جمعه 23 آذر 1397 - Friday, December 14, 2018
شکوفایی مازندران باید به دست خودمان رقم بخوردمازندران دارای امنیت مناسب و برکات الهی استحدیث امام باقر(ع) درباره حکمتعمر شورای همکاری خلیج‌فارس به سر آمده است/ احتمال تشکیل شورای دیگری تحت نظارت آمریکاآقای جهانگیری! چرا معاون اول مانده‌اید؟کرونری قلب (CHD) چیست؟سلبریتی‌ها در کانون انتقادات مردمبررسی دستمزد کارگران برای سال ۹۸ به کجا رسید؟کلمبیا با دلار‌های اضافه در دسترس کی‌روش!تصویر روزنامه‌های ورزشیصفحه نخست روزنامه‌های بصیرآنلاینتوانمندی کم نظیر ایران در صنعت شکلات‌سازی/عرصه‌ای برای افزایش صادرات غیرنفتیروحانی: قدرت علمی، باعث غرور ملی است/حضرت امام (ره) حضور مردم را مایه بقای نهضت اسلامی می‌دانستهمه بايد از دستاوردهاي انقلاب هنرمندانه دفاع كنيمفضای مجازی پاتوق اصلی امروز ساقی‌های گل‌فروش!لیگ پر ستاره وزنه برداری بدون درآمد!یمن؛ نقض آشکار حقوق بشرهر آنچه در برنامه نود گذشتورود پیکر ۷۲ شهیدتازه تفحص شده دوران دفاع مقدسحمایت وزارت علوم از برنامه‌های پژوهشی و گسترش اشتغالزایی/ بودجه پارک‌های علم و فناوری افزایش پیدا می‌کند
تاریخ :1396/09/01 8:42 AM
وقتی داعش در سوریه و عراق جنایت می کرد اتحادیه عرب کجا بود؟/باید قدرت ملی خود را افزایش دهیم
رییس جمهور گفت: وقتی مردم عراق گرفتار داعش شدند، مردم حلب و دیرالزور را سر می‌بریدند، اتحادیه عرب کجا بود....
رییس جمهور گفت: وقتی مردم عراق گرفتار داعش شدند، مردم حلب و دیرالزور را سر می‌بریدند، اتحادیه عرب کجا بود.

به گزارش بصیرآنلاین، حسن روحانی رییس جمهور در پنجمین کنگره سراسری خانه کشاورز که امروز در اردوگاه باهنر برگزار شد؛ با بیان اینکه آرامش جامعه و امنیت غذایی کشور در سایه تلاش کشاورزان است، اظهار کرد: اگر کشور روزی برای مواد غذایی دچار اضطراب و نگرانی شود، همانند جنگ جهانی اول، مردم برای یک قرص نان مجبورند با یکدیگر مشاجره کنند.

وی در خصوص اینکه همه مقامات مسئول در شرایط سخت زلزله کرمانشاه حرکت خوبی را آغاز کردند، افزود: انتظار می‌رود که این همکاری ها همچنان ادامه یابد.

روحانی با بیان اینکه ملت ما بیدار، هوشیار و متحد است، گفت: دولت چیزی جز مردم ندارد و هیچگاه فاصله ای بین دولت و مردم وجود ندارد.

رییس جمهور ادامه داد: با تلاش ملت و دولت در صدد هستیم که غم را از سیمای مردم داغ دیده استان کرمانشاه که دچار مصیبت عظیمی شده اند، برداریم.
اربابان داعش فکر انقراض آن را نمی کردند

روحانی در ادامه در خصوص جنایت های داعش گفت: جنایت های داعش به قدری وقیح بوده که  روی جنایتکاران تاریخ را سفید کرده است. آنها با بی رحمی، بهترین جوانان منطقه را سر می بریدند و به هیچکس رحمی نمی‌کردند.

وی اضافه کرد: هیچگاه فکر نمی کردیم که در قرن 21 ، چنین قم وحشی با کنترل قدرت های بزرگ در پس پرده، دست به جنایتهای به این عظمت بزنند.

روحانی یادآور شد: قدرت های بزرگی همچون آمریکا و اسرائیل از این قوم شوم حمایت می کردند و اربابان داعش بر این باور بودند که تا مدت ها در منطقه به جنایت های خود ادامه می دهند، اما با مجاهدت های بسیار، شر آنها کم شد.

