جمعه 31 فروردين 1397 - Friday, April 20, 2018
حمایت از تولیدات داخل با رفتار انقلابی/ عملیاتی نبودن درصد بالایی از مدیران مازندران/ عافیت طلبی و بی تدبیری مدیران/ زیر پا گذاشتن عزت و کرامت کشاورزان/ چرا فریاد نمایندگان به گوش نمی رسدارتش ایران, شجاع و بى پروا در مصاف با استكبار جهانىدسترسی آسان سیا به اطلاعات کاربران تلگرامحدیث رسول اکرم (ص) درباره بردباریچگونه هنگام رانندگی آرامش خود را حفظ کنیم؟محدودیت‌های ترافیکی پایان هفتهآتش سوزی هتل زائران ایرانی در نجفدرخواست نمایندگان از رئیس جمهور برای برکناری رئیس بانک مرکزیاین شغل‌ها اثر منفی بر شخصیت‌تان می‌گذارند!تراکتورسازی1 - 3 الغرافهورود سامانه جدید بارشی از مرزهای غربی کشور«آی‌گپ پلاس» با تماس تصویری و صوتی می‌آیدمدیران دانشگاه‌ها باید به تحقق شعار سال توجه کنند/ رونق واحد‌های تولیدی در گرو حمایت مردم از کالای ایرانیبا 8 گام، سلامت خود را تا 10 سال تضمین کنیدواکنش ما به خروج آمریکا از برجام خوشایندش نخواهد بودآماده اعزام نیرو به سوریه هستیمدوئل آسیایی شفر و قلعه نوییصفحه نخست روزنامه‌های امروزسقوط بالگرد نفت فلات قاره در خلیج فارسحمله تجاوزکارانه سه کشور به سوریه بدعتی بسیار زشت در روابط بین الملل است
تاریخ :1395/10/19 9:21 AM
تثبیت توازن جنگ به سود ایران؛ رهاورد بزرگ عملیات کربلای 5
هشت سال جنگ تحمیلی یادآور حماسه آفرینی های رزمندگان اسلام است که با لبیک به دعوت رهبر و مقتدایشان امام خمینی(ره) در برابر متجاوزان صف آرایی کردند و اجازه ندادند، ذره ای از خاک میهن در اشغال دشمن باقی بماند.....
نوزدهم دی سالروز آغاز عملیات کربلای 5 و خلق افتخار دیگری در تاریخ دفاع مقدس محسوب می شود؛ حماسه ای که فرماندهان و رزمندگان ایرانی با درک رسالت خویش مبنی بر حفظ آرمان های نظام اسلامی با طرح ریزی و اجرای موفقیت آمیز این عملیات، دستاورد بزرگی را برای این مرز وبوم به ارمغان آوردند.


هشت سال جنگ تحمیلی یادآور حماسه آفرینی های رزمندگان اسلام است که با لبیک به دعوت رهبر و مقتدایشان امام خمینی(ره) در برابر متجاوزان صف آرایی کردند و اجازه ندادند، ذره ای از خاک میهن در اشغال دشمن باقی بماند.

فرزندان این مرزوبوم در طول دفاع مقدس با طراحی و اجرای عملیات های بسیاری، صحنه های زیبایی از ایثار و مقاومت را ترسیم کردند. عملیات کربلای 5 یکی از جلوه های بزرگ این حماسه سازی ها بود که به ضعف موقعیت سیاسی و نظامی دشمن و تثبیت اوضاع جبهه های نبرد به نفع نیروهای خودی منجر شد و دستاوردهایی چون پیشروی 12 کیلومتری به طرف بصره، آزادسازی150 کیلومتر مربع، افزایش تلاش های بین المللی برای پایان دادن به جنگ و به دنبال آن تصویب قطعنامه 598 شورای امنیت را برای ایران به ارمغان آورد.

