دوشنبه 7 اسفند 1396 - Monday, February 26, 2018
نامه احمدی‌نژاد، یک بیانیه موهن سیاسی است/ بقای سیاسی وی با یک اشاره رهبری معظم به پایان می‌رسد/ نامه‌ وی، شباهت ویژه‌ای به خواسته‌های ترامپ و نتانیاهو دارد/ توهم یک مصلح کبیر/ بجای رهبری‌معظم، روسای جمهور عذرخواهی می‌کردندحدیث امام صادق (ع) درباره عیب جوییروایت خیاطی که به فرماندهی رسید!سفر به پایتخت فرهنگی ایران در ایام نوروزدرگیری کارشناس سیاسی با مجری در تلویزیونبازیگر معروف ترکیه‌ای، عموزاده قطب دراویش آشوبگر؟!خريد ٢ هزار واگن مترو در دستور كار دولت"شاخه زیتون"، هیزم آتش‌افروزی آنکارا- واشنگتنداعش زاییده حمله آمریکا به عراق است/ همسایگان ما مبنای امنیت در منطقه را براساس ائتلاف سازی علیه ایران گذاشته‌اندتخلف برخی اپراتورهای موبایل در نقض حریم خصوصی کاربرانسال آینده 838 هزار نفر به بازار کار اضافه خواهند شدپرسپولیس مهیای جشن قهرمانی شدسخنرانی سید حسن نصرالله به مناسبت چهلمین سالگرد تأسیس حوزه علمیه امام منتظر (عج)تکذیب شهادت عبدالملک الحوثی رهبر جنبش انصاراللهصفحه نخست روزنامه‌های امروزتلاطم بازار مسکن، کاذب یا واقعی؟ /بررسی تاثیر نرخ ارز بر قیمت مسکنروحانی: جای ترویج مسائل سیاسی در احزاب است نه در کلاس دانشگاه/ یک کشور با انزوا به هیچ جایی نمی‌رسد!مانور سیستم چک سلاح سنگین در پدافند هوایی بابلسرتجلیل از بازنشستگان و ایثارگران آبفای مازندراننکات تبلیغاتی در تلگرام
تاریخ :1396/09/14 7:24 AM
موشکی که توان چانه‌زنی را برای انصارالله بالا برد
توان موشکی مقاومت یمن نشان داد که پس از این، متحدان آل‌سعود در امان نخواهند بود.

به گزارش بصیرآنلاین، یمن آوردگاهی بود که ولیعهد جوان عربستان سعودی با هدف بلند پروازی‌های ژئوپلتیکی به خاک و خون کشید، چرا که با شروع  موج بیداری اسلامی در میان کشورهای منطقه  و رسیدن  این موج  به یمن  با سد سیاست‌های زورگویانه عربستان مواجه شد، حکومت آل سعود تصمیم گرفت میان مردم و حکومت یمن دومی را انتخاب کند، چرا که به دنبال تأمین منافع خود از طریق حکومت دست نشانده در منطقه بود.

در طول سه سالی که جنگ در یمن رخ داد شکاف عمیقی بین مردم و حکومت شکل گرفت، به طوریکه با همراهی آل سعود با دولت دست‌نشانده موج و خیزش مردم یمن برای رهایی شروع شد و مقاومت مردمی در قالب انصارالله نمایان شد. گروه مقاومت با هدف رهایی مردم به مبارزه با  زورگویی عربستان برخاست و جنگی که قرار بود در طول یک هفته پایان پیدا کند نزدیک به سه سال طول کشید چنانچه مردم یمن  زیر بی‌رحمانه‌ترین حملات موشکی و تحریمی ایستادگی کردند.


موشکی که توان چانه‌زنی را برای انصارالله بالا برد/جلوگیری از توطئه با موشک‌های مقاومت یمن

عربستان خود را پدرخوانده جهان عرب می‌داند به همین دلیل برای مقابله با موج بیداری مردم بی‌گناه یمن و حفظ جایگاه رئیس جمهور مستعفی "عبدربه منصورهادی"  در این کشور با همراهی حکومت‌های منطقه از جمله امارات، بحرین،کویت و... جنگی نامتقارن علیه آزادی خواهی و عدالت طلبی مردم یمن آغاز کرد. آل سعود به همراه سایر حکومت‌های غیردموکراتیک منطقه از هراس اینکه مبادا موج بیداری به دورن جامعه آنها نفوذ کند با انواع سلاح‌های تولید شده در آمریکا و انگلیس دست به کشتار مردم بی‌دفاع زدند و یک فاجعه انسانی تمام عیار را در طول زمان شکل دادند.  با محاصره  زمینی، هوایی و دریایی یمن و جلوگیری از رسیدن هرگونه کمک بشردوستانه به این کشور تمام تلاش خود را کردند که محور مقاومت شکل گرفته بر پایه مردمی در این کشور را به اضمحلال بکشانند.

