پنجشنبه 7 مرداد 1400 - Thursday, July 29, 2021
تاریخ :1397/05/29 8:39 AM
رژیم حقوقی خزر؛ نوسان از دریاچه تا دریا
برخی از تحلیلگران اعتقاد دارند اگرچه کنوانسیون رژیم حقوقی خزر در حوزه همکاری کشورهای ساحلی تاثیرگذار است اما همه قوانین دریاها بر این محدوده آبی اعمال نمی شود و سهم هر کشور باید در مذاکرات بیشتر تعیین شود.


به گزارش بصیرآنلاین، پس از بیشتر از دو دهه گفت و گو و با انجام ده ها دیدار بین کارشناسان، وزرای خارجه و سران 5 کشور حاشیه خزر، هفته گذشته کنوانسیون رژیم حقوقی این پهنه آبی وسیع به امضا رسید. مهمترین چالشی که بزرگترین دریاچه جهان در طول 22 سال گذشته با آن روبرو بود جدال برای مشخص کردن چارچوب اصلی تعیین این رژیم حقوقی بود که به علت اختلاف نظر کشورها وضعیت خزر بین دریا و دریاچه بلاتکلیف مانده بود.
اکنون سران پنج کشور ایران، آذربایجان، روسیه، قزاقستان و ترکمنستان توافق کردند به رغم اینکه خزر را دریا می دانند اما تمامی مفاد و مواد کنوانسیون رژیم حقوقی دریاها مصوب سال 1982 را بر آن اجرا نمی کنند. از آنجاکه خزر محدوده آبی بسته ای است باید قوانین مربوط به دریاچه ها نیز در بخشی از موضوعات از جمله تعیین قلمروی سرزمینی و خط مبدا مورد توجه قرار گیرد.
یکی از کشورهایی که به شدت مخالف دریا محسوب شدن خزر و تعیین خطوط مرزی در بخش های آبی، بستر و زیربستر در چارچوب رژیم حقوقی دریاها بوده، جمهوری اسلامی ایران است. اکنون با وجود برخی هجمه ها در رسانه ها، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی داخلی، بسیاری از کارشناسان در وزارت امور خارجه و دفتر رئیس جمهوری و حتی اهل فن در دانشگاه ها تاکید می کنند کنوانسیون اخیر سندی قطعی نبوده و شروع فرایندی مهمتر و شاید طولانی تر در زمینه تعیین خط مبدا، مرزها و سهم هر کشور از بستر و زیر بستر خزر است. ضمن اینکه همین کنوانسیون هم به تایید مجلس شورای اسلامی نیاز دارد.
تارنمای روزنامه «آذرنیوز» جمهوری آذربایجان در زمینه کارآمدی نشست آکتائو قزاقستان و امضای کنوانسیون تعیین وضعیت دریای خزر نوشته است رژیم حقوقی در کنار توافق های بین دولت ها به طور کامل رژیم حقوقی خزر را تعیین و نهایی می کند.
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز در یک گفت وگوی تلویزیونی این توافق را تاریخی و تعیین کننده نامید و تاکید کرد: اهمیت توافق قزاقستان در این موضوع است که پایه های اصلی برای گفت وگوی کشورهای ساحلی با یکدیگر و رسیدن به توافق نهایی را بنیانگذاری کرد.
به گفته تحلیل گران یکی از موضوعات اصلی میان کشورهای ساحلی دریای خزر از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی تاکنون، اختلاف نظر در مورد دریا و دریاچه نامیدن خزر بوده است زیرا در تعیین خطوط مرزی تفاوت بسیار زیادی را ایجاد می کند.

