يکشنبه 5 اسفند 1397 - Sunday, February 24, 2019
اینکه آمریکا احساس کرد در برجام ضرر کرده و از آن بیرون رفت، تقصیر ما نیستدودستگی در دولت ترامپ درباره اثربخشی راهبرد فشار بر ایرانجمهوری اسلامی در فناوری مرز ندارد/ وظیفه دولت ایجاد ارتباطات سهل با دنیاستحدیث امام علی(ع) درباره مشورتشلیک موشک کروز توسط هواناوهای ارتشدولت مکلف به حذف یارانه ثروتمندان شدیزد «پایتخت کتاب ایران» شد/ قول معاون اول رئیس‌جمهور برای افزایش یارانه بخش فرهنگیساختمان‌هایی که چشم قانون را دور دیده‌اندسرقت اطلاعات کاربران در فیسبوکتشکیل مدیریت بحران در وزارت خارجه پاکستاننکوداشت آیت الله مومن(ره) در قممخالفت مجلس با اعطای سهمیه یک لیتر بنزین در روز به هر ایرانیتوضیحات معاون دادستان درباره فیلتر شدن اینستاگرامتساوی پرسپولیس در جنوبدختر شاهزاده سعودی سفیر شدحاشیه‌های جلسه شامگاهی بهارستانمخالفت سرنوشت‌ساز رهبر معظم انقلاب با فروش هواپیماهای نظامیحقایقی از دنیای عجیب دوقلو‌هاتصویر روزنامه‌های ورزشیچرا رسانه‌های بیگانه سنگ FATF را به سینه می‌زنند؟
تاریخ :1397/02/19 2:45 PM
چرا باید کتاب بخوانیم
اردیبهشت ماه هر سال برای اهل کتاب، خاطره انگیز و دوست داشتنی است، به عبارتی دیگر زمان برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب، بهار اهل مطالعه است. سوالی که مطرح می شود این است که چه نیازی به مطالعه داریم و چرا باید کتاب بخوانیم.

به گزارش بصیرآنلاین، سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب در محلی مصلی امام خمینی هم اکنون در حال برگزاری است ، این نمایشگاه فرصت خوبی برای گشت و گذار در میان انبوهی از کتاب و آشنایی و خرید جدید ترین آثار نویسندگان در زمینه های مختلف است .
هر چند آمار سرانه مطالعه چندان امیدوار کننده نیست اما جنب و جوشی که به بهانه برگزاری نمایشگاه کتاب، دیده می شود بر امیدواری ها می افزاید.
بر این اساس بار دیگر صف های طویل خرید کتاب در نمایشگاه بین المللی کتاب، نویدبخش رونق اقتصاد نشر خواهد بود و کتاب به عنوان محصول تجربه های بشری و خلاقیت های ذهنی و آموخته های دراز مدت انسان ها در سبد خرید خانوارها قرار می گیرد.
پر بیراه نیست اگر بگوییم سهم کتاب در انتقال دانش ها گاهی به مراتب بیشتر و فراتر از دیگر ابزار آموزشی است. مطالعه کتاب می‌تواند در شکوفایی و بالندگی افراد و جوامع نقش سازنده‌ای ایفا کند.
بر این اساس بررسی مقایسه ای میزان مطالعه کشورهای توسعه یافته با کشورهای کمتر توسعه یافته حاکی از آن است که توسعه یافتگی و پیشرفت با مطالعه دارای نسبتی همبسته است؛ به این معنا که هر چه میزان مطالعه و تحقیقات بالاتر باشد کشورها بیشتر به سمت توسعه یافتگی حرکت می کنند.
مطالعه، سطح آگاهی عمومی را ارتقا داده و نقش مهمی در تقویت تعهد و مسئولیت اجتماعی دارد. کتابخوانی علاوه بر گسترش دایره اطلاعات عمومی و عمق بخشی به اندیشه افراد، قوه استدلال و تخیل را تقویت می کند.
به باور کارشناسان افرادی که مطالعه می کنند از حافظه و تمرکز بهتری نسبت به افرادی که مطالعه نمی کنند، برخوردارند.
از آنجایی که دایره فرهنگ گستره و اثرگذاری بیشتری بر دیگر حوزه ها دارد، ترویج و توسعه فرهنگ کتابخوانی می تواند به مثابه پیشرانی برای پیشرفت در عرصه های مختلف اقتصادی، سیاسی و اجتماعی باشد.
از دیگر مزایای کتابخوانی می‌توان به پیشرفت مهارت‌های فکری، ساخت کلمات، بهبود مهارت‌های نگارشی و مهارت‌های ارتباطی اشاره کرد. تجربه اندوزی از دیگر دلایل مهم کتابخوانی است، در واقع با مطالعه آثارِ مختلف بر میزان تجربه های ما افزوده می شود و با جهان، اندیشه ها و تفکرات جوامع مختلف آشنا می شویم و از حاصل تجربیات نویسندگان استفاده می کنیم.
از آنجایی که انسان موجودی کمال گرا است، همیشه به دنبال راهی است که گره ای از مشکلات خود بگشاید. پس برای پیشرفت در عرصه های زندگی، به شناخت از خود و جامعه نیاز دارد، بر این اساس باید با گذشته وآینده ارتباط برقرار کند. کتابخوانی حلقه واسطی است که می تواند این امر را محقق سازد.
نظر به این که پاسخ مناسب پیدا کردن برای پرسش هایی که ذهن انسان را مشغول کرده با کتابخوانی جامه عمل می پوشد، مطالعه می تواند پرسش های افراد را با جواب های متنوعی همراه سازد و این امر موجب می شود که بر خلاقیت افراد افزوده شود.
هرگاه ضرورت کتابخوانی واهمیت آن با فرهنگ سازی و آموزش برای همگان تفسیر و تعبیر شود، می توان انتظار داشت که بیگانه بودن با مطالعه به حاشیه رانده شود. البته فرهنگ سازی در زمینه مطالعه نیازمند تاملی دوباره و برنامه ریزی های کلان در این زمینه است. زیرا تا زمانی که کتاب و کتابخوانی به عنوان امری ویترینی و تزیینی شناخته شود نمی توان شاهد ترویج مطالعه در جامعه شد.
البته طی سال های گذشته جدا از برگزاری نمایشگاه های کتاب، اجرای طرح های فصلی و عیدانه کتاب که فروش کتاب همراه با تخفیف بود تا حدودی توانست خونی تازه به رگ های بازار کتاب تزریق کند و بر تحرک بر بازار نشر و مطالعه بیافزاید. بنابر این اجرای چنین طرح های خلاقانه ای می تواند زمینه مناسبی برای گسترش مطالعه و کتابخوانی باشد.
نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2019 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.