جمعه 6 ارديبهشت 1398 - Friday, April 26, 2019
واقعه طبس، مقدمه ای برای احساس اقتدار ملی در برابر تهدیدات پوشالی استکبار جهانی استاگر روزی از حضور در برجام ضرر کنیم، از آن خارج خواهیم شدبرترین مردم چه کسانی هستند؟ادعای هوک درباره کشورهای خریدار نفت ایرانذوب آهن ایران ۲ - الوصل امارات صفربودیمیر تقابل با سپاهان را از دست دادآیا آمریکا می‌تواند فروش نفت ایران را صفر کند؟آغاز فعالیت صفحه توییتر سرلشکر سلیمانیسردرگمی اصلاحات برای انتخابات مجلسچرا به زانو درد مبتلا می‌شویم؟رنار به نیمکت تیم ملی نزدیک شددخالت سفارتخانه‌های غربی در سیاست‌گذاری حوزه زنان ایرانهمه آنچه باید درباره طرح «حمایت از سپاه» بدانیدپایان معافیت‌های خرید نفت ایران به چه معناست؟میلاد محمدی به پرسپولیس می آیدجدیدترین ستفتائات رهبر معظم انقلاببهترین مواد غذایی برای درمان افسردگیالهلال عربستان یک - استقلال ایران صفربوسه سردار سلیمانی بر دستان پيرمرد خوزستانیوعد‌ه‌ای که روی میز خاک می‌خورد
تاریخ :1397/01/01 8:09 AM
با کالای ایرانی بی مهری نکنیم/ تلاش برای پيروزى در جنگ تحريم اقتصادى
برخلاف بى مهرى هاى سالهاى گذشته نسبت به شعارهاى سالها كه موجب گلايه رهبر معظم نيز شده، انتظار می رود شعار امسال را جدى گرفته و با به دست گرفتن ابتكار عمل توسط مردم ...
در پاسخ به استراتژى تحريم اقتصادى از سوى نظام سلطه، رهبر معظم انقلاب سال ١٣٩٧ را سال "حمايت از كالاى ايرانى" اعلام نمودند تا همزمان ضمن الگوگيرى فعالان عرصه اقتصادى از فعالان عرصه نظامى، كه كشور را از آسيب نظامى بيمه كرده اند، جهت بيمه كردن كشور از آسيب هاى اقتصادى، به چند ضرورت مهم پرداخته شود:

١-اصلاح الگوى مصرف و ترجيح كالاى ايرانى بر كالاى خارجى

٢-حمايت از توليدكننده و توليد ملى

٣-تغيير موازنه صادرات و واردات كالاها با افزايش صادرات كالاهاى ايرانى به خارج از كشور و كاهش واردات كالاهاى خارجى و افزايش مصرف كالاهاى ايرانى در داخل كشور

٤-مبارزه جدى با دلالانى كه منافع خود را در واردات كالاهاى خارجى ديده و با دريافت پورسانت ها از شركت هاى خارجى و نيز دريافت سود و حق دلالى از تجار و طرف ايرانى معامله، وارد يك معامله رانت خوارانه دوسر سود مى شوند!

٥-مبارزه جدى با قاچاقچيان كالاهاى خارجى كه با استفاده از دو ظرفيت مبادى رسمى و غيررسمى، عملا" با حذف حق السهم دولت و تخريب سياست هاى رسمى اقتصادى كشور، اقتصاد ملى را وابسته نگه داشته و بزرگترين موانع تحقق اقتصاد مقاومتى محسوب مى شوند.

٦-فرهنگ سازى رسانه اى و ميدانى براى تنظيم ذائقه ايرانى جهت مصرف كالاى ايرانى كه متأسفانه نظام تبليغاتى كشورمان حتى در رسانه ملى نيز از اين ضرورت تبعيت نمى كند!
٧-حمايت از اشتغال نيروى كار ايرانى اعم از متخصصان و مؤسسات دانش بنيان و يا كارگران كه اركان استوارى اقتصاد ملى اند.

٨-مقابله شيك و حساب شده با تحريم اقتصادى نظام سلطه و پايان التماس اقتصادى يك ملت به دشمن

٩-لزوم تزريق تفكر بسيجى و مديريت جهادى به پيكره اقتصاد ملى و تبديل آن به اقتصاد مقاومتى

١٠-لزوم تغيير مبانى محاسباتى مديران ارشد در خصوص شكوفايى اقتصاد ملى از اقتصاد واردات محور تا اقتصاد توليد محور

١١-تعيين اقلام استثناء شده براى واردات با اولويت كالاهايى كه در كشورمان توليد نمى شوند و از طرفى داراى ضرورت مصرف اند!

١٢-تعيين استانداردهاى فنى بالا براى صدور مجوز جهت وارد كردن همان كالاهاى استثناء شده با سه اولويت كيفيت بالا، قيمت مناسب و نيز كشورى كه با ما داراى روابط مطلوب همه جانبه است.

١٣-گسترش حمايت بانكى از توليد كالاى ايرانى

١٤_گسترش حمايت حقوقى و ادارى از توليدكننده داخلى

١٥-گسترش بستر صادرات كالاهاى ابرانى به بازارهاى جهانى و منطقه اى

به هر حال اقتصاد ملى با تعيين استراتژى اقتصاد مقاومتى بايد از اين ولنگارى واردات بى رويه رهايى يافته و در عرصه اجتماعى نيز بايد جلوى اين ولع مصرف كالاهاى خارجى را با فرهنگ سازى و تفهيم همگانى گرفت و در اين مبارزه دو سر، هم مردم بايد تغيير ذائقه داده و هم دولت بايد تغيير رويكرد بدهد!

حقيقت آن است كه ريشه اصلى بيكارى جوانان ايرانى، در دو گرينه نهفته است كه يكى عدم ايجاد فرصت هاى جديد شغلى به حد كفايت و دومى تعطيلى پى در پى فرصت هاى موجود شغلى در كشور بخاطر عدم حمايت از توليدكننده داخلى و كالاى ايرانى و طبعا" دپوى كالاهاى توليد شده در انبارها و عدم توفيق فروش است.

با ريشه يابى كارشناسى اين معضل  دوگانه، به راحتى مى توان فهميد كه علت العلل اين ناكامى ها در عدم حمايت كافى از كالاهاى ايرانى توسط مردم و نيز دولت است!

در اولين قدم بايد پذيرفت به استثناء افراد خاصى، غالب كسانى كه مانند حقير از اين مسئله حمايت كرده و بر تغيير ذائقه موجود مصرف تأكيد دارند، عليرغم مصرف اقلامى از كالاهاى ايرانى، هنوز هم اقلامى از كالاهاى خارجى را مصرف مى كنند كه با توجه به توليد داخلى آن، مى توانند الگوى مصرف خود را بيش از وضعيت موجود اصلاح كنند تا در عمل نيز الگو شده و الگوسازى كنند!

در پايان اميدواريم كه برخلاف بى مهرى هاى سالهاى گذشته نسبت به شعارهاى سالها كه موجب گلايه رهبر معظم نيز شده، شعار امسال را جدى گرفته و با به دست گرفتن ابتكار عمل توسط مردم، آن را محقق كنيم و از مواهب فراوان آن كه بطور نمونه يكى پيروزى در جنگ تحريم اقتصادى و ديگرى افزايش آمار اشتغال است، بهره مند شويم.
صادقعلى رنجبر_مدرس دانشگاه
نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2019 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.