جمعه 23 آذر 1397 - Friday, December 14, 2018
شکوفایی مازندران باید به دست خودمان رقم بخوردمازندران دارای امنیت مناسب و برکات الهی استحدیث امام باقر(ع) درباره حکمتعمر شورای همکاری خلیج‌فارس به سر آمده است/ احتمال تشکیل شورای دیگری تحت نظارت آمریکاآقای جهانگیری! چرا معاون اول مانده‌اید؟کرونری قلب (CHD) چیست؟سلبریتی‌ها در کانون انتقادات مردمبررسی دستمزد کارگران برای سال ۹۸ به کجا رسید؟کلمبیا با دلار‌های اضافه در دسترس کی‌روش!تصویر روزنامه‌های ورزشیصفحه نخست روزنامه‌های بصیرآنلاینتوانمندی کم نظیر ایران در صنعت شکلات‌سازی/عرصه‌ای برای افزایش صادرات غیرنفتیروحانی: قدرت علمی، باعث غرور ملی است/حضرت امام (ره) حضور مردم را مایه بقای نهضت اسلامی می‌دانستهمه بايد از دستاوردهاي انقلاب هنرمندانه دفاع كنيمفضای مجازی پاتوق اصلی امروز ساقی‌های گل‌فروش!لیگ پر ستاره وزنه برداری بدون درآمد!یمن؛ نقض آشکار حقوق بشرهر آنچه در برنامه نود گذشتورود پیکر ۷۲ شهیدتازه تفحص شده دوران دفاع مقدسحمایت وزارت علوم از برنامه‌های پژوهشی و گسترش اشتغالزایی/ بودجه پارک‌های علم و فناوری افزایش پیدا می‌کند
تاریخ :1396/12/19 8:07 AM
میزان توجه قرآن به محیط زیست
آیت الله دکتر نوچمنی؛ مشاور سابق وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه پیامبر عظیم الشان اسلام(ص) و ائمه هدی(ع) به درختکاری و زراعت توصیه های ویژه ای داشته و خودشان نیز به این موضوع اهتمام داشتند، اظهار داشت: این موضوع نشان می دهد که سنت حسنه درختکاری تا چه حد در اندیشه توحیدی و مکتب اهل بیت عصمت و طهارت (ع) مهم است.

 آیت الله دکتر قاسمعلی نوچمنی، مشاور سابق وزیر آموزش و پرورش و استاد حوزه علمیه و دانشگاه در گفت‌و‌گویی با بیان اینکه اهمیت فضای سبز و کاشت درخت در دین مقدس اسلام به آن اندازه است که بنا به فرموده پیغمبر اسلام «اگر نشایی در دست یکی از شماست و قیامت در آستانه قیام است و مرگ شما قطعی است، از آن فرصت کوتاه بهره برده و آنرا کشت کنید (نهج الفصاحه ج ۲ ص ۷۱۳).

 این پژوهشگر حوزوی با بیان اینکه حضرت علی (ع) نیز در مدینه نخلستان‌های فراوانی به وجود آوردند و بیشتر آنها را در راه خدا وقف کردند، ادامه داد: کاشتن یک درخت در زمرۀ بهترین و مقدس‌ترین کارهای خیر قرار دارد. چنانچه رسول اکرم(ص) می فرماید «درخت کاری درکنار تعلیم دانش، ساخت مسجد، خواندن قرآن یا کتاب علمی سودمند دیگر، قرار دارد» (نهج الفصاحه ج ۱ ص ۷۱۳).

 این مدیر سابق حوزه علمیه حضرت حجت(عج) اظهار کرد: از بزرگان دین درباره نگهداری درخت و آبیاری آن و همچنین پرهیز از قطع آن توصیه‌های فراوان رسیده است که اینها نشان از ارزش والای درخت‌کاری در دین مبین اسلام می‌باشد. بارها از زبان گذشتگان و نیاکان خود شنیده ایم که «دیگران کاشتند تا ما بخوریم، حال ما می‌کاریم تا دیگران بخورند» که این سخن بر گرفته از رهنمودهای رهبران الهی و دینی ما است.

 
درخت کاری قدمت دیرینه در تاریخ ایرانیان دارد

وی با بیان اینکه درخت کاری قدمت دیرینه در تاریخ ایرانیان دارد و طی جشن‌هایی به خاک و زراعت احترام می‌گذاشتند، افزود:. همچنین بر هیچ کس اهمیت و فواید کاشت درخت پوشیده نیست. امروزه با صنعتی شدن جوامع بشری، اهمیت وجود درختان سبز در زندگی انسانها بیش از پیش آشکار می شود. درختان که به منزله ریه‌های یک شهر تلقی می‌شوند، نقش بسیار مهمی در تامین سلامت اعضاء یک جامعه ایفا می‌کند و علاوه بر تأمین منابع هزاران محصول چوبی، مقدمات پیشرفت صنعت و فن‌آوری را نیز موجب می شود.

