يکشنبه 4 فروردين 1398 - Sunday, March 24, 2019
واکنش رئیس قوه قضاییه به فعالیت‌های اقتصادی آستان قدس رضویسال جدید سال فرصت‌هاست، نه تهدیدها/ کانال مالی که اروپا مطرح کرده یک شوخی استسال جدید، سال تولید، تلاش و اشتغال برای جوانان عزیز است/ همه باید در برابر مشکلات احساس مسئولیت کنیمرهبر معظم انقلاب اسلامی سال 1398 را سال "رونق تولید" نام گذاری فرمودندامیدواریم سال آینده مشکلات سال جاری را نداشته باشیم/ هدف آمریکا بازگشتن به تهران استحدیث امام کاظم (ع) درباره نگه داشتن خشمخبرخوش سردار کمالی برای سرباز معلمنحوه درس خواندن در تعطیلات نوروزاین شماره تلفن مهم را به خاطر بسپارید!چرا خلبان‌ها اجازه ریش گذاشتن ندارند؟فروش فوری ۸ محصول سایپادفع فوری سنگ کلیه با چند روش خانگیعرب مدیر عامل پرسپولیس شددلیل عدم حضور ظریف در دیدار اسدعملیات مشترک ایران و ترکیه علیه پ‌ک‌ک۲۰ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق برای وزیر دولت نهم۳۷ نکته ضروری درمورد چهارشنبه‌سوریافشاگری هافبک استقلالتمام کالاهای اساسی ایام عید تامین شده استلاستیک اجاره‌ای برای معاینه فنی
تاریخ :1397/02/19 2:44 PM
جامعه جهانی مقابل ترامپ برای پایداری برجام
روسیه از همان آغاز تهدیدهای رئیس جمهوری آمریکا در ژانویه 2017 - زمان ورود به کاخ سفید- برای خروج از برجام، این رویکرد را بارها رد و اکنون نیز مخالفت خود را با نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل توسط واشنگتن اعلام کرد.


به گزارش بصیرآنلاین، دونالد ترامپ برخلاف مقررات بین المللی سه شنبه شب توافق 23 تیرماه 1394 برجام را که آمریکا نیز یکی از امضاکنندگان آن بود و خود در 29 تیرماه همان سال به قطعنامه مرتبط 2231 شورای امنیت نیز رای مثبت داد، نقض و خروج یکجانبه واشنگتن را از آن اعلام کرد.
اکنون جبهه ضدبرجام متشکل از آمریکا، رژیم صهیونیستی، عربستان، بحرین و امارات متحده عربی و در مقابل نیز پشتیبانان این پیمان بین المللی مانند روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان همراه کشورهای دیگر بیش از گذشته آشکار شده است.
از سوی دیگر، اقدام ترامپ، نمودار فاصله افتادن بین آمریکا و متحدان سنتی این کشور به ویژه دراروپا است که پیش از برجام با هر رویکر کاخ سفید علیه جمهوری اسلامی همراهی می کردند ولی اکنون مقابل نقض قطعنامه 2231شورای امنیت سازمان ملل توسط واشنگتن ایستاده اند.
همزمان بااین نقض عهد، امضاکنندگان اروپایی و غیراروپایی شریک امضای برجام وکشورهای دیگر ازاین اقدام ابراز تاسف و بر ضرورت پایداری توافق هسته ای تاکید کردند.
ترامپ که نخستین رویگردانی خود از توافق های بین المللی را خرداد 96 با اعلام خروج از توافق جهانی آب وهوایی پاریس امضا شده در آذر ماه 94 اعلام کرد، 18 اردیبهشت ماه نیز برای دومین بار با اقدام علیه برجام مرتکب این اقدام شد.
خروج واشنگتن از برجام و بی اعتنایی به قطعنامه 2231، پرونده های کهنه واشنگتن در نقض مقررات و توافق ها لازم الاجرای بین المللی از جمله قطعنامه های شورای امنیت مربوط به ملزم کردن رژیم صهیونیستی برای عمل به تعهدات خود مقابل فلسطینیان، توقف شهرک سازی های صهیونیستی، حمله به عراق و اشغال این کشور بدون مجوز شورای امنیت را قطورتر کرد.
این اقدام ترامپ اکنون بیش از گذشته سابقه بدعهدی آمریکا را نسبت به قواعد رسمی و پذیرفته شده جهانی آشکار کرد به گونه ای که فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از تصمیم رئیس جمهوری آمریکا ابراز تاسف کرد.
همزمان مواضع دیگر امضاکنندگان برجام تاکیدبرحفظ آن حتی بدون واشنگتن است و حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به صورت مشروط تعهد تهران را منوط به تداوم اجرای همه متن توافق اعلام کرد که در صورت نفی آن نیز جمهوری اسلامی اقدام های متقابل را اتخاذ خواهد کرد.
