تاریخ :1398/05/15 8:58 AM
جانفشانی کارگران در "دُرفشان"
پاساژ "درفشان" بعد از تجربه کردن حوادث متعدد باز هم به صورت نا ایمن و پرخطر مشغول به فعالیت است.

جانفشانی کارگران در به گزارش بصیرآنلاین، در مرداد ماه سال ۹۰ طی تماسی با سازمان آتش نشانی تهران خبر آتش سوزی در ساختمانی ۵ طبقه داده شد که با اعلام این حریق به سازمان آتش نشانی ۹ ایستگاه برای اطفا حریق وارد عملیات شدند و پس از ساعت‌ها تلاش در نهایت شعله‌های آتش مهار شد و آتش سوزی به پایان رسید.

پس از اطفا حریق با وجود بررسی‌های صورت گرفته به طور دقیق علت آتش سوزی مشخص نشد و کارشناسان سازمان آتش نشانی تنها اعلام کردند که این حریق از طبقه سوم آغاز و سپس به طبقه چهارم پاساژ سرایت کرده است.

در این حادثه علاوه بر خسارات وارده مالی ناشی از آتش سوزی در ۷۴ پلاک از ۲۲۰ پلاک پاساژ دو مرد و یک زن نیز جان خود را از دست دادند و ۱۷ تن دیگر مصدوم شدند.

با توجه به وقوع آتش سوزی‌های متعدد در سال‌های گذشته، اما باز هم اگر کمی از چهارراه منوچهری در خیابان لاله زار به سمت جنوب قدم بردارید نرسیده به بازار لوستر تهران دست راست خود پاساژ درفشان را مشاهده می‌کنید که همچنان پس از گذشته سال‌ها و آتش سوزی‌های متعدد بازهم بصورت ناایمن دایر و مشغول به فعالیت است.

پاساژ درفشان یکی از پاساژ‌های قدیمی تهران است که در خیابان لاله زار واقع شده و امروزه با توجه به محیط کسب و کار اطراف این پاساژ کاربری آن به شکل دفتر و انبار کالا تغییر پیدا کرده است.

امروزه ساختمان و پاساژ‌های خیابان لاله‌زار با توجه به کاربری و ماهیت آن در سال‌های دور و پیش از انقلاب تغییر محسوسی را در خود ندیده است و  نگرانی از بروز حادثه‌ای مشابه برای کاسبان و صاحبان آن‌ها به یک ترس تبدیل شده است.

زمانی که پا در پاساژ درفشان در خیابان لاله‌زار می‌گذارید از ابتدای راه با مغازه‌های کوچک و دکه مانند روبرو می‌شوید که هر کدام مشغول به انجام فعالیت و کاسبی هستند و به طور قطعی نمی‌توان گفت که پاساژ درفشان به چه صنفی تعلق دارد و کاسبان و افراد حاضر در دفاتر آن در طبقات بالا به طور مشخص مشغول به انجام چه فعالیتی هستند.

در ابتدای ورودی این پاساژ با کاسبانی مواجه می‌شوید که لوازم الکتریکی عرضه می‌کنند و اگر در همان طبقه همکف چرخی بزنید مغازه‌هایی به چشم شما می‌خورد که تعمیر لوازم برقی نیز انجام می‌دهند یا مشغول به فروش لوازم روشنایی و لوستر هستند.

برای رسیدن به طبقات بالایی این پاساژ چاره‌ای جز استفاده از بالابر نیست، زیرا عرض راه‌پله‌ها و سطح متفاوت ارتفاع هر پله آن این امکان را به شما نمی‌دهد که به راحتی بتوانید از آن استفاده کنید و به طور حتم در بین راه افرادی را کارتن به دست مشاهده خواهید کرد که در حال جابجایی بار در بین طبقات هستند و، چون امکان رد شدن همزمان دو نفر از کنار یکدیگر وجود ندارد باید در برخی از طبقات منتظر بمانید تا فرد کارتن به دست عبور کند و سپس شما طی مسیر کنید.

اما زمانی که قصد استفاده از بالابر پاساژ درفشان را دارید در فاصله‌ای که منتظر هستید بالابر به طبقه همکف برسد به طور حتم چشمتان به جعبه برق این پاساژ خواهد افتاد که به طور نا ایمن سیم کشی آن انجام شده است و در آن برای قطع و وصل کردن برق بالابر بصورت دایم باز است.

