دوشنبه 4 تير 1397 - Monday, June 25, 2018
تاریخ :1396/06/20 7:47 AM
پیشگامی شهید مطهری در تبین موضوع «حجاب»
حجت‌الاسلام والمسلمین جواد طوبایی، استاد حوزه علمیه با اشاره به فعالیت سازنده و موثر گروه فرهنگی مسجد و آستان مقدس امامزاده سیداسماعیل(ع) با مدیریت حاجیه خانم طاهره طوبایی و استقبال گسترده مردم به ویژه بانوان از برنامه های این مرکز دینی-فرهنگی، گفت: این درحالی است که بیش از این، فضای این بقعه متبرکه، محل رفت و آمد معتادان و متکدیان بود.

 
حجت‌الاسلام والمسلمین جواد طوبایی؛ مدیر آستان مقدس امامزادگان سیداسماعیل و یحیی(ع) تهران، تبیین و نشر معارف دین در جامعه را مهم‌ترین کارکردهای بقاع متبرکه، مساجد و سایر مراکز دینی و فرهنگی دانست و گفت: این خانه‌های خدا می‌توانند در زمینه حجاب و عفاف، روشن‌گری کنند. لازمه این موضوع، استفاده از سخنرانان و استادان حوزوی و دانشگاهی برای تبیین دقیق و روشنگرانه است.
 

این استاد حوزه علمیه برداشت های نادرست از ضرورت حجاب را از عوامل گسترش بدحجابی در جامعه دانست و افزود: حجاب و عفاف، محدود به بانوان نیست بلکه مردان را نیز دربرمی گیرد؛ شاید غفلت از ضرورت رعایت حدود این موضوع از سوی مردان، موجب بروز برخی تصورات در ذهن خانم ها شده است؛ به طوری که این گروه تصور می کنند که اسلام، تبعیضی در این زمینه قایل شده است. وجود چنین تصوری نشان دهنده کم کاری روحانیون و مبلغان است.

 
پیشگامی شهید مطهری در تبین ابعاد و زوایای مختلف حجاب

امام جماعت مساجد امامزادگان سیداسماعیل و یحیی(ع) با اشاره به پیشگامی شهید مطهری در تبین ابعاد و زوایای مختلف حجاب در کتاب «مسأله حجاب» و غفلت سایر علما از این موضوع، خاطرنشان کرد: عده ای با این پندار که با پیروزی انقلاب، آموزه های اسلام به سرعت در جامعه، بیان، نشر و استمرار خواهد داشت، از طرح موضوعات مهمی مانند عفاف و حجاب در جامعه غفلت کرده اند که نتیجه آن، وضع موجود حجاب در کشور است.

 

این فعال فرهنگی درخصوص این موضوع که مسجدی ها چه واکنشی در برابر یک خانم بدحجاب یا پسری با پوشش و ظاهر نامناسب دارند، اظهار داشت: برخورد برخی مسجدی ها در این زمینه، مناسب و مطابق با دستورات دین، و رفتار بعضی نیز، ناپسند و زشت است. توصیه اصلی دین در این زمینه، برخورد پذیرا و همراه با احترام و ادب است تا زمینه اصلاح افراد فراهم شود.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین طوبایی گفت: بیشتر نمازگزاران و دست اندرکاران مساجد امامزاده سیداسماعیل و یحیی(ع) تهران، رفتار مناسبی با بانوان بدحجاب و مردان دارای پوشش نامناسب دارند و بارها جایزه مسابقات را چادر قرار داده ایم تا موجب فرهنگ سازی درباره رعایت عفاف و حجاب در کشور شویم.

 

وی با اشاره به فعالیت بانوان محجبه در مسئولیت های مهم اجرای، قضایی، فرهنگی، علمی و سیاسی کشور، خاطرنشان کرد: بانوان با رعایت احکام شرع در مساجد نیز نقش اصلی در برگزاری برنامه ها دارند. سازمان ها و دستگاه های مختلف کشور می توانند با الگوبرداری از این وضعیت، فرهنگ دینی عفاف و حجاب را در جامعه گشترس دهند.

