پنجشنبه 23 آذر 1396 - Thursday, December 14, 2017
نمایندگان استان از افزایش بودجه مازندران دفاع کنیدقدردانی علیرضا کریمی از مقام معظم رهبرینیروهای مسلح چه سهمی در بودجه سال 97 دارند؟متن کامل لایحه بودجه ۹۷احتمال شروع نام‌نویسی از جاماندگان یارانهعواملی که سلامت چشم‌ها را به خطر می‌اندازدآخرین فرصت شرکت در تکمیل ظرفیت کنکورسخنرانی آتشین اردوغان در انتقاد از رژیم صهیونیستیمهلت 48 ساعته دیوان عدالت به شرکت گاز برای حذف آبونمانلاغری سریع و آسان با چند ترفند سادهاصلاح آیین نامه تسهیلات خرید و ساخت مسکن آزادگان، جانبازان و خانواده شهدامجوز فروش ۳ استقلالی را صادر شدثروت آیت‌الله بهجت! +فیلماطلاعیه وزارت اطلاعات در مورد انتشار یک عکس در فضای مجازیقدس پایتخت جاودان اسرائیل است/ ترامپ از مواضعش عقب نشینی نمی‌کندتصویر روزنامه‌های ورزشی امروزحقوق کارکنان شاغل و بازنشستگان 10 درصد افزایش می‌یابدصفحه نخست روزنامه‌های امروزبه تعویق افتادن دادگاه جاسوس انگلیس در ایرانتوضیحات دادستان تهران در مورد بدهی 8 هزار میلیاردی 31 نفر به بانک سرمایه
تاریخ :1395/11/23 8:51 AM
انقلاب اسلامی و مولفه استکبارستیزی
انقلاب اسلامی دارای شاخصه ها و مولفه های گوناگونی است. از این رو برای ارزیابی و تحلیل حرکت انقلاب اسلامی باید به شاخص ها و محورهای اساسی آن توجه شود.در این میان یکی از ویژگی های اصلی و بارز آن مولفه استکبارستیزی است.
[انقلاب اسلامی و مولفه استکبارستیزی]

به گزارش بصیرآنلاین، زمانی که انقلاب اسلامی ایران به عنوان بزرگترین انقلاب جهان معاصر به پیروزی رسید دو ایدئولوژی لیبرالیستی و کمونیستی بر بیشتر مناطق دنیا سیطره داشتند. از این رو جهان به اردوگاه های 2 ابرقدرت جهانی تبدیل شده بود.
با پیروزی انقلاب اسلامی، حاکمیت الهی و دینی به مدارِ جهانی بازگشت که انسان را در دایره ای محدود و خانه ای پوشالی و عنکبوتی اش اسیر کرده بود. انقلاب اسلامی به مثابه صراط وشاهراهی بود که برخلاف ایدئولوژی هایی که تنها نگاه مادی و این دنیایی را آرمان خود قرار داده بودند، سعادت دنیوی و اخروی را نوید می داد.
انقلاب اسلامی فراگفتمانی را به عرصه ادبیات سیاسی جهان وارد کرد که روحیه استقلال طلبی و استکبار ستیزی از ویژگی های بارز آن بود. از این رو برای ارزیابی و تحلیل حرکت انقلاب اسلامی باید به شاخص ها و محورهای اساسی آن توجه شود و حرکت انقلاب اسلامی با آنها سنجیده شود. همانگونه که پیشتر گفته شد یکی از ویژگی های اصلی و بارز انقلاب اسلامی، مولفه استکبارستیزی است.
مولفه استکبار ستیزی را می توان در اصل «نه شرقی و نه غربی جمهوری اسلامی» دید. این اصل بیانگر عدم وابستگی انقلاب اسلامی ایران به دو اردوگاه شرقی و غربی است و بر خلاف بسیاری از انقلاب های سده بیستم که به نوعی در سایه حمایت از اردوگاه شرق یا غرب به پیروزی می رسیدند. از این رو شعار نه شرقی- نه غربی جمهوری اسلامی نشانگر آن است که اسلام و نظام برخواسته از آن در مقابل سلطه جویی های مستکبران است. بر همین اساس از ابتدای انقلاب اسلامی ایران، این نگرش و سیاست به یکی از عنصرهای محوری در سیاست جمهوری اسلامی ایران تبدیل شد.
واژه استکبار که در ادبیات سیاسی انقلاب اسلامی به طور مکرر به بهره برداری می رسد از تعالیم قرآن کریم مایه می گیرد. این واژه به معنای اظهار علو و برتری در زمین و بر دیگران بزرگی فروختن و خود را قاهر و مسلط دانستن است. در آیات مختلف قرآنی ماهیت قدرت های استکباری و صفات و عملکردهایشان در هر عصری معرفی شده است.
یکی از مشخصه‌های بارز اندیشه سیاسی حضرت امام خمینی (ره) تلاش برای وارد کردن واژه‌ها و مفاهیم قرآنی و اسلامی در ادبیات سیاسی مسئولان و دولتمردان نظام اسلامی بود. واژه استکبار از جمله واژه‌هایی بود که به طور عملی در این راستا وارد ادبیات انقلاب اسلامی شد. در واقع استکبار ستیزی از اصول بنیادین و محکمات انقلاب اسلامی است که امام خمینی (ره) توانست با شکل دهی یک فضای گفتمانی که تبدیل به یک فرا گفتمان شده، زمینه ساز بسیج افکار عمومی و خیزش توده های مستضعف علیه جهان استکباری غرب شود. در طول نزدیک به چهار دهه از حیات پر برکت نظام جمهوری اسلامی ، تعابیر و مفاهیم دو گانه «مستکبرین و مستضعفین» یا جبهه «استکبار و استضعاف» همواره در فضای گفتمانی انقلاب اسلامی مطرح بوده است.
بنابر این از ابتدای انقلاب اسلامی ایران، سیاست نه شرقی و نه غربی به عنوان یکی از سیاست های محوری در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران درآمد. با توجه به اهمیت مقوله استکبارستیزی و نفی سلطه بیگانگان این مساله در اصل 152 قانون اساسی نیز مورد تاکید قرار گرفت. بر اساس اصل152قانون اساسی، سیاست‏ خارجی‏ جمهوری‏ اسلامی‏ ایران‏ بر اساس‏ نفی‏ هر گونه‏ سلطه‏ جویی‏ و سلطه‏ پذیری‏، حفظ استقلال‏ همه‏ جانبه‏ و تمامیت‏ ارضی‏ کشور، دفاع‏ از حقوق‏ همه‏ مسلمانان‏ و عدم‏ تعهد در برابر قدرت‏ های‏ سلطه‏ گر و روابط صلح‏ آمیز متقابل‏ با دول‏ غیر محارب‏ استوار است‏.
در پایان گفتنی است به دلیل آگاهی بخشی انقلاب اسلامی، خواب مستکبران جهان آشفته شده و آن ها در هر برهه و از هر فرصتی بهره می برند تا با ایجاد تنگناهایی در قالب های مختلف ما را زیر فشار قرار دهند. با این حال وحدت و همدلی میان مسوولان و مردم و توجه به آرمان های اصیل انقلاب ما را از گزند حوادث حفظ و مسیر پیشرفت و آبادانی کشور را هموار خواهد کرد.
نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2017 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.