جمعه 27 مرداد 1396 - Friday, August 18, 2017
تحریم های آمریکا ارتباطی به برجام ندارد!سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: ما برخلاف ایران به متن و روح برجام پایبند بوده‌ایم!معرفی جالب ظریف توسط روحانیآخرین فرصت برای کنکوری هاپشت پرده سفر مقتدی صدر به عربستان و امارات چیست؟خبر فوت زائران ایرانی در عربستان صحت نداردبرنامه ویژه کی‌روش برای دیدار با کره جنوبیخروج واشنگتن از برجام، تلاش‌ها برای حل بحران هسته‌ای پیونگ‌یانگ را ناکام خواهد گذاشتورزش مورد علاقه رهبر انقلاب چیست؟موشک‌های کره شمالی چند دقیقه‌ای به شهرهای آمریکا خواهند رسید؟لزوم توجه رسانه‌ها و مسوولان به تفاوت انتقاد با توهین و افتراپدر همسر آذری جهرمی وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات کیست؟واکنش احسان حاج صفی بعد از دیدار با نماینده رژیم صهیونیستیوعده سردار سلیمانی: انتقام میگیریم!شهید حججی در کدام منطقه عملیاتی شهید شد؟آیا اکنون زمان مناسبی برای آشتی میان ایران و عربستان است؟حاشیه‌های اولین جلسه رأی اعتمادنیم صفحه روزنامه‌های ورزشی امروزآمریکا هشدار سفر به ایران را تمدید کردصفحه نخست روزنامه‌های امروز
تاریخ :1395/11/23 8:51 AM
انقلاب اسلامی و مولفه استکبارستیزی
انقلاب اسلامی دارای شاخصه ها و مولفه های گوناگونی است. از این رو برای ارزیابی و تحلیل حرکت انقلاب اسلامی باید به شاخص ها و محورهای اساسی آن توجه شود.در این میان یکی از ویژگی های اصلی و بارز آن مولفه استکبارستیزی است.
[انقلاب اسلامی و مولفه استکبارستیزی]

به گزارش بصیرآنلاین، زمانی که انقلاب اسلامی ایران به عنوان بزرگترین انقلاب جهان معاصر به پیروزی رسید دو ایدئولوژی لیبرالیستی و کمونیستی بر بیشتر مناطق دنیا سیطره داشتند. از این رو جهان به اردوگاه های 2 ابرقدرت جهانی تبدیل شده بود.
با پیروزی انقلاب اسلامی، حاکمیت الهی و دینی به مدارِ جهانی بازگشت که انسان را در دایره ای محدود و خانه ای پوشالی و عنکبوتی اش اسیر کرده بود. انقلاب اسلامی به مثابه صراط وشاهراهی بود که برخلاف ایدئولوژی هایی که تنها نگاه مادی و این دنیایی را آرمان خود قرار داده بودند، سعادت دنیوی و اخروی را نوید می داد.
انقلاب اسلامی فراگفتمانی را به عرصه ادبیات سیاسی جهان وارد کرد که روحیه استقلال طلبی و استکبار ستیزی از ویژگی های بارز آن بود. از این رو برای ارزیابی و تحلیل حرکت انقلاب اسلامی باید به شاخص ها و محورهای اساسی آن توجه شود و حرکت انقلاب اسلامی با آنها سنجیده شود. همانگونه که پیشتر گفته شد یکی از ویژگی های اصلی و بارز انقلاب اسلامی، مولفه استکبارستیزی است.
مولفه استکبار ستیزی را می توان در اصل «نه شرقی و نه غربی جمهوری اسلامی» دید. این اصل بیانگر عدم وابستگی انقلاب اسلامی ایران به دو اردوگاه شرقی و غربی است و بر خلاف بسیاری از انقلاب های سده بیستم که به نوعی در سایه حمایت از اردوگاه شرق یا غرب به پیروزی می رسیدند. از این رو شعار نه شرقی- نه غربی جمهوری اسلامی نشانگر آن است که اسلام و نظام برخواسته از آن در مقابل سلطه جویی های مستکبران است. بر همین اساس از ابتدای انقلاب اسلامی ایران، این نگرش و سیاست به یکی از عنصرهای محوری در سیاست جمهوری اسلامی ایران تبدیل شد.
واژه استکبار که در ادبیات سیاسی انقلاب اسلامی به طور مکرر به بهره برداری می رسد از تعالیم قرآن کریم مایه می گیرد. این واژه به معنای اظهار علو و برتری در زمین و بر دیگران بزرگی فروختن و خود را قاهر و مسلط دانستن است. در آیات مختلف قرآنی ماهیت قدرت های استکباری و صفات و عملکردهایشان در هر عصری معرفی شده است.
یکی از مشخصه‌های بارز اندیشه سیاسی حضرت امام خمینی (ره) تلاش برای وارد کردن واژه‌ها و مفاهیم قرآنی و اسلامی در ادبیات سیاسی مسئولان و دولتمردان نظام اسلامی بود. واژه استکبار از جمله واژه‌هایی بود که به طور عملی در این راستا وارد ادبیات انقلاب اسلامی شد. در واقع استکبار ستیزی از اصول بنیادین و محکمات انقلاب اسلامی است که امام خمینی (ره) توانست با شکل دهی یک فضای گفتمانی که تبدیل به یک فرا گفتمان شده، زمینه ساز بسیج افکار عمومی و خیزش توده های مستضعف علیه جهان استکباری غرب شود. در طول نزدیک به چهار دهه از حیات پر برکت نظام جمهوری اسلامی ، تعابیر و مفاهیم دو گانه «مستکبرین و مستضعفین» یا جبهه «استکبار و استضعاف» همواره در فضای گفتمانی انقلاب اسلامی مطرح بوده است.
بنابر این از ابتدای انقلاب اسلامی ایران، سیاست نه شرقی و نه غربی به عنوان یکی از سیاست های محوری در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران درآمد. با توجه به اهمیت مقوله استکبارستیزی و نفی سلطه بیگانگان این مساله در اصل 152 قانون اساسی نیز مورد تاکید قرار گرفت. بر اساس اصل152قانون اساسی، سیاست‏ خارجی‏ جمهوری‏ اسلامی‏ ایران‏ بر اساس‏ نفی‏ هر گونه‏ سلطه‏ جویی‏ و سلطه‏ پذیری‏، حفظ استقلال‏ همه‏ جانبه‏ و تمامیت‏ ارضی‏ کشور، دفاع‏ از حقوق‏ همه‏ مسلمانان‏ و عدم‏ تعهد در برابر قدرت‏ های‏ سلطه‏ گر و روابط صلح‏ آمیز متقابل‏ با دول‏ غیر محارب‏ استوار است‏.
در پایان گفتنی است به دلیل آگاهی بخشی انقلاب اسلامی، خواب مستکبران جهان آشفته شده و آن ها در هر برهه و از هر فرصتی بهره می برند تا با ایجاد تنگناهایی در قالب های مختلف ما را زیر فشار قرار دهند. با این حال وحدت و همدلی میان مسوولان و مردم و توجه به آرمان های اصیل انقلاب ما را از گزند حوادث حفظ و مسیر پیشرفت و آبادانی کشور را هموار خواهد کرد.
نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2017 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.