جمعه 30 شهريور 1397 - Friday, September 21, 2018
حل مشکل کمبود آب در مناطق شرق ساریسه‌گانه‌ای که قدرت سپاه پاسداران را چند برابر کردحدیث امام صادق(ع) درباره محبت امام حسین(ع)هدیه ۲ میلیاردی علی دایی به پرسپولیسجزئیات برگزاری کنکور در سال ۹۸آینده روشنی پیش روی کشور است/همدلی دولت وملت ازضروریات برهه کنونیبازگشت رویایی شاگردان برانکوپایان روند پیروزی‌های بلندقامتان والیبالهر آنچه در برنامه نود گذشتمراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین (علیه‌السلام) در حسینیه امام خمینینقش سازمان سیا در شکل‌گیری پیمان کمپ دیویدرونق کالای ایرانی با کاهش مالیات برارزش افزودهآیا می توان نذر را تغییر داد؟اعلام نتایج آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزادبازگشت رویایی با سوپرمن و رفقاماجرای شفا پیدا کردن مداح معروف در حرم امام رضا (ع)صفحه نخست روزنامه‌های امروز۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنزچرا مردم به جای سهام، طلا می‌خرند؟!کتاب «سیاست، شبکه‌­های اجتماعی و آینده پیش ­رو»
تاریخ :1397/02/19 2:47 PM
نمایشگاه کتاب و دیپلماسی فرهنگی
فرهنگ به عنوان ابزار تاثیرگذار و قدرتمند بر مناسبات سیاسی، خود به یک دیپلماسی بدل شده که ناظر بر تلاش هایی برای اطلاع رسانی، ایجاد درک متقابل و نیز تاثیر بر افکار عمومی ملت های دیگر است. برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب زمینه ای برای توسعه و تقویت دیپلماسی فرهنگی است.

دیپلماسی عمومی و بخشی از آن با عنوان دیپلماسی فرهنگی، جایگاه ویژه‌ای در جهان امروز دارد. در این میان، کتاب به عنوان یکی از زیرشاخه‌های آن نیز تعریف خاص خودش را دارد و آثار وسیعی از خود به‌جا گذاشته و خواهد گذاشت. بر این اساس تقویت حوزه های مرتبط با کتاب یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.
در واقع با دیپلماسی فرهنگی قابلیت‌ها و موفقیت‌های فرهنگی یک کشور به عنوان امتیازی در عرصه سیاسی و بین‌المللی مورد بهره برداری قرار می گیرد. به عبارتی دیپلماسی فرهنگی فرایند موثری است که در آن فرهنگ یک ملت به جهان بیرون عرضه می شود و ویژگی های منحصر به فرد فرهنگی ملتها در سطوح مختلف ترویج می یابند.
همانگونه که گفته شد برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب که کشورهای مختلف در آن شرکت می کنند، می تواند زمینه ای برای تقویت و توسعه دیپلماسی باشد. بر همین اساس «سید عباس صالحی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، یازدهم اردیبهشت ماه در حاشیه آیین گشایش سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در گفت و گو با خبرنگاران استقبال کشورها از حضور در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران را چشمگیر خواند و گفت: پدیده حضور مهمان ویژه در نمایشگاه های کتاب از کشورهای مختلف به صورت دوسویه باب جدیدی در توسعه و تقویت دیپلماسی فرهنگی است که با جدیت در حال پیگیری و انجام است.
«امیر مسعودشهرام نیا» قائم مقام نمایشگاه بین المللی کتاب تهران نیز روز نهم اردیبهشت ماه در نشستی خبری با خبرنگاران حوزه کتاب، تقویت دیپلماسی فرهنگی را یکی از مهمترین رویکردهای برگزاری رویداد مهم فرهنگی دانست.
بسیاری معتقدند انقلاب اسلامی ایران رویدادی فرهنگی بود، از آنجایی که دایره فرهنگ گستره و اثرگذاری بیشتری بر دیگر حوزه ها، به ویژه عرصه سیاسی دارد. نمایشگاه بین المللی کتاب با فرصتی که ایجاد می کند می تواند نشر ما را از محدوه جغرافیایی مان فراتر ببرد و دیپلماسیِ فرهنگِ مکتوب نشر ایران را در عرصه جهانی مطرح کند.
دیپلماسی فرهنگی به یک کشور امکان می دهد که فرهنگ، جامعه و مردم خود را به دیگران معرفی کند. امروزه کشورها برای بسط فرهنگ و استفاده از دیپلماسی فرهنگی سرمایه گذاری های کلانی در این زمینه می کنند. زیرا این مدل دیپلماسی کم هزینه تر بوده و اثر ماندگارتری دارد.
در واقع توجه به دیپلماسی فرهنگی با گسترش جهانی‌شدن، اهمیت روزافزونی یافته و با جهانی شدن، روند وابستگی متقابل کشورها رو به فزونی نهاده است. از این رو کشورها برای ترویج فرهنگ خود به دیپلماسی فرهنگی که در قالب آثار ادبی و هنری نشر پیدا می کند، روی آورده اند.
نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، به دلیل حضور کشورهای مختلف برای ما فرصتی فراهم می سازد تا با عرضه فرهنگ خود گامی در راستای دیپلماسی فرهنگی برداریم. از این رو به علت قدرت نرمی که دیپلماسی فرهنگی ایجاد می کند می توان با ابزارهای فرهنگی همچون کتاب، همزمان با پیشبرد منافع ملی، به تبادل فرهنگی پرداخت. این امر می تواند فضای گفت و گو، مفاهمه، درک متقابل و اعتماد نسبی را تسهیل سازد.
بنابر این فرصت سازی از نمایشگاه کتاب در راستای دیپلماسی فرهنگی امری بایسته در جهت تقویت توسعه و مناسبات بین المللی است که می تواند در دنیایی که گریزی از تعامل نیست یکی از مهمترین ابزارهای دستیابی به تعامل باشد.

نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2018 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.