دوشنبه 9 اسفند 1395 - Monday, February 27, 2017
رهبری و ترسیم مسیر مقاومتنقش اعتماد عمومی در پویاسازی مشارکتپیگیری برخی نمایندگان برای انجام تحقیق و تفحص از فدراسیون فوتبال/اسناد و مدارک قانع‌کننده‌ای دردست استرشد 43درصدی پرداخت تسهیلات به بنگاه‌های اقتصادیانتقاد جهانگیری از برهم زنندگان سخنرانی هاآغاز نام نویسی داوطلبان میان دوره ای مجلساطلاعیه دفتر رضایی در پی‌برگزاری نخستین مجمع ملی جبهه مردمیمیثاقیان سرمربی سیاه جامگانمواد غذایی که دشمن روماتیسم هستندسال خمسی داشته باشیدتقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب وقتی مهتاب گم‌ شدجایگاه تسبیحات حضرت زهرا (س)گزارش آژانس نشان دهنده تعهد ایران به برجام استحق نداریم مردم را به انقلابی و غیرانقلابی تقسیم کنیمهلاکت شش مزدور سعودی در یمننتایج مهمترین رقابتهای فوتبال در اروپامسئولان درباره جشنواره مد و لباس فجر چه گفتند؟مجریان تحویل سال 96 چه کسانی هستند؟روايت رهبر معظم انقلاب از راهكار رسيدن به شهادتچرا آمریکا جرات ندارد اقدامی علیه سپاه پاسداران انجام دهد؟
تاریخ :1395/09/16 8:50 AM
سرنوشت نافرجام برجام
با تمدید ناجوانمردانه ده ساله تحریم قانون ISA  با رأی قاطع مجلسین امریکا،آزمون سختی متوجه دولت محترم شده و با توجه به موضع گیری صریح مقام معظم رهبری،  مبنی بر اینکه قطعاً برجام نقض شده و لزوم برخورد قاطع و پاسخ متقابل ایران که بدواً توسط دبیر محترم شورای عالی امنیت ملی و اخیراً نیز توسط ریاست محترم جمهور در مجلس شورای اسلامی تأکید شده است، بدون تردید در ایام پیش رو، جهان و منطقه با التهاب گسترده ای مواجه خواهد شد و همه منتظرند تا جمهوری اسلامی ایران، تصمیم مقابله به مثل خود را اعلام کند!

به راستی چه خواهد شد؟

آیا ایران نیز به نقض برجام مبادرت خواهد ورزید؟

آیا ایران در محاکم بین المللی علیه امریکا شکایت خواهد کرد؟

آیا ایران سایر اعضای گروه 1+5  را برای وارد کردن فشار به امریکا، تحت فشار خواهد گذاشت؟

آیا ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی اقداماتی را برای بازگشت به شرایط گذشته غنی سازی  اورانیوم و غیره متقاعد خواهد کرد؟

آیا ایران، ریسک آغاز جنگ با امریکا را کرده و با نقض برجام، بالاخره گزینه نظامی روی میز امریکا را فعال خواهد کرد؟

آیا ایران از جایگاه سازمان ملل و شورای امنیت و یا کشورهای غیرمتعهد برای توقف قانون داماتو استفاده خواهد کرد؟

آیا ایران فشار آوردن به عملیات نظامی علیه داعش در عراق و سوریه و یا تهدید تلویحی منافع امریکا در منطقه از طریق واسطه ها، عقلای نظام سیاسی امریکا را برای عقب نشینی از تندروی های مجلسین امریکا به میدان خواهد آورد؟

آیا ایران با به تجلی درآوردن پکیج های جدید دفاعی مثل علنی کردن شهرک های بزرگ زیرزمینی موشکی، امریکا و طیف سعودی-صهیونیستی  آن را وادار به عقب نشینی خواهد کرد؟

آیا ایران برای حل مشکلات احتمالی جدید، فشارهای خاص مثل دستگیری اتباع مظنون امریکایی و غیره را در دستور کار قرار خواهد داد؟