 این کارشناس حوزه دین و فرهنگ با بیان اینکه امروزه به دلیل فعالیت‌های کارخانجات صنعتی و رشد روز افزون وسایل نقلیه موتوری، آلاینده‌ها و گازهای مهلک و خطرناکی نظیر دی اکسید کربن، هیدرو کربنها، دی اکسید گوگرد و… وارد هوا می‌شود که سلامت افراد را بسیار تهدید می‌کند. افزایش بیش از حد این‌ گازها باعث‌ کاهش‌ میزان اکسیژن در ‌هوا شده که آسیب بسیار زیادی را به افرادی نظیر بیماران ریوی و قلبی، سالخوردگان و کودکان می‌رساند و راه حل مفید و سودمند در چنین شرایطی، درخت‌کاری می‌باشد، خاطرنشان کرد: روز درختکاری بهانه‌‌ای است برای این که ما به محیط زیست احترام بگذاریم و آن را احیاء کنیم و یا حداقل آن را با دقت بیشتری نگهداری کنیم. امید است که با تلاش در این جهت، حتی با کاشتن یک نهال کوچک، کشوری زیبا و آباد را برای خویش و آیندگان مهیا کنیم که یقیناً کاری پسندیده است.


مشاور سابق ستاد اقامه نماز کشور با اشاره به غرس چندین اصل نهال توسط حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسبت هفته درختکاری، گفت: رهبر فرزانه انقلاب اسلامی همواره توجه جدی به موضوع درختکاری و حفظ محیط زیست، در کشور دارند «  یکی از کارهایی که مسئولین حتماً باید به آن توجّه کنند، عبارت است از اینکه مانع از از بین رفتنِ درختانِ موجودِ در شهرها بشوند. در شهر تهران باغستانهایی وجود دارد، خانه‌های بزرگ یا باغهایی در داخل شهر هست که صاحبان آنها یا دیگران، چشم به آنها دوخته‌اند که آنها را از بین ببرند؛ درخت را از بین ببرند برای اینکه از زمین به یک نحوی استفاده کنند؛ باید بشدّت مراقبت بشود و جلوِ این کار -که ضربه‌ی به زندگی شهری و آسایش شهری است- گرفته‌ بشود.»


وی اضافه کرد: در برابر محیط زیست ایستادن و به مقررات و قوانین این حوزه اعتنا نکردن، درست نیست بلکه باید به منابع طبیعی که نشانه های الهی هستند، احترام گذاشته شود و بدانیم که زندگی پایدار و سالم وابسته به حفظ محیط زیست است.

 گلایه از فضای ظاهری نامناسب بسیاری از مساجد کشور

آیت الله دکتر نوچمنی در ادامه به فضای ظاهری نامناسب بسیاری از مساجد کشور اشاره کرد و گفت: متاسفانه هنگام ساخت مساجد، به معماری و زیبایی آن چندان توجه نمی شود درحالی که در گذشته، مساجد و حوزه های علمیه، در فضایی بسیار زیبا و همراه با درخت و گل های فراوان، ساخته می شدند.


مشاور سابق ستاد اقامه نماز کشور افزود: مساجد و حوزه های علمیه کشور با مشکلات مالی بسیاری روبرو هستند و در این میان، متاسانه توجه به ظاهر و زیبایی این دو نهاد دیرپای اسلامی، کاملا مغفول مانده است.

 این کارشناس حوزه دین و فرهنگ با بیان اینکه پیامبر عظیم الشان اسلام(ص) و ائمه هدی(ع) به درختکاری و زراعت توصیه های ویژه ای داشته و خودشان نیز به این موضوع اهتمام داشتند، اظهار داشت: این موضوع نشان می دهد که سنت حسنه درختکاری تا چه حد در اندیشه توحیدی و مکتب اهل بیت عصمت و طهارت (ع) مهم است.

 

بسیاری از گونه های گیاهی و جانوری در حال از بین رفتن است

آیت الله دکتر نوچمنی با بیان اینکه امروزه بسیاری از گونه های گیاهی و جانوری در حال از بین رفتن است و این موضوع بر محیط زیست تاثیر منفی برجای می گذارد، اظهارداشت: می توان با برنامه ریزی دولتی و مردمی محیط زیست سالم، آب سالم، هوای سالم و محیط زندگی بهتر داشته باشیم و با خطراتی که محیط زیست را تهدید می کند به خوبی و برنامه ریزی شده، مقابله کنیم.

 

مشاور سابق ستاد اقامه نماز کشور ضرورت مراقبت مردم از محیط زیست را مورد تاکید قرار داد و اظهارداشت: در ایام نوروز معمولا مردم به مناطق مختلف کشور سفر می کنند و از حضور در طبیعت لذت می برند و در جریان این سفرها نباید وظیفه مهم حفظ پاکیزگی و جلوگیری از آلودگی محیط زیست فراموش شود.

 

آیت الله دکتر نوچمنی در پایان، همه ائمه جماعات مساجد و مسئولان حوزه های علمیه و مدیران کشور را به رعایت شاخصه های معماری اسلامی در ساخت بناهای دینی و فرهنگی، که به نوبه خود می تواند موجب حفظ محیط زیست شود، توصیه کرد و گفت: امروزه همگان باید دلسوزانه با احترام به محیط پیرامونی خود، به فکر نسل های آینده باشیم، زیرا آنها حق دارند در فضایی زیبا و پاک، زندگی کنند.نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2018 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.