جمعه 23 آذر 1397 - Friday, December 14, 2018
شکوفایی مازندران باید به دست خودمان رقم بخوردمازندران دارای امنیت مناسب و برکات الهی استحدیث امام باقر(ع) درباره حکمتعمر شورای همکاری خلیج‌فارس به سر آمده است/ احتمال تشکیل شورای دیگری تحت نظارت آمریکاآقای جهانگیری! چرا معاون اول مانده‌اید؟کرونری قلب (CHD) چیست؟سلبریتی‌ها در کانون انتقادات مردمبررسی دستمزد کارگران برای سال ۹۸ به کجا رسید؟کلمبیا با دلار‌های اضافه در دسترس کی‌روش!تصویر روزنامه‌های ورزشیصفحه نخست روزنامه‌های بصیرآنلاینتوانمندی کم نظیر ایران در صنعت شکلات‌سازی/عرصه‌ای برای افزایش صادرات غیرنفتیروحانی: قدرت علمی، باعث غرور ملی است/حضرت امام (ره) حضور مردم را مایه بقای نهضت اسلامی می‌دانستهمه بايد از دستاوردهاي انقلاب هنرمندانه دفاع كنيمفضای مجازی پاتوق اصلی امروز ساقی‌های گل‌فروش!لیگ پر ستاره وزنه برداری بدون درآمد!یمن؛ نقض آشکار حقوق بشرهر آنچه در برنامه نود گذشتورود پیکر ۷۲ شهیدتازه تفحص شده دوران دفاع مقدسحمایت وزارت علوم از برنامه‌های پژوهشی و گسترش اشتغالزایی/ بودجه پارک‌های علم و فناوری افزایش پیدا می‌کند
تاریخ :1397/01/21 8:55 AM
ممنوعیت کشت برنج غیر از استان‌های شمالی
وزیر نیرو گفت: دولت تصمیم گرفت کشت برنج در غیر از استان‌های شمالی ممنوع شود و این مسئله سیاستی است که یک وزارتخانه براساس شرایط اقلیمی و علمی اتخاذ کرده است.

به گزارش بصیرآنلاین، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو؛ رضا اردکانیان وزیر نیرو روز گذشته در حاشیه حضور در فراکسیون ولایی مجلس، اظهار کرد: در اولین روز کاری مجلس شورای اسلامی این توفیق را داشتیم که در فراکسیون ولایی حاضر شویم و مسائل کلی آب و برق کشور را در سال آبی جاری به اطلاع نمایندگان برسانیم و از نظرات آن‌ها استفاده کنیم.
کارگروه ملی سازگاری با کم آبی آغاز به کار کرده است

وزیر نیرو با بیان اینکه در یک شرایط نه چندان موقت بلکه مستمر کم آبی به سر می‌بریم و از این رو هیات دولت در پایان سال گذشته اقدام به تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم آبی کرد، گفت: این کارگروه با عضویت ۴ وزیر و ۲ معاون رئیس جمهور کار خود را آغاز کرده است، اساس این کارگروه بر همکاری نزدیک و به هم پیوسته دستگاه‌های مرتبط با آب است.

وی با اشاره به اینکه بحث‌های متعددی در دستور کار این کارگروه قرار دارد، اما اساس آن توجه بیشتر به چگونگی مصرف است، ادامه داد: اگر شیوه‌های مصرف را که متاسفانه صحیح و مطلوب نیستند اصلاح نکنیم هر قدر که به دنبال تامین آب‌های جدید باشیم با یک شیوه نامطلوب در مصرف راه به جایی نمی‌بریم.
بررسی تأمین آب‌های جدید از شیوه‌های متعارف و غیرمتعارف

اردکانیان با تأکید بر اینکه در این کارگروه ملی تلاش می‌کنیم به مسائل تأمین آب‌های جدید از شیوه‌های متعارف و غیرمتعارف بپردازیم از جمله آن امکان شیرین کردن آب‌های شور در مرز‌های آبی کشور است، بیان کرد: باید به این مسئله توجه کنیم که الگوی کشت مناسب چیست؟، محل استقرار آن کجا است؟ و چه مقدار آب باید به عنوان شیوه مناسب آبیاری مصرف و بحث امنیت غذایی و آبی در آن دیده شود.