رییس جمهور  ادامه داد: بنیان داعش از بین رفته و عده ای کمی از آنان متفرقه شده اند و این پیروزی را باید به رهبر، نیروی قدس، ارتش، سپاه و به ویژه به سردار سلیمانی تبریک گفت.

وی تصریح کرد: البته این پیروزی متعلق به دیپلمات ها و تمامی افرادی است که تلاش کردند تا ثبات و آرامشی را در منطقه به وجود بیاورند.

روحانی تشریح کرد: کشورهای دلسوزی همچون روسیه، ترکیه و ایران جلساتی برای آینده منطقه گذاشتند، تا امنیت برای همگان فراهم شود.

رییس جمهور در ادامه بیان کرد: وقتی مردم عراق گرفتار داعش شدند، مردم حلب و دیرالزور را سر می‌بریدند، اتحادیه عرب کجا بود؟

روحانی تصریح کرد: وقتی داعش در سوریه و عراق جنایت می کرد اتحادیه عرب کجا بود؟اتحادیه عرب چرا همیشه در قبال ظلم سنگین صهیونیست ها به ملت عرب و مسلمان فلسطین سکوت کرده است؟بسیار تاسف بار است که اتحادیه عرب از پاسخ موشکی مردم یمن به عربستان به خشم آمده و غصه دار شده است.باید قدرت ملی خود را افزایش دهیم.
 امنیت غذایی  باید توسط خودمان ساخته شود

وی با بیان اینکه قدرت ملی، نظامی، اقتصادی و امنیت غذایی  باید توسط خودمان ساخته شود، افزود: بنده بسیار خرسندم که کشاورزان در طول پنج سال گذشته موفقیت های بسیار خوبی را به بدست آوردند، اما ما نیاز به کشاورزی و صنایع غذایی پایدار داریم، چراکه اگر برای مدت یک و دو سال از زمین و آب حداکثر استفاده را داشته باشیم، به گونه ای که آمار و ارقام خوبی را تولید کنیم، برای سال چهارم و پنجم کشاورزی تعطیل خواهد شد که این خوب نیست.

روحانی با بیان اینکه آب و خاک سرمایه ارزشمند کشور به شمار می روند، گفت: البته ما ارزش خاک کشور را همانند ماهی که ارزش آب را نمی داند، نمی دانیم در حالیکه برای جلوگیری از فرسودگی خاک باید از آن حراست و حفاظت کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه خاک مستعد کشاورزی همه جا نیست، بیان کرد: خاک مستعد کشاورزی یک نعمت بزرگ به شمار می رود که غذای تمامی محصولات کشاورزی اعم از زراعت، باغداری، مراتع، جنگل داری و دامداری از آن تأمین می شود، در حالیکه کشورهای جنوبی خلیج فارس برای ایجاد یک مزرعه کوچک مجبور به واردات خاک از کشوره ای همسایه هستند.

وی با بیان اینکه آب عنصر مهم و حیاتی دیگر کشور ماست که حفاظت و حراست از آن امری ضروری است، تصریح کرد: دولت یازدهم تلاش های فراوانی جهت حمایت از کشاورزان انجام داده که نمونه آشکار و روشن آن قیمت تضمینی محصولات کشاورزی است.
ضرورت رقابتی بودن محصولات کشاورزی با دنیای امروز

روحانی در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه محصولات تولیدی ما در دنیای امروز باید قابل رقابت باشد، گفت: اگر قیمت محصولات تولیدی در داخل با سایر کشورها متفاوت باشد، این امر می تواند مشکلاتی را به وجود آورد، بنابراین برای رقابت سالم با کشورهای منطقه و دنیا باید این فضا را به وجود آوریم.

وی با بیان اینکه همه دولت ها به بخش کشاورزی یارانه پرداخت می‌کنند، گفت: در چهار سال گذشته با افزایش 21 میلیون تنی محصولات کشاورزی تولید محصولات کشاورزی از 97 میلیون تن به 118 میلیون تن رسید که این امر افتخار بزرگی برای کشاورزان سراسر کشور به شمار می رود.