عملیات کربلای 5 در 19 دی 1365 هجری خورشیدی با هدف آزادسازی شلمچه، جزیره ها و بخش های شرق بصره، انهدام ماشین جنگی عراق، پاسخ قاطع به دشمن در بمباران منطقه های مسکونی با رمز «یا فاطمه زهرا(س)» آغاز شد و در منطقه شلمچه و شرق بصره در منطقه‏ ای به گستردگی 150 کیلومتر مربع به اجرا درآمد.

«قرارگاه های کربلا، نجف، قدس، نوح، گردان مستقل 38 زرهی ذوالفقار، تیپ های 20 زرهی رمضان و مستقل 110 خاتم الانبیا، 22 بدر و تیپ توپخانه 15 خرداد با فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیاء» نیروهای عمل کننده ایران را در این عملیات تشکیل می دهند.

سربازان پیر جماران در مرحله‌‌ نخست این عملیات‌ با هجومی‌ گسترده و غافل‌گیرانه‌ به‌ عمق مواضع دشمن‌، شلمچه‌ را تصرف کردند و در دومین‌ مرحله‌‌ با عبور از موانع‌ ایذایی‌ و مستحکم بعثیان‌، حمله گسترده ‌خود را به مرحله اجرا درآوردند و پاسگاه‌های‌ شلمچه‌، بوبیان‌ و کوت‌ سواری‌ را از لوث وجود متجاوزان پاکسازی و‌ باهجوم‌ دیگری‌ چندین‌ کیلومتر از جاده‌‌ آسفالت‌ شلمچه‌ ـ بصره‌ را آزاد و به‌ عمق‌ مواضع‌ دشمن‌ نفوذ کردند و به‌ دژ فولادین‌بصره‌ نزدیک شدند.

در جریان عملیات کربلای 5 خسارت های شدیدی به نیروی انسانی و تجهیزات جنگی دشمن وارد شد و از140 تیپ دشمن که به این منطقه اعزام شده بود، 81 تیپ و گردان به طور کامل و 34 تیپ دیگر تا میزان 50 درصد صدمه دیدند. صرف نظر از تلفات انسانی، در این عملیات بیش از 80 فروند هواپیما، 700 دستگاه تانک و نفربر، 250 قبضه توپ صحرایی و ضد هوایی و بسیاری از تجهیزات دشمن منهدم شد و به این ترتیب دشمن یکی از سنگین‏ ترین تلفات انسانی را در طول جنگ تجربه کرد.

پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به مناسبت سالروز آغاز عملیات کربلای 5 با «علی محمد اسدی» جانشین گردان حضرت زینب(س) لشکر 10 حضرت سیدالشهدا(ع) در عملیات کربلای 5 و عضو ستاد کنگره شهدای لشکر حضرت سیدالشهدا(ع) به گفت وگو پرداخت.

علی محمد اسدی با اشاره به اجرای عملیات ناموفق کربلای 4 که پیش از آغاز عملیات کربلای 5 اتفاق افتاده بود، گفت: در عملیات کربلای 4 رزمندگان اسلام به دلایل مختلف از جمله فاش شدن اطلاعات اجرای عملیات به وسیله ضد انقلاب، نتوانستند تا به هدف های طراحی شده دست یابند اما پس از آن، عملیات کربلای 5 با فاصله 20 تا30 روز طراحی و اجرا شد که این سرعت عمل به غافلگیری دشمن منجر شد و چون از قبل درباره این عملیات تحقیقات لازم انجام و اطلاعات گردآوری شده بود و با اشراف بر این موضوع که دشمن پس از هر عملیاتی نیروهای خود را به مرخصی می فرستد و آنها نیز همین تصور را در ارتباط با نیروهای ایرانی داشتند. بنابراین رژیم بعث تصور امکان حمله و انجام دادن عملیات را به وسیله نیروهای ایرانی محتمل نمی دانست و رزمندگان اسلام از این خلاء برای غافلگیری دشمن بهره بردند و عملیات کربلای 5 را آغاز کردند.

