دوشنبه 4 تير 1397 - Monday, June 25, 2018
تاریخ :1395/08/08 8:56 AM
سراب تحصیل در رشته پزشکی
همه ساله تعداد زیادی از علاقه مندان به تحصیل در رشته های پزشکی که موفق به ورود به دانشگاههای کشور نمی شوند ،به امید تحصیل در رشته های پزشکی ، دندانپزشکی و دارو سازی راهی دانشگاههای خصوصی و بی کیفیت هند می شوند.

به گزارش بصیرآنلاین، هم اکنون از شش هزار و 300 دانشجوی ایرانی که در دانشگاههای هند تحصیل می کنند،حدود دوهزار نفر آنان در زیر مجموعه رشته های پزشکی مشغول به تحصیل هستند که به گفته کارشناسان تعداد زیادی از این افراد به علت مورد تایید نبودن دانشگاه و مشکلات مختلف موفق به اخذ مدرک نمی شوند.
شوق تحصیل در خارج از کشور، فشار خانواده ها برای تحصیل در رشته های زیر مجموعه پزشکی ،کمبود ظرفیت دانشگاههای دولتی و سد کنکور باعث شده که موج مهاجرت تحصیلی به کشورهایی که حتی از نظرآموزش عالی پایین تر از کشور قرار دارد سرازیر شود.
افزایش علاقه مندان به تحصیل در رشته های پزشکی در دانشگاههای هند به علت سهل بودن پذیرش و پایین بودن استاندارد های آموزشی و آشنا نبودن متقاضیان با روند پذیرش و زبان انگلیسی باعث فعالیت دلالان و کلاهبرداری های زیادی از دانشجویان شده است .
امید رضایی یکی از دانشجویان رشته پزشکی در جنوب هند می گوید بسیاری از متقاضیان برای گرفتن پذیرش به دام دلال ها می افتند و مجبورند بین 300 تا 400 میلیون تومان برای تحصیل در رشته پزشکی به حساب دلال ها بدون دریافت هیچگونه رسیدی پرداخت کنند.
وی خاطرنشان کرد ندادن رسید از سوی دانشگاههای و واسطه ها برای دریافت پول باعث می شود که متقاضیان در صورت کلاهبرداری نتوانند از این افراد شکایت کنند.
یکی از دانشجویان کالج های وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ام جی ار چنای که خود را محسن معرفی کرد گفت به بهانه حق الوکاله برای دفاع از حقوق دانشجویان ، دانشگاه 50 هزار روپیه مطالبه کرده است .
وی با بیان اینکه این مبلغ برای حق الوکاله بسیار زیاد و ناعالانه است تصریح کرد این اقدام راه جدیدی برای کلاهبرداری و درآمد زایی این دانشگاه است .
'نیلوفر' یکی از دانشجویان می گوید سالانه چند میلیون دلار ارز برای تحصیل دانشجویان در دانشگاههای بی کیفیت هند هزینه می شود.
وی خاطرنشان کرد سطح بسیاری از دانشگاههای که بسیاری از ایرانی ها در انها مشغول به تحصیل هستند بسیار پایین تر از دانشگاههای ایران است .
وی از مسئولان خواست با افزایش ظرفیت دانشگاههای داخل به خصوص پزشکی از خروج سرمایه های مادی و معنوی از کشور جلوگیری کنند.
'علی رفیعی' دانشجوی رشته زبان انگلیسی در دانشگاه دهلی ،فعالیت دلالان و کلاهبرداری از دانشجویان ، بیمه نبودن دانشجویان و مشکلات درمانی و طولانی بودن روند صدور روادید تحقیقاتی را از دیگر مشکلات دانشجویان ایرانی در هند عنوان کرد.
وی تصریح کرد شفاف نبودن قوانین و عدم اطلاع رسانی به موقع باعث شده که متقاضیان تحصیل در هند مجبور به پرداخت پول های کلان به واسطه ها شوند.
دانشگاه مانیپال به دنبال افزایش اعتراض ها به فعالیت دلال ها اعلام کرد که این دانشگاه کرسی های خود را در اختیار هیچ دلال و واسطه ای قرار نمی دهد و متقاضیان باید با تلفن ،پست الکترونیکی و یا دانشگاه برای پذیرش مراجعه کنند.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در حیدرآباد می گوید دلال ها و برخی از موسسات اعزام دانشجویان به خارج از کشور به بهانه گرفتن پذیرش از دانشجویان ایرانی پول های کلانی گرفته اند درحالی که با آغاز ثبت نام رسمی دانشگاه متوجه شده اند که باید قبل از گرفتن پذیرش در آزمون ورودی شرکت می کردند.