**سهم کشورها هنوز حل نشده است
با اینکه همه سران شرکت کننده در نشست اکتائو قزاقستان، امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر را مهم می دانند اما همزمان تاکید دارند موضوع محوری که همان تعیین مرز و سهم نهایی از بستر و منابع طبیعی خزر بود هنوز حل نشده باقی مانده است و گفت وگوها باید ادامه یابد.
تارنمای نشریه آمریکایی «فوربس» با اشاره به برخی تحلیل ها در داخل ایران از امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر آورده است: در دوره پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991، توافق های گوناگونی میان ایران و روسیه امضا شده بود. در مجموعه توافق های دوطرفه در آن سال ها از خزر به عنوان «دریای شوروی و ایران» نام برده می شد اما هیچ خط مرزی دریایی و تعیین محدوده در این توافق ها بیان نشده بود.
به نوشته این نشریه، با تقسیم شوروی به 15 جمهوری مختلف برخی از آن ها در ساحل خزر قرار گرفتند. اکنون این دیدگاه در ایران مطرح است که سهم ایران 50 درصد بوده و باید از آن دفاع کرد اما این موضوع هیچ پشتوانه قابل اتکایی ندارد.
فوربس آورده است: در نشست آکتائو دولت ها تاکید کردند که نمی توان و نباید خزر را با واژه های حقوقی دریا یا دریاچه شناخت. به همین دلیل در کنوانسیون توافق شده است برای تقسیم بستر دریا گفت وگوهای بیشتری ضرورت دارد.
وزیر امور خارجه روسیه نیز در جمع خبرنگاران رسانه های مختلف بیان داشت «خزر به عنوان یک محدوده آبی خاص» شناخته شده است و وضعیت حقوقی آن نیز در چارچوبی مابین کنوانسیون حقوق دریاهای سال 1982 و قوانین حقوقی حاکم بر دریاچه ها تعیین می شود.
'ویل اسکارگیل' کارشناس ارشد مرکز پژوهشی «گلوبال دیتا» هم بر این اعتقاد است: در عمل این کنوانسیون تاثیر اندکی را بر دورنمای توسعه نفت وگاز دریای خزر دارد و در 5 سال آینده روزانه 500 هزار بشکه نفت از ذخایر نفت خزر و از مناطقی که مورد مناقشه نیست، تولید می شود. علت آن است که متن کنوانسیون امضا شده در قزاقستان نتوانست تغییری را در زمینه حل اختلاف های مرزی به ویژه در حوزه ذخایر نفتی ایجاد کند.
نشریه «ترند» جمهوری آذربایجان نیز تاکید دارد در گفت وگوها و فرایند تعیین رژیم حقوقی دریای خزر برخی کشورها از خود انعطاف نشان داده اند و پیشتر به توافق های دو و سه جانبه دست پیدا کردند. اکنون سه کشور ایران، آذربایجان و ترکمنستان باید در توافق های دو و سه جانبه با مشخص کردن مرزهای بین یکدیگر، بستر دریای خزر برای هر کشور را تعیین کنند.

**توافق خزر؛ تسریع در روند همگرایی منطقه
با این حال رسانه های گروهی این توافق را برای همکاری بیشتر و نزدیکی کشورهای ساحلی خزر بسیار با اهمیت می دانند .
به نوشته نشریه ترند، روسیه، قزاقستان و آذربایجان دریای خزر را نه تنها در زمینه تعاملات سیاسی و ذخایر طبیعی آن مهم ارزیابی می کنند بلکه تلاش دارند از آن برای ایجاد توسعه اقتصادی و اجتماعی منطقه بهره ببرند.
تارنمای روزنامه آسیا تایمز هم کنوانسیون امضا شده در نشست آکتائو را حرکتی مهم در مسیر همگرایی بیشتر کشورها در منطقه اورآسیا تفسیر کرده و بیان داشته در این توافق، از خزر به عنوان دریا یا دریاچه یاد نشده و برای آن شرایط خاص تعیین گردیده است.
بر اساس متن توافق موضوع بستر باید از طریق گفت وگوهای دوجانبه کشورها حل و فصل شود. حتی «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهوری قزاقستان اعتراف کرد: دستیابی به اجماع کنونی روند سختی بود. هنوز موضوع اصلی در زمینه توافق در مورد سهم هر کشور در منابع طبیعی زیر این دریا بسیار دور از دسترس قرار دارد.
نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2021 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.