جمعه 6 ارديبهشت 1398 - Friday, April 26, 2019
واقعه طبس، مقدمه ای برای احساس اقتدار ملی در برابر تهدیدات پوشالی استکبار جهانی استاگر روزی از حضور در برجام ضرر کنیم، از آن خارج خواهیم شدبرترین مردم چه کسانی هستند؟ادعای هوک درباره کشورهای خریدار نفت ایرانذوب آهن ایران ۲ - الوصل امارات صفربودیمیر تقابل با سپاهان را از دست دادآیا آمریکا می‌تواند فروش نفت ایران را صفر کند؟آغاز فعالیت صفحه توییتر سرلشکر سلیمانیسردرگمی اصلاحات برای انتخابات مجلسچرا به زانو درد مبتلا می‌شویم؟رنار به نیمکت تیم ملی نزدیک شددخالت سفارتخانه‌های غربی در سیاست‌گذاری حوزه زنان ایرانهمه آنچه باید درباره طرح «حمایت از سپاه» بدانیدپایان معافیت‌های خرید نفت ایران به چه معناست؟میلاد محمدی به پرسپولیس می آیدجدیدترین ستفتائات رهبر معظم انقلاببهترین مواد غذایی برای درمان افسردگیالهلال عربستان یک - استقلال ایران صفربوسه سردار سلیمانی بر دستان پيرمرد خوزستانیوعد‌ه‌ای که روی میز خاک می‌خورد
تاریخ :1397/06/18 9:14 AM
استراتژی شکست خورده اسرائیل و غرب
کارشناس سیاست خارجی گفت: ادلب آخرین فصل از استراتژی شکست خورده غرب و اسرائیل است.

سید محمد حسین ملائک سفیر اسبق کشورمان در چین، با بیان اینکه برگزاری آخرین دور مذاکرات مربوط به بحران سوریه در تهران در درجه اول برد مهمی برای ایران محسوب می‌شود، گفت: صرف نظر از برگزاری آبرومند این نشست و انجام ملاقات‌های مفید دوجانبه با رهبران ترکیه و روسیه توسط رئیس جمهور و رهبری، با این اجلاس جایگاه منطقه‌ای کشورمان بار دیگر به رخ دیگران کشیده شد و نشان داد که بدون ایران هیچ راه حلی برای منطقه قابل تصور نیست.

وی ادامه داد:حتی در زمانی که سایه تهدید‌های آمریکا روی ایران افتاده است کشورمان ظرفیت موازنه سازی در منطقه، پیگیری اهداف صلح جویانه و سازنده را در دستورکار دارد.

کارشناس مسائل بین الملل گفت: ایران می‌تواند همپای قدرت درجه اولی، چون روسیه مسائل منطقه خاورمیانه را با همکاری ترکیه به سرانجامی قابل قبول برساند.

ملائک ادامه داد: دستور کار اجلاس آستانه که در حقیقت برنامه ریزی برای آینده سیاسی سوریه بود با تحرکات دولت سوریه مصادف شد، آن‌ها برای مقابله با معارضان مسلحی که درخلال تخلیه مناطق عاری از خشونت از همه نقاط سوریه به ادلب منتقل شده اند تلاش می‌کنند.

وی تصریح کرد: ادلب در واقع آخرین فصل از استراتژی شکست خورده‌ای است که غربی‌ها و اسراییل برای سوریه نوشته بودند. داستانی که در آن قرار بود دولت سوریه سرنگون و کشور به چند پاره تبدیل شده و جنگ درازمدت داخلی بین بخش‌های تجزیه شده تا سالیان سال عراق، ترکیه و نهایتا ایران را به خود مشغول کند.

ملائک با بیان اینکه ترکیه از ابتدای بحران سوریه گمان می‌کرد می‌تواند براساس سناریوی صهیونیستی برای خود منافعی بدست آورد، افزود: آنکارا به مرور متوجه شد این کشور حتما یکی از بازندگان بازی خواهد بود و بنابراین تغییری استراتژیک در رفتار خود بوجود آورد و به کمپ ایران و روسیه برای حل مسالمت آمیز بحران پیوست.

وی ادامه داد: اما پیش از این اقدام سرمایه گذاری وسیعی به همراه عربستان، قطر و عربستان در اعزام گروه‌های تروریستی به سوریه آموزش و پناه دادن به آن‌ها در شرایط اضطرار را انجام داده بود.

این کارشناس مسائل بین الملل افزود: گروه‌های زیادی توسط ترکیه تجهیز و حمایت شده اند و آنکارا در مقابل آن‌ها مسئولیت اخلاقی دارد که حداقل از جانشان حفاظت کند. بنابر این در اجلاس آستانه تلاش دیپلماتیک بزرگی کرد که بتواند جلوی عملیات نظامی علیه ادلب توسط ارتش سوریه را بگیرد.

وی افزود: البته ترکیه در کنار این اقدامات تلاش دارد گروه‌های داخل ادلب را در تشکیلات جدید سازمان داده و آن‌ها را به عرصه مبارزه سیاسی بکشاند که حداقل دستاوردی را در این منازعه برای خود نگهدارد و در مسیر قطعا تویق ترکیه به شرایط بین المللی بستگی خواهد داشت.

کارشناس مسائل سیاست خارجی تاکید کرد: ترکیه امروز می‌تواند بهترین منافع در منطقه را از همکاری با ایران و روسیه خواهد داشت. شرایط بین المللی این کشور و تحریم‌های اعمالی آمریکا به آنها تعدد انتخاب نخواهد داد. بنابر این خروج ترکیه از این مجموعه قدری نامحتمل است، اما آنکارا نمی‌تواند شاهد نابودی گروه‌های وابسته به خود باشد و تلاش خواهد کرد حداقل آسیب به آنها وارد شود. ایران و روسیه هم از این همکاری بیش از پروسه سازمان ملل سود خواهند برد. بنابر این هرسه کشور اجازه نمی‌دهند روند مذاکراتی فعلی خدشه دار شود.

سفیر اسبق کشورمان در پکن خاطرنشان کرد: در واقع باید پیش بینی کرد که با وجود حدود ۶۰ هزار نفر نیروی مسلح که بسیاری از آن‌ها انتخابی جز جنگ ندارند در استان ادلب راه حل نظامی با، اما و اگر‌های زیادی روبرو خواهد بود. این نیرو‌ها ازحیث تعداد و استعداد نظامی حدود نصف ارتش سوریه هستند. بسیاری از این نیرو‌ها می‌توانند با مذاکره اسلحه خود را زمین بگذارند. اما برای نابودی آن‌ها حتما تعداد بیشماری مردم عادی ازبین خواهد رفت.

" استراتژی " ادلب می‌تواند اوج توانایی قدرت نرم ایران در بازی منطقه‌ای و تضمینی برای تثبیت جبهه مقاومت باشد. نقش ترکیه در به مصاله کشاندن این گروه‌ها و همانطور که ریاست جمهوری گفتند در خلع سلاح آن‌ها بسیار با اهمیت است.

انتهای پیام/
نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2019 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.