'حسن نوریان' اظهار کرد امسال هیچ یک از دانشجویان خارجی ورودی سال جدید در رشته پزشکی و دندانپزشکی به علت شرکت نکردن در آزمون نمی توانند در هند تحصیل کنند.
وی تصریح کرد حدود دوهزار دانشجوی ایرانی هم اکنون در کالج های وابسته به دانشگاه علوم پزشکی راجیو گاندی بنگلور که قبل از سال 2016 پذیرش گرفته اند مشغول به تحصیل هستند .
سرکنسول کشورمان در حیدرآباد خاطرنشان کرد بسیاری از دانشگاههای هند کرسی های خالی خود را به چند برابر قیمت به دانشجویان ایرانی ارائه می کنند .
وی از دانشجویان خواست که پیگیری کارهای خود را به دلال ها نسپارند.
به گفته وی بعضی از دانشگاههای پزشکی هند و دلال ها با دریافت پول های کلان ،افراد غیر مرتبط ازجمله هنر را در رشته های پزشکی ثبت نام کرده اند.
رایزن علمی جمهوری اسلامی ایران در شبه قاره در گفت وگو با ایرنا توصیه کرد دانشجویان ایرانی متقاضی تحصیل درهندوستان در رشته های پزشکی ،داندان پزشکی و داروسازی به علت تفاوت سیستم آموزشی با ایران و هزینه های سرسام آور و مشکلات زیاد ثبت نام نکنند.
'سید محمد رضا خلیلی ' با اشاره به سختی های تحصیل در رشته های زیر مجموعه پزشکی در هند تصریح کرد فارغ التحصیلان ایرانی پس از پایان تحصیل در هند باید در آزمون و دوره های تکمیلی در داخل شرکت کنند که این امر فشار زیادی به دانشجویان وارد می کند.
وی تصریح کرد وضع قانون جدید کنکور سراسری از سوی دیوان عالی هند برای تمام دانشجویان رشته پزشکی و دندانپزشکی وضعیت تحصیل در این رشته را دشوارتر کرده است .
رایزن علمی جمهوری اسلامی ایران در شبه قاره توصیه کرد متقاضیان تحصیل در هند به جای رشته های پزشکی می توانند در رشته های علوم مهندسی ،فنی ،انسانی و تجربی در دانشگاههای معتبر ثبت نام کنند.
وی در خصوص بدرفتاری با دانشجویان ایرانی در دانشگاههای هند اظهار کرد دانشگاههای معتبر و شناخته شده در هند هیچگاه با دانشجویان ایرانی بد رفتاری نمی کنند اما در دانشگاههای خصوصی و کم اعتبار، وجود دلال ها و موسسات و تجمع دانشجویان دراین دانشگاهها، باعث سوء استفاده دلال ها می شود.
'خلیلی' گفت که الان در بعضی از دانشگاههای اقدام به دادن پذیرش و دریافت پول از متقاضیان برای سال آینده کرده اند در حالیکه پذیرش دراین دانشگاهها از هفت ماه دیگر شروع می شود.
دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت چندی پیش اعلام کرد تنها درآمد یکی از دانشگاههای پزشکی هندوستان از دانشجویان ایرانی حدود 50 میلیارد تومان درسال است که این میزان برابر هزینه یک دانشکده در کشور است .
دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی نیز گفت من از دانشگاههایی مانند علوم پزشکی تهران ، شهید بهشتی و شیراز خواسته ام که دانشگاه خصوصی دایر کنند.
وی خاطرنشان کرد بچه های هموطن ما به دلیل اینکه نمی توانند به دانشگاههای دولتی ورود پیدا کنند به کشورهایی می روند که دانشگاههای آنها از نظر سطح علمی چندان استاندارد نیست .
دکتر هاشمی گفت که دانشجویان ایرانی پول و عمرشان را دراین کشورها صرف می کنند اما در نهایت مهارتی را فرا نمی گیرند و موفق به اجازه معاینه و عمل جراحی به انها داده نمی شود.
تاکنون چندین هیات از مجلس شورای اسلامی ، نمایندگان وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری برای رفع مشکلات دانشجویان به هند آمده اند ولی تاکنون بسیاری از مشکلات که مربوط به دانشجویان علوم پزشکی است رفع نشده است .درسالهای گذشته قرار بود هیاتی از وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی برای رسیدگی به مشکلات دانشجویان به این کشور اعزام شود که پس از چند بار تعویق تاکنون عملی نشده است .
نرم‌افزار اندرویدی مودم‌یار - ModemYar
مرکز خیریه نگهداری معلولین ذهنی نوشیروانی بابل
محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
شرکت دانش بنیان ابررایانه طبرستان abarsoft.ir
محل تبلیغات شما
نظرات شما
+ نظردهید
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بصیرآنلاین می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright © 2018 BasirOnline website.
All rights reserved. Reproduction is permitted by referring to the source.