چهارشنبه 1 خرداد 1398 - Wednesday, May 22, 2019
تاریخ :1397/12/22 7:56 AM
پیام استراتژیک دیدار روحانی با آیت الله سیستانی
مشاور ارشد رهبر جریان حکمت ملی عراق گفت: دستیابی به توافق نهایی برسر قرارداد الجزایر بین ایران و عراق را به فال نیک می گیریم

پیام استراتژیک دیدار روحانی با آیت الله سیستانی/اجرای کامل قرارداد الجزایر و منافع مشترک حاصل از آن/تحقق توافقات ایران و عراق در گرو به کارگیری تیم میدانیسید محسن حکیم مشاور ارشد رهبر جریان حکمت ملی عراق بصیرآنلاین، با اشاره به سفر سه روزه روحانی به بغداد تاکید کرد که روابط دو کشور برای گذر از شرایط فعلی نبوده و معطوف به سال های آتی می شود. 

باشگاه خبرنگاران: در رابطه با سفر روحانی رییس جمهور ایران به عراق تحلیل‌های فراوانی وجود، به عقیده شما این سفر چه پیام‌هایی را برای کشور‌های منطقه و فرامنطقه‌ای به همراه خواهد داشت؟ بازتاب این سفر را در رسانه‌های داخلی عراق و عرب زبان چطور ارزیابی می‌کنید؟

حکیم:سفر آقای روحانی به عراق  مهم و تاریخی بوده و قطعا باتوجه روابط دوکشور٬ منطقه و فرامنطقه دارای پیام و بازخورد‌های فزاینده‌ای است.
همچنین باید به سطح روابط تهران و بغداد اشاره کنم که در طول چهارده سال گذشته و بعد از سرنگونی صدام٬ در حال حاضر به سطح راهبردی و فراراهبردی رسیده است.
علاوه براین در طول تاریخ مکتوب دوکشور هیچ گاه شاهد این سطح از روابط بین ایران و عراق و ملت های آنها نبوده ایم٬ بنابراین روابط در سطح مردمی، حکومتی و دولتی خوب بوده و این امر حاکی از آن است که به امید خدا وارد فصل نوینی در روابط این دوکشور برادر، دوست و همسایه خواهیم بود و در همین راستا هم باید بگویم که قطعا فضا و ظرفیت روابط بسیار بیش‌تر از آن چیزی خواهد بود که در حال حاضر مشاهده می‌کنیم؛ چرا که مصالح، منافع و مشترکات موجود بین دوملت و کشور بسیار زیاد است.

پیام استراتژیک دیدار روحانی با آیت الله سیستانی

باشگاه خبرنگاران:دیدار آقای روحانی با آیت الله سیستانی را از بعد سیاسی و دینی چطور ارزیابی کردید (می کنید؟) آیا رییس جمهور ایران در این دیدار حامل پیام خاصی بود؟

حکیم: از دیدار رییس جمهور با حضرت آیت سیستانی اطلاع خاصی ندارم، ولی باتوجه به ارتباطات تاریخی که بین جمهوری اسلامی و ملت ایران با مراجع و فقهای نجف در طول تاریخ وجود داشته است می توان گفت که قطعا این دیدار بسیار مهم بوده و این دیدار و ارتباط دارای پیام‌های استراتژیک برای دوملت و دوکشور است.

اجرای کامل قرارداد الجزایر می‌تواند منافع مشترک بسیاری داشته باشد/توافق بر سر  آنرا به فال نیک می‌گیریم

باشگاه خبرنگاران:در ملاقات‌های روحانی با مقامات عراقی در رابطه با قرار داد ۱۹۵۷ الجزایر هم رایزنی شد و از عزم راسخ دولت‌های ‎ایران و ‎عراق برای اجرای این قرارداد، پروتکل‌های ضمیمه و موافقتنامه‌های تکمیلی همچنین آغاز عملیات مشترک لایروبی ‎شط_العرب با هدف بازگرداندن کانال اصلی قابل کشتیرانی (تالوگ) وفق عهدنامه ۱۹۷۵ صحبت به میان آمد. این مذاکرات و دستیابی به توافق نهایی برسر قرارداد الجزایر را چطور ارزیابی می‌کنید؟

حکیم:توافق بسیار مهمی است و ما سالیان سال شاهد فراز و نشیب نسبت به این توافق بودیم و و همواره سردمدارن دو کشور نسبت به آن حساسیت داشته و دارند. باتوجه به پیامد‌های تاریخی این توافق و اجرای کامل آن می‌تواند این معاهده می‌تواند منافع مشترک بسیاری داشته باشد.
اصل رسیدن توافق ایران و عراق برای شرایط اجرایی خود حاکی از عمق اعتماد، ارتباط و تلاشی است که دوکشور نسبت به روابط و منافع مشترک وجود دارد و ما آنرا به فال نیک می‌گیریم. امیدوار هستیم که شاهد تحقق تمام منافع موجود چه در این معاهده و یا سایر بند‌های دیگر مورد توافق باشیم و امیدواریم با این سفر و توافق شاهد گشایش و فصل نوینی در روابط دوکشور برادر و دوست باشیم.