دیروز (سه شنبه) پیش از اینکه قطعنامه 2231برجام توسط توسط ترامپ نقض شود، روسیه در بالاترین سطح این رویکرد را خطرناک خواند.
به گزارش خبرنگار ایرنا از مسکو، دیمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه در مورد پیامدهای هرگونه تغییر احتمالی در برجام هشدار داد و گفت که پیامدهای مهلک چنین اقدامی اجتناب ناپذیر خواهد بود.
پسکوف در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه روسیه باور دارد که حفظ برجام تنها پایه و اساس برای ادامه وضعیت کنونی است، گفت: ولادیمیر پوتین با صدر اعظم آلمان، رئیس جمهوری فرانسه و برخی سران کشورهای دیگر در این باره مذاکره کرده است.
وی اظهارکرد: همه از خط مشی مستمر رئیس جمهوری روسیه برای حفظ برجام به عنوان تنها پایه و اساس واقعی تداوم وضعیت ارزشمند کنونی آگاه هستند و از موضع طرف روسی و شخص پوتین مبنی بر پیامدهای مهلک هرگونه اقدام برای اخلال در این توافق (برجام) مطلع شده اند.
پسکوف گفت: این پیامدهای مهلک (ضدبرجامی) به دلیل از بین رفتن نظام بسیار شکننده اما غیرقابل جایگزین توافق ها بین طرف های پرونده هسته ای ایران بوجود می آید.
سخنگوی رئیس جمهوری روسیه درپاسخ به این پرسش که آیا مسکو تلاش کرده مانع خروج واشنگتن از برجام شود؟ توضیح داد: موضع پوتین کاملا مشخص، مستمر و شفاف است و همه از آن اطلاع دارند. نظر کرملین با موضع سران دیگر کشورهای اروپایی که موافق خروج آمریکا از برجام نیستند، کاملا در یک راستا قرار دارد.
از سوی دیگر پس از اعلام خروج واشنگتن از برجام، وزارت خارجه روسیه نیز در بیانیه ای با ابراز نگرانی از تصمیم ترامپ اعلام کرد: ایران به تمامی تعهدات خود در چارچوب توافق هسته ای پایبند بوده است.
در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: ایران به تعهدات خود در چارچوب برجام کاملا پایبند بوده و این امر بطور منظم از طرف آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید شده است.
«روسیه همه جانبه از این روند حمایت و استقبال کرده و با ابراز تاسف شدید، اعلام می کند اقدامات واشنگتن به اعتماد بین المللی به آژانس انرژی اتمی که در جریان اجرای برجام همیشه مهارت عالی خود را به اثبات رسانده، ضربه می زند.»
در بخش دیگری از بیانیه آمده است: از تصمیم رئیس جمهوری آمریکا که یکجانبه از اجرای تعهدات خود در برجام خودداری کرده و دوباره تحریم های آمریکایی علیه ایران را احیا می کند، به شدت مایوس شدیم.
وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرده است: برجام توافق چندجانبه مهمی است که سال 2015 با قطعنامه 2231 شورای امنیت تایید شده؛ این توافق فقط به آمریکا تعلق ندارد بلکه متعلق به کل جامعه جهانی است که بارها بر علاقه مندی برای حفظ آن و اجرای مستمر و پایدار این توافق برای تحکیم امنیت و صلح بین المللی، منطقه ای و نظام منع اشاعه سلاح هسته ای تاکید کرده است.
«بسیار نگرانیم که آمریکا بار دیگر برخلاف خواست اکثریت کشورها و صرفا در جهت منافع کوته بینانه و سودجویانه خود اقدام می کند و معیارهای قوانین بین المللی را نادیده می گیرد.»
وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود تاکید کرده است: هیچ دلیلی برای اختلال در برجام وجود ندارد و نمی تواند وجود داشته باشد. این توافق کارایی خود را کامل اثبات کرده است و برجام به طور موثر از عهده حل تمامی وظایف محوله برمی آید.
در بیانیه دستگاه دیپلماسی روسیه تصریح شده است: تصمیمی که روز هشتم ماه می (خروج آمریکا از برجام) اعلام شد، بار دیگر ناتوانی واشنگتن از اجرای توافق هایی را که در آن شرکت می کند، اثبات کرد، این اقدام همچنین نشان داد که ایرادهای واشنگتن به فعالیت های هسته ای کاملا قانونی ایران صرفا بهانه ای برای تسویه حساب سیاسی با این کشور است.
در بیانیه همچنین آمده است: موضعی که آمریکا اعلام کرده نقض مفاد برجام است و اعضای کمیسیون برجام باید سریع و دقیق این وضعیت را در جریان مراحل پیش بینی شده، بررسی و ارزیابی کنند.