جانشین گردان حضرت زینب(س) لشکر 10 حضرت سیدالشهدا(ع) در عملیات کربلای 5 در توصیف وضعیت جبهه های جنگ، اظهار داشت: رژیم بعث عراق تسلیحات مدرنی را تدارک دیده و در خطوط مقدم خود مستقر کرده بود و همچنین عراق با پمپاژ بخش بزرگی از آب اروندرود، میان مواضع خود با نیروهای ایرانی یک مانع بزرگی را در برابر حرکت رزمندگان اسلام ایجاد کرده بود و علاوه بر آن کشورهای بیگانه با احداث یک دژ مستحکم در خطوط شلمچه، دژ شکست ناپذیر شلمچه را بنا نهاده و در این دژ انواع سیم خاردارها و میلگردهای فلزی به صورت خورشیدی و هفت و هشتی با هم جوش داده شده بودند و با احداث یک کانال بتونی به ارتفاع یک متر و 60 سانت از نفوذ و عبور نیروهای ایرانی جلوگیری می کرد.

عضو ستاد کنگره شهدای لشکر حضرت سیدالشهدا(ع) در ادامه بیان داشت: قبل از عملیات «کربلای 4»، رزمندگان به مدت 2 ماه با خانواده خود در ارتباط نبودند تا مبادا اطلاعات عملیات افشا شود. همین مسأله موجب شد که پس از شکست عملیات «کربلای 4»، بسیاری از رزمندگان درخواست مرخصی کنند. اما با تبیین ضرورت حضور نیروها در جبهه به خاطر در پیش بودن عملیاتی سرنوشت ساز به وسیله فرماندهان و روحانیان حاضر در گردان ها، تمام رزمندگان از خواسته خود مبنی بر رفتن به مرخصی، منصرف شدند و با شور و نشاطی بی مثال منتظر آغاز عملیات ماندند.

علی محمد اسدی با اشاره به این که پیش از آغاز این عملیات در سطح فرماندهی قرارگاه ها نیز تردید وجود داشت، تصریح کرد: فرماندهان اظهار می داشتند که انجام دادن عملیاتی گسترده پس از عملیات کربلای 4 وجود ندارد و با توجه به وجود دژ مستحکم شلمچه امکان تصرف این منطقه میسر نیست. اما نیروهای اطلاعات عملیات از جمله شهید غلام کیان پور با شناسایی منطقه شلمچه و جمع آوری اطلاعات معتقد بودند که دژ شلمچه نفوذپذیر است.

قبل از انجام دادن عملیات محسن رضایی فرمانده سپاه پاسداران از فرماندهان گردان ها خواست تا برای تصمیم گیری در ارتباط با انجام دادن عملیات در جلسه ای مشترک حضور به هم رسانند در این جلسه حاج علی فضلی فرمانده لشکر 10 نیروی مخصوص سیدالشهدا(ع) به اتفاق غلام کیان پور در این جلسه حضور یافت و پس از انجام بحث های طولانی، سرانجام این نیروی اطلاعات عملیات، فرماندهان را نسبت به امکان موفقیت این عملیات مطمئن کرد.

جانشین گردان حضرت زینب(س) لشکر 10 حضرت سیدالشهدا(ع) در عملیات کربلای 5، نیروهای ایرانی حاضر در عملیات کربلای 5 را بسیار مقتدر و با روحیه خواند و افزود: بیش از 20 لشگر و تیپ مکانیزه و پیاده در این عملیات شرکت داشتند و در طرف مقابل نیز نیروهای عراقی با دارا بودن تجهیزات و امکاناتی که قدرت های بزرگ در اختیار آنها قرار داده بودند و با توجه به حساسیت و راهبردی بودن شلمچه با تمام وجود از این منطقه حفاظت و دفاع می کردند. عراقی ها می دانستند که اگر رزمندگان اسلام با موفقیت بتوانند تا دژ شلمچه را شکسته و از اروند عبور کنند به راحتی می توانند وارد بصره شوند.