صدای بالابر هنگامی که به طبقه همکف می‌رسد به شما یادآور می‌شود که بالابر رسیده است و باید سوار شوید، زیرا نمایشگر بالابر این پاساژ در بیشتر مواقع دچار اختلال است.

هنگامی که به طبقه اول این پاساژ می‌رسید اولین نکته‌ای که نظر شما را جلب می‌کند ارتفاع کم سقف طبقات پاساژ درفشان است و بعد از آن صدای دستگاه‌های نساجی و گلدوزی است که کارگران جهت تولید پوشاک در اتاق‌های ۱۰ متری پای آن مشغول به کار هستند.

از تعدادی از این پلاک‌ها که گذر کنید با دفاتری روبرو می‌َشوید که به انبار لوازم آرایشی تبدیل شده و میلیون‌ها قلم لوازم آرایشی در آنجا دپو شده است و در نهایت با رسیدن به طبقات فوقانی پاساژ صدای چرخ‌های خیاطی که لحظه‌ای قطع نمی‌شود فضای راهروی پاساژ درفشان را پر می‌کند و با گذر از جلوی آن‌ها کارگرانی را مشاهده می‌کنید که شبانه روز پای این چرخ‌ها مشغول به فعالیت و تولید پوشاک هستند.

در طبقات ۴ و ۵ این پاساژ بیشتر پلاک‌ها تبدیل به انبار لوستر و لوازم روشنایی شده است و در کنار آن نیز دفاتر متعدد با کاربری مختلف وجود دارد که هرکدام جداگانه مشغول به فعالیت هستند.

دسترسی به پاساژ درفشان از خیابان منوچهری نیز امکان پذیر است، زیرا یکی دیگر از درب‌های آن در این خیابان واقع شده است و به علت نزدیک بودن به بازار لوازم آرایشی پلاک‌های نزدیک به این درب بیشتر محل فروش و انبار لوازم آرایشی است.

در سال ۹۰ آتش سوزی گسترده در این پاساژ با سه کشته و ۱۷ مصدوم مهار شد، اما امروز بعد از گذشت ۷ سال از این حادثه باز هم زخم‌هایی که از آن آتش سوزی بر پیکر این پاساژ بر جا مانده مشخص می‌شود.

آتش سوزی این پاساژ در سال ۹۰ در نیمه‌های شب آغاز شد که یکی از علت‌های آن را می‌توان فعالیت ۲۴ ساعته تعدادی از کارگران در این پاساژ در نظر گرفت و امروز باز هم شاهد هستیم در خلاء نظارت برخی از کارگران شبانه روز در این پاساژ در حال فعالیت هستند و هیچ‌یک از مسئولان این پاساژ این تضمین را نمی‌دهند که حادثه‌ای مشابه سال ۹۰ در این پاساژ رخ ندهد.

وجود ۲۲۰ پلاک در پاساژ درفشان حاکی از آن است که تعداد زیادی از افراد در این پاساژ مشغول به فعالیت هستند که اگر حادثه‌ای مانند زلزله و یا آتش سوزی با گستردگی بیشتر اتفاق بیفتد مشخص نیست چه تلفات سنگینی بر جای خواهد ماند.

علی محمد سعادتی شهردار منطقه ۱۲ تهران درباره وضعیت این پاساژ گفت: پس از وقوع آتش سوزی در این پاساژ اخطار‌هایی به مالکان آن داده شد تا هر چه سریعتر نسبت به مرمت، نوسازی و مقاوم سازی پاساژ اقدام کنند.

شهردار منطقه ۱۲ افزود:  امروزه شاهد هستیم که مالکان این پاساژ نسبت به اخطار‌های داده شده اقدام مناسبی انجام نداده‌اند و اگر این بی توجهی نسبت به اخطار‌های داده شده ادامه پیدا کند شهرداری تهران از طریق مراجع قضایی برخورد لازم را انجام می‌دهد

سعادتی درباره فعالیت شبانه‌روزی کارگران در این پاساژ گفت: نظارت بر فعالیت کارگران جز اختیارات شهرداری تهران نیست و این موضوع باید از طریق اداره اماکن پیگیری شود و بازهم با مطالعه بر روی اخطار‌های داده شده به علت ایمن نبودن پاساژ درفشان اقدام لازم با مالکان آن از سوی شهرداری منطقه ۱۲ انجام خواهد گرفت.

انتهای پیام/