دوشنبه 4 تير 1397 - Monday, June 25, 2018
تاریخ :1395/10/15 8:59 AM
سفر به کعبه دلها
ما قبل از سفر به هر نقطه ای در جهان می بایست بار و توشه خود را مهیا کنیم و مقدمات آن را از جمله بلیت و ویزا و گذرنامه آماده کنیم اما نقطه ای در جهان وجود دارد که علاوه بر موارد یاد شده می بایست مسافر قبل از هر چیز قلب و دل خود را مهیا کند تا بتواند از سفر بار و توشه معنوی و اخروی لازم را برچیند و آن سفر به کربلا قبله و کعبه دلهای عاشق و بارگاه ملکوتی سرور و سالار شهیدان حسین بن علی (ع) نماد تمام عیار مردانگی و آزادگی است.

بی هیچ شک و تردیدی هر شیعه دوست دار اهل بیت عصمت و طهارت با شنیدن نام سفر به کربلا دل و جان شیفته اش قبل از جسم خاکی اش به بارگاه ملکوتی یار پر می کشد و به کوی دوست شرف حضور می یابد. این حقیر نیز خوشبختانه از این قاعده مستثنی نبوده و نیستم و دل و جانم به محضر دلدار همه دلهای شیفته شرفیاب شد و در انتظار پیکر خاکی ام باقی ماند تا آنکه بالاخره در روز جمعه دهم دی ماه 95 توفیق سفر به کوی دلدار یافتم که می توانم از آن به عنوان زیباترین و ماندگارترین روز در تاریخ زندگی خویش نام ببرم.

سفر خود را از بغداد به کوفه و نجف و کربلا در ساعت شش بامداد به وقت محلی با سید ابراهیم راننده و راهنما و همسفر عراقی ام آغاز کردم و پس از طی مسافت 100 کیلومتر به شهر حله رسیدیم .

در اینجا ذکر این نکته لازم و ضروری است که به منطقه واقع میان بغداد و حله در گذشته مثلث مرگ گفته می شد زیرا پس از اشغال کویت توسط صدام و حمله آمریکا به عراق در سال 2003 اوضاع این کشور به شدت ناامن شد و به دنبال آن گروه های مسلح تکفیری در سال 2004 بر منطقه واقع حدفاصل جنوب بغداد و شمال شهر حله و منطقه جرف الصخر در شمال استان بابل تسلط یافتند و با ایجاد ایست های بازرسی ساختگی سرنشینان خودروها را وادار به ارائه کارت شناسایی می کردند و پس از مشاهده نام های متعلق به شیعیان مانند سجاد ، باقر ، صادق و جواد آنان را فورا اعدام می کردند و یا با خود به نقطه نامعلومی می بردند و به دنبال آن سرنوشت افراد ربوده شده در هاله ای از ابهام فرو می رفت.

منطقه مثلث مرگ در ماه های پایانی سال 2004 شاهد اوج این اقدامات تروریستی بود تا آنکه ارتش عراق با کمک نیروهای مردمی توانست ، گروه های تروریستی را در این منطقه ریشه کن کند.

ما پس از رسیدن به شهر حله مرکز استان بابل راه کوفه را در پیش گرفتیم که تقریبا 60 کیلومتر با هم فاصله دارند. من در طول مسیر حله تا کوفه، در ابتدای بسیاری از جاده های فرعی تابلوهای فلش دار را مشاهده می کردم که نام یک امامزاده و یا صحابه و یار یکی از امامان معصوم (ع) بر آنها درج شده بود که برای زیارت همه آنها می بایست دستکم یک هفته زمان در نظر گرفت.

