دوشنبه 4 تير 1397 - Monday, June 25, 2018
تاریخ :1395/10/12 8:37 AM
2016؛ جهانی در چنبره پساحقیقت
بسیاری از رخدادهای مهم جهان در سال 2016 متاثر از انتشار گسترده اطلاعات غیرواقعی در رسانه ها و شبکه های اجتماعی بود؛ موضوعی که از آن به 'جهان در پس آمارهای غیرواقعی' یا جهان در دوران «پساحقیقت» تعبیر می شود.


به گزارش بصیرآنلاین، شاید بتوان جنگ و ویرانی در خاورمیانه و انتخابات و «برگزیت» در اروپا و آمریکا را محور اصلی رخدادهای جهان در سال 2016 میلادی دانست؛ رخدادهایی که بسترها و نتایج هریک از آنها متاثر از تحریف حقیقت یا انتشار گزینشی واقعیت هاست.
بر همین اساس واژه نامه آکسفورد کلمه «پسا حقیقت» (post-truth) را به دلیل افزایش چشمگیر بکارگیری آن در سالجاری میلادی، به عنوان واژه سال 2016 جهان معرفی و برخی کشورها همچون آلمان آن را به عنوان واژه سال خود انتخاب کردند.
به اعتقاد برخی کارشناسان، واژه پساحقیقت یا فراحقیقت ناشی از توسعه شبکه های اجتماعی به عنوان منبع دریافت اخبار و مبتنی بر اظهاراتی است که واقعی احساس می شود اما هیچ پایه و اساسی در حقیقت ندارد.
هرچند واژه «پساحقیقت» پس از همه پرسی انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا رواج بیشتری یافت؛ اما شکل گیری این واژه در عرصه سیاست غرب، ریشه های عمیق تری دارد.
برای روشن شدن ریشه های این رویکرد غرب در سال های پیش از 2016 می توان به گفته های موسس سازمان افشاگر ویکی لیکس در مصاحبه ای مفصل با روزنامه ایتالیایی «لارپوبلیکا» در خصوص جنگ عراق و لیبی اشاره کرد.
جولیان آسانژ در مصاحبه مورد اشاره خود در مرداد 95، گفت: بر اساس گزارش های اطلاعاتی که بعد از جنگ منتشر شد، اکنون می دانیم که تردید و بدگمانی در مورد صحت ادعای وجود سلاح های کشتار جمعی در عراق وجود داشته است.
وی اضافه کرد: با وجود فشار فراوانی که سیاسیون بر سازمان های اطلاعاتی وارد می کردند تا گزارش هایی در حمایت از جنگ منتشر کنند، تحلیل گران این سازمان ها زیر بار نمی رفتند. واشنگتن، لندن، نیویورک تایمز، واشنگتن پست و سی.ان.ان نیز تمام این تردیدها را مخفی نگاه داشتند.
آسانژ در خصوص جنگ لیبی نیز گفت: طبق اسناد ما، هیلاری کلینتون محرک و معمار اصلی این جنگ بود؛ واضح است که وی این جنگ را سکوی پرتاب به ریاست جمهوری می دانست.
به گفته وی، این جنگ که حتی اهداف ایدئولوژیک نیز نداشت، منجر به بروز بحران پناهندگان در اروپا و تغییر مواضع سیاسی اروپا و کشته شدن 40 هزار تن در مدت یک سال در لیبی شد.
موسس ویکی لیکس افزود: در همین حال تسلیحات نظامی از لیبی به مالی و دیگر کشورها سرازیر و منجر به بروز جنگ های داخلی و شعله ور شدن درگیری در دیگر نقاط جهان از جمله فاجعه سوریه شد.
هرچند نمونه های یاد شده عمق فاجعه اطلاع رسانی دروغین را در سال های گذشته به وضوح تبیین می کند، اما بررسی اخبار و گزارش های منتشر شده در سال جاری میلادی حکایت از موج گسترده اطلاع رسانی گزینشی و غیرواقعی اخبار در عصر پساحقیقت دارد.
در همین ارتباط، تارنمای روزنامه فرانسوی لوفیگارو با انتشار گزارشی چندین نمونه بارز از انتشار گسترده اطلاعات غیرواقعی را در سال 2016 میلادی مطرح و ابعاد آن را بررسی کرد.
