دوشنبه 4 تير 1397 - Monday, June 25, 2018
تاریخ :1395/10/20 8:23 AM
انعکاس سوگ آیت الله هاشمی از آینه رسانه های مجازی
رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی رخدادی است که از دیروز جامعه ایران و رسانه هایش را در بهت و اندوهی عمیق فرو برده است. رسانه های مجازی طی ساعت های بعد از درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی به انتشار خبرها و واکنش ها به درگذشت یار دیرین امام و ملت پرداختند.

آیت‌ الله اکبر هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، عصر یکشنبه نوزدهم دی ماه دار فانی را وداع گفت. خبر درگذشت این انقلابی مبارز و سیاستمرد معتدل، جامعه و شبکه های اجتماعی و رسانه های مجازی آن را ابتدا مبهوت ساخت و فضایی از غم و حسرت از این ضایعه اسفبار برای ملت ایران را گسترده ساخت.
واکنش مردم به خبر در گذشت آیت الله هاشمی، بازتاب این خبر در رسانه های داخلی و خارجی و پیام های مسوولان و چهره های سیاسی به مناسبت درگذشت آیت الله هاشمی مهمترین محورهای خبری- تحلیلی شبکه های مجازی طی ساعت های گذشته بود.

**حضور گسترده مردم پیرامون بیمارستان بستری و شتافتن مسوولان به بالین آیت الله هاشمی
پس انتشار خبر بستری شدن و سپس درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، عده ای از مردم و دوستداران ایشان به همراه شماری از مسوولان در بیمارستان شهدای تجریش تهران حضور یافتند. واکنش های مردم و مسوولان پس از تایید خبر درگذشت آیت الله هاشمی در کانال های مجازی مورد توجه قرار گرفت.
کانال «مجمع اصلاح طلبان» نوشت: علی رغم اعلام خبر درگذشت آیت الله هاشمی، اطراف بیمارستان شهدای تجریش از شمار حضور مردم و ماموران امنیتی کاسته نشده است. در حال حاضر به سرعت بر جمعیت حاضر در مقابل بیمارستان افزوده می‌شود به طوری که سراسر خیابان ولیعصر تقریبا مسدود شده است و حاضران علی رغم تذکرات و برخوردهای ماموران حاضر در محل حاضر به ترک بیمارستان نیستند.
کانال «انتخاب» هم از حضور «علی اکبر صالحی» رییس سازمان انرژی به عنوان یکی از نخستین مسوولان در بیمارستان شهدای تجریش خبر داد.
کانال روزنامه «ایران» نوشت: با توجه به شرایط وخیم آیت الله رفسنجانی، طی ساعت پایانی، افراد زیادی به بیمارستان شهدای تجریش رفتند. حسن روحانی، رییس جمهور ایران هم با چشمانی اشک بار، در محل حاضر شده است.
کانال «خبر آنلاین» آورد: همزمان با انتشار خبر بستری شدن آیت الله هاشمی رفسنجانی در یکی از بیمارستان های تهران حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان در محل بستری شدن رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور یافت و تا ضمن عیادت با وی از آخرین وضعیت سلامت او با خبر شود.
در کانال «ایران تایمز» می خوانیم: رییس جمهوری بر بالین آیت الله هاشمی رفسنجانی حاضر شد و این مصیبت را به محمدهاشمی و دیگر فرزندان ایشان تسلیت گفتند. همچنین وزرا و مسوولین در بیمارستان حاضر شدند.