** سفر به کوفه
پس از رسیدن به کوفه راه مسجد کوفه را در پیش گرفتیم. علاوه بر مسجد کوفه منزل امیر مومنان (ع) و مساجد سهله و صعصعه بن صوحان و زید بن صوحان و حنانه و مقام حضرت یونس پیامبر و آرامگاه شهید میثم تمار یار با وفای امام علی (ع) مهم ترین اماکن زیارتی این شهر را تشکیل می دهند.
مسجد کوفه در بردارنده محراب و محل شهادت مولای متقیان (ع) و محل اقامه نمازهای مستحبی آن حضرت و انبیاء و اولیای الهی و آرامگاه های مسلم بن عقیل پسر عمو و سفیر امام حسین (ع) و شهید هانی بن عروه یار با وفای مسلم بن عقیل و شهید مختار بن عبیده ثقفی منتقم خون حسین (ع) است .
مسجد سهله را نیز می توان جمکران عراق نامید و محل توجه دلها به سوی امام زمان (عج) است. این مسجد در بردارنده مقام های امام سجاد ، امام صادق و امام زمان و پیامبران الهی ابراهیم ، هود ، صالح ، ادریس و خضر(علیهم السلام) است. این مسجد در گذشته های دور منزل و اقامتگاه پیامبران ابراهیم ، ادریس ، داوود و خضر بوده است و پس از ظهور، محل اقامت امام زمان (ع) خواهد شد.
برای هر یک از این مساجد و مقام ها و اماکن زیارتی نماز و دعاهای بخصوصی سفارش شده است و همه آنها به ویژه دو مسجد کوفه و سهله دربردارنده فضائل بسیاری هستند.
پس از مسجد کوفه به زیارت منزل امیرمومنان (ع) شتافتیم . این منزل در بردارنده اتاق های امام حسن و امام حسین (علیهما السلام) و ابالفضل و ام البنین (سلام الله علیهما) و همچنین یک چاه و محل غسل پیکر مقدس مولا پس از شهادت است. این منزل شامل اتاق های بسیار کوچک و دیوارهای بسیار قطور است . شمیم دل انگیز مولای متقیان در این خانه به مشام جان می رسد و انسان در آن حس غریبی می یابد که غیرقابل توصیف است.
در کنار منزل حضرت علی (ع) دارالاماره معروف کوفه قرار دارد که عبیدالله بن زیاد در آن حکومت می کرد اما امروزه به جز دیوارهایش هیچ اثری از آن برجا نمانده است و واقعا محل عبرت انگیزی است و نشان می دهد که پایه های ظلم و ستم بسیار سست بنیاد است.

** سفر به نجف اشرف
ما پس از کوفه رهسپار شهر مقدس نجف شدیم که فاصله آنها از یکدیگر ده کیلومتر بیش نیست . در واقع در میان شیعیان ایران و عراق رسم است که به رسم ادب و احترام قبل از شرفیاب شدن به بارگاه ملکوتی سرور جوانان بهشت به زیارت پدر بزرگوارش امیرمومنان (ع) می شتابند. البته در میان شیعیان عراق همچنین مرسوم است که قبل از سفر به مشهد مقدس و زیارت علی بن موسی الرضا (ع) به زیارت پدر بزرگوار ایشان باب الحوائج موسی بن جعفر(ع) می روند.
برای رسیدن به بارگاه ملکوتی امیرمومنان (ع) از وادی السلام گذشتیم . وادی السلام نام بزرگ ترین قبرستان جهان است . گفته می شود مساحت آن 1485هکتار و محل دفن بیش از 5 میلیون نفر است. این گورستان برای شیعیان از قداست خاصی برخوردار است زیرا بر اساس روایتی از امام علی (ع) و امام صادق (ع) روح تمامی مومنین و شیعیان پس از مرگ به وادی السلام در جوار امیر و سرور و سالار خود انتقال می یابد.
قبرستان وادی السلام که در شمال شهر نجف و حرم مطهر امیر المومنین(ع ) قرار گرفته مرقد پیامبران حضرت 'هود'(ع) ،حضرت 'صالح ' (ع) مقام امام صادق (ع) و امام زمان (عج) و آرامگاه شخصیت های بزرگ شیعه را در خود جای داده است.
پیکر شیعیان عراق معمولا پس از مرگ جهت خاکسپاری به این قبرستان انتقال داده می شود. در ابتدای راه رسیدن به قبرستان در سمت راست بخش جدیدی به قبور شهدای عراق اختصاص یافته است که در نبرد با گروه های تروریستی تکفیری داعشی به شهادت رسیده اند.
در واقع می توان گفت این آرامستان از نظر گنجایش ، وسعت ، شکل و شمایل در نوع خود بی نظیر است. در اینجا در ابتدا قبر به عمق یک و نیم متر حفر می شود سپس در دیواره قبر حفره هایی مانند قفسه کتابخانه کنده شده و بدین ترتیب مردگان در امتداد هم به طور طولی به خاک سپرده می شوند و بر بالای قبر دیوارهای مربع شکل کوچک ساخته شده و نام متوفا بر روی آن درج می شود و برخی خانواده ها یک اتاق در آن خریداری کرده و بدین ترتیب صاحب یک قبرستان خانوادگی کوچک می شوند.
پس از عبور از وادی السلام و بازارچه محلی و کوچه های تنگ و باریک به بارگاه ملکوتی امام اولین شیعیان جهان راه یافتیم. در اینجا والامقام ترین انسان پس از پیامبر گرامی اسلام (ص) در جوار آرامگاه حضرت آدم (ع) و حضرت نوح (ع) به خاک سپرده شده است که شنیدن نامش در دل هر انسان با ایمانی در جهان شور و هیجان ایجاد می کند.
فضای زیارتی و مسقف حرم امام علی (ع) در نجف 2400 متر می باشد . این فضا بسیار کم بوده و حتی از بسیاری از حرم های امامزاده های ما نیز کوچکتر است و به همین دلیل جوابگوی خیل عظیم زائران این حرم نیست و به همین دلیل در سال 1391تصمیم گرفته شده در راستای طرح توسعه حرم علوی در ضلع غربی حرم مطهر امیرمومنان (ع)، صحن فاطمه زهرا (س) با مساحت 22 هزار متر مربع در پنج طبقه با تمامی امکانات رفاهی از قبیل کتابخانه ، موزه ، پارکینگ خودرو ، استراحتگاه و دیگر خدمات عمومی توسط ستاد بازسازی عتبات عالیات ایران ساخته شود. به جرات می توان گفت که ساخت این صحن نه تنها افتخار ایرانیان، بلکه تمامی شیعیان است. این صحن را می توان دومین صحن بزرگ جهان اسلام بعد از مسجد الحرام دانست. فاز نخست این طرح یعنی صحن زیارتی فاطمه زهرا (س) در فروردین امسال افتتاح شد.

