پنجشنبه 6 تير 1398 - Thursday, June 27, 2019
تاریخ :1397/10/23 7:44 AM
اجتماع فاطمی در جنوب تهران
آیت‌الله قائنی گفت: «اجتماع فاطمی در جنوب تهران» عرض ارادت اهالی و فعالان مساجد این منطقه از پایتخت کشورمان به حضرت زهرا(س) است و مردمی‌بودن و مسجدی‌بودن، مزیت‌های این اجتماع نسبت به سایر اجتماعات فاطمی در کشور است.


 مراسم سوگواری شهادت مظلومانه حضرت صدقه کبری(س) از جمله اقداماتی است که پس از پیروی انقلاب اسلامی به همت اهالی مساجد کشور و علمای حوزه‌های علمیه و برخی از هیات های مذهبی احیا شد.

 

این تلاش ها در سال 1379 به نتیجه رسید زیرا در این سال، آیت‌الله العظمی وحید خراسانی از مراجع تقلید در سال 1379 در دیدار با رئیس جمهوری وقت کشورمان، از وی خواست تا زمینه تعطیل‌شدن روز شهادت حضرت فاطمه زهرا (ع) در ایران فراهم شود که سرانجام با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و تصویب مجلس شورای اسلامی، این روز از سال 1380 در کشور تعطیل رسمی اعلام شد.

 

پس از این اقدام مهم و اثرگذار، اجتماعات فاطمی هر سال گسترده از گذشته در کشور از جمله در شهر تهران برپا می‌شوند که البته مسئول برپایی اکثریت قریب به اتفاق آنها، هیات های مذهبی هستند.

 

آنچه در این میان جلب توجه می کند اجتماع بزرگ فاطمی در جنوب تهران و در خیابان شوش است که از سال 1390 تاکنون، همه ساله در سالروز شهادت مظلومانه حضرت فاطمه زهرا(س) و به همت ده‌ها مسجد و حضور ده ها هزار نفر از گروه‌های مختلف مردم، برگزار می‌شود.

 

خبرنگار ما در این ارتباط گفت و گویی با «آیت‌الله مرتضی قائنی» تولیت  حوزه علمیه مهدیه  تهران که مبتکر «اجتماع بزرگ فاطمی جنوب تهران» داشت که مشروح آن در ادامه می‌آید.

 
ع) به مادر سادات، حضرت زهرای مرضیه(س) دارند، بنابراین مراسم سوگواری در ایام فاطمیه به صورت گسترده درگذشته نیز در مساجد، هیات های مذهبی و بیت مراجع معظم تقلید و علما از جمله بیت آیت الله العظمی عبدالرزاق قائنی برگزار می شد.

 مساجد همیشه پایگاه اصلی برنامه های دینی و فرهنگی و علمی و اجتماعی بوده اند و این موضوع، امروزه نیز در به صورت گسترده تر از گذشته در سراسر کشورمان دیده می شود.

 

اجتماع بزرگ فاطمی از سال 1390 همه ساله در سالروز شهادت دخت بزرگوار پیامبر عظیم الشان اسلام، در خیابان شوش تهران برگزار می شود و مساجد مناطق 12 تهران، بانیان اصلی این اجتماع بزرگ هستند. البته هیات های مذهبی و دفاتر مراجع معظم تقلید نیز همکاری خوبی در برگزاری اجتماع بزرگ فاطمی جنوب تهران دارند.

 

ما همه ساله جلساتی با حضور ائمه جماعات مساجد و نمایندگان مراجع معظم تقلید برگزار می کنیم تا هدایتگری این مسجد با محوریت علما و روحانیون باشد. هدف این است که اجتماع بزرگ فاطمی جنوب تهران به دور از هرگونه شائبه اعتقادی و رعایت موازین دینی باشد و به تعبیر دقیق تر منشا وحدت در کشور باشد. ضمن اینکه این مراسم از مصادیق تعظیم شعائر دینی است.

 اولین جلسه هماهنگی برای این اجتماع، سه شنبه (25 دی ماه) از ساعت 19 در مسجد مهدیه برگزار می شود. این جلسه با حضور نمایندگان هیات های مذهبی برگزار می شود.

دومین جلسه هماهنگی مربوط به اجتماع بزرگ فاطمی جنوب تهران، یک شنبه (7 بهمن ماه) از ساعت 19 در مسجد مهدیه و با حضور نمایندگان برخی از دستگاه های خدماتی، انتظامی و امنیتی برگزار می شود.

سومین جلسه نیز با حضور ائمه جماعات مساجد و نمایندگان مراجع معظم تقلید، سه شنبه (9 بهمن ماه) همراه با اقامه نماز مغرب و عشاء در این مسجد برگزار می شود.

 الحمدالله همه ساله شاهد پوشش رسانه ای مطلوب این مراسم بزرگ و باشکوه از سوی رسانه های مختلف به ویژه خبرگزاری ها هستیم ولی جای گلایه است که میزان پوشش اجتماع بزرگ فاطمی جنوب تهران که به دلیل مردمی بودن و مسجدی بودن آن، در سطح تهران، ویژه است، از سوی رسانه ها کم است.

 مساجد مهدیه، وفا، بقیه الله(عج)، روحانی، علی بن ابی طالب(ع)، الحسین(ع) و ائمه بقیع(ع) از جمله مساجد شرکت‌کننده در برگزاری اجتماع فاطمی جنوب تهران هستند. ضمنا هریک از این مساجد به صورت مستقل در شب و شام سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) ویژه برنامه‌هایی برگزار می‌کنند.

 
نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2019 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.