دوشنبه 3 تير 1398 - Monday, June 24, 2019
فهرست جدید دارو‌های فوریتیترامپ: پیام هشدار حمله به ایران ندادماروپا حاضر نیست برای حفظ برجام اندک هزینه ای بپردازدسودجویان به دنبال طلاق غذا از سازمان غذا و داروهمت بلند متخصصان ایرانی در ساخت سکو‌های گازیناگفته‌هایی از خانه‌های باهوشجنگ روانی و تکنیک‌های آنبازار سوگواری و قبر‌های لاکچریوقتی سلبریتی مشهور نمایشی غیراخلاقی را تبلیغ می‌کند/ اجرای تئاتری به دور از اخلاق در سایه غفلت مسئولان!سکوت در برابر گرانی روغن موتور!/ آیا تولیدکنندگان تبانی کردند؟تصویر روزنامه‌های ورزشیواکنش به حذف دو پوسته داخلی تلگرامصفحه نخست روزنامه‌های امروزجزئیات خواندنی از شکار پهپاد آمریکاییحساب‌های رئیس قوه قضاییه تقلیل پیدا کرده است/ ورود سالانه ۵ تا ۶ میلیون پرونده به دستگاه قضاشیوه‌های موثر تبلیغ دین در اندیشه آیت‌الله العظمی جوادی آملیشفافیت،سریع‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه برای مبارزه با فسادحدیث امام رضا(ع) درباره دوست و دشمنیک ایرانی، رئیس فدراسیون فوتبال بلژیک شددستگیری شکارچی خرس در نکا
تاریخ :1397/10/15 7:56 AM
بهترین روش برای انتخاب منابع كنكور
اولین قدم برای شروع مطالعه و کسب موفقیت در کنکور انتخاب منابع کمک آموزشی مناسب و معتبر است.

به گزارش بصیرآنلاین، کنکور یکی از آزمون‌های مهم زندگی هر فرد است، در واقع نتیجه و ثمره ۱۲ سال تحصیل در مدرسه در این آزمون  تعیین می‌شود و داوطلب  سرنوشت زندگی و آینده شغلی خود را انتخاب می‌کند.

برای اینکه بدانید کنکور غولی نیست که شما در ذهن ساخته‌اید و می‌توان با آرامش کامل و برنامه‌ریزی مناسب، شبیه یک آزمون معمولی با آن رفتار کرد؛ قصد داریم از این پس با بسته‌های ویژه‌ کنکوری‌ها شما را با نکات مهم و کلیدی در زمینه کنکور آشنا کنیم تا ضمن رسیدن به آرامش و دوری از استرس تمام روش‌های رسیدن به موفقیت را کسب کنید و نتیجه مطلوب و قابل قبولی را در کنکور بدست آورید.

برای بررسی راه‌های رسیدن به پیروزی و کامیابی در کنکور با بهروز هرمزی مشاور تحصیلی گفت‌وگو کردیم که در ادامه مشروح آن را می‌خوانید.

کنکور 98 | انتخاب منابع کمک آموزشی مناسب

ویژگی های منابع کمک آموزشی کنکور

بهروز هرمزی مشاور تحصیلی و دبیر فیزیک در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره شیوه انتخاب منابع درسی مناسب برای کنکور گفت: اولین قدم برای موفقیت که هر داوطلب کنکور باید به آن توجه کند انتخاب منابع درسی است؛در انتخاب منابع درسی کنکور نکته مهم و حائز اهمیت این است که بهترین منبع آموزشی کتاب درسی است ولی مطالب بسیار مهم و مستتر در لایه‌های زیرین این کتاب باعث می‌شود درک آسان این مطالب برای همه ساده و یکسان نباشد؛ در این حالت ۲ بازوی بسیار مهم یعنی مدرسان واجد صلاحیت و کتابهای کمک آموزشی مناسب و معتبر کمک‌ حال دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور است که انتخاب هر دوی آنها بسیار مهم و قابل تامل است.

وی اظهار کرد: منابع کمک آموزشی باید دارای ویژگی‌هایی باشد؛ یعنی منطبق بر کتاب درسی و تغییرات کتاب درسی در آن لحاظ شده باشد. منظور از منطبق بودن این است که سرفصل‌ها به همان ترتیبی باشد که در کتاب درسی آورده شده است، زیرا هر مطلب پیش‌نیاز مطلبی دیگر است و چگونگی تفهیم آنها می‌تواند نکات بسیار مهم و ظریفی را دربرداشته باشد.

