سه شنبه 30 بهمن 1397 - Tuesday, February 19, 2019
ما از اصول و مبانی خود هرگز کوتاه نمی‌آییم/ آمریکا باید چه کند تا مطمئن باشیم که قابل اعتماد نیست؟!کنفرانس مونیخ بستر مناسبی برای بیان مواضع ایران درباره اینستکس استنقش مدیران بی تفاوت در زوال فوتسالحدیث امام علی(ع) درباره مسند قضاوتدستورالعمل تشرف به امام زمان(عج)خبری خوش برای جاماندگان بسته حمایتیشیوه‌های تهوع‌آور آموزش سربازان آمریکاییشیطنت کاربران با مرغ «سر» دار!ماجرای شلیک پلیس امنیت اخلاقیخلیلی، مدیر جدید پرسپولیسوداع باشکوه با مدافعان حریم امنیتصحبت‌های قالیباف پیرامون مراسم عروسی دخترشمجلس با کلیات لایحه بودجه سال ۹۸ موافقت کردتصویر روزنامه‌های ورزشیتوصیه رهبر معظم انقلاب درباره بیانیه گام دوم در جلسه ای خصوصیچرا آمریکا برای مذاکره با ایران شرط گذاشت، اما برای کره شمالی نه؟تصویر صفحه نخست روزنامه‌های امروزپاسخ ایران به تهدیدات و تحریم‌ها، مشارکت ده‌ها میلیونی در سالگرد چهل سالگی انقلاب بودرونمایی از زیردریایی پیشرفته فاتح به دست رئیس‌جمهورجوانان برای تبیین بیانیه گام دوم انقلاب به میدان بیایند/ مدیران حلقه ورود جوانان انقلابی را باز کنند
تاریخ :1397/04/27 8:49 AM
همه چیز درباره دنیای «بلاک‌چین»
در دنیای بلاک‌چین، اطلاعات در طول زنجیره‌ای از تعداد بسیار زیادی رایانه شخصی ذخیره می‌شود به‌طوری که هیچ‌کس نقش واسطه را در آن بازی نمی‌کند.

به گزارش بصیرآنلاین؛ در آینده‌ای نزدیک بلاک‌چین زوایای مختلف زندگی ما را تحت تأثیر قرار خواهد داد؛ از خدمات بانکی گرفته تا امنیت ارتباطات و صنعت بهداشت و درمان یا حتی حمل‌ونقل شهری و بسیاری از صنایع دیگر که حتی تصورش را هم نمی‌کنیم با استفاده از این فناوری، چهره متفاوتی به خود خواهند گرفت.

همه چیز دباره دنیای «بلاک‌چین»/ شایعاتی که نباید باور کرد

اما برای اینکه متوجه شویم بلاک‌چین چگونه جهان را تغییر می‌دهد، ابتدا باید بدانیم که چگونه کار می‌کند.

آیا تا به حال به بسته‌های مواد غذایی که می‌خرید، نگاه کرده‌اید؟ چه تضمینی وجود دارد که اطلاعات نوشته‌شده روی این بسته‌بندیها واقعیت داشته باشد؟ چگونه می‌توانید مطمئن شوید فردی را که در یک وب‌سایت کاریابی دیده‌اید، واقعاً یک مدیرعامل 35ساله است؟

عدم قطعیت و بی‌اعتمادی دو مشکل بزرگ دنیای امروز ما هستند و البته دلایل خوبی هم برای آنها وجود دارد؛ برای آنکه مطمئن شوید قهوه‌ای که می‌خرید به یک کشاورز در اتیوپی کمک می‌کند یا اینکه طرف مقابل قرارداد شما همان کسی است که ادعا می‌کند، به سیستمی با امنیت بسیار بالا نیاز دارید که پرونده‌ها در آن ذخیره شده باشند و حقایق توسط شاهدان بسیاری تأیید شوند به‌طوری که راه تقلب و جعل کاملاً بسته باشد.

بلاک‌چین به‌زبان ساده

سیستمی که ویژگیهای آن را ذکر کردیم، بلاک‌چین نام دارد و هیچ شخص یا شرکتی مالک آن نیست؛ به‌عوض اطلاعات در طول زنجیره‌ای از تعداد بسیار زیادی رایانه شخصی ذخیره می‌شود به‌طوری که هیچ‌کس نقش واسطه را در آن بازی نمی‌کند.

به‌بیان ساده، اطلاعات در آن توزیع‌شده و غیرمتمرکز هستند و هیچ‌کس نمی‌تواند آنها را تغییر دهد یا جعل کند؛ با این حال هر کسی می‌تواند از این سیستم استفاده کند و در اداره آن سهیم باشد زیرا اطلاعات از طریق رمزنگاری محافظت می‌شوند.

