جمعه 6 ارديبهشت 1398 - Friday, April 26, 2019
واقعه طبس، مقدمه ای برای احساس اقتدار ملی در برابر تهدیدات پوشالی استکبار جهانی استاگر روزی از حضور در برجام ضرر کنیم، از آن خارج خواهیم شدبرترین مردم چه کسانی هستند؟ادعای هوک درباره کشورهای خریدار نفت ایرانذوب آهن ایران ۲ - الوصل امارات صفربودیمیر تقابل با سپاهان را از دست دادآیا آمریکا می‌تواند فروش نفت ایران را صفر کند؟آغاز فعالیت صفحه توییتر سرلشکر سلیمانیسردرگمی اصلاحات برای انتخابات مجلسچرا به زانو درد مبتلا می‌شویم؟رنار به نیمکت تیم ملی نزدیک شددخالت سفارتخانه‌های غربی در سیاست‌گذاری حوزه زنان ایرانهمه آنچه باید درباره طرح «حمایت از سپاه» بدانیدپایان معافیت‌های خرید نفت ایران به چه معناست؟میلاد محمدی به پرسپولیس می آیدجدیدترین ستفتائات رهبر معظم انقلاببهترین مواد غذایی برای درمان افسردگیالهلال عربستان یک - استقلال ایران صفربوسه سردار سلیمانی بر دستان پيرمرد خوزستانیوعد‌ه‌ای که روی میز خاک می‌خورد
تاریخ :1397/11/21 10:53 AM
اینستکس هدف استراتژیک یا تاکتیکی؟
مسئولین سیاست خارجی ج.ا.ایران در راستای اهداف تاکتیکی، بصورت کوتاه مدت در صورتیکه اینستکس با حقوق داخلی ج.ا.ایران در تعارض نباشد آنرا بعنوان یک ...
کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی طی یادداشتی ابعاد مختلف موضوع اینستکس را مورد ارزیابی قرار داد.

به گزارش بصیرآنلاین، دکتر مسعود کاوه در یادداشت خود آورده است:

در چارچوب ادبیات روابط بین الملل اهداف ملی یعنی تصویری از آینده که کنشگران دولتی در راه رسیدن به آن تلاش می کنند. با عنایت به دو عنصر ارزش و اهمیت منافع می توان اهداف ملی را به دو دسته تقسیم بندی کرد: اهداف استراتژیک و اهداف تاکتیکی. اهداف استراتژیک بدین معناست که بازیگران دولتی در عرصه روابط بین الملل بدنبال اهداف اصولی می باشند که بر اساس قدرت یک کشور مشخص می شود. اینگونه اهداف حیاتی می باشند و کشورها موجودیت خود را وابسته به آن می دانند بعنوان نمونه حفظ تمامیت ارضی از جمله اهداف استراتژیک کشورها می باشد. اما اهداف تاکتیکی اهداف متغیر و محیطی می باشند که با توجه به محیط اتخاذ می شوند. بنابراین بدیهی است اهداف تاکتیکی با توجه به مقدورات داخلی و معذورات خارجی متغیر می باشد و عنصر زمان در اتخاذ این راهبرد نقش بسزایی دارد. با این مقدمه به موضوع سازوکار جدید مالی اتحادیه اروپا و ایران می پردازیم.

پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام، اروپا همواره خود را پایبند به برنامه جامع اقدام مشترک دانسته و به کرٌات حمایت خود را از برجام اعلام می نماید. در همین راستا و پس از برگزاری چندین تروئیکا بین سران کشورهای آلمان، فرانسه و انگلیس نهایتا در جهت SPV کانال مالی جدیدی با نام اینستکس در فرانسه ثبت و پرشیفر رئیس سابق کامرز بانک آلمان مسئولیت آنرا برعهده گرفت. سازوکار این کانال با انتقادات گسترده ای روبرو است بعنوان نمونه مبادلات در این کانال بصورت یورو انجام می شود ، اما هیچ پولی به ج.ا.ایران پرداخت نمی گردد بلکه در ازای نفت، اقلام مورد نیاز که در مرحله اول غذا و دارو است توسط ایران دریافت می گردد.
 
اتخاذ چنین تصمیمی موجب عکس العمل کنش گران داخلی و خارجی بصورت موافق و مخالف شده است. نگارنده خارج از فضای تصمیم سازی معتقد است ثبت کانال مالی اینستکس جزء اندک تصمیمات اتخاذ شده اتحادیه اروپا می باشد که خلاف میل آمریکا عمل کرده و مقدمات مبادلات تجاری ج.ا.ایران با اتحادیه اروپا اگرچه در سطح محدود را فراهم نموده است. این اقدام جدید اروپا علاوه بر اینکه روابط فراآتلانتیکی را به سیاه چاله برده ، در کنار این قدرت اقتصادی آمریکا را نیز به چالش کشیده است. حتی بعنوان نمونه روزنامه واشنگتن پست در بررسی تاسیس اینستکس ، راه اندازی این کانال را چالشی در برابر قدرت آمریکا مفروض می گیرد و حتی در چند روز اخیر پمپئو اعلام میدارد ما عملکرد اینستکس را زیرنظر داریم وبه شکرت های اروپایی بایت عدم همکاری با ایستکس اخطار دادیم. پرواصح است سازوکار مالی جدید اتحادیه اروپا با عنایت به تعهدات این سازمان بین المللی دولتی مبنی بر حمایت از برجام دیر صورت گرفت اما بنظر می رسد دربازه زمانی کنونی و نمایان شدن چهره ستیزه جویانه وآنتاگونیستی  آمریکا با لجاجت و جنگ و سرکشی علیه ملت ایران و مقدورات داخلی و معذورات خارجی که در این مجال نمی گنجد تا بصورت مبسوط به آنها پرداخته شود، اما ج.ا.ایران در راستای منافع ملی، کم هزینه ترین ابزار این است که هدف تاکتیکی را اتخاذ نماید. در هدف تاکتیکی با توجه به عنصر محیط تصمیم اتخاذ می شود. بنابراین مسئولین سیاست خارجی ج.ا.ایران در راستای اهداف تاکتیکی، بصورت کوتاه مدت در صورتیکه اینستکس با حقوق داخلی ج.ا.ایران در تعارض نباشد آنرا بعنوان یک تاکتیک اتخاذ نمایند. گرچه همانطور که گفته شده انتقاداتی به این نهاد تازه تاسیس وارد است اما با عنایت به عنصر زمان و مقدورات داخلی و معذورات خارجی بنظر راهبرد کوتاه مدت مناسبی جهت عبور از این پیچ تاریخی می باشد.
نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2019 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.