**واکنش های داخلی به خبر درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی
پس از درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، رییسان قوا و مسوولان پیام های تسلیتی صادر کردند. توییتر منتسب به دفتر رهبر انقلاب با انتشار تصویری از رهبری و مرحوم ایت الله هاشمی درگذشت ایشان را تسلیت گفت.
«حسن روحانی» رییس جمهوری در پیامی توییتری نوشت: روح بزرگ‌مرد انقلاب و سیاست، مظهر صبر و استقامت به آسمان عروج کرد.
در توییت دیگر رییس جمهوری می خوانیم: امروز اسلام سرمایه ای پر ارزش، ایران امیری بزرگ، انقلاب اسلامی پرچمداری شجاع و نظام مدبری کم نظیر را از دست داد.
رسانه های مجازی پیام «علی لاریجانی» رییس مجلس را نیز منتشر ساخته و به نقل از وی نوشتند: مرد بزرگی چشم از این جهان فرو بست که در چهره او شصت سال مبارزه با استبداد و استعمار، تلاش خستگی ناپذیر برای استقرار نظام اسلامی، مجاهدتی کم نظیر برای دفاع از استقلال و تمامیت ارضی، کوششی مداوم برای عمران و آبادی کشور و همتی مستمر برای سامان دادن به امور تقنینی هویدا بود.
رییس قوه قضاییه نیز در پیام خود چنین نگاشت: ایشان سالهای متمادی از مبارزان نهضت در دوران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بودند و بعد از انقلاب نیز از موثرترین شخصیتهای نظام در کنار امام (ره) و مقام معظم رهبری در سمتهای مختلف به نظام اسلامی خدمت کردند.
صفحه اینستاگرام حجت الاسلام «سیدحسن خمینی» نوه بنیانگذار انقلاب، بخشی از پیام تسلیت او را منتشر کرد. در این پیام آمده است: انا لله و انا الیه راجعون. درگذشت یار بی همانند و فرزند معنوی امام ، حضرت آیت الله حاج شیخ اکبر هاشمی رفسنجانی رضوان الله تعالی علیه و حشره الله مع انبیائه و اولیائه چنان سنگین و ناباوارانه بود که تنها لطف الهی می تواند تسلی بخش جان و روح ما باشد.
«علی مطهری» نایب رییس مجلس در پیامی توییتری به مناسبت درگذشت آیت الله هاشمی آورد: رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی، مردی که در سال های اخیر به خوبی با آفات و آسیب های انقلاب اسلامی مبارزه کرد، بر امت اسلام تسلیت باد. مطهری نوشت: آیت الله هاشمی خیرخواه ترین دوست مقام رهبری بود.
«محسن رضایی» دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در صفحه اینستاگرام خود نوشت: رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی را به محضر رهبر بزرگوار انقلاب و ملت شریف ایران تسلیت عرض می کنم. هاشمی امروز در مجمع تشخیص مصلحت نظام با همه شوخی می‌کرد و سرحال بودند. ایشان اینقدر سرحال بودند و من به آقای واعظی گفتم آقای هاشمی امروز حال خوشی دارند و من کمتر ایشان را اینگونه دیده ام.

**پیام تسلیت مقام های خارجی به مناسبت درگذشت رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام
مسوولان کشورهای جهان با ارسال پیام هایی درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفتند.
کانال «اعتماد» نوشت: مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه درگذشت آیت الله هاشمی رفسنحانی را تسلیت گفت.
«شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان» وزیر امور خارجه امارات متحده عربی در پیامی توییتری آورد: هاشمی رفسنجانی یکی از صداهای واقعگرا و اعتدالگرای ایران که نامش با جمهوریت و انقلاب گره خورده است.
کانال ایران تایمز نوشت: امیر، ولیعهد و نخست وزیر کویت در پی درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی به صورت جداگانه پیام‌های تسلیتی را برای دکتر حسن روحانی ارسال کردند.
در کانال «بهار نیوز» می خوانیم: نارندرا مودی نخست وزیر هند از طرف یک میلیارد و 250 میلیون نفر از هموطنانش عمیق‌ترین تسلیت‌ها را برای درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی به ملت ایران گفت.
کانال «خبرآنلاین» نوشت: گری لوئیس نماینده سازمان ملل در ایران از طرف تمام کارمندان سازمان ملل متحد درگذشت رئیس‌جمهور سابق ایران را تسلیت گفت.
همچنین این کانال آورد: فؤاد معصوم رئیس‌جمهور عراق در پیامی به حسن روحانی، درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت.
«عبدالله گل» رئیس‌جمهور پیشین ترکیه در پیامی توییتری آورده است: تسلیت عمیق خود را به خانواده ایشان و مردم ایران ابراز می دارم.
«عبدالله عبدالله» ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان در توییتری آورد: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی حامی مجاهدین و مهاجرین افغانستانی بود.
کانال «عصر ایران» نوشت: عمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت.