 

مساجد، بهترین نهاد دینی برای روشنگری درباره احکام دین هستند

مدیر آستان مقدس امامزادگان سیداسماعیل و یحیی(ع) گفت: مساجد، دانشگاه آموزش معارف دین باشند و اولویت اصلی مردم در فراگیری دستورات اسلام، رجوع به این خانه های خدا باشد. مساجد به دلیل حضور روزانه و مستمر مردم، بهترین نهاد دینی برای روشنگری درباره مسایل و احکام دین هستند، هرچند طی سالیان اخیر با تاسیس برخی مراکز و سازمان های فرهنگی، این موضوع مورد غفلت قرار گرفته است.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین طوبایی طوبایی خاطرنشان کرد: مسئولان سازمان ها و ادارات، رعایت عفاف و حجاب را در گزینش افراد رعایت کنند؛ ضمن اینکه باید شان انسان ها رعایت شود. رفتار علامه طباطبایی در برابر یک پرستار برای ما الگو است، آنجا که علامه گفته بود "حاضرم ثواب 70 سال نماز شبم را با یک شب مراقبت شما از بیماری عوض کنم».

 

امام جماعت مساجد امامزادگان سیداسماعیل و یحیی(ع) گفت: ائمه جماعات، پیشگام روشنگری در زمینه عفاف و حجاب و اصلاح این پندار غلط که "این موضوع منحصر به بانوان می شود"، باشند و در این راستا با همکاری نهادها و سازمان فرهنگی، کلاس های آموزشی و روشنگری را برگزار کنند.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین طوبایی با اشاره به فعالیت گروه فرهنگی مسجد و آستان مقدس امامزاده سیداسماعیل(ع) با مدیریت حاجیه خانم طاهره طوبایی و همچنین مشارکت اداره اوقاف و امور خیریه ناحیه 3 تهران در برگزاری برنامه‌های این مسجد و امامزاده، گفت: اجرای برنامه‌های جذاب و خلاقانه موجب دلبستگی بیشتر مردم به ویژه کودکان، نوجوانان و جوانان به انقلاب اسلامی و آشنایی بیشتر آنان با دستاوردهای نظام اسلامی می‌شود.

 

حاجیه خانم طاهره طوبایی، مدیر شورای فرهنگی مسجد و آستان مقدس امامزاده سیداسماعیل (ع) در ادامه، با اشاره به حضور کمرنگ بانوان در این مسجد به دلیل فضای تجاری اطراف و همچنین تعداد بی‌شمار معتادان این منطقه از بازار تهران گفت: فعالیت‌های مدیر و امام جماعت جدید (حجت‌الاسلام والمسلمین جواد طوبایی) هیئت امنا و شورای فرهنگی این بقعه و مسجد در چند ماه نخست فعالیت‌شان به دلیل سابقه ذهنی بدی که از محله امامزاده سیداسماعیل در ذهن‌ها وجود داشت نیز مانع از حضور گسترده بانوان در این خانه خدا شد تا اینکه سرانجام گستردگی تلاش‌ها، همت‌ها و اراده‌ها جواب دادند و اینک در میان تعجب همگان حتی مسئولان مرکز رسیدگی به امور مساجد، سازمان اوقاف و امور خیریه، شهرداری و نیروی انتظامی و همچنین تجار و بازرگانان حضور فعالیت‌ خانم‌ها در مسجد و آستان مقدس امامزاده سیداسماعیل بسیار پررنگ است.

 

مدیر شورای فرهنگی مسجد و آستان مقدس امامزاده سیداسماعیل (ع) خاطرنشان کرد: همجواری مسجد و امامزاده سیداسماعیل (ع) نیازمند اراده‌ای قوی بود تا زمینه‌ساز تبدیل این دو مرکز مهم دینی به یک قطب فرهنگی در جنوب تهران شود؛ رویداد مبارکی که به دلیل تلاش‌های امام جماعت، هیئت امنا، شورای فرهنگی این مسجد و همچنین همراهی گسترده بازاریان و بازرگانان و استادان و طلاب حوزه علمیه فیلسوف‌الدوله –امین‌الدوله به وقوع پیوست.

 

یادآور می‌شود، آستان مقدس و مسجد امامزاده اسماعیل(ع) در تهران، بازار، خیابان شهید مصطفی خمینی، نرسیده به چهارراه مولوی واقع شده است. یک سوی این آستان مقدس به واسطه بازار سرپوشیده به خیابان اصلی بازار تهران راه می یابد. این مکان تاریخی شامل میدان، آب انبار، مسجد و حیاطی زیبا و سرسبز است. علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر از برنامه‌های فراوان و متنوع آستان مقدس و مسجد امامزاده اسماعیل(ع) می‌توانند با شماره‌های 02155150002 و 09122033880 تماس بگیرند.

نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2018 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.