روحانی از بهبود تراز تجاری مواد غذایی و محصولات کشاورزی در چند سال گذشته خبر داد و گفت: تراز تجاری بخش کشاورزی از 8.1- میلیارد دلار به 3.9- میلیارد دلار در سال 95 رسید و همچنین واردات محصولات کشاورزی مورد نیاز از 13 ونیم میلیارد دلار به 7.7 میلیارد دلار در سال گذشته رسید که این دستاوردی بزرگ برای کشور محسوب می شود.
8میلیون و 872 هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شد

رئیس جمهور با اشاره به آخرین وضعیت خرید تضمینی گندم در سال زراعی 95_96 بیان کرد: 8 میلیون و 872 هزار تن گندم با ارزش بالغ بر 11هزار و 593 میلیارد تومان در  قالب طرح خرید  تضمینی از کشاورزان خریداری شد که تمامی مطالبات آن به طور کامل به حساب کشاورزان پرداخت شده است.
حمایتهای دولت باید جهت دار باشد

روحانی ادامه داد: تلاش دولت در این بوده که از کشاورزان حمایت کند و البته حمایت تنها به معنی خرید تضمینی نیست، بلکه حمایت هایی در قالب مکانیزه کردن، آبیاری مدرن و ... است.

رئیس جمهور افزود: دولت در خوزستان و ایلام قول مساعدت در کشاورزی را داده بود و مطابق وعده ها تا پایان سال، زمین های زیرآبیاری را به 300هزار هکتار می رسانیم.

وی در خصوص گفته حجتی که از افزایش سه برابری تولید دانه های روغنی نسبت به سال گذشته خبر داده بود، یادآور شد: این دستاورد بزرگی است و تلاش ها برای گسترش این دستاوردها ادامه خواهد داشت.

روحانی در خصوص تولید دانه های روغنی گفت: تولید دانه های روغنی از یک میلیون و 100 هزار تن به یک میلیون و 700 هزار تن رسیده و این گام خوبی در این عرصه بوده است.

وی تصریح کرد: خانه کشاورز برای مساعدت فکری و عملی بنا شده است و اصل کار به دست این نهاد انجام می شود، بنابراین وزارت کشاورزی هم اندک اندک باید وظایف خود را به دست مردم بسپارد، مگر اینکه مشارکت آن لازم و در بحث کلان کشوری باشد.

رئیس جمهور با اشاره به وظایف دولت در حمایت از کشاورزان گفت: حمایت های دولت باید جهت دار شود، متاسفانه خریدهای تضمینی با یک قیمت انجام می شود و تفکیکی برای کشاورزانی که میزان سم، آب و کود آنها متفاوت است، ملاک قرار نمی دهیم  و همانند یارانه ها مبلغی ثابت در نظر گرفته می شود.

روحانی اضافه کرد: قانون خرید تضمینی در سال 68 تصویب شد و حدود 28 سال است که به همان شکل اولیه اجرا می شود، در صورتیکه کالاهای الزامی و استراتژیک با گذر زمان تغییراتی داشته است، پس باید مبنای خرید تضمینی اصلاحاتی داشته باشد.

وی با اشاره به هدف دار کردن حمایت ها تصریح کرد: اگر حمایت ها هدف دار شود، ارزش کار آن کشاورزی که آب کمتری مصرف می‌کند و میزان سم و کود آن استاندارد است، دیده می شود. بنابراین دولت هم باید از کشاورزانی که کاری ارزشمند در حوزه فعالیت های خود انجام می دهند، حمایت بیشتری را در نظر بگیرد.

رئیس جمهور اضافه کرد: حمایت های جهت‌دار موجب تحول در وضع زراعی می شود و آنگاه می توانیم، نتیجه مطلوبی داشته باشیم.

روحانی افزود: هدف از زراعت تولید محصولات غذایی سالم است و اگر خلاف ذات خود ،باعث به خطر افتادن سلامت شود، مخالف برنامه های خود پیش رفته ایم. بنابراین اهمیت سلامت محصولات غذایی را باید در برنامه های زراعی خود مد  نظر قرار دهیم.

وی یادآور شد: علاوه بر سلامت محصولات کشاورزی ارج نهادن به مسائل مربوط به محیط زیست هم اهمیت دارد و ضمن زراعت باید دقت داشته باشیم که با فعالیت خود محیط زیست را به خطر نیاندازیم.

