جمعه 3 اسفند 1397 - Friday, February 22, 2019
«قاسم قاسمي»؛ ظرفیت و فرصتی که نباید از دست برودحدیث امام سجاد(ع) درباره صداقتچگونه با افراد خودشیفته برخورد کنیم؟تکمیل جدول گروه های لیگ قهرماناناعلام حقوق کارکنان شهرداری تهرانرقص و حرکات غیراخلاقی بدنسازان در تهراننخستین جلسه محاکمه حسین فریدونآرزوی ویژه شهید مدافع وطن چه بود؟مشاهده وضعیت جاماندگان بسته حمایتیصادرات نفت‌خام ایران در سال جاری فراتر از حد انتظار بوده استچگونه آنتن‌دهی مودم وای‌فای را تقویت کنیم؟حقوق‌های زیر ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان از مالیات معاف شدندخودنمایی دنیای پر رمز و راز نجومحقایقی از شاه‌مهره نفوذی‌ها در پست مهم دولتیجزییات نحوه توزیع گوشت تنظیم بازارکام بک رویایی ذوب آهنتصویر صفحه نخست روزنامه‌های امروزتفاوت نشست ورشو و سوچی: یکی به جنگ دعوت کرد و دیگری زندگیادعای نفوذ آمریکا در سیستم موشکی ایران یک دروغ بزرگ استرای دادگاه لاهه ضمانت اجرایی ندارد/ دستگاه دیپلماسی باید آمریکا را وادار به اجرای احکام دادگاه کند
تاریخ :1397/06/19 8:26 AM
بن سلمان قربانیان جدیدی می‌گیرد
وعده‌های بن سلمان برای انجام اصلاحات با وضع کنونی حقوق بشر عربستان در تقابل است، زیرا همچنان هر صدای مخالفی را سرکوب می‌کنند.

به گزارش بصیرآنلاین؛ أسراء الغمغام روزنامه نگار و فعال مدنی در شهر قطیف عربستان به ضرب شمشیر سعودی ها اعدام شد و حتی تلاش های پدرش برای کسب مجوز حضور وکیل در جریان محاکمه او هم راه به جایی نبرد. این  اولین بار نیست که خبر اعدام و گردن زدن شهروند و فعال حقوق بشری در عربستان به گوش می رسد، چراکه سعودی ها هر بار در سایه چتر حمایتی آمریکا و سکوت مجامع حقوق بشری بین المللی که بیشتر جنبه سیاسی دارند، به اعدام های خود آن هم  به شیوه ای وحشیانه ادامه می دهند. جالب آنجاست که تاکنون این اقدامات ضد بشری عربستان هیچ گونه برخورد جدی از سوی جامعه جهانی به دنبال نداشته و واکنش ها در این رابطه همواره محدود به بیانیه و موضع گیری های ضعیف از سوی آن ها ختم شده است.

امروز اما فعالان حقوق بشری با انتقاد از اعدام وحشیانه این زن، خواستار مداخله فوری نهاد‌های بین‌المللی جهت فشار بر مقام‌های سعودی برای توقف بازداشت ها در این کشور شده‌اند و این در حالی است که دولت عربستان از یک سال پیش شمار زیادی از فعالان حقوق بشری این کشور را به بهانه های مختلفی از جمله اقدام علیه امنیت کشور و جاسوسی بازداشت و روانه زندان کرده است.  به طور معمول این افراد به دریافت حمایت مالی از سوی طرف های خارجی متهم  و بدون توجه به درخواست‌های فعالان و نهاد‌های حقوق بشر بین‌المللی، آن ها را اعدام می شوند.


عربستان

ده سال زندان بدون جرم

سارا لی ویتسون مدیر بخش خاورمیانه سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی اعلام کرد "عربستان شهروندان را گاهی تا یک دهه بدون اتهام در زندان نگه می‌‌دارد و برای آنان که پیگیر پروند آن فرد باشند، عنوان 'در دست بررسی' را به کار برده و عملا اجازه پیگیری های بعدی را به خانواده فرد نمی دهند! و این روند غیرقانونی به مقام‌های عربستان اجازه داده که هرکسی را که بخواهند زندانی کرده و مدعی شوند که پرونده آنان در حال تحقیق است و زمان پایان این بررسی ها برای کسی روشن نیست. نکته قابل توجه این است که صحبت های او با استناد به اطلاعات منتشر شده در سایت وزارت داخله رژيم سعودی بوده است که شاید اطلاعات این گزارش تنها بخشی از موارد نقض حقوق بشر توسط سعودی ها باشد. به طورکلی اعدام های فعالان حقوق بشری در عربستان تنها اقدامات ضد بشری سعودی ها نبوده و نیست و مسلما عربستان تنها بخش کوچکی از آن ها را به دلیل فشارهای افکار عمومی و نهاد های بین المللی رسانه ای کرده است.