وی با برشمردن دلایل پیروزی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در عملیات کربلای 5، گفت: هرچند تجهیزات نظامی ایران قابل مقایسه به نیروهای عراقی نبود اما سربازان دلاور اسلام با اراده، ایمان و آموزش هایی که دیده بودند موفق شدند تا رژیم بعث را شکست سختی دهند. رزمندگان ایرانی در این عملیات با بهره گیری از اصل غافلگیری دشمن، حفاظت دقیق از اطلاعات و اقدامات تامینی، اعتقاد و ایمان راسخ و آموزش و تمرین های سخت نظامی توانستند تا در این عملیات موفق شوند. همزمانی عملیات کربلای 5 با شهادت حضرت زهرا(س) سبب شده بود تا فضای معنوی خاصی بر جبهه جنگ حکمفرما شود.

علی محمد اسدی با اشاره به این که عملیات کربلای 5 در چهار مرحله و بیش از 70 روز به طول انجامید، اظهار داشت: این عملیات برای ایران از این جهت مهم بود که می بایست با وارد کردن ضربه ای سخت به دشمن، این تصور برای او ایجاد می شد که هیچ مانع و سدی را یارای مقاومت در برابر اراده و خواست نیروهای ایرانی نیست. سرانجام این عملیات با تمام مخالفت ها و دشواری ها در 19 دی 1365 خورشیدی و با رمز مقدس یا «فاطمه زهرا(س)» به مرحله اجرا درآمد. با آغاز این عملیات، شکست ناپذیری و نفوذناپذیری دژ شلمچه بیش از پیش نمایان شد و رزمندگان و غواصان ایرانی هر چه تلاش می کردند تا وارد این دژ شوند با مشکل روبه رو می شدند در این هنگام انتشار پیام امام خمینی(ره) مبنی بر این که «حسینی بجنگید»، شور و نشاط خاص را در جبهه های جنگ برانگیخت و انگیزه رزمندگان را برای شکستن دژ دشمن دو چندان کرد.

جانشین گردان حضرت زینب(س) لشکر 10 حضرت سیدالشهدا(ع) در عملیات کربلای 5، پیام روح بخش معمار بزرگ انقلاب را سبب تلاش بیش از پیش نیروهای ایرانی دانست و یادآور شد: پس از این پیام بود که روزنه ای در استحکامات سخت دشمن باز شد و یگان های خودی از این روزنه به خاک دشمن نفوذ کردند و وارد کانال دژ شلمچه شدند و در این زمان با آغاز درگیری ها، رزمندگان ایرانی سنگرها را یکی پس از دیگری تصرف کردند. پس از ورود نیروهای ایرانی به دژ شلمچه و انتقال این خبر به امام خمینی(ره)، ایشان در پاسخ فرمودند که پس از پایان این عملیات می خواهم که دیداری با رزمندگان داشته باشم. پخش این پیام و نوید دیدار امام، انگیزه ای مضاعف را در جبهه ها ایجاد کرد و نقطه قوتی برای رزمندگان بود.

وی عملیات کربلای 5 را اوج ذلت نیروهای متجاوز خواند و بیان داشت: این عملیات بازتاب گسترده بین المللی داشت و با اجرای این عملیات، سازمان بین الملل قطعنامه 598 را مطرح کرد و دنیا فهمید که نمی تواند در برابر ایران مقاومت کند و می بایست در برابر خواسته های ایران تسلیم شود و برداشت نظام بین الملل و حامیان صدام در ارتباط با رژیم بعث و صدام به تدریج متحول و جایگاه دشمن تضعیف شد و پوچ بودن ادعاهای او را مبنی بر اشغال سریع ایران را نقش بر آب کرد و حامیان صدام در جنگ مجاب شدند که رزمندگان ایران به دلیل ایمان و اراده ای که دارند، قادر خواهند بود تا از هر مانع و سدی عبور کنند.

علی محمد اسدی در پایان با اشاره به بازدید آیت الله خامنه ای از منطقه شلمچه، بیان کرد، رهبر معظم انقلاب در این دیدار فرمودند: «شب های عملیات کربلای 5، شب های قدر انقلاب است و هر فردی که آن روز را فراموش کند نامش از اردوگاه انقلاب قلم می خورد و سپاه کربلا را در شلمچه مشق کرد.»
نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2018 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.