کنکور 98 | انتخاب منابع کمک آموزشی مناسب

هرمزی بیان کرد: ویژگی دوم منابع کمک آموزشی این است که جامع و مانع باشد؛ یعنی تمام مطالب مورد نیاز دانش‌آموز که در چارچوب سؤالات کنکور مطرح می‌شود را در خود داشته باشد و از بیان مطالب اضافی که نویسنده صرفا جهت نشان دادن تفاوت خود با سایرین آن هم به شکل غیرمفید بیان می‌کند، خودداری شود.


بیشتر بخوانید: چگونگی برگزاری کنکور در سال ۹۸ مشخص شد


این مشاوره تحصیلی اظهار کرد: سومین ویژگی منابع کمک آموزشی ساده و روان بودن آن است و اینکه از بیان روابط غیرضروری و یا بیان مطالب به شیوه‌های غیرمتعارف و استفاده از الفاظ غیرعلمی خودداری کرده باشد.

وی گفت: ویژگی‌ دیگر این منابع این است که در کتاب به شکل متعادل به بیان مطالب تشریحی و تستی پرداخته شده باشد، زیرا برخی کتاب‌ها با پرداختن به نکات تستی فقط حافظه کوتاه مدت داوطلبان را مورد توجه قرار می‌دهند و در این حالت داوطلبان می‌توانند فقط در زمان‌های کوتاه از این مطالب استفاده کنند و یادگیری آنها در دراز مدت کاملا  غیر ممکن و غیر قابل استفاده خواهد بود.

هرمزی افزود:  از شیوه‌های متداول نویسندگان در کتاب‌های درسی که مورد توجه قرار می‌گیرد این است که ابتدا داوطلب با یادگیری و تسلط بر مطالب تشریحی و حل مسائل آن به اندازه کفایت، به درک ساده‌تری از مطالب تستی می‌رسد و کاربرد آنها برایش سریع تر و یادگیری و ماندگاری در ذهنش طولانی‌تر شده و در زمانی طولانی‌تر می‌تواند از آنها استفاده کند. یک داوطلب باید بتواند مفاهیم اصلی کتاب را به طور دقیق و تشریحی درک کند  و  آنها را در تست‌ها به شکل نکات ظریف به کار ببرد.

کنکور 98 | انتخاب منابع کمک آموزشی مناسب

آزمون مناسب برای آمادگی در کنکور

این مشاوره تحصیلی بیان کرد: وجود آزمون در مقاطع خاص، به طور  مثال در پایان هر گفتار، پایان هر نیم فصل و پایان هر فصل، می‌تواند به طور کامل میزان رشد و پیشرفت داوطلب را مورد ارزیابی قرار دهد تا داوطلب با شرکت در این آزمون‌ها چگونگی کیفیت یادگیری خود را مورد سنجش  و ارزیابی قرار دهد و بتواند در زمان‌های معین و قبل از آن که دیر شود، به رفع نواقص یادگیری خود بپردازد و با اعتماد به نفس بیشتری مسیر یادگیری را ادامه دهد.


بیشتر بخوانید: اعمال تغییرات آزمون سراسری از سال ۹۸/ شانس قبولی در کنکور ۷۵ درصد است


وی اظهار کرد: ‌توجه به مطالب پیش ‌نیاز و هم نیاز در سایر کتاب‌های هم عرض برای داوطلب از نقاط بسیار مهمی است که باید در کتاب کمک آموزشی لحاظ شود. همچنین باید به زمینه‌های علمی داوطلب و مطالبی که به صورت هم طراز در بقیه کتاب‌ها یاد گرفته است، توجه شود تا در طول مدت آموزش دچار کمبود مطالب علمی در سایر دروس نباشد و بتواند به راحتی با کتاب پیش رود.

هرمزی گفت: اینکه یک کتاب درسی به تنهایی بتواند برای تمامی افراد با سلایق و توانایی‌های مختلف قابل استفاده باشد انتظار کمی سخت است، به همین دلیل فرد باید توجه داشته باشد کتابی که انتخاب می‌کند منطبق بر سطح علمی، توانایی و شکل یادگیری‌اش باشد تا بتواند در تمام مراحل آموزشی از آن استفاده کند؛ زیرا در صورتی که کتاب بیش از حد سنگین یا بیش از حد ساده باشد قطعا برای داوطلب مفید نخواهد بود.