بلاک‌چین یک لیست در حال رشد از هر تراکنشی است که به‌صورت دائمی تأیید و روی بلوکها ثبت شده‌اند و به‌ترتیب زمانی به یکدیگر متصل هستند؛ برای اغلب کاربران، زیبایی بلاک‌چین در ناشناخته بودن آن است.

همان‌طور که بیشتر ما نمی‌دانیم تکنولوژیهای نسلهای چهارم و پنجم ارتباطی چگونه کار می‌کند یا سیلیکون چه پروسه‌ای را برای تولید واحدهای پردازش مرکزی طی می‌کند اما همچنان هر روز از گوشیهای هوشمندمان استفاده می‌کنیم.

به همین ترتیب بلاک‌چین یک «پشت‌صحنه» کامل و بی‌عیب‌ونقص برای بسیاری از فناوریهای در حال تغییر است و بر شیوه آموزش، مدیریت، مصرف، حکومت و برقراری ارتباطات تأثیر خواهد گذاشت.

باورهای شایع و نادرست درباره بلاک‌چین

ژانویه امسال، کمپانی اسکوئر اعلام کرد همه کاربرانی که از اپلیکیشن پرداختی این شرکت استفاده می‌کنند، می‌توانند تبادلات خود را با بیت‌کوین انجام دهند.

این تصمیم نه‌تنها نقطه عطفی در بازار رمز ارزها بود بلکه نشان می‌داد شرکتهای بزرگ فین‌تک جهان، خود را برای ورود به عرصه پولهای رمزنگاری‌شده آماده می‌کنند؛ باوجود نوسانات شدید ارزش بیت‌کوین، عرصه فناوری بلاک‌چین، دفترکل توزیع‌شده پشت رمز ارزها، همچنان با استقبال روزافزونی مواجه است.

با این حال سردرگمی‌ها و باورهای درست و غلط زیادی درباره ماهیت بیت‌کوین و بلاک‌چین وجود دارد؛ به همین دلیل بازده عضو شورای فناوری فوربس برخی از رایج‌ترین تصورات غلط مردم را در این زمینه به‌اشتراک گذاشته‌اند.

از آنجا که بیت‌کوین محبوبیت بیشتری نسبت به فناوری ریشه‌ای خود یعنی بلاک‌چین دارد، بسیاری از مردم آن دو را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند؛ اما پیش از هر چیز بگذارید تفاوت بیت‌کوین و بلاک‌چین را مشخص کنیم.

بلاک‌چین امکان ثبت و رکورد تبادلات تقطه به نقطه را در یک دفترکل توزیع‌شده در سراسر شبکه فراهم می‌کند؛ از طرف دیگر بیت‌کوین یک ارز رمزنگاری‌شده است که می‌تواند به‌طور مستقیم و بدون دخالت هیچ شخص ثالثی بین دو نفر مبادله شود.
ارزهای رمزنگاری‌شده تنها برنامه کاربردی بلاک‌چین

بلاک‌چین و رمز ارزها (کریپتو کارنسی‌ها) کنار یکدیگر عالی عمل می‌کنند اما به‌تنهایی نیز کاربردهای خودشان را دارند؛ مخصوصاً بلاک‌چین که به‌هیچ‌وجه نمی‌توان کارایی‌اش را در یکی دو برنامه خلاصه کرد؛ هر صنعت با کسب‌وکاری می‌تواند از تکنولوژی ثبت غیرمتمرکز اطلاعات استفاده کند.

اطلاعات فعالیتهای بلاک‌چین برای عموم قابل دسترس نیست

یکی از متداولترین تصورات غلطی که درباره بلاک‌چین وجود دارد، عدم عمومیت این فناوری است.

واقعیت این است که اغلب فعالیتهای بلاک‌چین نسبتاً قابل پیگیری است؛ به‌علاوه هیچ راز مخفی و جوانب مطالعاتی پنهانی درباره فعالیتهای آن وجود ندارد.

معاملات رمزنگاری‌شده ناشناس هستند

بسیاری از مردم اسیر این فرضیه نادرست هستند که تمامی تراکنشهای بیت‌کوین و سایر رمز ارزها از هویتی ناشناس برخوردارند اما بیت‌کوین یک دفترکل عمومی است که میزان ارزش ارسال‌شده از یک شخص را به شخص دیگر ثبت می‌کند.

بسیاری از سازمانهای دولتی، ارزهای دیجیتال مشهور را با هدف تکمیل نقشه‌برداری از «آدرس مالک» مورد بهره‌برداری قرار داده‌‌اند.

بلاک‌چین همه جزئیات تبادلات کسب‌وکار را تغییر خواهد داد

فعالان دنیای کسب‌وکار فکر می‌کنند فناوری بلاک‌چین شیوه ثبت و مدیریت معاملات و تراکنشهای کسب‌وکار را تغییر می‌دهد، اما واقعیت چیست؟

بلاک‌چین در مقایسه با متدهای فعلی، پروسه پیچیده‌تری را برای تأیید تبادلات طی می‌کند؛ اگر با تبادلاتی سروکار داشته باشیم که مستلزم تأیید امن و غیرقابل تغییر سوابق و اطلاعات هستند، استفاده از بلاک‌چین رویکرد منطقی و مطمئنی است.

