‌تواند مؤثر باشد و از سوی دیگر آنها نشان دادند در منصب‌های مدیریتی و اجرایی هیچ چیزی کمتر از مردان ندارند و حتی در بسیاری از بخش‌ها می‌توانند از آنان موفق‌تر باشند و به گواه آمار و اطلاعات ارائه شده می‌توان به راحتی متوجه شد که پس از انقلاب اسلامی تاکنون بانوان چه اندازه موفق بوده‌اند.

نقش فعال بانوان و حرکت آنها در کنار آقایان

هر ساله هنگامی که آمار و اطلاعات کنکور از سوی سازمان سنجش و آموزش منتشر می‌شود به راحتی متوجه می‌شویم که بانوان دوشادوش آقایان در مارتن‌های علمی شرکت می‌کنند و حتی در بسیاری از رشته‌ها پررنگ‌تر حضور دارند، اما متأسفانه هنوز کشور ما از بانوان بهره کافی نمی‌برد و جای خالی مدیران خانم روی صندلی‌های ریاست خالی است.

با وجود آنکه بانوانی فرهیخته، دانشمند، فناور و صاحب سبک ایرانی کم نیستند، اما با این حال هنوز هم در بسیاری از منصب‌های مدیریتی آقایان دیده می‌شوند و رد پا‌ی بانوان دیده نمی‌شود.

گزارش

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه آزاد اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بسیاری از منصب‌های دیگر در کشور وجود دارند که همگی می‌توانند از حضور بانوان دانشمند بهره‌مند شوند، اما متاسفانه آنها به جای بکارگیری بانوان مردان سکاندار مدیریتی بخش‌های مختلف را بر عهده گرفته‌اند.

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در همایش زن و علم که به مناسبت یاد مرحوم مریم میرزاخانی برگزار شد در باره عملکرد بانوان در حوزه‌های علمی بیان کرد بانوان ایرانی نقش گسترده و پررنگی را در جوامع علمی داشته‌اند؛ در حال حاضر نیمی از بانوان ما تحصیلکرده هستند و ۲۷ درصد اعضای هیئت علمی را زنان تشکیل می‌دهند.

نقش کمرنگ بانوان در مدیریت دانشگاه‌های کشور

با وجود آنکه زنان ما توانسته‌اند در هیئت علمی حضور داشته باشند اساتید گرانقدری شوند، اما هنوز تعداد اکثر رؤسای دانشگاه‌های ما را مردان تشکیل می‌دهند و جای خالی زنان به شدت مشخص است.

البته دانشگاه آزاد مدیریت ۲ دانشگاه خود را به بانوان سپرده است و معاونتی تحت عنوان زنان و خانواده را ایجاد کرده البته معاونتی که چندان نقش مؤثری برای حضور پررنگ بانوان ایجاد نمی‌کند و در حاشیه قرار گرفته است.

گزارش

حوزه علمی کمترین بهره را از بانوان برده است

معصومه ابتکار معاون رئيس جمهور در امور زنان و خانواده در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان،درباره نقش مدیریتی بانوان اظهار کرد: با وجود آنکه حضور بانوان هنوز هم کمرنگ است اما نسبت به سال‌های گذشته تعداد بانوان در پست‌های مدیریتی افزایش داشته است.

معاون رئيس جمهور در امور زنان و خانواده ادامه داد: متاسفانه حوزه علمی کمترین بهره را از بانوان برده است و تعداد کمی از مدیران علمی را بانوان تشکیل می‌دهند.

ابتکار درباره بخش‌هایی که باید بیش از دیگر دستگاه‌ها از حضور بانوان بره مند شوند بیان کرد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، دانشگاه آزاد و وزارت بهداشت باید همگی پای کار بیایند و با انتصاب معاون زنان به حضور بیش از پیش بانوان کمک کنند.

گزارش

مدیریت ۴۰۰ شرکت دانش بنیان بر عهده بانوان است

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم تنها معاونتی را تحت عنوان امور زنان ایجاد کرده است؛ معاونتی که برنامه‌های چندانی برای بانوان ندارد و نقش خود را به خوبی ایجاد نمی‌کند، درحال حاضر حدود ۴۰۰ شرکت دانش بنیان توسط بانوان اداره می‌شوند و این گواه عملکرد درخشانی است که آنان در حوزه‌های علمی دارند و به طور قطع عملکردی درخشان تر هم خواهند داشت اما برای موفقیت باید بسترهای مناسب ایجاد شوند.

اما وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان عالی‌ترین سازمان آموزشی کشور باید فکری به حال حضور بانوان در دستگاه‌ها و دانشگاه ها کند؛ در حال حاضر تنها تعداد انگشت شماری از رؤسای حوزه‌های علمی و دانشگاهی را بانوان تشکیل می‌دهند .

حال که دولت تمام دستگاه‌های کشور را مکلف به بهره مندی از بانوان در مناصب مدیریتی خود کرده است باید دید که در بخش علمی که بانوان در قله‌های رفیع آن قرار گرفته‌اند وضعیت چگونه خواهد شد.

انتهای پیام/

نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2019 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.