مطالعه بخشی از موارد نقض حقوق زنان در عربستان نشانگر عمق این اتفاق نگران کننده است، به طوری که سعودی ها در مكان‌های عمومی جلوی زنانی با "چشمان اغوا كننده‌" را می گیرند! و همچنین زنان عربستانی حتی نمی‌توانند به قبرستان بروند! البته بحث نقض حقوق اولیه زنان در عربستان به همین جا ختم نمی شود، همچنان که زنان در این کشور بدون حضور قیم(مرد) اجازه پرو لباس در فروشگاهها و گشایش حساب بانکی را ندارند. آنها حق ورود به فروشگاه های موسیقی را نداشته و در حق رأی هنوز محدودیت دارند که این موارد تنها بخش کوچکی از محدودیت های بزرگ زنان در عربستان است. اما محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد سعودی همزمان با افزایش نفوذ نتانیاهو و ترامپ در استراتژی سیاسی اش، دست به اصلاحاتی نمایشی درخصوص قوانین اجتماعی این کشور زده و طی آن ها، زنان برای اولین بار به پای صندوق های رأی رفتند، به دستور معاون ولی عهد اجازه رانندگی پیدا کردند و وزارت دادگستری عربستان هم به آن ها اجازه داد تا عقدنامه ازدواج خود را ببینند!

عربستان

زنانی پس از آزادی رانندگی زندانی شدند

دستگیری ۷  فعال حقوق زنان در عربستان تنها چند روز پس از خبرآزادی رانندگی برای آنها  اعتراض سازمان حقوق بشر را به دلیل نامشخص بودن علت این بازداشت ها به دنبال داشت. در میان دستگیرشدگان، نام افرادی چون لجین هذلول، عزیزه آل یوسف، و ایمان نجفیان، از مبارزان اصلی قانون ممنوعیت رانندگی برای زنان در عربستان به چشم می خورد و با این اتفاقات به نظر می‌رسد، مقامات عربستان هرگونه مخالفت صلح آمیز، را تهدیدی برای حکمرانی مستبدانه خود قلمداد می کنند و لغو ممنوعیت رانندگی برای زنان هم در ادامه اجرای سیاست های نمادین اصلاحات بن سلمان بود، به طوری که وضعیت شرم آور حقوق زنان فعال حقوق بشر در عربستان همچنان ادامه دارد.

وعده‌‌های بن سلمان برای انجام اصلاحات با وضع کنونی حقوق بشر عربستان در تقابل است، به طوری که هنوز هم به سرکوب هر صدای مخالف خود، به ویژه مدافعان حقوق بشر و طرفداران اصلاحات اجتماعی ادامه می‌دهد که در این میان اصلاح‌طلبان واقعی هم از ترس بازداشت، محکومیت و اعدام جرات دفاع از حقوق بشر و آزادی زنان را ندارند. زنان عربستانی برخلاف تلاش ظاهری دولتمردان سعودی از ابتدایی‌ترین حقوق خود محروم هستند و برای کار و تحصیل همچنان به اجازه قیم نیاز دارند و علی رغم اجازه رانندگی به صورت قانونی، هنوز هم در عرف و بدنه جامعه به آن ها اجازه رانندگی داده نمی شود. شواهد حاکی از آن است که سیاست های بن سلمانی به دلیل همسویی با تفکر سکولاریسم و تلاش برای به حاشیه راندن دین از متن تصمیمات و قوانین کشوری، به شدت مورد حمایت و توجه ویژه کشورهای غربی قرار گرفته است، ولی در عین حال ولی عهد سعودی ها به این واقعیت واقف است که بدون در نظر گرفتن مفتی ها و تندروهای سعودی- وهابی نمی تواند سیاست های به ظاهر اصلاح گرانه اش را پیش ببرد، چراکه تفکر وهابیت در عربستان ریشه قوی داشته و با نفوذ گسترده اش در میان جوانان، دارای پایگاه اجتماعی قدرتمندی در این کشور است، همچنانکه در چند سال گذشته این کشور به پایگاهی برای صادرات تفکر وهابی و تکفیری به دنیا و منطقه مبدل شده که کشتار هزاران کودک بی گناه و آوارگی چندین میلیون انسان تنها بخشی از نتایج آن است.

انتهای پیام/

نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2019 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.