دوشنبه 1 بهمن 1397 - Monday, January 21, 2019
تاریخ :1396/11/21 8:33 AM
جدیدترین روش های درمان سرطان
فوق تخصص سرطان شناسی با اشاره به پیشرفت‌های درمانی در سرطان خواستار حمایت بیشتر بیمه و وزارت بهداشت از این بیماران شد.

آرش جنابیان فوق تخصص سرطان شناسی؛ با اشاره به اینکه روز جهانی سرطان یکی از ۱۲۰ روزی است که در تقویم سالانه در بین روز‌های مرتبط با سلامتی توسط سازمان ملل متحد نام گذاری شده است، اظهار کرد: هدف از نامگذاری این روز حساس کردن افراد، جوامع و تصمیم سازان نظام سلامت در کشور‌های مختلف نسبت به اهمیت این گروه از بیماری‌ها برای جلب سرمایه‌های علمی، اقتصادی و بهبود روش‌های تشخیص و درمان سرطان می‌باشد.

وی ادامه داد: روز جهانی سرطان برای اولین بار در سال ۲۰۰۶ در پاریس نام گذاری شد و سال بعد از آن نیز بنده افتخار داشتم که برای نخستین بار این روز را به جامعه علمی و فرهنگی کشورمان معرفی کنم، از آن سال نیز خوشبختانه در کشور ما به مناسبت این روز گرامیداشت‌های مختلفی در جهت آگاهی بخشیدن به مردم، پزشکان و دست اندرکاران نظام سلامت و مسئولان مربوطه برگزار می‌شود.

جنابیان افزود: طی پانزده سال اخیر در علم سرطان شناسی دو الی سه تغییرات اساسی ایجاد شده است و نسبت به گذشته تفاوت‌های شاخصی دارد که اصلی‌ترین و مهمترین آن‌ها «رواج کار تیمی» درمراحل تشخیص و درمان است.

وی با اشاره به اینکه در طب علم داخلی بیماری‌های مزمن شایعی وجود دارند که هیچوقت صددرصد بهبود نمی‌یابند، بیان کرد: به عنوان مثال شخصی که دیابت دارد هیچ گاه بیماری اش بهبود نمی‌یابد همچنین ضرورت دارد بیمار مبتلا به فشار خون برای کنترل وضع جسمانی خود دارو مصرف کند تا بیماری کنترل و مهار شود.

این فوق تخصص سرطان شناسی عنوان کرد: تارگت تراپی‌ نوعی درمان سرطان است و این امکان را فراهم می‌کند که در بعضی سرطان‌های پیشرفته بتوانیم بیماری را مهار کنیم.

جنابیان با اشاره به اینکه یکی از مهمترین اهداف درمانی در علم طب به ویژه در رشته سرطان شناسی حفظ کیفیت زندگی بیماران است، ادامه داد: ایمونوتراپی‌ یکی دیگر از روش های جدید درمان سرطان محسوب می‌شود که مبنای آنها فعال کردن سیستم ایمنی بیمار دربرابر سلول‌های بدخیم است.

وی با اشاره به اینکه یکی از ویژگی‌های سلول سرطانی فرار از سیستم دفاعی برای بقاست، بیان کرد: ایمونوتراپی روش درمانی است که در آن از سیستم ایمنی برای مبارزه با بیماری‌ها از جمله سرطان استفاده می‌شود. ایمونوتراپی روی سلول‌های سیستم ایمنی عمل کرده و به آنها برای حمله به سرطان کمک می‌کند.

وی تاکید کرد: در بدن انسان‌های سالم روزانه تعداد بسیار زیادی سلول‌های نامناسب تولید می‌شود که سیستم ایمنی خود شخص سلول‌های غیر عادی را جذب و در نهایت دفع می‎کند، سلول سرطانی با سایر سلول‌های بدن متفاوت و قابلیت تکثیر زیادی دارد، همچنین نسبت به سیستم دفاعی بدن مقاوم است.

جنابیان ادامه داد: ایمونوتراپی شامل دارو‌های متعددی هستند که در بیماری‌های گوناگون با مکانیزم‌های اثر مختلف در حال تست شدن هستند و برخی مهارکننده‌های کنترلی برای درمان سرطان پیشرفته پوست (ملانوما)، لنفوم، سرطان‌های ریه، کلیه و مثانه تایید شده اند و مطالعه اثربخش بودن این دارو‌ها روی بسیاری از دیگر انواع سرطان ادامه دارد.
تامین داروهای بیماران سرطانی نیازمند تسهیل شرایط است

به گفته وی اگر مدعی هستیم و آرزو می‌کنیم تا در قطب علمی منطقه جغرافیایی دنیا قرار بگیریم تا بتوانم جلب توریست سلامت بکنیم باید امکان دسترسی راحت به این دارو‌ها برای مردم فراهم شود.

جنابیان اظهار کرد: نمی‌توان مردم را از عراق و آذربایجان برای درمان بیماری به کشور منتقل کرد، اما دارو را برای آن‌ها فراهم نکرد، همچنین ذکر این نکته ضروری است که وزارت بهداشت باید به نوعی راه ورود برخی دارو‌ها که اثربخشی شاخصی در بهبود پاسخ دهی به درمان، کیفیت زندگی و طول عمر بیماران دارند، تسهیل کند.

وی با تاکید بر اینکه علم آنکولوژی امروز به جایگاه ممتاز خود رسیده است، افزود: توجه به نیاز‌های متعدد تغذیه ای، رفع کمبود‌های بيمار، مقاوم کردن بیمار در مقابل عفونت‌ها و ارکان تغذیه‌ای جزء مسائلی است که امروزه پررنگ‌تر شده است و به واسطه آنها طول عمر و کیفیت زندگی اجتماعی و خانوادگی بیماران نسبت به گذشته افزایش یافته است.

جنابيان یاد آور شد: بیماران سرطانی را باید مورد حمایت کامل قرار داد و این یکی از اولویت‌های وزارت بهداشت بايد قرار گيرد که در این میان کافی‌ است بیمه‌ها نیز از هزینه‌های درمان سرطان حمایت کنند.

انتهای پیام/
نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2019 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.