برای اجرایی شدن توافقات ایران و عراق به تیم میدانی نیازی است

باشگاه خبرنگاران:گفته می‌شود این سفر در اوج روابط دوکشور انجام می‌شود و توافقات زیادی در دیدار‌های مسئولان ایرانی و عراقی انجام شده است. اما تا چه حد می‌توان به عملیاتی شدن همه این توافقات در شرایط فعلی دوکشور امیدوار بود؟


حکیم: از محتوای توافقات و بیانیه پایانی سفردوطرف می‌توانیم متوجه شویم که چه موضوعات راهبردی و فراراهبردی بین دوکشور در زمینه‌های انرژی، ارتباطات ژئوپلیتیک، راه آهن و حمل نقل، بهداشت و درمان، توریست زیارتی و همه سطوح تجارتی، ساخت شهرک‌های صنعتی، در مرحله اول حذف هزینه ویزا و حل معاهدات تاریخی بین دوکشور از زمان ۱۹۸۰ وجود داشته است٬ با توجه به اینکه تاکنون شاهد معطل بودن آن‌ها بودیم می توان نتیجه گرفت که همگی این توافقات تاییدی برای آغاز فصل جدیدی از روابط ایران و عراق است.

باتوجه به وجود اراده جدی و عزم راسخ در بین دولتمردان دوکشور که به عینه هم مشاهده می‌کنیم اگر نگوییم تمام این توافق‌ها اجرایی می‌شود قطعا میزان قابل توجهی از این توافقات به وجود تیم‌های قوی در هر دو طرف نیاز دارد. احتمام ویژه برای اجرایی شدن توافق‌ها وجود دارد تنها به تیم میدانی نیازی است تا بتواند این آن‌ها را عملیاتی سازد.

باشگاه خبرنگاران:شما به عنوان فردی که سال‌ها در عرصه سیاست فعالیت داشته اید جای چه مسائلی را در رایزنی‌های مقامات تهران و بغداد خالی می‌بینید یا پیشنهاد می‌کنید که در توافقات آتی مورد توجه قرار بگیرند؟
حکیم:پیشنهاد من به حوزه‌های علم و دانش، معرفت و تکنولوژی است. امروز جمهوری اسلامی ایران دارای پیشرفته‌ترین سطح از تکنولوژی بویژه نانو و شرکت‌های دانش بنیان است و عراق هم نیاز مبرمی به این تکنولوژی دارد.
همچنین ایران از سطح علمی و دانشگاه‌های خوبی برخوردار بوده و شاید بتوان گفت پیشرفت مراکز علمی و تحقیقاتی یکی از عرصه‌هایی است که انقلاب اسلامی توانسته است در بالاترین‌سطح به آن دست یابد.
اگرچه در این توافق‌ها هم به طور کلی به این موضوع اشاره شده است، ولی به نظر مباحث فکری، معرفتی و علمی توجهی بیشتری را طلب می‌کند.

روابط تهران ـ بغداد تنها برای عبور از مرحله فعلی نیست

باشگاه خبرنگاران:در دیدار‌های مقام‌های ایران و عراق از افزایش تعاملات اقتصادی تا مرز ۲۰ میلیارد دلار سخن به میان آمد، به عقیده شما با وجود اعمال برخی محدودیت‌ها علیه ایران و گذر عراق از بحران مقابله با تروریسم آیا زیر ساخت‌های لازم برای دستیابی به این سطح از تعاملات وجود دارد؟

حکیم:دولت مردان عراق و حتی جمهوری اسلامی ایران فقط برای عبور از این وضعیت فعلی درجهت گسترش روابط فرا راهبردی بین دوکشور  گام برنمی دارند بلکه تاجایی که اطلاع دارم این روابط به حال معطوف نشده و برای آینده برنامه ریزی شده است٬ چراکه پتانسیل و ظرفیت‌های بین دوکشور بیش از شرایط فعلی بوده و نمی‌توان نیاز ایران و عراق به یکدیگر را هم نادیده گرفت.
در نتیجه با توجه به منافع و مصالح مشترک دوکشور همچنین ارتباطات جغرافیایی، ژئوپلیتیکی و ژئواستراتژیکی که بین تهران و بغداد وجود دارد  لازم است تا در روابط مباحث تاریخی، فرهنگی و تمدنی را هم مدنظر قرار بدهیم.
شاید به جرات بتوان کمتر دوکشوری را می‌توان با این سطح از منافع مشترک یافت و این روابط تنها برای عبور از مرحله فعلی نیست بلکه زیر بنا و گشایشی برای آینده است.

باشگاه خبرنگاران:به عقیده برخی تحلیلگران ایجاد زیرساخت‌های اقتصادی میان اجزاء محور مقاومت بهترین و کوتاه‌ترین راه از میان برداشتن ابزار‌های تحریمی آمریکا است، در همین راستا برنامه‌های دولت بغداد برای ادامه تعاملات اقتصادی با تهران را چطور ارزیابی می‌کنید و به باور شما باتوجه به اینکه تعاملات اقتصادی ایران و عراق مکمل نیستند انجام تبادلات مالی با پول ملی تا چه حد می‌تواند در شرایط تحریم برای ایران راهگشا باشد و دینار تا چه اندازه از مسائل تهران را رفع خواهد کرد؟

حکیم:بله این سوال به جا است٬ چراکه باتوجه به شرایط فعلی عراق نیاز داریم که مکانیزم ها، ابزار‌ها و سازوکار‌های تحقق این توافقات را بیشتر و منعطف‌تر تعریف کنیم. به هر ترتیب باید کار را از یک نقطه شروع کرد.خوشبختانه اراده لازم  دراین زمینه ها وجود دارد و بین وزارت خانه‌های دوکشور تیمی برای انجام امور در نظر گرفته شده و همینطور سازمان‌های ذیربط مشابه در ایران و عراق هماهنگی بسیار خوبی با هم دارند، باید تمام تلاش خود را برای عملیاتی شدن بیشترین حد از این توافقات داشته باشیم.


انتهای پیام/

نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2019 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.