شنبه 4 خرداد 1398 - Saturday, May 25, 2019
تاریخ :1397/09/11 7:44 AM
گزارش تحولات اخیر افغانستان
به گزارش بصیرآنلاین، تازه‌ترین خبر‌ها از تحولات میدانی افغانستان حاکیست، درگیری‌های شدید و گسترده میان نیرو‌های ارتش و شبه نظامیان طالبان در استان‌های مختلف از جمله «غزنی، فاریاب، فراه و...» همچنان ادامه دارد.

یک منبع میدانی در گفت: وگو با مشرق اعلام کرد: نیرو‌های آمریکایی و ناتو مدعی مبارزه با شبه نظامیان طالبان هستند، اما در عمل و در میدان نبرد از نیرو‌های ارتش افغانستان هیچ حمایتی نمی‌کنند.

این منبع میدانی با بیان این که نیرو‌های آمریکایی و ناتو در ماه‌های گذشته نسبت به حملات متعدد طالبان بی تفاوت بوده اند، افزود: در برخی مناطق نه تنها پشتیبانی هوایی از نیرو‌های افغان صورت نمی‌گیرد بلکه مناطق مسکونی هدف قرار گرفته می‌شود.

وی به آمار حملات نیرو‌های آمریکایی و ناتو به مناطق مسکونی در استان‌های مختلف افغانستان اشاره کرد و گفت: مناطق مسکونی در ۱۱ ماه گذشته حدود ۵ هزار و ۲۱۸ مرتبه توسط موشک هدف قرار گرفته شده اند.

این منبع میدانی از جان باختن و زخمی شدن صد‌ها تن از شهروندان افغان در این حملات خبر داد و افزود: خسارت‌های سنگینی هم به زیرساخت‌ها وارد شده، اما این مسئله توسط رسانه‌های غربی سانسور می‌شود.

از استان «پروان» در شمال شرق افغانستان خبر می‌رسد، پهپاد‌های ناتو و آمریکا به بهانه مبارزه با نیرو‌های طالبان، مناطق مسکون شهرستان «جبل سراج» را هدف قرار دادند که منجر به جان باختن ۳ تن از اهالی و زخمی شدن چند تن دیگر از مردم شده است.

به گفته منابع میدانی، شماری دیگری از مردم هم در این حملات زخمی شدند و یک خانه هم به طور کامل تخریب شد که همین مسئله خشم شماری زیادی از ساکنان منطقه را به دنبال داشت.

1

براساس اطلاعات به دست آمده، مردم معترض به حملات پهپادی یک تظاهرات گسترده ضد آمریکایی و ناتو را در شهرستان «جبل سراج» برگزار کردند و جاده «کابل - پروان - مزار» را به طور کامل مسدود کردند، اما نیرو‌های افغان برای بازگشایی این مسیر ارتباطی وارد عمل شدند.

خبر‌ها از استان غزنی حاکیست، نیرو‌های آمریکایی از گشت‌های غیرضروری در محور‌های مختلف خودداری می‌کنند چرا که ۳ تن از نظامیان آنان در جریان گشت زنی در منطقه «شهبار» در مرکز استان در کمین تله‌های انفجاری کنار جاده‌ای گرفتار شدند و از پای درآمدند.

از شهرستان مالستان در غرب استان غزنی خبر می‌رسد، درگیری میان نیرو‌های ارتش افغانستان و نیرو‌های طالبان ادامه دارد و مناطق میان طرفین دست به دست می‌شود؛ به گفته منابع میدانی کمک رسانی دولت و نیرو‌های ناتو به نیرو‌های افغان در این محور بسیار ضعیف گزارش شده است.

1

شهرستان مالستان در غرب استان غزنی، دروازه شرقی برای ورود به مرکز افغانستان به شمار می‌آید و همین مسئله اهمیتش را چند برابر کرده است، در حال حاضر ۳۰ درصد از خاک استان غزنی در کنترل نیرو‌های دولتی است و در سایر مناطق درگیری‌ها ادامه دارد.

استان غزنی به مرکزیت شهر غزنی از شرق و شمال شرق با استان‌های «پکتیکا، لوگر و وردک»، از شمال و شمال غرب با استان‌های «کایل و بامیان» و از سمت غرب و جنوب با استان‌های «ارزگان و زابل» هم مرز است.

انتهای پیام/

نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2019 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.