پنجشنبه 26 مهر 1397 - Thursday, October 18, 2018
تاریخ :1396/09/12 7:54 AM
انتقادات تند مجید انصاری از روند حاکم بر مجلس
معاون اسبق رئیس جمهور در امور مجلس نسبت به روند حاکم بر مجلس انتقاد کرد.

به گزارش بصیرآنلاین؛ حجت الاسلام مجید انصاری عصر امروز در نشست "مجلس؛ عملکردها و انتظارها" که به همت انجمن اندیشه و قلم برگزار شد،   با تاکید اینکه از نظر من مجلس موفق مجلسی است که قانون زیاد وضع نکند، اظهار کرد: از مشکلات مجلس تعداد قوانین بسیار است به گونه ای که عالم قانونگذاری لباس و ردایی بسیار ناموزون با وصله پینه‌های بسیار است. ما ۱۱ هزار عنوان قانون داریم که هر کدام از قوانین آیین نامه های اجرایی بسیاری دارد و اینها موجب شده اجرا قانون دشوار و نظارت بر قانون مشکل شود و از همین رهگذر کسانی که درصد سوءاستفاده هستند، گریزگاه های بسیاری از سوی همین قانون پیدا می‌کنند.

انصاری با اشاره به کارکرد نظارتی مجلس بیان کرد: یکی از ابزارهای نظارتی که قانون اساسی از مجلس خواسته حق تحقیق و تفحص در همه امور کشور است که در تفاسیر بعدی به تحقیق و تفحص در برخی از امور کاهش یافت که اولین نقص است و حتی مجلس در دوره‌هایی حق خود را به مسایل سیاسی و جناحی تقلیل کرده و کمتر تحقیق و تفحصی مربوط به کلان و ملی بوده است.

وی افزود: دیگر ابزارهای نظارتی مانند سوال و استیضاح و تذکر هم سیر نزولی و جزیی و موردی و بخشی پیدا کرده و در آسیب شناسی با کمال تاسف به ابزاری برای فشارها برای برخی امتیازگیری ها بوده است.

انصاری در پاسخ به سوالی برای بیان برخی فشارها برای امتیازگیری در دوران مسئولیتش یادآور شد: بخشی از مسایل به مصلحت نیست. متاسفانه انتظاراتی که از نمایندگان شکل گرفته و به آن دامن زده شده، مسیر انحرافی به خود گرفته است. در حوزه انتخابیه به غیر از تهران و چند شهر بزرگ در شهرستان‌ها، نمایندگان را آچار فرانسه شهر می‌دانند و همه چیز را از نمایندگان می‌خواهند و آنها نیز اجابت می‌کنند.

وی اضافه کرد: من در مجلس اول نماینده زرند بودم و فکر می کردم نماینده مردم بودم اما در اواخرش این تصور ایجاد شد که من به مردم توجهی ندارم. من به آقای هاشمی گفتم که درخصوص نقش و جایگاه مجلس سخنرانی کند. آن زمان بحث دفاتر استانی نمایندگان مطرح شد ولی شورای نگهبان این مساله را رد کرد اما اکنون نمایندگان براساس قانون رسمی، دفاتر متعدد دارند و پولش را مردم می‌دهند. در مجلس همه پذیرفتند که نماینده وظیفه‌اش این است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه مطالبات نادرستی از نمایندگان شکل گرفته است، عنوان کرد: نمایندگان مکررا می‌آمدند و می‌گفتند فرماندار ما را تغییر بده چون با من همراه نیست. مگر شما چه می‌خواهی که فرماندار باید همراهت باشد؟ این مساله جا افتاده است که استانداران یا مدیران با نظر نمایندگان انتخاب شوند مگر نه وزرا استیضاح می‌شوند. پس حق رییس جمهور چه می‌شود؟ این روند موجب شده تا مجلس روند نزولی داشته باشد و البته وزرا هم استقبال می‌کنند تا با دادن امتیاز از فشار مصون بمانند.

 

انتهای پیام/
نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2018 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.