بر اساس این گزارش، همه پرسی انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا به عنوان یکی از بزرگترین تحولات جهان در سال جاری میلادی، از انتشار گسترده اخبار غیرواقعی متاثر شده است.
مطرح شدن این موضوع که انگلستان به دلیل عضویتش در اتحادیه اروپا هفته ای 350 میلیون پوند هزینه می کند، به عنوان یکی از استدلال های قوی برای تحقق سیاست برگزیت مطرح شد.
مطرح کنندگان این اطلاعات مدعی بودند که در صورت خروج از اتحادیه اروپا می توان این بودجه را در حوزه هایی همچون بیمارستان ها هزینه کرد.
انتشار این اظهارات در دوران پیش از همه پرسی برگزیت، موجب شد که کمیته منتخب دارایی (خزانه‌داری) مجلس عوام در گزارشی طرفداران و مخالفان خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را به مبالغه گویی، ارائه فرضیه های غیرمحتمل و گمراه کردن مردم کشور متهم کند.
کمیته منتخب و فرا حزبی دارایی مجلس عوام در این گزارش، تصریح کرد که این مبالغه گویی و ارائه فرضیه های غیرمحتمل سبب شده است که رأی دهندگان انگلیسی در همه پرسی 23 ژوئن دچار گمراهی و سردرگمی شوند.
این کمیته منتخب مجلس عوام که در آن نمایندگانی از دو جناح موافق و مخالف حضور انگلیس در اتحادیه اروپا حضور داشتند، اعلام کرد: کمپین «رای به ترک» که اصلی ترین تشکل حامی برگزیت است، مدعی شد که انگلستان به دلیل عضویتش در اتحادیه اروپا هفته‌ای 350 میلیون پوند هزینه می‌کند که این ادعا مشکل‌ ساز و گمراه کننده است.
به گفته این کمیته پارلمانی، این در حالی است که سهم انگلیس از بودجه اتحادیه اروپا به همراه سایر هزینه ها، در حدود 125 میلیون پوند در هفته است.
کمیته یاد شده افزود: جناح حامی ادامه حضور انگلیس در اتحادیه اروپا نیز مدعی است که هزینه برگزیت به ازای هر خانوار انگلیسی سالیانه چهار هزار و 300 پوند است که این آمار دقیق نیست و احتمال می رود که سبب اشتباه و گیجی رأی‌ هندگان شود.
کمیته خزانه داری مجلس عوام اضافه کرد: این آمار که توسط «جورج آزبورن» وزیر دارایی انگلیس ارایه شد، نمی تواند به صورت دقیق آن چیزی باشد که در تجزیه و تحلیل های این وزارتخانه آمده است؛ میانگین هزینه ناشی از برگزیت به ازای هر خانوار انگلیسی که در واقع همان تاثیر کاهش تولید ناخالص داخلی بر هر خانوار است، به مراتب کمتر از این رقم پیش بینی می شود.
«دیوید کامرون» نخست وزیر وقت انگلیس نیز در سخنانی مدعی شد که حامیان برگزیت در خصوص خطراتی که در صورت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا متوجه این کشور می شود، ارتش اروپایی، هزینه هایی که لندن بابت عضویت در اتحادیه اروپا باید بپردازد، مساله مهاجرت و نیز نداشتن حق رای انگلیس در چارچوب این اتحادیه، اطلاعات غیرواقعی و نادرست به مردم داده اند.
در همین حال دولت محافظه‌کار دیوید کامرون نیز حتی از سوی مخالفان و موافقان خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، متهم به اغراق و استفاده از تاکتیک هراس افکنی در ارتباط با برگزیت شد.
انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا دیگر موضوعی است که روزنامه فرانسوی لوفیگارو با اشاره به آن، به بررسی ابعاد پدیده پساحقیقت پرداخته است.
در حقیقت در کارزار انتخاباتی آمریکا، در حالی که «دونالد ترامپ» هر روز بیش از روز گذشته در باتلاق رسوایی های اخلاقی اش فرو می رفت، هیلاری کلینتون در دو جبهه افشاگری دروغ هایی که گفته بود و شایعاتی که در موردش گفته می شد، می جنگید.