آیا ایران در بحرین و یمن دخالت مستقیم خواهد کرد و منطقه را وارد التهاب جدید خواهد کرد؟

آیا ایران به تنویر و روشنگری افکار عمومی و انتشار بیانیه ها و انجام مصاحبه ها و سایر اقدامات دیپلماسی اکتفاء خواهد کرد؟

 و دهها آیاهای دیگر که این روزها تیترهای اصلی گمانه زنی های رسانه ای و یا محافل سیاسی و امنیتی جهان را به خود اختصاص داده اند!

سؤالات مکمل نیز بر این روال است که:

آیا ایران تمام زحمات سالهای اخیرش را مبنی بر تنش زدایی با غرب نادیده خواهد گرفت؟

آیا ایران به پیامدهای نقض برجام تن در خواهد داد؟

آیا ایران توان نظامی، روانی و مالی تحمل یک جنگ گسترده با امریکا و متحدان احتمالی اش را خواهد داشت؟

آیا ایران بر موفقیت های اخیر بین المللی اش از جمله پیروزی های نفتی اش خط بطلان خواهد کشید؟

آیا ایران با متحدان خود یعنی روسیه و چین برای اتخاذ مواضع مقابله به مثل، هماهنگی لازم را دارد؟

و اما نکته بسیار مهم در این رابطه این است که اگر ایران در برابر حداقل یازده مورد بدعهدی و نقض فاحش برجام عکس العمل قاطعی نشان ندهد،

آیا تضمینی وجود دارد که ما در آینده ای نه چندان دور، نه تنها در حوزه تمدید تحریم ها، بلکه در حریم تصویب تحریم های جدید به بهانه های جدید محصور نشویم؟!

آیا با توجه به مواضع تلخ انتخاباتی ترامپ و حتی کلینتون در باره ایران، کسی می داند که تکلیف آینده ما در مواجهه با نظام سیاسی و سیاست گذاری جدید امریکا که با اتحاد مشکوک و قاطع دو حزب قدرتمند امریکا عیه جمهوری اسلامی مواجه ایم،  چه خواهد بود؟!

آیا عقب نشینی و یا بی تحرکی مدیریتی نظام ما در قبال اینگونه نقض های برجامی که قطعاً غلط های بزرگ حقوقی است، منجر به توحش و جسارت هر چه بیشتر امریکا جهت براندازی اقتصادی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نخواهد شد؟

فلذا جدای از برخوردهای احساسی، مقامات و مسئولین محترم  نظام باید با اتخاذ تدابیر عالی و مبتنی بر اطلاعات پشت پرده، تصمیمی بگیرند که بالاترین حد حفظ منافع و مصالح نظام را با خود داشته باشد.
به هر حال ضمن فراخوانی همه جناح ها و طیف ها به یک اتحاد بزرگ ملی علیه تحمیل های امریکایی، متذکر می شوم که باید با حواس جمعی کامل، ضمن رصد پیوسته آشکار و پنهان مواضع متحدان منطقه ای و بین المللی خود که طبعاً منافع خود را رجحان می دهند، خدای ناکرده مواضعی مانند عدم ضرورت توسعه دفاعی و توسعه موشکی نیز اتخاذ نکنیم که احتمالاً در چنین روزهایی، دستمان خالی باشد و شبیه روزهای آغازین دفاع مقدس، به جنگی نابرابر ورود کنیم!

در پایان شایسته است تا از مقام معظم رهبری و آنانی که بر با تأکید بر ایجاد چنین اقتدارهایی و نگاهی جامع و دوراندیشانه، با اتخاذ استراتژی هایی مانند توسعه توان دفاعی و اقتصاد مقاومتی،  ایران مقتدر امروز را ساخته اند، قدرشناسی به عمل آوریم.

صادقعلی رنجبر- عضو هیات علمی دانشگاه
نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2017 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.