سه شنبه 21 آذر 1396 - Tuesday, December 12, 2017
قدردانی علیرضا کریمی از مقام معظم رهبرینیروهای مسلح چه سهمی در بودجه سال 97 دارند؟متن کامل لایحه بودجه ۹۷احتمال شروع نام‌نویسی از جاماندگان یارانهعواملی که سلامت چشم‌ها را به خطر می‌اندازدآخرین فرصت شرکت در تکمیل ظرفیت کنکورسخنرانی آتشین اردوغان در انتقاد از رژیم صهیونیستیمهلت 48 ساعته دیوان عدالت به شرکت گاز برای حذف آبونمانلاغری سریع و آسان با چند ترفند سادهاصلاح آیین نامه تسهیلات خرید و ساخت مسکن آزادگان، جانبازان و خانواده شهدامجوز فروش ۳ استقلالی را صادر شدثروت آیت‌الله بهجت! +فیلماطلاعیه وزارت اطلاعات در مورد انتشار یک عکس در فضای مجازیقدس پایتخت جاودان اسرائیل است/ ترامپ از مواضعش عقب نشینی نمی‌کندتصویر روزنامه‌های ورزشی امروزحقوق کارکنان شاغل و بازنشستگان 10 درصد افزایش می‌یابدصفحه نخست روزنامه‌های امروزبه تعویق افتادن دادگاه جاسوس انگلیس در ایرانتوضیحات دادستان تهران در مورد بدهی 8 هزار میلیاردی 31 نفر به بانک سرمایهرهبری معظم: عزت‌آفرینی کردید و برای یک هدف بزرگ از حق خود گذشتید
تاریخ :1395/09/16 8:50 AM
سرنوشت نافرجام برجام
با تمدید ناجوانمردانه ده ساله تحریم قانون ISA  با رأی قاطع مجلسین امریکا،آزمون سختی متوجه دولت محترم شده و با توجه به موضع گیری صریح مقام معظم رهبری،  مبنی بر اینکه قطعاً برجام نقض شده و لزوم برخورد قاطع و پاسخ متقابل ایران که بدواً توسط دبیر محترم شورای عالی امنیت ملی و اخیراً نیز توسط ریاست محترم جمهور در مجلس شورای اسلامی تأکید شده است، بدون تردید در ایام پیش رو، جهان و منطقه با التهاب گسترده ای مواجه خواهد شد و همه منتظرند تا جمهوری اسلامی ایران، تصمیم مقابله به مثل خود را اعلام کند!

به راستی چه خواهد شد؟

آیا ایران نیز به نقض برجام مبادرت خواهد ورزید؟

آیا ایران در محاکم بین المللی علیه امریکا شکایت خواهد کرد؟

آیا ایران سایر اعضای گروه 1+5  را برای وارد کردن فشار به امریکا، تحت فشار خواهد گذاشت؟

آیا ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی اقداماتی را برای بازگشت به شرایط گذشته غنی سازی  اورانیوم و غیره متقاعد خواهد کرد؟

آیا ایران، ریسک آغاز جنگ با امریکا را کرده و با نقض برجام، بالاخره گزینه نظامی روی میز امریکا را فعال خواهد کرد؟

آیا ایران از جایگاه سازمان ملل و شورای امنیت و یا کشورهای غیرمتعهد برای توقف قانون داماتو استفاده خواهد کرد؟

آیا ایران فشار آوردن به عملیات نظامی علیه داعش در عراق و سوریه و یا تهدید تلویحی منافع امریکا در منطقه از طریق واسطه ها، عقلای نظام سیاسی امریکا را برای عقب نشینی از تندروی های مجلسین امریکا به میدان خواهد آورد؟

آیا ایران با به تجلی درآوردن پکیج های جدید دفاعی مثل علنی کردن شهرک های بزرگ زیرزمینی موشکی، امریکا و طیف سعودی-صهیونیستی  آن را وادار به عقب نشینی خواهد کرد؟