رئیس جمهور به برخی از مشکلات محیط زیستی اشاره کرد و گفت: ریزگردهایی داخلی که ایجاد مزاحمت کرده، باید برای آن چاره ای اندیشیده شود و علت آن را به طور علمی بررسی کنیم . اگر ریزگردهای مزاحم از کشورهای دیگر وارد کشور می شوند، باید با رایزنی و مذاکره برای حل آن چاره ای بیاندیشیم.

روحانی با بیان اینکه برخی از فعالیت های کشاورزی ایجاد آلودگی می‌کنند، افزود: کشاورزی نیاز به زه‌آبی دارد و این موضوع غیرقابل انکار است. اما مسیر طی این زه‌آبی ها ایجاد مشکل می‌کند، زیرا در نهایت به رودخانه ها ریخته می شود، بنابراین باید برنامه ای برای مسیر آن تدوین شود.

وی با بیان اینکه تصفیه فاضلاب ها باید در دستور کار قرار گیرد، گفت: بسیاری از نیروهای کشاورزی به دلیل مشکل های فاضلابی و زباله از بین رفته است.

رئیس جمهور تاکید بر اینکه حدود پنج سال است که در خشکسالی به سر می بریم، یادآور شد: از سال 91 میزان بارندگی حدود 441 میلی متر و نزولات سماواتی اندک بوده است . با توجه به اینکه ایران در منطقه ای خشک و نیمه خشک قرار گرفته است، باید زمینه را با شرایط موجود، برای تحولی بزرگ آماده کنیم.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به صادراتی شدن محصولات کشاورزی اشاره کرد و گفت: امروزه نسبت به چهار سال گذشته میزان صادرات وضعیت بهتری دارد، اما در بسیاری از موارد امکان رقابت برای ما وجود ندارد.

رئیس جمهور تصریح کرد: مسئله دومی که باید در کشاورزی به آن اهمیت داده شود مربوط به کشت فراسرزمینی است . نیازی نیست که تمام محصولات کشاورزی در داخل کشور کشت شود ، بلکه در برخی موارد می توانیم با اجاره زمینی در دیگر کشورها به کشاورزی و زراعت بپردازیم تا زمینه رقابت برای ما فراهم شود.

روحانی در خصوص کشت های فراسرزمینی، افزود: کشت فراسرزمینی موجب می شود تا محصولات به بار آمده را به بازارهای اطراف آن منطقه‌ عرضه کنیم و یا محصولاتی که امکان کشت آن در ایران وجود ندارد را در کشور دیگری تولید کرده و برای خودمان، واردات به صرفه ای را حاصل کنیم.
خودکفایی گندم معنایی خاص دارد

روحانی تعامل با دنیا را امری ضروری دانست و گفت: صادرات محصولات کشاورزی درقبال واردات ایرادی ندارد.

وی با بیان اینکه به دلیل شرایط آب و هوایی تایلند سالانه حداقل 3 الی 4 بار  برداشت برنج را انجام می دهد، گفت: برنج با رنگ های متنوعی که هرکدام خواص خاص خود را دارند، در این کشور تولید می شوند.

رئیس جمهور با بیان اینکه کشاورزی افتخاری بزرگ برای کشور است، گفت: تلاش در زمینه خود اتکایی محصولات غذایی و استراتژیک به ویژه گندم امری ضروری است، چراکه خودکفایی گندم از لحاظ امنیت سیاسی و ملی معنای خاصی دارد.

روحانی ادامه داد: باتوجه به اهمیت ویژه گندم باید یارانه بیشتری به آن تخصیص داده شود تا مردم بتوانند احساس آرامش و امنیت بیشتری در کشور داشته باشند.

وی در خاتمه با انتقاد از تفاوت معنادار قیمت از مزرعه تا بازار تاکید کرد: تمامی روستاها، مزارع و تشکیلات کشاورزی، از طریق فضای مجازی باید به دنبال کاهش تفاوت قیمت محصولات مختلف کشاورزی از مزرعه تا بازار باشند تا به سبب سودجویی دلالان شاهد فاصله بیش از حد قیمت نباشیم.

انتهای پیام/

 

 
نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2018 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.