وزیر نیرو با بیان اینکه کشور ما ظرفیت‌های قابل ملاحظه‌ای در بخش منابع انسانی و زیست محیطی دارد که هر دو بخش باید از ظرفیت‌ها به خوبی استفاده کند، تصریح کرد: از جمله منابع وسیعی که در اختیار ما قرار دارد روز‌های آفتابی فراوان و دشت‌های وسیعی است که می‌توانیم در آن از انرژی پاک خورشید استفاده کنیم.
سالانه باید هزار مگاوات به ظرفیت تولید انرژی خورشیدی کشور اضافه شود

وی با اشاره به اینکه طبق برنامه ششم توسعه و برنامه‌های دولت دوازدهم باید سالانه هزار مگاوات به ظرفیت تولید انرژی خورشیدی کشور اضافه کنیم، ادامه داد: تا پایان سال گذشته ۵۲۰ مگاوات انرژی خورشیدی در مدار داشته ایم که در سال جاری این عدد را به دو برابر افزایش می‌دهیم و سعی داریم هر سال این رقم افزایش پیدا کند به نحوی که در پایان دولت دوازدهم تعهدی را که برای در مدار داشتن ۴ هزار مگاوات انرژی خورشیدی داریم را محقق کنیم، البته انرژی باد و سایر اشکال انرژی تجدیدپذیر نیز در برنامه ما قرار دارد.
استفاده از دشت‌های وسیع آفتابی کشور برای تولید انرژی خورشیدی

اردکانیان اضافه کرد: استفاده از شبکه‌های موجود انتقال برق در سطح کشور و ارتباطی که با تمام همسایگانی که مرز خاکی با آنها داریم برقرار شده که این ظرفیت دیگری به ما می‌دهد که حتی از سرمایه گذار خارجی دعوت کنیم تا از دشت‌های وسیع آفتابی کشور برای تولید انرژی خورشیدی استفاده و طبق قرارداد‌هایی که با کشور‌های همسایه منعقد می‌کنند از شبکه برقی کشورمان برای انتقال انرژی تولیدی خود استفاده کنند که این مسئله درآمدی را برای کشور به همراه دارد.

وزیر نیرو گفت: این اقدام فواید زیادی برای کشور دارد و بخشی از تعهدات ما را در کنوانسیون کاهش آلاینده‌ها و کاهش دی اکسید کربن را تامین می‌کند، همچنین این مسئله اشتغالزایی را نیز به همراه دارد.
خاموشی در تابستان یک انتخاب است

وی در خصوص اینکه خاموشی در سال جاری اجتناب ناپذیر است، اظهار کرد: این مسئله یک انتخاب است که مصرف کننده‌ها دارند، آنها می‌توانند با ادامه وضع موجود و استفاده خارج از الگوی مصرف انتخاب کنند که در گرمای تابستان به دلیل کمبود برق که امسال محتمل‌تر است و کاهش آب پشت سد‌ها خاموشی را تجربه کنند.
ظرفیت موجود توان تأمین نیاز به انرژی معقول یک جامعه ۸۰ میلیونی را دارد

اردکانیان با بیان اینکه مردم می‌توانند از هم اکنون با مصرف صحیح انرژی این عادت را نهادینه کنند، تصریح کرد: ظرفیت موجود باید کفاف مصرف معقول یک جامعه ۸۰ میلیونی و حتی بیش از آن را بدهد، اما اگر مصرف غیرمعقول باشد طبیعتا خاموشی نیز یک سرنوشت گریزناپذیر است.
وضعیت آب شرب برخی از مناطق کشور حاد است

وزیر نیرو همچنین در خصوص وضعیت کشور در زمینه آب شرب، اظهار کرد: در برخی از مناطق وضعیت حاد است و در حال حاضر برنامه ریزی‌هایی را شروع کرده ایم تا محدودیت‌هایی را برای سایر بخش‌های مصرف ایجاد کنیم که در این بخش نیز مردم نقش تعیین کننده‌ای دارند.

وی با تأکید بر اینکه به دلیل اینکه سیستم تامین آب دو شبکه‌ای نیست و آب زیادی را در مصرف غیر شرب مصرف می‌کنیم، گفت: آب تصفیه شده گران، محدود و کمیاب را در بخش‌های غیر شرب در شبکه استفاده می‌کنیم و مصرف پخت و پز و آشامیدن هر نفر در شب و روز نمی‌تواند عدد بالایی باشد.