آیا ایران برای حل مشکلات احتمالی جدید، فشارهای خاص مثل دستگیری اتباع مظنون امریکایی و غیره را در دستور کار قرار خواهد داد؟

آیا ایران در بحرین و یمن دخالت مستقیم خواهد کرد و منطقه را وارد التهاب جدید خواهد کرد؟

آیا ایران به تنویر و روشنگری افکار عمومی و انتشار بیانیه ها و انجام مصاحبه ها و سایر اقدامات دیپلماسی اکتفاء خواهد کرد؟

 و دهها آیاهای دیگر که این روزها تیترهای اصلی گمانه زنی های رسانه ای و یا محافل سیاسی و امنیتی جهان را به خود اختصاص داده اند!

سؤالات مکمل نیز بر این روال است که:

آیا ایران تمام زحمات سالهای اخیرش را مبنی بر تنش زدایی با غرب نادیده خواهد گرفت؟

آیا ایران به پیامدهای نقض برجام تن در خواهد داد؟

آیا ایران توان نظامی، روانی و مالی تحمل یک جنگ گسترده با امریکا و متحدان احتمالی اش را خواهد داشت؟

آیا ایران بر موفقیت های اخیر بین المللی اش از جمله پیروزی های نفتی اش خط بطلان خواهد کشید؟

آیا ایران با متحدان خود یعنی روسیه و چین برای اتخاذ مواضع مقابله به مثل، هماهنگی لازم را دارد؟

و اما نکته بسیار مهم در این رابطه این است که اگر ایران در برابر حداقل یازده مورد بدعهدی و نقض فاحش برجام عکس العمل قاطعی نشان ندهد،

آیا تضمینی وجود دارد که ما در آینده ای نه چندان دور، نه تنها در حوزه تمدید تحریم ها، بلکه در حریم تصویب تحریم های جدید به بهانه های جدید محصور نشویم؟!

آیا با توجه به مواضع تلخ انتخاباتی ترامپ و حتی کلینتون در باره ایران، کسی می داند که تکلیف آینده ما در مواجهه با نظام سیاسی و سیاست گذاری جدید امریکا که با اتحاد مشکوک و قاطع دو حزب قدرتمند امریکا عیه جمهوری اسلامی مواجه ایم،  چه خواهد بود؟!

آیا عقب نشینی و یا بی تحرکی مدیریتی نظام ما در قبال اینگونه نقض های برجامی که قطعاً غلط های بزرگ حقوقی است، منجر به توحش و جسارت هر چه بیشتر امریکا جهت براندازی اقتصادی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نخواهد شد؟

فلذا جدای از برخوردهای احساسی، مقامات و مسئولین محترم  نظام باید با اتخاذ تدابیر عالی و مبتنی بر اطلاعات پشت پرده، تصمیمی بگیرند که بالاترین حد حفظ منافع و مصالح نظام را با خود داشته باشد.
به هر حال ضمن فراخوانی همه جناح ها و طیف ها به یک اتحاد بزرگ ملی علیه تحمیل های امریکایی، متذکر می شوم که باید با حواس جمعی کامل، ضمن رصد پیوسته آشکار و پنهان مواضع متحدان منطقه ای و بین المللی خود که طبعاً منافع خود را رجحان می دهند، خدای ناکرده مواضعی مانند عدم ضرورت توسعه دفاعی و توسعه موشکی نیز اتخاذ نکنیم که احتمالاً در چنین روزهایی، دستمان خالی باشد و شبیه روزهای آغازین دفاع مقدس، به جنگی نابرابر ورود کنیم!

در پایان شایسته است تا از مقام معظم رهبری و آنانی که بر با تأکید بر ایجاد چنین اقتدارهایی و نگاهی جامع و دوراندیشانه، با اتخاذ استراتژی هایی مانند توسعه توان دفاعی و اقتصاد مقاومتی،  ایران مقتدر امروز را ساخته اند، قدرشناسی به عمل آوریم.

صادقعلی رنجبر- عضو هیات علمی دانشگاه
نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2017 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.