در پایان بیانیه آمده است که روسیه برای ادامه همکاری با سایر اعضای برجام آمادگی دارد و به توسعه همکاری های دوجانبه و گفت وگوهای (روابط) سیاسی با جمهوری اسلامی ایران ادامه می دهد.
رئیس کمیسیون امور بین الملل دومای روسیه هم تاکید کرد: خروج آمریکا از برجام نقض آشکار قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است.
لئونید سلوتسکی به خبرنگاران گفت: آمریکا با خروج از برجام علاوه بر نقض آشکار قطعنامه شورای امنیت، امنیت بین المللی را تهدید می کند.
وی با بیان اینکه پیامدهای چنین اقدامی اگر فاجعه بار نباشد، حداقل مخرب خواهد بود، افزود: تصمیم اخیر ترامپ مبنی بر خروج از برجام با واکنش اتحادیه اروپا و کشورهای انگلیس، آلمان و فرانسه مواجه شده که اعلام کرده اند به برجام پایبند می مانند.
مقام روس خاطرنشان کرد: واشنگتن هیچ دلیلی برای متهم کردن ایران به عدول از تعهدات خود در اجرای برجام نداشت.
به گفته سلوتسکی، چنین می نماید که آمریکا و رژیم صهیونیستی از قبل مواضع خود برای بی اعتبار کردن ایران هماهنگ کرده بودند تا اخلال در برجام را توجیه کنند.
رئیس کمیسیون امور بین المللی دومای روسیه خاطرنشان کرد: جامعه جهانی باید به تلاش های حفظ برجام ادامه دهد، همچنین بر این باوریم که بقیه شرکت کنندگان در برجام باید با رفتار معقولانه و خونسردی برای یافتن راه حل قابل قبول به منظور خروج از این وضعیت تاسف آور تلاش کنند.
همزمان در آمریکا معاون نماینده دائم روسیه در سازمان ملل نیز تاکید کرد که خروج ترامپ از توافق هسته ای تاسف بار است.
یمیتری پالیانسکی افزود: از اقدام رئیس جمهوری آمریکا خیلی متاسف هستیم، اما این تصمیم ما را شگفت زده نکرده است.
آندری کلیموف معاون رئیس کمیسیون بین الملل شورای فدراسیون روسیه نیز اظهار کرد: ممکن است کشورهای اتحادیه اروپا آمریکا را در تحریم ایران همراهی نکنند، مسکو و پکن نیز اعمال این تحریم ها را نمی پذیرند.
وی افزود: ناتوانی آمریکا در حفظ چارچوب روابط متمدنانه بین الملل به اعتبار این کشور ضربه بزرگی وارد می کند، ضمن اینکه این نوعی سیگنال برای کره شمالی است تا به آمریکا اعتماد نکند.
یوگنی سربرنی کوف معاون اول رئیس کمیته دفاعی و امنیتی شورای فدراسیون روسیه نیز بیان کرد: خروج آمریکا از برجام چشم اندازهای حل و فصل اختلافات میان دو کره را زیر سوال می برد.
وی با بیان اینکه امیدواریم چنین اتفاقی برای مذاکرات بین دو کره نیافتد، گفت: این نگرانی بسیار جدی است، توافق برجام باید با وجود تصمیم آمریکا همچنان به کار خود ادامه دهد چرا که چند کشور در بوجود آمدن آن دخیل بوده اند.
کوف اظهار داشت: تهران برجام را ادامه خواهد داد و در پی نقض آن نیست.
افق برجام و اعلام تعهد اتحادیه اروپا توسط موگرینی مسئول سیاست خارجی این اتحادیه به ماندگاری پیمان هسته ای و اجرای آن حتی بدون واشنگتن در صورتی می تواند پایدار باشد که منافع ملی ایران در چارچوب قطعنامه 2231 و متن برجام تامین شود.
بنا بر تاکید تهران هیچ مذاکره جدیدی نیز به ویژه با آمریکا انجام نمی گیرد، زیرا این کشور همراه رژیم صهیونیستی اصلی ترین ناقضان قواعد و مقررات بین المللی از جمله قطعنامه های لازم الاجرای شورای امنیت سازمان ملل هستند.
از سوی دیگر بنا بر تاکید مقام های عالی نظام جمهوری اسلامی از جمله روحانی، رئیس جمهوری اگر برجام فقط در حد یک نوشته و کاغذ باقی بماند، تهران اقدام های متقابل را در این زمینه انجام خواهد داد تا منافع ملی جمهوری اسلامی همچنان حفظ شود.

از: هادی مولوی نیا
نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2019 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.