تاریخ :1397/10/17 7:43 AM
ادعای ترامپ: ایرانی‌ها خواستار مذاکره هستند!
رئیس جمهور آمریکا در اظهاراتی متناقض مدعی شد که در پی خروج کشورش از برجام، ایرانی‌ها خواستار گفتگو با آمریکا هستند.

به گزارش بصیرآنلاین به نقل از خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا با تکرار ادعاهای بی اساس خود علیه ایران  در سخنانی در جمع خبرنگاران گفت: کنار گذاشتن توافق وحشتناک هسته‌ای با ایران، اثر زیادی روی آن‌ها داشته است. وضعیت آن‌ها خوب نیست و خواستار مذاکره هستند.

این در حالیست که ترامپ هفته گذشته در اظهاراتی متناقض مدعی شده بود که آماده مذاکره با ایران است اما تهران هنوز آمادگی ندارد.

دونالد ترامپ همچنین اعلام کرد نیروهایمان را از سوریه خارج می‌کنیم، اما هرگز در مورد اینکه این اقدام به سرعت انجام می‌شود صحبتی نکرده‌ام.

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین  با بیان اینکه کشور‌های منطقه بیش از آمریکا از داعش متنفر هستند، گفت: کشور‌های همجوار سوریه باید با این گروه تروریستی مبارزه کنند.

او گفت: « ما داعش را نابود کردیم. ایران بیش از ما از داعش متنفر است. روسیه بیش از ما از داعش متنفر است. ترکیه هم از داعش متنفر است، البته شاید نه به آن اندازه که ما متنفریم. اما این کشور‌ها از داعش متنفر هستند.»

وی همچنین از اظهار نظر در مورد صحبت‌های امروز جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مورد سوریه طفره رفت و صرفا بولتون و مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا را «دو ستاره» دولتش توصیف کرد.

دونالد ترامپ در بخش دیگری از سخنانش اعلام کرد ما باید دیواری بسازیم، اما این دیوار می‌تواند به جای فولاد از بتون باشد.

او گفت برای ساخت دیواری در مرز جنوبی ممکن است وضعیت فوق العاده ملی اعلام کند که بستگی به اتفاقات روز‌های آتی دارد.

 ترامپ همچنین اعلام کرد: گفتگو‌ها با چین به خوبی پیش می‌رود. من اخیرا با رئیس جمهور شی (جینپینگ) صحبت کردم. من واقعا معتقدم که آن‌ها می‌خواهند به یک توافق برسند. تعرفه‌ها کاملا به چین آسیب رسانده است، اما کشور ما در حال به دست آوردن پول زیادی از تعرفه‌هاست. فکر می‌کنم چین می‌خواهد که این مسئله حل شود. اقتصاد آن‌ها به خوبی پیش نمی‌رود. آن‌ها نزدیک سی و هشت درصد کاهش (درآمد از مبادلات با آمریکا) داشتند. این رقم بسیار زیادی است.

دونالد ترامپ درباره گفتگو‌ها با کره شمالی مدعی شد: کره شمالی در حال انجام کار خوبی است. بار دیگر می‌گویم، هیچ موشکی و هیچ چیزی آزمایش نشده است. ما به خوبی پیش می‌رویم. من به صورت غیرمستقیم با رئیس کیم صحبت کردم و وقتی که من به اینجا (کاخ سفید) آمدم، این کشور (آمریکا) در حال رفتن به سمت جنگ با کره شمالی بود و الان ما در حال انجام گفتگو‌های بسیار خوبی هستیم. ما گفتگوی بسیار خوبی با کره شمالی داریم. من نمی‌خواهم بیشتر از این اشاره کنم. من فقط می‌خواهم بگویم که واقعا گفتگوی خاصی است. هر کس دیگری جز من بود، شما الان در جنگ بودید و من می‌توانم به شما بگویم که دولت قبلی اگر بود الان در حال جنگ بودیم. اگر من به عنوان رئیس جمهور انتخاب نمی‌شدم، شما الان در جنگی بزرگ و عظیم در آسیا با کره شمالی بودید!

رئیس‌جمهور آمریکا درباره دیدار با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی گفت: ما در حال مذاکره درباره مکان آن هستیم. احتمالا (مکان مذاکرات) در آینده نه چندان دور اعلام خواهد شد. آن‌ها این را کاملا روشن ساخته اند، در حقیقت آن‌ها به رسانه‌ها گفته اند که تمایل به این دیدار دارند. آن‌ها می‌خواهند دیدار کنند و ما هم می‌خواهیم دیدار کنیم و خواهیم دید که چه اتفاقی می‌افتد، اما تحریم‌ها با شدت کامل در حال اجراست و باقی خواهد ماند تا زمانی که ما دلایل بسیار مثبتی (برای برداشتن) آن داشته باشیم.

او افزود دولت این کشور به وضعیت تبعه آمریکایی بازداشتی در روسیه رسیدگی می‌کند.

انتهای پیام/