بر اساس گزارش لوفیگارو، یکی از شایعاتی که به ستاد انتخاباتی کلینتون لطمه زد، انتشار شایعه ای در شبکه های اجتماعی مبنی بر فعالیت یک پیتزا فروشی مربوط به حلقه ای از نزدیکان کلینتون در زمینه «پورنوگرافی کودکان» است.
در نهایت انتشار این خبر موجب شد که یک شهروند ساکن ایالت کارولینای شمالی با هدف تجسس شخصی، با تفنگ به این پیتزافروشی حمله کند تا ثابت شود که اخبار منتشر شده در فضای مجازی می تواند بازتاب منفی بیرونی داشته باشد.
لوفیگارو همچنین با اشاره به رقابت های مقدماتی احزاب راست و میانه فرانسه برای انتخابات ریاست جمهوری 2017 این کشور که به پیروزی قاطع «فرانسوا فیون» انجامید، اعلام کرد: این رقابت ها نیز همچون موارد یاد شده تحت تاثیر پدیده پساحقیقت قرار گرفته است.
در این رقابت دو مرحله ای که در نهایت به پیروزی قاطع «فرانسوا فیون» و شکست «آلن ژوپه» انجامید، انتشار اخباری مبنی بر تبانی ژوپه با گروه اخوان المسلمین، به ستاد انتخاباتی وی لطمه زد.
بر اساس این گزارش، آلن ژوپه به دلیل انتشار گسترده این شایعات، به «علی ژوپه، مفتی اعظم بوردو» شهرت یافت و عده ای مدعی بودند که ژوپه به ساخت مسجدی در «بوردو» فرانسه کمک کرده است.
در نهایت آلن ژوپه در تحلیل این پدیده اعلام کرد: در وهله نخست تصور نمی کردم که این موضوع مهم باشد و تاثیری در روند انتخابات داشته باشد؛ اما در واقع تاثیرگذار بود.
از دیگر مثال هایی که لوفیگارو برای تبیین گسترش پدیده پساحقیقت در سال 2016 به آن اشاره می کند، مربوط به خبری در خصوص شرکت «وینسی» (Vinci) فرانسه است.
وینسی نام یک شرکت فعال در حوزه ساخت و ساز با افزون بر 179 هزار کارگر است و بزرگترین شرکت ساخت و ساز جهان به شمار می رود.
لوفیگارو می افزاید: 22 نوامبر 2017 یک مصاحبه مطبوعاتی جعلی به برخی خبرگزاری ها ارسال می شود که حاوی یک سند حسابرسی داخلی است و بی نظمی حسابداری در شرکت وینسی را فاش می کند.
در این خبر دروغین، نام اعلام شده در پائین خبر مربوط به یکی از مسئولان این شرکت می شود اما شماره تلفنی که برای کسب صحت خبر درج شده است، مربوط به مسئول یاد شده نیست.
با انتشار این خبر، در عرض چند دقیقه ارزش سهام وینسی در بورس به شدت سقوط می کند و حدود هفت میلیارد یورو از دست می رود.
هرچند شرکت وینسی تحقیقات گسترده ای برای شناسایی کسانی که از این روند بهره برده اند، آغاز کرده اما تاکنون به نتیجه ای نرسیده است.
به گزارش ایرنا، در عصری که به شدت تحت تاثیر اخبار منتشر شده در فضاهای مجازی به ویژه شبکه های اجتماعی قرار دارد و این عرصه به دلیل ایجاد یک محیط تعاملی بین جمع کثیری از کاربران و سرعت بالای انتقال اطلاعات قدرت بالایی یافته است، صحت و دقت اخبار بیش از پیش اهمیت می یابد.
بی تردید بی توجهی به دو مولفه یاد شده که اغلب گرفتار مولفه سرعت می شود، در جهانی که قدرت های بزرگ در تلاش برای تحریف واقعیت ها و انتشار گزینشی اخبار هستند، به خلق فجایع بسیاری منجر شود، فجایعی که برخی نمونه های آن، سال 2016 را در باتلاق پساحقیقت فرو برد.
نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2018 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.