سه شنبه 1 مرداد 1398 - Tuesday, July 23, 2019
تاریخ :1397/06/11 7:48 AM
«روز عید غدیر»، روز اکمال دین
آیت الله سیدرضا حسینی مازندرانی، فقیه مکتب اهل بیت(ع) گفت: قرآن کریم روز عید غدیر را روز اکمال دین می داند و به پیامبر اسلام می گوید اگر امیرالمومنین(ع) را به عنوان جانشین خود معرفی نکنی، انگار رسالت الهی خود را انجام ندادی. بنابراین معلوم می شود موضوع مهمی در میان است.

آیت الله سیدرضا حسینی مازندرانی، شامگاه گذشته در مسجد و حوزه علمیه امام حسین(ع) شهر ری و در جشن عید غدیر خم به شرح زیر سخنرانی کرد:

 بنابر روایتی از امام صادق(ع) "عید غدیر" برترین عید اسلامی است. در اسلام چهار عید داریم: فطر، قربان، جمعه و غدیر. که ارزش هیچ کدام به اندازه عید غدیر نیست.

 قرآن کریم روز عید غدیر را روز اکمال دین می داند و به پیامبر اسلام می گوید اگر امیرالمومنین را به عنوان جانشین خود معرفی نکنی، انگار رسالت الهی خود را انجام ندادی. بنابراین معلوم می شود موضوع مهمی در میان است.

 بسیاری از علمای اهل سنت، سخنان بسیاری در بیان فضائل و مناقب امیرالمومنین(ع) مطرح کرده اند اما به دلیل مقاومت در برابر سخن حق، ولایت اهل بیت(ع) را نپذیرفته اند.

 اگر مسئولان کشور مطابق با بیانات و آموزه های امام علی(ع) عمل کنند بسیاری از مشکلات کشور حل می شود. سیره علوی بهترین الگو برای زمامداران است.

 آیات زیادی در قرآن کریم اشاره به مقام و شخصیت عظیم حضرت علی بن ابی طالب(ع)  دارند. بزرگان اهل سنت نیز به این واقعیت اشاره کرده اند ولی به دلیل حق ناپذیری، شیعه نشده اند.

 توصیه ما به خواهران و برادران، و به ویژه علمای اهل سنت این است که با مطالعه بیشتر آیات قرآن کریم و روایات، خود را در معرض ولایت ائمه اطهار(ع) قرار دهند.

 محبت اهل بیت(ع) شرط قبولی اعمال است.

روایتی از امام معصوم(ع) درباره وصف عظمت امام علی(ع) می فرماید "اگر تمام درختان دنیا، کاغذ و همه دریاهای دنیا مرکب شوند، نمی توانند فضائل حضرت امیر(ع) را بیان کنند."

 

مقام و جایگاه امام علی(ع) از کلیه انبیا به جز حضرت محمد مصطفی(ص) بالاتر است. به جز خداوند کسی نمی تواند فضائل حضرت امیر را بیا کند.

 

شعرا و ادبا بیانات رسایی در وصف امیرالمومنین بیان کرده اند که "شهریار" شاعر نامدار ایرانی، برترین آنان را گفته است. همچنین این بیت به خوبی عظمت مقام و جایگاه امام علی(ع) را بیان می کند:

 

طواف خانه کعبه از آن شد بر همه واجب

 که آنجا در وجود آمد علی بن ابی طالب

 

حضرت علی(ع) تنها شخصیتی هستند که تولدشان در خانه کعبه بود. ضمنا حضرت در مسجد به عنوان خانه خدا شهید شدند.

 

جرج جرداق، نویسنده و پژوهشگر معروف مسیحی، بیش از 200 بار نهج البلاغه را خوانده بود و با زوایای مخنلف زندگی امام علی(ع) آشنا بود. آیا ما شیعیان، به اندازه این نویسنده مسیحی، با معارف اهل بیت(ع) به ویژه ابوالائمه، حضرت علی آشنا هستیم.

 

 

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، بسیاری از مناسبت های دینی به ویژه مراسم سوگواری شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) و عید غدیر با شکوه تر از گذشته در سراسر ایران و حتی بسیاری از کشورهای دیگر دنیا برگزار می شود.

 

مردم باید بسیاری از کارهای خیر خود را مانند تهیه بسته های ارزاق، دستگیری از نیازمندان، تقدیم هدایا و ... را همانطور که در عید نوروز انجام می دهند، در اعیاد اسلامی به ویژه عید غدیر انجام دهند.

 

تکمیل دین اسلام به معرفی امامت حضرت علی از سوی پیامبر عظیم الشان اسلام است. بنابراین همگان به ویژه اهالی مساجد باید جشن های عید غدیر و دهه ولایت و امامت را با شکوه چند برابری برگزار کنند.

 

حضرت علی (ع) می فرمایند "التفکر افضل الاعمال" انشالله مسئولان و مردم عزیز ما مطابق این توصیه امیرالمومنین(ع) در همه کارهای خود، تفکر کنند و عاقبت هر عملی را درنظر بگیرند.

 

عید غدیر اعمال زیادی دارد که زیارت حضرت علی (ع) و روزه گرفتن از مهم ترین این اعمال است.

 

ما همه ساله جشن های دهه ولایت و امامت را با شکوه مضاعف در مسجد و حوزه علمیه امام حسین(ع) شهر ری برگزار کنیم.

 
نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2019 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.