دوشنبه 4 تير 1397 - Monday, June 25, 2018
تاریخ :1396/03/21 8:16 AM
جهاد کشاورزی، جهاد رونق تولید و توسعه اشتغال
هفته ای که در آن  قرار داریم (21 لغایت 27 خرداد ماه ) مصادف است با هفته جهاد کشاورزی و این نامگذاری هم به مناسبت تشکیل نهاد انقلابی جهاد سازندگی در سال 1358 به فرمان امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه)، برای زدودن فقر و محرومیت از روستاهای و سازندگی و آبادانی در روستاها به عنوان بسترهای تولید و خودکفایی می باشد. جهاد سازندگی را باید نهاد انقلابی مولود انقلاب نامید که درکمتر از 5 ماه بعد از وقوع انقلاب شکوهمند اسلامی شکل گرفت ، راه اندازی شد و به سرعت به سازندگی و محرومیت زدایی از روستاها همت گمارد و جهادگران انقلابی آنچنان در این عرصه از جان و دل خود مایه گذاشتند که خاطرات خدمات صادقانه و جهادی آنها در همچنان در روستاها زبانزد خاص و عام است. نهاد انقلابی جهاد سازندگی بعدها با شروع جنگ تحمیلی پا به پای رزمندگان اسلام با تشکیل گردان های مهندسی رزمی  حماسه های بی بدیل آفریدند بطوریکه از معمار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام راحل(ره) لقب سنگرسازان بی سنگر را دریافت کردند جهاد سازندگی در سال 1379 با ادغام در بخش کشاورزی به جهاد کشاورزی تغییرنام یافت اما عنصر و جوهره جهادی آن برای رشد و اعتلای بخش کشاورزی و توسعه روستاها همچنان باقی است. جهاد همانگونه که از نام آن پیداست یعنی مبارزه در راه خدا و جهاد کشاورزی هم یعنی جهاد و تلاش تا پای جان برای تامین مهم ترین نیاز انسانهای جامعه یعنی غذا ، بنابراین جهاد کشاورزی را هم باید درکنار جهادهای دیگر به عنوان امری مقدس و دارای تعالی معنوی بر شمرد که هدف آن خدمت وتلاش صادقانه برای تامین نیازهای غذایی تمامی جامعه بخصوص مردم با ایمان کشور اسلامی ایران می باشد. سالی که در آن به سر می بریم به نام سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نام گذاری شده است و در این راه جهاد کشاورزی به دلیل زیر بخشهای متنوع آن از جمله ، زراعت ، باغبانی ، شیلات و آبزیان ، دام و دامپروری ، منابع طبیعی و سایر زیربخش ها دارای اهمیت دو چندان جهت رونق تولید به تبع آن توسعه اشتغال می باشد و در راستای تحقق اهداف رونق تولید و توسعه اشتغال باسلاح اقتصاد مقاومتی در کشور هر کدام از دستگاههای اجرایی دارای وظایف مشخصی می باشند و در این راه برنامه ریزی های لازم نیز انجام  گرفته است. اما مهمترین فرق جهاد کشاورزی با سایر دستگاههای اجرایی آن است که حرکت ، تلاش و سمت و سوی فعالیتهای جهاد کشاورزی آن است که باید جهادی باشد وبنابر فرموده مقام معظم رهبری: « درکار کشاورزی همانگونه که اسم شما جهاد کشاورزی است جهادی حرکت کنید.»
و همین موضوع است که به فعالیت های جهاد کشاورزی قداست بخشیده و ارزش آن را دو چندان می نماید. کار و فعالیت در جهاد کشاورزی به دلیل آن که با مهم ترین نیاز انسانها یعنی غذا سر و کار دارد باید مبتنی بر آموزه های جهادی باشد وبا توجه به تجربه نزدیک به 40 ساله فعالیت های جهاد سازندگی و سپس جهاد کشاورزی تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در این بخش دور از دسترس نخواهد بود و رونق تولید و توسعه اشتغال که لازمه آن کار و فعالیت جهادی است در این بخش بیش از پیش متجلی خواهد شد. خوشبختانه در سالهای اخیر شاهد تحرک جدی در پویایی و بالندگی بخش کشاورزی هستیم که نمونه بارز آن خودکفایی در تولید گندم در سال 1395 است که امیدواریم با ادامه روند رو به رشد بخش کشاورزی نسبت به سایر بخش ها و حرکت ، کار و مدیریت جهادی شاهد خودکفایی و خود اتکایی در تولید تمامی محصولات عمده بخش کشاورزی در کشور باشیم.
ارتقاء تولید در بخش های زراعت ، باغبانی ، شیلات و آبزیان و دامپروری در حال حاضر به عنوان بهترین روش ارتقاء تولید با ارز بری بسیار کم می باشد که در صورت صادرات می تواند ارزآوری قابل توجهی را برای کشورمان به دنبال داشته باشد.
وجود بازار بیش از 400 میلیون نفری در دورتا دور کشورمان که همه آنها به عنوان بازار صادرات سهل و آسان محصولات کشاورزی  محسوب می شوند بهترین فرصت را از هرجهت برای رونق تولید و توسعه اشتغال در بخش کشاورزی کشورمان فراهم کرده است که این امر با توجه به ضرورت های تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی با روحیه کار وتلاش جهادی می تواند بهترین راهبرد و استراتژی در دستیابی به تولیدات انبوه و به تبع آن توسعه اشتغال در بخش کشاورزی گردد.
جهاد سازندگی و به دنبال آن جهاد کشاورزی از بدو شکل گیری و تاسیس با تبعیت از پیرو مراد خود امام راحل ( ره) و سپس خلف صالحش مقام معظم رهبری توانسته ناممکن های فراوانی را چه در توسعه ، عمران ، آبادانی روستاها و چه در حماسه آفرینی های هشت سال دفاع مقدس و چه در خود کفایی و خود اتکایی در تولید محصولات اساسی کشاورزی به ممکن تبدیل نمایند و در حال حاضر هم با اتکاء و ایمان به این پشتوانه فعالیتی ارزشمند و اتکاء به روحیه کار و مدیریت جهادی قادر خواهند بود باسلاح اقتصاد مقاومتی تولیدات در بخش کشاورزی را رونقی دو چندان بخشیده و اشتغال را در بخش کشاورزی و زیربخش های مرتبط با آن را توسعه دهد و با به گردش درآوردن چرخ تولید در بخش کشاورزی سبب چرخش چرخ صنایع تبدیلی و تکمیلی وابسته به این بخش گردند که ثمره نهایی  آن سرفرازی ، سربلندی ، توسعه ،آبادانی ، پیشرفت و بالندگی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است. انشاالله.

رحمان امامي
كارشناس ارشد و مدرس دانشگاه

نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2018 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.