کنکور 98 | انتخاب منابع کمک آموزشی مناسب

بودجه بندی مناسب آزمون آزمایشی کنکور

این مشاور تحصیلی بیان کرد: مطالبی که در هر نوبت از آزمون مورد ارزیابی و سنجش قرار می‌گیرد باید متناسب با توان داوطلب باشد تا بتواند آموخته‌های خود را به خوبی بیازماید و متوجه نقاط ضعف و قوت خود شود؛ این در حالی است که اکثر آزمون‌هایی که برگزار می‌شود این ویژگی‌ را ندارد، زیرا هدف در آنها جذب داوطلب بیشتر به جهت کسب درآمد بالاتر است که آسیب جدی به روح آزمون وارد کرده و آن را به شکل امروزی درآورده است. این آزمون‌ها به جای آنکه محل رقابت داوطلبان باشد محل تقابل موسسات به ظاهر آموزشی جهت کسب درآمد بیشتر است.

انطباق زمان آزمون با فعالیت آموزشی مدرسه

وی افزود: در اکثر موارد برگزار کنندگان ‌آزمون هیچ توجهی به فعالیت‌های رسمی مدارس نداشته، خود را متولی آموزش می‌دانند و فعالیت‌های مدارس را فرع می‌پندارند؛ بدین ترتیب دانش‌آموزان در انتخاب مسیر صحیح آموزش دچار مشکل  و مجبور می‌شوند همواره یکی را فدای دیگری کنند و متاسفانه معمولا این آموز‌ش‌های مدارس است که قربانی می‌شوند.

فواصل زمانی برگزاری آزمون آزمایشی کنکور

هرمزی اظهار کرد: نکته مهم دیگر فواصل برگزاری آزمون‌ها است که باعث می‌شود داوطلبان فرصت کافی برای به روز رسانی مطالب خود را بدست آورند.


بیشتر بخوانید: فهرست منابع سؤالات کنکور ۹۸ اعلام شد + جدول


کیفیت سوالات آزمون آزمایشی کنکور

این مشاور تحصیلی گفت: از نکات بسیار مهم که در یک آزمون مورد توجه قرار می‌گیرد کیفیت سوالات آن است؛  این موضوع هم ابزاری برای تولید ثروت توسط موسسات به ظاهر آموزشی قرار گرفته است و بدین ترتیب در هر آزمون تعداد مشخصی سوال از کتب کمک ‌آموزشی مربوط به خود را مطرح می‌کنند تا داوطلبان برای کسب نتیجه بهتر به خرید این کتاب‌ها تمایل بیشتری نشان دهند و این موضوع تنها در جهت هدف برخی طراحان سوال و صاحبان موسسات آموزشی کنکور است.

کنکور 98 | انتخاب منابع کمک آموزشی مناسب

القای بی سوادی به داوطلبان کنکور با طرح سوالات سنگین

وی بیان کرد: طرح سوالات سنگین و غیرمتعارف در برخی از مقاطع خاص و به اصطلاح القای بی‌سوادی به داوطلبان، یکی از راهکارهای جذب آنها برای شرکت در کلاس‌های موسسات کنکور است که هیچ سنخیتی با روح آزمون و آموزش ندارد. درست است که طراحی سوالات سخت می‌تواند ذهن داوطلبان را به چالش بکشد تا میزان یادگیری خود را بهتر ارزیابی کنند و این جزو نکات بسیار و حائز اهمیت است که باید در هر آزمون رعایت شود؛ اما این موضوع با طرح سوالاتی که خارج از مطالب درسی است و فقط باعث سردرگمی داوطلبان می‌شود، کاملا متفاوت و متمایز است.

هرمزی افزود: جامعه آماری آزمون از نظر کمی اعتبار خاصی به آن می‌دهد که آن هم به دلیل عدم رعایت امنیت برگزاری آزمون در طی مراحل اجرا ارزش خود را از دست داده است.

این مشاور تحصیلی گفت: در نهایت به این نتیجه می‌رسیم که باید امر آموزش به متولی اصلی که همان وزارت آموزش و پرورش در سایه راهکارهای خاص آموزشی و تحت نظر مشاوران، مربیان و مدرسانی که با تمام وجود در خدمت آموزش کشور هستند، قرار بگیرد تا بتوانند با برگزاری آزمون‌های منسجم، متعادل و متعارف و سوالات استاندارد و با حفظ امنیت آزمون، راهکار‌های مناسب  برای پیشرفت تحصیلی فرزندان این جامعه که مدیران آینده این کشور هستند را ارائه دهند و این تنها روشی است که می‌توانیم داوطلبان را در یک امنیت آموزشی خاص به سمت پیشرفت سوق دهیم.

انتهای پیام/

نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2019 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.