** سفر به کربلای معلی
پس از زیارت مضجع نورانی مولای متقیان رهسپار کربلا شدیم . فاصله کربلا تا نجف هشتاد کیلومتر است . با اینکه تا کنون توفیق حضور در مراسم زیارت اربعین را نداشتم اما با مشاهده حسینیه ها و هیات ها و اماکن ساخته شده برای استراحت و پذیرایی از زائران حسینی که از ابتدای جاده نجف تا ورودی کربلا در سمت راست جاده در کنار هم قرار داشتند، به عظمت آن مراسم با شکوه پی بردم که از آن می توان به عنوان معجزه نام برد.
در ابتدا به زیارت آن اسوه شجاعت و شهامت و مردانگی و ایثار قمر بنی هاشم (س) شتافتیم . در نزدیکی حرم آن حضرت نیز مقام کف العباس را زیارت کردیم . کف العباس نام دو مکانی است که گفته می شود دستان حضرت در این دو مکان قطع شد.
پس از آن در بین الحرمین قرار گرفتیم . بین الحرمین به فاصله 378 متری بین حرم امام حسین بن علی (ع) و عباس بن علی (س) گفته می شود که همواره شلوغ است . بین الحرمین برای شیعیان جهان بی هیچ شک و تردیدی یکی از با صفاترین نقاط جهان به شمار می آید. کاروان های زیارتی در این نقطه به صورت گروه گروه در حال حرکت ، مداحی ، سینه زنی و یا شنیدن روضه و یا سخنرانی روحانی کاروان هستند. شماری از زائران با سپردن کارت شناسایی خود، به تعداد همراهان، پتو دریافت کرده و در محل بخصوصی از بین الحرمین شب را سپری می کنند.
سپس به حرم مقدس امام حسین (ع) راه یافتیم . در ابتدای ورود به حرم ضریح حبیب بن مظاهر یار با وفای امام در ده متری آرامگاه امام قرار دارد. گفته می شود امام سجاد (ع) شهدای کربلا را در یک نقطه دفن کرد و پیکر پاک علی اکبر را در پایین پای پدر و علی اصغر را بر روی سینه پدر نهادند. شایان ذکر است که حر بن یزید ریاحی تنها شهیدی است که سر از تنش جدا نشد و قبیله اش اجازه نداند تا پیکر پاکش لگدکوب سم ستوران شود و جسم او را از میدان جنگ خارج کرده و در روستایی در 7 کیلومتری شمال غرب کربلا به خاک سپرد.
من و همسفرم سید ابراهیم در پایان زیارت و شرکت در نماز جماعت مغرب و عشا در حرم سید و سالار شهیدان (ع) راه بغداد را در پیش گرفتیم و متاسفانه به دلیل ضیق وقت موفق به زیارت تل زینبیه و خیمه گاه و مسجد سهله و مسجد حنانه و مرقد طفلان مسلم و سایر اماکن زیارتی نشدیم و آنها را موکول به وقت دیگری کرده و راه بغداد را در پیش گرفتیم .
نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2018 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.