اردکانیان با اشاره به اینکه مانند هر منبع دیگری اگر گرفتار بد مصرفی باشیم با محدودیت‌هایی از قبیل: قطع برق، جیره بندی آب و نظایر آن مواجه می‌شویم، گفت: اعتقاد دارم اگر مردم توجه بیشتری به محدودیت‌های منابع زیست محیطی داشته باشند و آنچه که داریم را درست مصرف کنند کفایت می‌کند و نباید از این جهت دغدغه داشته باشیم، لذا اگر عادات غلط را کنار نگذاریم باید هزینه آن را بپردازیم که هزینه‌های صرفا مادی نیست.

وزیر نیرو با تأکید بر اینکه طبیعت آب آیینه تمام قد اعمال و رفتار ما و هر جامعه دیگری است، عنوان کرد: قطعا در هر جایی که دچار مشکل هستیم رفتار‌های غلطی داشته ایم که در حال حاضر گرفتاری‌ها گریبانگیر ما شده است.
مراقب دغدغه ۴۰ ساله دشمنان نظام باشیم

وی با بیان اینکه باید مراقب باشیم، زیرا بسیاری هستند که دغدغه کشاورز و آب ندارند، اما دغدغه ۴۰ ساله چنگ اندازی و خراش دادن چهره انقلاب و نظام را دارند و از این شرایط و فرصت نمی‌گذرند، گفت: باید مراقب باشیم و شیوه طرح مسائل به گونه‌ای نباشد که فرصت را در اختیار کسانی که دوست مملکت و ملت نیستند قرار دهیم تا سوءاستفاده کنند.
قطعا ممنوعیت کشت برخی از محصولات کشاورزی را داریم

اردکانیان در خصوص اینکه آیا احتمال اینکه ممنوعیت کشت برخی محصولات کشاورزی را با توجه به میزان بارش‌ها داریم یا خیر، اظهار کرد: قطعا اینگونه است، اولویت اول ما آب شرب است و به دلیل محدودیت منابع آب قطعا محدودیت برای بخش‌های مختلف ایجاد می‌شود، البته این مسئله به معنای نادیده گرفتن حقوق کشاورزان نیست.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه قاعده بر این است که هر کدام از بخش‌های کشور حق السهمی دارند و این حق السهم مربوط به سالی است که به آن نرمال گفته می‌شود، ادامه داد: اگر میزان بارش در سال زیر میزان نرمال بود به صورت مثال منابع آبی ۴۰ درصد برای توزیع کمتر باشد به همین نسبت ۴۰ درصدی حق السهم‌ها کم می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه کاهش زیاد سهم مصرف آب شرب با توجه به کاهش منابع آبی ممکن نیست، خاطرنشان کرد: در شرایطی که کاهش سهم آب شرب عملی نیست این کاهش اضافه را علاوه بر کاهش طبیعی به بخش‌های دیگر باید تحمیل کرد.
کشت برنج در غیر از استان‌های شمالی ممنوع شد

اردکانیان افزود: در این شرایط باید کاهش تحمیلی را جبران و منابع مالی آن را نیز تامین کرد به طور مثال اگر بخش صنعت سهم کامل خود را دریافت می‌کند باید منابع مالی بخش دیگر را تامین کند که این یک سیاست کلی است.

وی در خصوص اینکه آیا در سال جاری کشت برخی محصولات در برخی استان‌ها ممنوع می‌شود، گفت: زمانی که آب وجود ندارد طبیعتا خود کشاورزان نیز متوجه می‌شوند، البته در دوره‌های گذشته نیز ترسالی و خشکسالی وجود داشت، بحث کنونی این است که در زمان خشکسالی اگر دولت دخالت و خشکی را به نسبت متعارفی تقسیم نشود، عدم تعادل را باید با منابع مالی جبران کند.

وزیر نیرو در پایان با تاکید بر اینکه در زمان ترسالی نیز ممکن است کشت محصولی ممنوع باشد به طور مثال دولت تصمیم گرفت کشت برنج در غیر از استان‌های شمالی ممنوع شود، خاطرنشان کرد: این مسئله سیاستی است که یک وزارتخانه براساس شرایط اقلیمی و علمی اتخاذ کرده، کشت برنج در مناطق کم آب یا بی آب از ابتدا موضوعیتی نداشته است.

انتهای پیام/
نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2018 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.