پنجشنبه 5 ارديبهشت 1398 - Thursday, April 25, 2019
تاریخ :1397/09/14 8:14 AM
هیچ شکی نیست که بن‌سلمان دستور قتل خاشقجی را صادر کرده است/درخواست منندز برای تحریم عربستان
سناتور‌های ارشد جمهوری‌خواه آمریکا پس از نشست توجیهی با رئیس سیا اعلام کردند بن سلمان مسئول قتل خاشقجی است....
سناتور‌های ارشد جمهوری‌خواه آمریکا پس از نشست توجیهی با رئیس سیا اعلام کردند بن سلمان مسئول قتل خاشقجی است.

به گزارش بصیرآنلاین، به نقل از ای بی سی نیوز، سناتورهای ارشد جمهوری‌خواه آمریکا امروز (سه شنبه) پس از حضور در یک نشست توجیهی با «جینا هاسپل»، رئیس آژانس اطلاعات مرکزی این کشور (سازمان جاسوسی سیا) اعلام کردند تردیدی ندارند که محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، دستور قتل وحشیانه جمال خاشقجی، روزنامه نگاری منتقد عربستانی، را صادر کرده است. این نتیجه‌گیری سناتورهای آمریکایی پس از نشست توجیهی با رئیس سیا، در تضاد با ادعای دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور، است که می‌گوید مدرک مستدلی برای اثبات ارتباط میان بن سلمان و قتل خاشقجی وجود ندارد.

باب کورکر، عضور جمهوری خواه کنگره و رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا، در این باره گفت: کوچکترین شکی ندارم که ولیعهد سعودی فرمان قتل را صادر و به آن نظارت کرده است. او دقیقا می دانسته چه اتفاقی دارد می افتد. او این قتل را از پیش برنامه ریزی کرده بود. اگر او (بن سلمان) محاکمه می شد و در برابر هیأت منصفه بود، در مدت نیم ساعت مجرم شناخته می شد.

کورکر همچنین ادعای دولت ترامپ را درباره عدم وجود مدارک قاطعی که نقش بن سلمان را در قتل خاشقجی ثابت کند، «غیرقابل پذیرش» خواند. رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا در ادامه گفت دولت ترامپ باید اقدامات عربستان سعودی را به شدت محکوم کند و عربستان باید به خاطر قتل (خاشقجی) بهایی بپردازد.

از سوی دیگر، لیندسی گراهام، سناتور جمهوری خواه آمریکا از ایالت کارولینای جنوبی، نیز پس از نشست توجیهی با رئیس سیا گفت اگر پیش از این نشست احتمال می داده که بن سلمان در قتل خاشقجی نقش داشته است، پس از جلسه اطمینان بالایی پیدا کرده که ارزیابی اولیه اش در این باره درست بوده است. گراهام در ادامه افزود علی رغم اینکه عربستان سعودی یک شریک راهبردی برای آمریکاست و حفظ رابطه با ریاض برای واشنگتن اهمیت زیادی دارد، اما نباید این روابط «به هر قیمتی» حفظ شود.

این سناتور جمهوری خواه همچنین افزود چشم بستن بر اینگونه اقدامات بن سلمان و عدم بازخواست وی، در نهایت به زیان امنیت ملی آمریکا و جایگاه این کشور در سطح جهان خواهد بود. گراهام تأکید کرد نمی توان روی ولیعهد سعودی به عنوان شریکی قابل اتکا حساب باز کرد. او با دیوانه و خطرناک خواندن بن سلمان، افزود اگر ولیعهد سعودی برای مدت زیادی کنترل عربستان را در دست داشته باشد، حفظ روابط تجاری واشنگتن با ریاض دشوار خواهد بود، زیرا او (با این قبیل اقدامات) روابط دو طرف را به مخاطره می اندازد.

در ادامه گزارش ای بی سی نیوز آمده است به نظر می رسد جلسه سناتورهای ارشد آمریکا با هاسپل به دولت ترامپ برای جلب حمایت از ادامه کمک نظامی به ائتلاف سعودی در جنگ علیه یمن کمکی نخواهد کرد.

همچنین به نقل از رویترز، باب منندز، سناتور دموکرات آمریکایی، پس از شنیدن گزارش رئیس سازمان اطلاعات مرکزی این کشور (سیا) گفت وضع تحریم هایی فراتر از تحریم های کنونی علیه اتباع سعودی می تواند پیامی روشن و عاری از ابهام به سعودی ها بدهد. منندز گفت آمریکا باید پیامی روشن و عاری از هر گونه ابهام برای سعودی ها بفرستد. او افزود آمریکا باید واکنشی قوی به جنگ یمن و کشته شدن خاشقجی نشان بدهد.

انتهای پیام/

نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2019 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.