اما توان داخلی مقاومت انصارالله و دستیابی به ساخت موشک‌های بومی موجب شد که جنگ یمن بر روی محور استراتژیک‌تری پیش برود. پرواز موشک‌های یمنی به دل دشمن در جده، ریاض و استان‌های جنوبی عربستان نشان داد یمن آنچنان‌که به نظر می‌رسد لقمه چرب و نرمی نیست،  زیرا با اوج گیری موشک‌های بالستیک انصارالله معادلات استراتژیک در جنگ به طور کلی تغییر کرد و آل سعود به این نتیجه رسید که به راه‌های دیگری  نیاز دارد، تا  اهداف قدرت طلبانه خود را  به واقعیت نزدیک‌تر کند. بنابراین در نهایت استفاده از ابزار نرم و تبلیغات  راهگشای گرفتاری یمن تلقی شد.

 با فرسایشی شدن جنگ یمن، آل سعود به این نتیجه رسید که دیگر نمی‌تواند بدین منوال جنگ را ادامه دهد در نتیجه تصمیم گرفت با ایجاد شکاف‌های داخلی از طریق خانواده‌های یمنی که دارای نسبت فامیلی با آل سعود هستند شکاف را بیش از پیش افزایش دهند. یکی از نزدیک‌ترین اتفاقاتی که در چند روز اخیر رخ داد تبلیغات گسترده علیه مقاومت انصارالله و ایجاد شکاف در ساختار تصمیم‌گیری دولت یمن  بود تا اهداف زیاده‌خواهانه و قدرت طلبی خود را جامع عمل بپوشانند. آتش زدن ساختمان‌های مربوط به انصارالله در یمن و اظهارات برخی از اعضای حزب کنگره یمن مبنی بر آشتی و مذاکره با عربستان و دولت‌های همراه همه در قالب جنگ روانی و شاید هم جنگ اطلاعاتی و شناختی تفسیر می‌شود تا روحیه مقاومت انصارالله تضعیف شود و باتلاق یمن دستاوردی را برای آل سعود داشته باشد.

اما همیشه محاسبات در دنیای بین دولت‌ها درست از آب در نمی‌آید، محور مقاومت انصارالله به نمایندگی از مردم یمن طرح نقشه‌ای که آل‌سعود برای انقلاب یمن طرح‌ریزی کرده بود را خواند و برای جلوگیری از بی‌نتیجه ماندن راه هشدار جدی را به سران آل سعود در قبال آسیب‌پذیری همراهانش داد.

موشکی که توان چانه‌زنی را برای انصارالله بالا برد/جلوگیری از توطئه با موشک‌های مقاومت یمن

حمله موشکی مقاومت انصارالله به تأسیسات هسته‌ای امارات متحده عربی با موشک‌های کروز هر چند با تکذیب آنها همراه بود مانند حمله موشکی که در چند روز گذشته به فرودگاه ریاض شد این پیغام را به محمد بن سلمان رساند که اگر آنها جنگ را در میدان درست و صحیح پیش نبرند و یا حتی به آن پایان ندهند موجی از جنگ و خشونت دولت‌های متحد آن را  فرا خواهد گرفت.

اینکه انصارالله تصمیم گرفته جنگ را به خارج از مرزهای یمن و حتی عربستان ببرد به این معناست که به دنبال دستیابی به یک اهرم فشار در مقابل آل سعود است تا قدرت چانه‌زنی خود را افزایش دهد و در نتیجه توان بازدارندگی دفاعی خود را بالا ببرد. از سوی دیگر توطئه‌هایی در چند روز اخیر توسط عربستان مدیریت می‌شد تا یمن به طور کامل روحیه مقاومت خود را از دست بدهد و شکاف شکل گرفته فرصت بهره‌برداری سیاسی را فراهم کند که با این حمله با شکست مواجه شد چرا که این هشدار را به طرفداران داخلی عربستان داد مقاومت به هیچ روی با سازش و مماشات حرکت نخواهد کرد.

در جبهه مقابل نیز اختلافاتی که از قبل بین عربستان و امارات در قسمت‌های جنوبی یمن وجود داشت بیشتر خواهد شد، چرا که عمده زیست امارات منوط به فعالیت‌های اقتصادی است و هرگونه ناامنی موجب ضرر اقتصادی و بحران‌های مالی در این کشور می‌شود. در نتیجه شکل‌گیری شکاف در جبهه مقابل دور از انتظار نیست. حتی اگر این خبر از سوی امارات به سبب ملاحظات امنیتی تکذیب شود، اما این زمینه را برای روزهای آینده  و موشک‌های آینده فراهم می‌کند.


گزارش از مریم پیک‌آذر

نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2018 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.