**بازتاب جهانی خبر درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی
اندک زمانی پس از تایید خبر درگذشت آیت الله هاشمی، خبرگزاری ها و رسانه های جهان این خبر را بازتاب دادند. کانال خبری ایران تایمز نوشت: تاکنون فرانس 24، آسوشیتد پرس و یورو نیوز، خبر درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی را به تیتر اول خود تبدیل کرده اند.
در کانال مجمع اصلاح طلبان می خوانیم: خبر درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی در ایستگاه مرکزی قطار زوریخ اعلام شد. همچنین این کانال با اشاره به سرخط خبرگزاری آناتولی ترکیه درباره آیت الله هاشمی به نقل از این خبرگزاری نوشت: عقل دانای حکومت ایران پس از انقلاب در گذشت. ...هفته نامه آلمانی «اشپیگل»، روزنامه «فاینشال تایمز»، روزنامه «وال استریت ژورنال» و شبکه خبری «سی ان ان» در توییت هایی به خبر درگذشت رییس جمهوری پیشین ایران پرداختند.
کانال انتخاب نوشت: روزنامه های ال پاییس، ال موندو، آ ب ث و وانگواردیا افزون بر شبکه تلویزیون ملی‌ اسپانیا در گزارش های جداگانه ای یکشنبه شب درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی را بازتاب دادند.
کانال «مشرق» به توییت های خبری، خبرگزاری های آسوشیتدپرس و خبرگزاری فرانسه درباره درگذشت رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، اشاره کرده است.
کانال خبرآنلاین نوشت: خبرگزاری فرانسه اینفوگرافی از زندگی آیت الله هاشمی رفسنجانی در توییتر خود منتشر کرد.
همچنین در این کانال می خوانیم: فاکس نیوز، سی ان ان و سایر رسانه های آمریکا به محض اطلاع از خبر درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، برنامه های خود را به وی اختصاص دادند.
کانال مجمع اصلاح طلبان آورد: گاردین، در سر مقاله خود، آیت الله هاشمی رفسنجانی را بزرگترین سیاستمدار ایرانی دوره معاصر خوانده است.

** زمان و مکان تشییع و خاکسپاری پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
کانال های خبری ساعتی پس از درگذشت رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، به گمانه زنی درباره زمان و مکان تشییع و خاکسپاری پیکر ایشان پرداختند.
کانال ایران به نقل از «حسین مرعشی» از نزدیکان آیت الله هاشمی نوشت: پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به جماران منتقل شده است و مراسم تدفین پس فردا سه‌شنبه 21 دی است.
کانال «صرفا جهت اطلاع» در خبری به نقل از محسن رضایی نوشت: مراسم تشییع آیت‌الله هاشمی رفسنجانی روز سه‌شنبه در تهران و چهارشنبه در مشهد خواهد بود. هاشمی در حرم امام رضا دفن خواهد شد. این خبر بی درنگ از سوی رضایی تکذیب شد.
کانال عصر ایران درباره زمان و مکان تشیییع و خاکسپاری آیت الله هاشمی به اطلاعیه خانواده هاشمی رفسنجانی اشاره کرد و نوشت:مراسم تشییع پیکر پاک آیت‌الله هاشمی رفسنجانی روز سه‌شنبه 21 دی‌ماه از ساعت 10 صبح از دانشگاه تهران آغاز و پیکر این مبارزه نستوه در کنار مرقد مطهر فاطمه معصومه(س) در قم،‌ مبدا مبارزه آرام خواهد گرفت. راسم تشییع پیکر پاک آیت‌الله هاشمی رفسنجانی روز سه‌شنبه 21 دی‌ماه از ساعت 10 صبح از دانشگاه تهران آغاز و پیکر این مبارزه نستوه در کنار مرقد مطهر فاطمه معصومه(س) در قم،‌ مبدا مبارزه آرام خواهد گرفت.
نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2018 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.