در غیر این صورت هیچ لزومی ندارد که کسب‌وکارها همه جزئیات کار خود را به بلاک‌چین منتقل کنند.

نوسانات ارزهای دیجیتال نشانگر بی‌ثباتی بلاک‌چین است

یکی دیگر از فرضیات غلط مردم، ارتباط نوسانات ارزهای رمزنگاری‌شده و اعتبار بلاک‌چین است؛ واقعیت این است که کاربردها و پتانسیلهای بلندمدت بلاک‌چین بسیار فراتر از ارزهای رمزنگاری شده است.

در واقع مثل اغلب تکنولوژیهای ساختارشکن، نخستین کاربردهای بلاک‌چین بیش از حد بزرگنمایی شده‌اند و ارزش دیگر تأثیرات وسیع این فناوری هنوز ناشناخته مانده است.

مجرمان و جنایتکاران بیشترین استفاده را از رمز ارزها می‌برند

 بی‌تردید تمرکززدایی و ناشناس بودن، ویژگیهای مطلوبی برای خلافکاران به‌شمار می‌روند اما بلاک‌چین ویژگیها و مزایای فوق‌العاده‌ای نیز برای شهروندان قانون‌مداری دارد که به‌لحاظ اقتصادی و سیاسی در محیط بی‌ثباتی به‌سر می‌برند؛ به‌عنوان مثال اگر به‌علت فساد سیستم بانکداری نمی‌توانید به بانکهای محلی اعتماد کنید یا در کشوری زندگی می‌کنید که دوران بی‌ثبات و متزلزلی را می‌گذراند، بلاک‌چین گزینه بسیار خوبی برای حفظ پول شما محسوب می‌شود.

بلاک‌چین فقط یک مکانیسم ذخیره‌سازی است

حتی برخی از کارشناسان کسب‌وکار نیز فکر می‌کنند بلاک‌چین صرفاً مکانیسمی برای ذخیره‌سازی داده‌ها است در حالی که برترین مزیتهای این فناوری در زمان تبادلات مشخص می‌شود.

همان‌طور که می‌دانید هر تبادل حداقل دو طرف را شامل می‌شود؛ دهنده و گیرنده.

بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال تنها برای فعالان تکنولوژی و خدمات مالی کارایی دارند

در حال حاضر طیف وسیع و متنوعی از شرکتها به فناوری بلاک‌چین روی آورده‌اند؛ کمپانی اسکوئر نیز تلاش می‌کند پروسه‌های به‌کارگیری ارزهای دیجیتال را برای مردم تسهیل کند.

علت اصلی عدم رجوع عامه مردم به بلاک‌چین، ناآگاهی و ترس از ناشناخته است؛ به همین دلیل اقدامات اسکوئر و سایر تلاشهایی که در راستای تسهیل عملکرد و آگاهی‌بخشی به مردم صورت می‌گیرد، به رفع این فرضیه غلط کمک خواهد کرد.

توکنها همان سکه‌های دیجیتال هستند

در حوزه بلاک‌چین ما با دو اصطلاح «توکن» و عرضه اولیه سکه (ICO) برخورد می‌کنیم که فرآیند نوین تأمین سرمایه شرکتها را شکل می‌دهند.

در حالی که سکه‌ها به‌سادگی ارزش پولی را ذخیره می‌کنند، توکنها می‌توانند در سطوحی وسیعتر، ارزش اموال و داراییها، املاک و مستغلات، مالکیت معنوی، لوازم و درآمد را ذخیره کنند؛ به‌علاوه توکنها برای خرید اقلام و اجناس یا نمایش میزان وفاداری به برند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ارزهای دیجیتال ماهیت کاملاً متفاوتی نسبت به سایر ارزها دارند

بسیاری از مردم از «هایپ» موجود در بازار ارزهای رمزنگاری‌شده وحشت دارند؛ اما پیش از هر اقدامی باید از خودمان بپرسیم که؛ ویژگی، اساس و بنیاد یک ارز چیست؟

ارز در واقع واحد اندازه‌گیری، سنجش و وسیله تبادل ارزش است.

ما باید بدانیم؛ چه دارایی یا سرمایه‌ای ستون و بنیاد یک ارز رمزنگاری‌شده جدید است و چه ویژگی و کیفیتی به آن هویت و ارزش می‌بخشد؛ آیا قراردادهای هوشمند به‌شیوه‌ای نوشته شده‌اند که ارزش آتی این داراییها را تضمین کنند؟

به این ترتیب می‌توانیم چشم‌انداز بهتری به همه ارزهای تبادلاتی، اعم از دیجیتال و سنتی، داشته باشیم.


انتهای پیام/
نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2019 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.