چهارشنبه 1 خرداد 1398 - Wednesday, May 22, 2019
تاریخ :1397/12/18 7:57 AM
از وارانتی چه می‌دانید؟!
وارانت (Warrant) در دانش مالی عبارت است از اختیار خریدی که روی اوراق بهادار شرکت توسط خود شرکت منتشر می‌شود.

از وارانتی چه می‌دانید؟! / مزایای داشتن وارانتی در خرید کالابه گزارش بصیرآنلاین، وارانتی و گارانتی دو اسمی است که شاید در زمان خرید محصول به گوش شما خورده باشد، معنای گارانتی برای همگان مشخص است، اما وارانتی کمی از گوش دور است و کمتر به گوش می‌رسد.از وارانتی چه می‌دانید؟! / مزایای داشتن وارانتی در خرید کالا

وارانت چیست؟

وارانت (Warrant) در دانش مالی عبارت است از اختیار خریدی که روی اوراق بهادار شرکت توسط خود شرکت منتشر می‌شود.

وارانت در زمان انتشار معمولاً تاریخ انقضاء طولانی‌تری نسبت به اختیار معامله دارد (مثلاً پنج سال یا بیشتر)، وارانت‌های ابدی که دارای تاریخ انقضاء نیست نیز منتشر شده‌اند.

معمولاً وارانت‌ها می‌توانند قبل از تاریخ انقضاء اعمال شوند (این نوع از وارانت‌ها شبیه اختیار خرید‌های آمریکایی هستند)، اما گاهی اوقات اعمال آن‌ها نیاز به یک دوره انتظار بدوی دارد.

قیمت اعمال ممکن است ثابت باشد یا اینکه ممکن است در طول عمر وارانت تغییر کرده و مرحله به مرحله افزایش یابد.

قیمت اولیه اعمال، به مبلغ قابل توجهی بالاتر از قیمت بازار سهامی که وارانت دربرگیرنده آن است، تعیین می‌شود.

از وارانتی چه می‌دانید؟! / مزایای داشتن وارانتی در خرید کالا

وارانت ممکن است به‌جای سهام یا سود نقدی بین سهامداران توزیع شود یا اینکه مستقیماً به‌عنوان یک اوراق بهادار جدید منتشر گردد.

یکی دیگر از تفاوت‌های قرارداد وارانت و قرارداد اختیار معامله، محدودیت در میزان وارانت‌های موجود در بازار است، به این معنا که از یک نوع وارانت خاص تعداد مشخص و محدودی منتشر می‌شود.

تعداد کل این وارانت‌ها معمولاً قابل افزایش ناست و با اعمال تدریجی وارانت‌ها، رو به کاهش می‌نهد. اما در مورد اختیار خرید چنین محدودیتی وجود ندارد و هرگاه دو نفر بخواهند می‌توانند یک اختیار خرید به‌وجود آورند.

اعمال اختیار خرید یک شرکت تأثیری بیش از معامله خود سهام در بازار ثانویه، برای شرکت نخواهد داشت، در حالی‌که اعمال یک وارانت قطعاً در شرکت تأثیر خواهد داشت.

علی‌الخصوص که موجب بقاء نقدینگی بیشتر در شرکت می‌شود، تعداد وارانت‌های موجود را کم می‌کند و به تعداد سهام‌های موجود می‌افزاید.

وارانت‌ها در بورس‌های عمده جهان و همچنین در بازار‌های فرابورس مبادله می‌شوند.

گزارش وارانت‌هایی که بازار‌های فعالی دارند، در مجلات مالی منتشر می‌شود.

تعریف دیگر وارانت؛ به یکی از ابزار مشتقه گویند که دارنده آن، حق خرید (و نه اجبار در خرید) از صادر کننده مشتق را به قیمت خاص در بازه زمانی خاصی که هر دو از قبل تعیین شده‌اند دارد. وارانت‌ها معمولاً ابزاری هستند که اضافه بر ابزار مقروضه و برای شیرین کردن آن ارائه می‌شوند و بدین دلیل به آن‌ها شیرین کننده نیز می‌گویند. تفاوت اصلی وارانت با کال آپشن در این است که وارانت معمولاً از سوی شرکت‌ها صادر شده و تضمین می‌گردند که این حقیقت دربارهٔ کال آپشن صدق نمی‌کند.

از وارانتی چه می‌دانید؟! / مزایای داشتن وارانتی در خرید کالا

وارانتی چیست؟

وارانتی یعنی اینکه محصولی که دست شما است (یا قصد خریدش رو دارید) زمان مشخصی (دوره وارانتی) باید با همان مشخصات که اعلام شده کار می کند و اگر در دوره وارانتی محصول با مشکلی رو به رو شده هزینه تعمیر و تعویض قطعات از طرف وارانتی پرداخت خواهد شد.

در صورت اینکه در دوره وارانتی محصول دچار مشکل بشود. شما می توانید بدون پرداخت هزینه تعمیر، از وارانتی برای تعمیر و تعویض قطعات استفاده کنید.

دوره وارانتی محصول همیشه بیشتر از دوره گارانتی است (مثلا اگر دوره گارانتی ۶ ماه باشد دوره وارانتی ۷ ماه است).

مثالی برای وارانتی

خانم سوزان قصد خرید یک ماشین لباسشویی داره؛ و بعد از صرف کلی وقت ماشین لباسشویی که می خواست را پیدا کرد.

در زمان خرید فروشنده می گوید که این ماشین لباسشویی ۲ماه گارانتی و ۴ ماه وارانتی دارد.

سوزان خانم از وارانتی و گارانتی چیز زیادی نمی داند و از فروشنده می خواهد تفاوت گارانتی و وارانتی را براش تعریف کند و فروشنده این گونه برایش تعریف می کند که:

  • گارانتی یعنی: در صورتی که این ماشین لباسشویی در طی ۲ ماه اول خراب شود می توانید مراجعه کنید اصل پولتون یا یک ماشین لباسشویی دیگه تحویل بگیرید.
  • وارانتی یعنی: در صورتی که بعد از گذشت دو ماه اول این ماشین لباسشویی خراب شود هزینه تعمیر و و قطعه‌های جدید آن را شرکت پرداخت می کند.

انتهای پیام/

نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2019 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.