پنجشنبه 7 مرداد 1400 - Thursday, July 29, 2021
تاریخ :1397/11/04 8:45 AM
نشست ورشو فرصت یا تهدید؟
در پی برگزاری نشست ورشو با محوریت فعالیت های منطقه ایران، دکتر مسعود کاوه در تحلیلی به ابعاد مختلف این نشست پرداخت.
وی در یادداشت خود آورده است:

مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده در روز 21 دی ماه اعلام نمود روزهای 23 و 24 بهمن ماه نشستی با موضوع آینده خاورمیانه و با محوریت آمریکا و لهستان در ورشو برگزار می شود. وی تمرکز اصلی این نشست را مقابه با فعالیتهای منطقه ای ایران اعلام نمود. بنابر اعلام پمپئو سران کشورهای عربی و اروپایی از مهمان اصلی این اجلاس هستند.
با تامل به سفرهای اخیر پمپئو و اتفاقات روزهای گذشته  دو دلیل را می توان برای این اقدام آمریکا در نظر گرفت. بنظر یکی از مهمترین دلایل، رفع اختلافات در روابط فراآتلانتیکی بر سر موضوع برجام و ایران است زیرا پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام ، آتش زیرخاکستر اختلافات شعله گستراند و حتی به روابط اقتصادی دو متحد استراتژیک دیرینه لطمه وارد کرد. بنظر آمریکا در راستای از بین بردن این شکاف لهستان که یکی از کشورهای اتحادیه اروپا است را انتخاب نمود تا از طریق ائتلاف سازی علیه جمهوری اسلامی ایران به بهانه های مختلف از جمله مقابله با نفوذ منطقه ای ایران، روابط خود را ترمیم نماید. گر چه این اقدام آمریکا با واکنش سرد اتحادیه اروپا مواجه شد و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به صراحت اعلام نمود در روزهای 23 و 24 بهمن در خارج از اروپا هستم. بنابراین آمریکا به سمت سناریو دوم یعنی ایجاد شکاف در بین کشورهای اتحادیه در راستای اقدام مشترک در خصوص برجام قدم برمی دارد.
اما دومین دلیل را می توان در سفرهای چند روز اخیر پمپئو به کشورهای عربی خاورمیانه جستجو کرد. سفر وی به این کشورها و دعوت از آنها برای شرکت در اجلاس با دو هدف مشخص انجام شد . هدف اول ایجاد مقدمات لازم جهت تشکیل ناتوی عربی در منطقه و هدف دیگر از بین بردن اختلافات بین کشورهای عربی از طریق ساختن سناریوی دشمن مشترک است.
پس از مطرح نمودن زمان و مکان این اجلاس توسط پمپئو ، یاسک چاپوتوویچ، وزیر خارجه لهستان در مصاحبه با پایگاه «آر. پی» لهستان به تشریح دلایل برگزاری نشست ضدایرانی موسوم به «آینده خاورمیانه» در ورشو پرداخت و اتهاماتی را علیه تهران مطرح کرد. 
چاپوتوویچ در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا هدف از برگزاری همایش ورشو با موضوع خاورمیانه که با همکاری آمریکا صورت می گیرد، انزوای ایران است؟ ، مدعی شد: «این همایش اهداف مختلفی دارد: گفتگو درباره وضعیت (منطقه) و آغاز روندی برای ایجاد صلح و امنیت در خاورمیانه. ایران کشوری مهم در منطقه با تاریخی زیبا و فرهنگی غنی است. اگرچه، جامعه جهانی مدعی است که ایران امروز یک تهدید امنیتی جدی است. برای همین است که آمریکایی ها از توافق خلع هسته‌ای با تهران خارج شدند. در نشست‌های شورای اتحادیه اروپا در سطح وزاری خارجه نیز کشورهایی از قبیل دانمارک، نمونه هایی از دخالت ایران در امور داخلی خود و طراحی حملات (در کشورهای اروپایی) توسط این کشور ارائه کردند. ما از ایران برای حضور در این نشست دعوت نکردیم، زیرا این امر مانع از رایزنی های عادی می شد. ایران از ادبیاتی استفاده می کند که پذیرفتن آن دشوار است. در حال حاضر آنها برای خطاب قرار دادن ما نیز از همین روش استفاده می کنند.
پس از این مصاحبه مناقشه آمیز وزیرامورخارجه لهستان که بنظر می رسد تحت فشار شدید آمریکا این اقدام را انجام داد جمهوری اسلامی ایران اعتراض رسمی خود را نسبت به برگزاری این نشست و نوع ادبیات بکاررفته توسط وزیرخارجه را بصورت رسمی اعلام می نماید. در راستای تنش زدایی میسلاولانگ معاون وزیرخارجه لهستان در راس هیاتی دیپلماتیک به ایران سفر می کند و به صراحت اعلام می نماید گفتگوهای دو طرف سازنده بود و بنظر ما نشست ورشو به هیچ وجه برای ضدیت با جمهوری اسلامی ایران برگزار نمی شود.
نیک روشن است که نشست ورشو یک تهدید و خطر بالقوه جهت ائتلاف سازی علیه جمهوری اسلامی است. دستگاه سیاست خارجی ج.ا.ایران باید دیپلماسی فعال در خصوص توطئه اخیر را اتخاذ نماید و این تهدید را به فرصت تبدیل نماید.اتفاقات روزهای اخیر نشان داد با اتخاذ دیپلماسی فعال می توان حضور کشورها و حتی نقش کشور میزبان در این نشست را کمرنگ نمود، زیرا همین دیپلماسی فعال موجب شد معاون وزیر امورخارجه لهستان در یک فرار رو به جلو به ایران سفر کند و اعلام نماید این نشست برای ضدیت با ج.ا.ایران برگزار نمی شود. اما دومین اقدام دستگاه دیپلماسی ائتلاف سازی با متحدان خود در جهت مخالفت با این نشست است و این اقدام می تواند به نوعی اتحاد استراتژیک آمریکاو اسرائیل برای تبدیل نمودن ایران به موضوع اصلی این نشست را از بین ببرد. نمونه تاریخی این موضوع را می توان به اجلاس دوحه در نوامبر 1997 اشاره نمود که هدف این اجلاس نیز به نوعی ائتلاف سازی علیه جمهوری اسلامی ایران بود که با اتخاذ دیپلماسی فعال و ائتلاف سازی ، توطئه آمریکا خنثی و این اجلاس با حضور کمرنگ کشورهای عربی و بدون هیچ بازخوردی به پایان رسید.
بنابراین دستگاه دیپلماسی ج.ا.ایران باید حضوری فعال در عرصه بین المللی داشته باشد و همواره در راستای ائتلاف سازی علیه این نشست اقدام نماید تا تهدید ورشو همچون تهدیدات دیگر برای ج.ا.ایران تبدیل به فرصت گردد.
مسعود کاوه
تحلیلگر سیاسی

نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2021 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.